Astra K Yıkama ve Detaylı Temizlik Uygulamaları

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
Teşekkür ederim yorumlarınız için.
Gyeon cure de quartz max da SiO2 (silisyum dioksit) içeren spray sealant. İkisini de birbirine çok benzeyen ürünler aslında, bazı farklar dışında. Elimdeki tac system bittiği için cure kullanıyorum bir kaç yıkamadır, özel bir sebebi yok yani :)
Şöyle kıyas yapabiliriz;
  • cure daha yoğun kıvamlı, dolayısıyla uygulama zorluğu daha fazla, tac system daha pratik uygulanıyor.
  • Dokunulduğunda ipeksi his ve kayganlık hissi cure de daha fazla
  • Hidrofobiye gelince burası enteresan, tac system fazla kayganlık hissi vermiyor ancak hidofobi çok iyi, gyeon da çok iyi ancak bir paneli ikiye bölüp test yapmıştım, üstte tac system vardı, altta cure vardı. Su damlası tac systemde gayet güzel kayıyor, cure a gelince biraz daha hız kazanıyor. Yani sheeting daha önde diyebiliriz cure için sanırım ama boncuklanma ikiside çok çok iyi.
  • Parlaklık olarak açık ara cure önde.
  • Toz toplama tac system daha iyi. Cure toz çekiyor.
  • Ömür olarak çok fark göremedim. İki- üç yıkamada bir yenilemek gerekiyor seramikli yüzey üzerinde.
Eyvallah. Gyeon Cure uzun süredir kullanıyorum ve gayet memnunum. Benzer fiyatlar olunca acaba dedim alternatif olur mu ama benim için parlaklık ön planda olunca tac systemı eledim.

can26

Profesyonel Detaycı
Sosyal Detaycı
Üye
@Berkay teşekkür ederim cevap için :)
Cure seyreltme imkanıda sunuyor o şekilde deneyimde toz tutma durumu belki bir tık daha iyileşebilir mi diye düşünmedim değil bkz:ıslak yüzeye BSD gibi düşünüp :komik: deneme fırsatı olursa onunda güncelini isteriz :) tekrardan maşallah

Berkay

Usta Detaycı
Üye
@Berkay teşekkür ederim cevap için :)
Cure seyreltme imkanıda sunuyor o şekilde deneyimde toz tutma durumu belki bir tık daha iyileşebilir mi diye düşünmedim değil bkz:ıslak yüzeye BSD gibi düşünüp :komik: deneme fırsatı olursa onunda güncelini isteriz :) tekrardan maşallah
O zaman bir sonraki yıkamamda bir panele saf, bir panele 1:2 sulandırıp, bir panele de yüzey ıslakken saf şekilde uygulayayım, gün içinde de toz toplama durumunun takibini yaparım, burada da paylaşırım. Çok fark olacağını sanmıyorum ama denemek lazım :) uygulama kolayligi ve parlaklik olarak da kiyas yapilabilir belki bu şekilde

Berkay

Usta Detaycı
Üye

Berkay

Usta Detaycı
Üye
@Paian @can26 Ufak bir yıkama yaptım arkasından Gyeon Cure testini yaptım :)

Önce yıkama sonrası boncuklanmaya bir bakalım :)
boncuk (2).jpg

Sol Ön kapı Saf Cure
IMAG3813.jpg

Sol arka kapı yarı yarıya sulandırılmuş cure. Bitmiş tac system şişesine koydum, içindeki gyeon cure.
IMAG3816.jpg

Sol arka çamurluk ıslakken saf cure uyguladım.
IMAG3815.jpg

Toz tutma, parlaklık, sarfiyat ve uygulama kolaylığı olarak gözlem yaptım.

Toz tutma
6 saat sonrasında en çok toz tutan sol ön kapı yani saf cure oldu. arka kapı ve arka çamurluk toz seviyesi eşit.

