Astra K | Yıkama ve Bakım Uygulamaları

forzaGilles

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
@Berkay elinize sağlık çok güzel olmuş., Benzinlikte bu kadar uğraşınca sıra bekleyenler laf etmiyor mu.? Cevizlibağ PO genelde yoğun olan bi benzinlik..

Berkay

Konu Sahibi ✔
Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Teşekkür ederim

Elinize emeğinize sağlık, gerçekten renk hakkını veriyor bütün uygulamaların:mutlu:. Fussonun dayanımı nasıl oluyor jantlarda, maşallah demedende geçmeyeyim:nazar:
Çok dayanacağını sanmıyorum. Bilberry kullanmadan yıkayıp dayanımına bakacağım.
Teşekkür ederim :)

Ellerine sağlık. Cam gibi olmuş araç. Maşallah :nazar:
Teşekkürler

Teşekkürler hocam

@Berkay elinize sağlık çok güzel olmuş., Benzinlikte bu kadar uğraşınca sıra bekleyenler laf etmiyor mu.? Cevizlibağ PO genelde yoğun olan bi benzinlik..
1-2-3 numaralı perona girmiyorum. Dipteki 4 ve 5 e girerim hep. Sıra 1 in önünde oluyor. Hararetli bir şekilde çalışırken pek gelip bir şey diyemezler bana :) Yıkarken değil kurularken daha fazla sıkıntı oluyor. Uğraşılacak gibi değil benzinlik işi de mecburiyet diyelim.
Teşekkürler :)

Cangp2

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Elinize saglik masallah ayna gibi cikmis. Koyu renkler detay gorunce cok guzel ortaya cikiyor tabii yikama sonrasi temiz gezme suresi de ona gore kisaliyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Berkay

Konu Sahibi ✔
Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Elinize saglik masallah ayna gibi cikmis. Koyu renkler detay gorunce cok guzel ortaya cikiyor tabii yikama sonrasi temiz gezme suresi de ona gore kisaliyor.

Teşekkürler hocam. Tavandan başlıyorum kurulamaya, en son tampona geliyorum bir bakıyorum başladığım yer toz olmuş :) Temiz gezmek biraz zor olabilir :D
O yüzden haftada iki kez yıkıyorum
Ellerine sağlık, parıl parıl olmuş :heyecan:
Teşekkürler :)

Son düzenleme:

Berkay

Konu Sahibi ✔
Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Bu akşam tekrar yıkama yaptım. Jantlarda bilberry yerine ceviz (1:3) kullandım. Biraz sürat yapıldı ve yoğun trafiğe girildi. Aşırı ısı nedeniyle fussonun yarı ömrü gitmiş. Gyeon wet coat ile destekledim.

Jant yıkama ve boncuk videosu

Cangp2

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Bu akşam tekrar yıkama yaptım. Jantlarda bilberry yerine ceviz (1:3) kullandım. Biraz sürat yapıldı ve yoğun trafiğe girildi. Aşırı ısı nedeniyle fussonun yarı ömrü gitmiş. Gyeon wet coat ile destekledim.

Jant yıkama ve boncuk videosu

Tekrar elinize saglik. Fusso jantlarda cok iyi gecinemiyor malesef. Ama ben de jantlara her yikama sonrasi koruma atma taraftariyim. Illa zymol surelim demiyorum ama en ekonomik yonden pw bile kullanilsa hic yoktan iyidir cunku esasen aracta en cok kir ve zorlu kosullara maruz kalan yer jantlar ve cogu zaman bu es geciliyor.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, korumanın en dayanıksız olduğu yerler jantlar, @Cangp2 dediği gibi ben her yıkamada yenilerim. Özellikle benim jantlar piano black siyahı olduğu için daha da mecburum. Ayrıca kesinlikle ön yıkama yaparım ki çizilme riskini minimuma indirmek için. Sizede tavsiyem fırçaya girmeden ön yıkama yapmanız. Hele ki sünger kullanıyorsunuz risk daha büyük. Bu kısımlara polisaj daha zor olduğu için bu duruma özen göstermek daha elzem oluyor.
Billberry ve Ceviz farkını nasıl buldunuz.

