Benzinlik Yıkama Tavsiyeleri

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
5 dk dır nereden başlasam diye düşünüyorum. İlk önceliğin ve en başta yapmanız gereken aracı çizmeden yıkamaya başlamaktır. Kesinlikle önce bu ekipmanları edinmelisiniz, gerisi sonra sırayla gelir.
Önce hangi yöntemi uygulayacağınıza karar verin.
Çift kova için gerekli alet edevat. İki adet kaliteli yıkama kovası, 2 adet grit guard. 1 yada 2 adet eldiven.
Çoklu eldiven benimde kullandığım ve sevdiğim yöntem, 6-7 adet kaliteli, koyun yünü yada microfiber eldiven. 1 kova. Grit guard tercihen.
Kova yıkamasına gelmeden ön yıkama yapmalısın, ceviz bir ön yıkama ürünüdür ve foruma özeldir şu anda üretimi yoktur. Olup olmayacağıda muamma. Pre wash başka marka ürünler var onlardan temin edebilirsin. Şu anda en mantıklı gibi görünen Flowey b33 gibi. Bunu kullanmak için bir foamer basınçlı pompa yada normal bir pompa.
Ve kurulama için güzel kaliteli bir dryer towel almalısın. Şu anda satışı olan bir marka var konusu açık. Son teknoloji twisted pile bezlerden almanı tavsiye ederim kesinlikle. Konuya yazıp satan arkadaştan alabilirsin.
Kova için şampuan çok fazla seçenek var ben zymöl almanı tavsiye ederim.

nuriksari

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
ön yıkama için sprey pompa Secho FX. Prewash olarak arkadaşlar yönlendirir zira ben sadece şampuanlı su kullanıyorum keyfe keder esasen şu ile durulamak yetiyor benim şartlarımda. Ceviz övülüyor ama atık üretilmiyor bulması kolay değil, vp citrus wash Autofinesse vs var ama hem maliyeti yüksek hem korumayı etkiliyor. B33 uygun maliyetli güzel bir alternatif ama o da agresif bir ürün dikkatli kullanmak gerekiyor. Nanolex Prewash ve Pure de kullanılabilir ön yıkama için hatta Afams şampuan da. Çift kovadan ziyade tek kova tavsiye edrim benzinlik için daha pratik ve bence daha güvenli, grit guarda gerek yok tek kovada 5-6 eldiven yeterli. Türkiyede UFS eldiven güzel gerisi aliexpress. etek altı ve tamponlar için uygun fiyatlı makarna sünger ve camlar için ene uygun sentetik ya da me uygun fiyatlı yapımarkette vs bulabileceğiniz eldiven yemin edebilirsiniz. jantlar için ayrı eldiven ve fırça seti Wheel woolies ve jant temizleyici CG Signature tavsiye ederim. kova şampuanı Adams, Zymöl, vP Concentrated, Gyeon Bathe ve Nanolex Pure olabilir. Camlar için Meguiars veya Flowey S3 kurulama havlusu twisted pile Klin veya Wizard. Demirtozu sökücü ve kil uygulayıp m600 ile yüzeyi temizleyip korumaya almanızı öneririm hazır araç yeni iken.