Parlaklık
Parlaklıkta gözle görülür pek fark olmadı. Sadece sol ön kapı biraz daha koyu ve doygun duruyor. Dediğim gibi çok az bir fark. Yine de kazanan saf cure oldu.

Ürün Sarfiyatı
Ürün sarfiyatı olarak en fazladan en aza sıralıyorum:
1.saf cure 2.ıslak yüzeye saf cure 3.sulandırılmış cure
En ekonomik olan yarı yarıya sulandırılmış cure oldu

Uygulama Kolaylığı
En kolaydan en zora:
1.sulandırılmış cure 2.ıslak yüzeye saf cure 3.saf cure
Kesinlikle en zoru kuru yüzeye saf cure uygulamak oluyor.
Islak yüzeye uygularken sıvaşık bir yüzey kalıyor, bezin tersiyle parlatmak gerekiyor ve bez ıslanınca iz kalıyor. Çok pratik sayılmaz ama saf uygulamaktan daha kolay.
Sulandırıp kuru yüzeye uygulamak çok çok basit. İz kalmıyor, rahat siliniyor, bez de çok ıslanmıyor.

Sonuç: Bana göre yarı yarıya sulandırıp uygulamak hem toz açısından, hem sarfiyat hemde uygulama kolaylığı açısından daha mantıklı. Biraz daha parlaklık için saf uygulamak gerekiyor, bu çok az parlaklık farkı için çekeceği toza ve uğraşmaya değmez diye düşünüyorum.

can26

Profesyonel Detaycı
Sosyal Detaycı
Üye
@Paian @can26 Ufak bir yıkama yaptım arkasından Gyeon Cure testini yaptım :)

Önce yıkama sonrası boncuklanmaya bir bakalım :)
Ekli dosyayı görüntüle 11085

Sol Ön kapı Saf Cure
Ekli dosyayı görüntüle 11086

Sol arka kapı yarı yarıya sulandırılmuş cure. Bitmiş tac system şişesine koydum, içindeki gyeon cure.
Ekli dosyayı görüntüle 11087

Sol arka çamurluk ıslakken saf cure uyguladım.
Ekli dosyayı görüntüle 11088

Toz tutma, parlaklık, sarfiyat ve uygulama kolaylığı olarak gözlem yaptım.

Toz tutma
6 saat sonrasında en çok toz tutan sol ön kapı yani saf cure oldu. arka kapı ve arka çamurluk toz seviyesi eşit.

Parlaklık
Parlaklıkta gözle görülür pek fark olmadı. Sadece sol ön kapı biraz daha koyu ve doygun duruyor. Dediğim gibi çok az bir fark. Yine de kazanan saf cure oldu.

Ürün Sarfiyatı
Ürün sarfiyatı olarak en fazladan en aza sıralıyorum:
1.saf cure 2.ıslak yüzeye saf cure 3.sulandırılmış cure
En ekonomik olan yarı yarıya sulandırılmış cure oldu

Uygulama Kolaylığı
En kolaydan en zora:
1.sulandırılmış cure 2.ıslak yüzeye saf cure 3.saf cure
Kesinlikle en zoru kuru yüzeye saf cure uygulamak oluyor.
Islak yüzeye uygularken sıvaşık bir yüzey kalıyor, bezin tersiyle parlatmak gerekiyor ve bez ıslanınca iz kalıyor. Çok pratik sayılmaz ama saf uygulamaktan daha kolay.
Sulandırıp kuru yüzeye uygulamak çok çok basit. İz kalmıyor, rahat siliniyor, bez de çok ıslanmıyor.

Sonuç: Bana göre yarı yarıya sulandırıp uygulamak hem toz açısından, hem sarfiyat hemde uygulama kolaylığı açısından daha mantıklı. Biraz daha parlaklık için saf uygulamak gerekiyor, bu çok az parlaklık farkı için çekeceği toza ve uğraşmaya değmez diye düşünüyorum.