Berkay

Konu Sahibi ✔
Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Eline sağlık, korumanın en dayanıksız olduğu yerler jantlar, @Cangp2 dediği gibi ben her yıkamada yenilerim. Özellikle benim jantlar piano black siyahı olduğu için daha da mecburum. Ayrıca kesinlikle ön yıkama yaparım ki çizilme riskini minimuma indirmek için. Sizede tavsiyem fırçaya girmeden ön yıkama yapmanız. Hele ki sünger kullanıyorsunuz risk daha büyük. Bu kısımlara polisaj daha zor olduğu için bu duruma özen göstermek daha elzem oluyor.
Billberry ve Ceviz farkını nasıl buldunuz.
Aslında jantlara ön yıkama hep yaparım şuan farkettim unuttuğumu :) Çok yorgundum arkadaşı havalimanına bırakmıştım, neyse ki arabaya ön yıkama yaptım :)
Bilberry ve cevize gelince ben cevizin pek aşağı kalır yanı olmadığını düşünüyorum hatta daha iyi gibi. Cevizin ph değerinin daha güvenli olduğunu düşünürsek bundan sonra ceviz kullanacağım jantlarda. 25. Saniyeye bakınca zaten belli oluyor kiri nasıl indirdiği ben memnun kaldım. Davlumbazlarda da gayet iyi sonuç aldım tertemiz oldu.

Berkay

Konu Sahibi ✔
Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Merhaba,
Yine bir yıkama ile karşınızdayım. Sadece dış yıkama yaptım içine dokunmadım, iç detayları da 1-2 güne halledip paylaşacağım.

Tarih:15.05.2019
Malzemeleri hazırladık, benzinliğin yolunu tuttuk :)
bagaj.jpg

Kirli hali
kirli 1.jpg

kirli 2.jpg

kirli 3.jpg

kirli 4.jpg

kirli 5.jpg

kirli 6.jpg

Jantlara ön yıkama yaparak başlıyorum. 1:3 ceviz prewash kullandım ve basınçlı su ile duruladım. Cevizin janttaki performansını beğeniyorum, videoyu izleyebilirsiniz.

Ön yıkama sonrası
jant ön yıkama.jpg

Normal jant yıkamaya geçiyorum. Kovada gtechniq g-wash kullandım. Destek olarak ceviz prewash (1:3), çinli jant fırçası, detay fırçası ve süngerden yardım aldım.
jant.jpg

jant 2.jpg

jant 3.jpg

Detaylar
jant 4.jpg

jant 5.jpg

jant 6.jpg

Jantlar durulandı. Arabanın ön yıkamasına geçiyorum. Basınçlı pompa ile Valet Pro Ansf (1:30) uyguluyorum
ön yıkama.jpg

Detaylar
detay 1.jpg

detay 2.jpg

detay 3.jpg

detay 4.jpg

detay 5.jpg

detay 6.jpg

Durulandıktan sonra çoklu eldiven ile kova yıkaması. Nanolex Pure kullandım.
yıkama.jpg

yıkama (2).jpg

Arabada Tac System Quartz Shine seramik kaplama var. 2 ay önce yapıldı. Boncuk durumu bu şekilde. Kaput quartz shine değil stek proshield şeffaf folyonun kendi hidrofobisidir.
Seramik ve folyonun yapım aşamalarına buradan ulaşabilirsiniz.
boncuk.jpg

boncuk (2).jpg

Gyeon silk dryer ve soft99 bez ile kurulama
kurulama.jpg

Kapı eşikleri, marşpiyeller, bagaj kısmında af finale kullandım.
finale.jpg

finale (2).jpg

finale (3).jpg

Kapı eşiklerindeki plastikler, anten, arka silecek ve seramik sürmediğim tüm plastiklere autoglym super sheen uyguladım.
autoglym super sheen.jpg

Seramiği Gyeon Cure ile destekliyorum
cure.jpg

Camlar Flowey s3 Glass Cleaner. Şiddetle tavsiye edilir :)
flowey.jpg

Jantlardaki soft99 fusso coatın 3 yıkama sonraki durumu. Ömrünü tamamlamak üzere, İlk yıkamada wet coat ile desteklemiştim.
jant fusso.jpg

Ne kadar temizlenmiş bir bakalım iç kısmına :) Eh işte idare eder.
jant temizlik durumu.jpg

C2v3 uyguluyorum
c2v3.jpg

Lastikler Meguiars Endurance Tire
Davlumbazları çekemedim şarj azaldığı için flaş patlamıyordu ama ceviz iyi iş yapıyor davlumbazda.
lastik.jpg

Final
final (2).jpg

final (7).jpg

final (3).jpg

final (4).jpg

final (5).jpg

final (8).jpg

final (6).jpg

final.jpg
Maşallah

Herkese teşekkürler, keyifli forumlar dilerim.