Teşekkür ederiz , bu kadar hızlı geri dönüşü Gyeon bile yapmazdı sanırım. Koyu renk araç için özellikle parlaklıktan bir tık feragat edip toz toplama durumunu kontrol altına almak daha mantıklı bir seçenek gibi emeğinize sağlık :mutlu:

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
Teşekkür ederiz , bu kadar hızlı geri dönüşü Gyeon bile yapmazdı sanırım. Koyu renk araç için özellikle parlaklıktan bir tık feragat edip toz toplama durumunu kontrol altına almak daha mantıklı bir seçenek gibi emeğinize sağlık :mutlu:
Şimdi geçelim azizim tozu falan fiyat yarı yarıya geliyor sulandırınca :D. Gerçi dayanım azalır illaki ama ne seviyede olur bilemiyorum.

Berkay

Usta Detaycı
Üye
İç detaylar..
Çok incelemedim, zaten kir yok sadece toz var. Korumayı yenileyeceğim için yinede güzel bir temizlik yaptım.
Buyrun.. :)

Nanolex İnterior Cleaner deri direksiyon temizliği. Ph derecesi 6.8
IMAG3817.jpg

IMAG3821.jpg

Kalıntı bırakmamak önemli. Pre-skin denilen üst katmanı zamanla yıpratır kalıntılar. Nemli bez ile siliyorum.
IMAG3822.jpg

IMAG3827.jpg

IMAG3825.jpg

IMAG3831.jpg

IMAG3832.jpg

IMAG3828.jpg

interior cleaner (7).jpg

IMAG3830.jpg
IMAG3834.jpg

IMAG3833.jpg

Klima temizliği. En soğukta son kademede, tüm kanallar açık ve iç sirkülasyon açık
IMAG3838.jpg

Kapıları açıp 10 dk. havalandırdım. Fotoğrafı yok kumaşlar silindi, nemliyken valet pro enzyme odour eater sıktım. Derileri ve plastikleri tekrar nemli bez ile sildim ve korumaya geçiyorum.

Plastikler Gtechniq C6 antibakteriyel. Normalde gtechniqten pek memnun değilim ama bu ürün bir başka.
IMAG3839.jpg

IMAG3842.jpg

IMAG3843.jpg

IMAG3846.jpg

IMAG3845.jpg

Deriler Colourlock Deri Kalkanı
Süet bez ile uyguluyorum.
IMAG3847.jpg

IMAG3848.jpg

IMAG3849.jpg

IMAG3851.jpg

Süpürmeyi unutmuşuz :)
IMAG3853.jpg

En son kapı fitilleri aklıma geldi. Buralar camı ve cam filmini çizebiliyor biliyorsunuz ki. Onları da elden geçirdikmi işlem tamamdır.
IMAG3857.jpg

Karanlık olduğu için final fotoğrafını ertesi gün aldım
final 6.jpg

İyi forumlar dilerim.

Mentalfeed

Uzman Detaycı
Üye
Bebek gibi olmuş ellerine sağlık, şimdi şu seramik sprey furyası var ya onunla curenin falan nasıl bir bağlantısı var senin nezdinde sana ve üstadlara soruyorum

Berkay

Usta Detaycı
Üye
Bebek gibi olmuş ellerine sağlık, şimdi şu seramik sprey furyası var ya onunla curenin falan nasıl bir bağlantısı var senin nezdinde sana ve üstadlara soruyorum
Seramik sprey kullanmadığım için bir şey demek istemiyorum. Kullanan varsa eğer yorum alabiliriz.
Mesela benim yaptığım seramiğin yapısında %70 SiO2 (silika) var. Destek için kullanılan quartz maxda %5 SiO2 var. Esas etken maddeyle alakalı farklar var.
Tahminim seramik sprey, cure dan daha yoğun, normal seramikten daha seyrek bir yapısı olması lazım.

Son düzenleme:

Ens_Clk

Çaylak Detaycı
Üye
Benim de aklımda şu deri temizliği hakkında bir soru vardı, özellikle deri direksiyon üzerinde kalkan uygulandıktan sonra gene temizlendikten sonraki mat görünümünü koruyor mu?

Berkay

Usta Detaycı
Üye
Benim de aklımda şu deri temizliği hakkında bir soru vardı, özellikle deri direksiyon üzerinde kalkan uygulandıktan sonra gene temizlendikten sonraki mat görünümünü koruyor mu?
Koruyor. Normalde 15 günde parlamaya başlıyorsa kalkanla beraber çok daha uzun süre mat kalır. Temizlemesi de çok kolay olur. Kalkan uyguladıysanız 10-15 günde bir nemli bezle silmeniz yeterli oluyor.

Mentalfeed

Uzman Detaycı
Üye
Seramik sprey kullanmadığım için bir şey demek istemiyorum. Kullanan varsa eğer yorum alabiliriz.
Mesela benim yaptığım seramiğin yapısında %70 SiO2 (silika) var. Destek için kullanılan quartz maxda %5 SiO2 var. Esas etken maddeyle alakalı farklar var.
Tahminim seramik sprey, cure dan daha yoğun, normal seramikten daha seyrek bir yapısı olması lazım.
Tam bu şekilde ise iş cmx, adams, meg in daha başarılı olmasını beklerİz, nanolex ve gyeona göre daha ucuza geliyor

Berkay

Usta Detaycı
Üye
Tam bu şekilde ise iş cmx, adams, meg in daha başarılı olmasını beklerİz, nanolex ve gyeona göre daha ucuza geliyor
Ben seramik sprey deyince gyeon can coat tarzında basınçlı seramik sprey anlamıştım. Onlar seramik wax diye geçiyor sanırım.
Bu ürünler seramiği destekler mi bilmiyorum, içerisinde farklı bileşenler bulunabilir, seramiğe tutunamayabilir. Hiç denemedim.

Mentalfeed

Uzman Detaycı
Üye
Ben seramik sprey deyince gyeon can coat tarzında basınçlı seramik sprey anlamıştım. Onlar seramik wax diye geçiyor sanırım.
Bu ürünler seramiği destekler mi bilmiyorum, içerisinde farklı bileşenler bulunabilir, seramiğe tutunamayabilir. Hiç denemedim.
Dediğin gibi koch 1k nano da var. Başka vardır kesin. Onlar spreyden ziyade seramik gibi uygulanıyor bildiğim, demek pns gibi basınçlı şişede mi imiş:deli: cahillik işte, bende bizim meşhur çinlinin kaliteli ve büyük boy hali diye bilirdim nano kaplama yani

Seramik waxtı evet genel adı bunların şimdi hatırladım, farklı malzemeler bulunabilir dediğin gibi, genelde tek başına kullanılsın diye yapılıyor sonuçta bakalım seramiğe yelken açarsam deneriz bol bol :D

Berkay

Usta Detaycı
Üye
Dediğin gibi koch 1k nano da var. Başka vardır kesin. Onlar spreyden ziyade seramik gibi uygulanıyor bildiğim, demek pns gibi basınçlı şişede mi imiş:deli: cahillik işte, bende bizim meşhur çinlinin kaliteli ve büyük boy hali diye bilirdim nano kaplama yani

Seramik waxtı evet genel adı bunların şimdi hatırladım, farklı malzemeler bulunabilir dediğin gibi, genelde tek başına kullanılsın diye yapılıyor sonuçta bakalım seramiğe yelken açarsam deneriz bol bol :D
içeriğine iyi bakmak lazım seramiğin üzerine uygulamadan önce. En mantıklısı üretici firmanın tavsiye ettiği ürünleri kullanmak. Çözücü maddeler varsa içinde kesinlikle kullanılmamalı. Mesela seramiğin üzerine doğal carnauba wax yapılabilir çok da güzel oluyor ama sentetik waxlar iyi değil. Mesela fusso coat olmaz. Kireç lekesi olmadıkça qd kullanılmaz gibi. Ama silika içerikli olanlar, wet coat, cure, quartz max en sağlıklı olanlar. Seramik pahalı sonuçta risk almamak lazım :)