Son düzenleme:

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Maaşallah, eline sağlık. Ceviz her yerde iş yapıyor, güzel ürünlerle güzel iş çıkarmışsın.

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Maşallah çok can yakıyor bu renk, ellerine sağlık baya detay girmişsin bu kadarına çoğu zaman, zamanım olmuyor içim rahatladı valla:sicak:

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Maşallah diyim öncelikle :nazar:, gyeon neden kullandınız daha mı güzel destek ürünü oluyor tac systemin kendi ürünleride vardı destek amaçlı diye biliyorum, ikisinide kullandıysanız kıyasta alabiliriz , emeğinize sağlık:mutlu:

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Ellerine sağlık güzel uygulama olmuş

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Maşallah diyim öncelikle :nazar:, gyeon neden kullandınız daha mı güzel destek ürünü oluyor tac systemin kendi ürünleride vardı destek amaçlı diye biliyorum, ikisinide kullandıysanız kıyasta alabiliriz , emeğinize sağlık:mutlu:
+1. Ben de kullanıyorum Gyeon Cure ancak @onurçiko kullandıktan sonra toz tuttu demişti hatırladığım kadarıyla. Tac System ile bu ürünü özellikle bu başlıkta kıyaslamanız mümkün mü?

Bu arada elinize sağlık :).

Berkay

Konu Sahibi ✔
Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
+1. Ben de kullanıyorum Gyeon Cure ancak @onurçiko kullandıktan sonra toz tuttu demişti hatırladığım kadarıyla. Tac System ile bu ürünü özellikle bu başlıkta kıyaslamanız mümkün mü?

Bu arada elinize sağlık :).
Teşekkür ederim yorumlarınız için.
Gyeon cure de quartz max da SiO2 (silisyum dioksit) içeren spray sealant. İkisini de birbirine çok benzeyen ürünler aslında, bazı farklar dışında. Elimdeki tac system bittiği için cure kullanıyorum bir kaç yıkamadır, özel bir sebebi yok yani :)
Şöyle kıyas yapabiliriz;
  • cure daha yoğun kıvamlı, dolayısıyla uygulama zorluğu daha fazla, tac system daha pratik uygulanıyor.
  • Dokunulduğunda ipeksi his ve kayganlık hissi cure de daha fazla
  • Hidrofobiye gelince burası enteresan, tac system fazla kayganlık hissi vermiyor ancak hidofobi çok iyi, gyeon da çok iyi ancak bir paneli ikiye bölüp test yapmıştım, üstte tac system vardı, altta cure vardı. Su damlası tac systemde gayet güzel kayıyor, cure a gelince biraz daha hız kazanıyor. Yani sheeting daha önde diyebiliriz cure için sanırım ama boncuklanma ikiside çok çok iyi.
  • Parlaklık olarak açık ara cure önde.
  • Toz toplama tac system daha iyi. Cure toz çekiyor.
  • Ömür olarak çok fark göremedim. İki- üç yıkamada bir yenilemek gerekiyor seramikli yüzey üzerinde.

Son düzenleme:

Berkay

Konu Sahibi ✔
Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Maşallah yansımalar süper. Elinize sağlık :)
Teşekkür ederim :)

Maaşallah, eline sağlık. Ceviz her yerde iş yapıyor, güzel ürünlerle güzel iş çıkarmışsın.
Teşekkürler master :D

Maşallah çok can yakıyor bu renk, ellerine sağlık baya detay girmişsin bu kadarına çoğu zaman,
zamanım olmuyor içim rahatladı valla:sicak:
Bide tozu bu kadar belli etmese daha çok yakacak. Teşekkürler rahatlatabildiysem ne mutlu bana :)

Ellerine sağlık güzel uygulama olmuş

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ
Teşekkür ederim