Noter

Çaylak Detaycı
Üye
ön yıkama için sprey pompa Secho FX. Prewash olarak arkadaşlar yönlendirir zira ben sadece şampuanlı su kullanıyorum keyfe keder esasen şu ile durulamak yetiyor benim şartlarımda. Ceviz övülüyor ama atık üretilmiyor bulması kolay değil, vp citrus wash Autofinesse vs var ama hem maliyeti yüksek hem korumayı etkiliyor. B33 uygun maliyetli güzel bir alternatif ama o da agresif bir ürün dikkatli kullanmak gerekiyor. Nanolex Prewash ve Pure de kullanılabilir ön yıkama için hatta Afams şampuan da. Çift kovadan ziyade tek kova tavsiye edrim benzinlik için daha pratik ve bence daha güvenli, grit guarda gerek yok tek kovada 5-6 eldiven yeterli. Türkiyede UFS eldiven güzel gerisi aliexpress. etek altı ve tamponlar için uygun fiyatlı makarna sünger ve camlar için ene uygun sentetik ya da me uygun fiyatlı yapımarkette vs bulabileceğiniz eldiven yemin edebilirsiniz. jantlar için ayrı eldiven ve fırça seti Wheel woolies ve jant temizleyici CG Signature tavsiye ederim. kova şampuanı Adams, Zymöl, vP Concentrated, Gyeon Bathe ve Nanolex Pure olabilir. Camlar için Meguiars veya Flowey S3 kurulama havlusu twisted pile Klin veya Wizard. Demirtozu sökücü ve kil uygulayıp m600 ile yüzeyi temizleyip korumaya almanızı öneririm hazır araç yeni iken.
Teşekkürler. Bu ürünleri bulmaya çalıştım, bunları satın aldığımda uygulamayı nasıl yapıcam, doğru yapabilecekmiyim bilmiyorum. Deneye deneye öğrenicez artık. Önerdiğiniz ürünleri bulmaya çalıştım,

https://urun.n11.com/ilaclama-makinesi/secho-fx2-mekanik-ilaclama-P240965868?
gclid=Cj0KCQjw9pDpBRCkARIsAOzRziueQq4GQlbej9prwd9c2ZASdnMAc-b11o8DPOS93kcuo4kG-dOG6AAaAgJ6EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

UFS Kuzu Postu Eldiven yamaclardetailing.com'da | Araç Bakım Ve Temizlik Ürünleri

Flowey B33 Boost Cleaner Extra Ön Yıkama Köpüğü 5 kg

Wheel Woolies A5 Detail Jant Temizlik Fırçası | otogold.com.tr

Chemical Guys Wheel Cleaner - Jant Temizleme İlacı - 473 ml

Gyeon Q2m Bathe 400ml - n11.com

Magic Iron Out - PH Nötr Demir Tozu Sökücü ve Jant Temizleme Parlatma - 400 ml

Sikkens M600 Antistatik Yüzey Temizleme Temizlik Tineri 1lt - n11.com

nuriksari

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
forumdaki uygulamaları incelerseniz fikir verecektir kafanızda oturması için. pratik ile size uygun yöntemi ve ürünleri bulursunuz zamanla çok kafanızı karıştırmayın derim. Demirtozu sökücü olarak Valet pro, Nigrin, KOCH FB veya RRR tavsiye ederim. jant fırçası olarak da Wheel woolies A kit 3 kü set olan.

KaiZeN

Tecrübeli Detaycı
Üye
@Noter

Hocam merhaba. İlk olarak hayirlisi olsun aracınız. Ben de benzinlikte aracımı yıkıyorum. Seçtiğiniz ürünlerin çoğu kabul görmüş ürünler tabi @nuriksari hocamın son mesajındaki tavsiyeleriyle. Ben de şampuan olarak gyeon yerine zymol veya nanolex pure almanızı tavsiye ederim f/p olarak ve daha bereketli olduklari için. Nanolex i n11 üzerinden zymol ü de @Murat hocam da varsa hala ondan alabilirsin. Twisted pile havlu ben purestar kullanıyorum şuan için gerçekten daha ötesi yok. @TheVauxhall hocam şuan wizard of gloss blue marlin getirdi ondan da havlu işini çözebilirsin.

Son düzenleme:

thelordof

Çaylak Detaycı
Üye
@Noter

Hocam merhaba. İlk olarak hayirlisi olsun aracınız. Ben de benzinlikte aracımı yıkıyorum. Seçtiğiniz ürünlerin çoğu kabul görmüş ürünler tabi @nuriksari hocamın son mesajındaki tavsiyeleriyle. Ben de şampuan olarak gyeon yerine zymol veya nanolex pure almanızı tavsiye ederim f/p olarak ve daha bereketli olduklari için. Nanolex i n11 üzerinden zymol ü de @Murat hocam da varsa hala ondan alabilirsin. Twisted pile havlu ben purestar kullanıyorum şuan için gerçekten daha ötesi yok. @TheVauxhall hocam şuan wizard of gloss blue marlin getirdi ondan da havlu işini çözebilirsin.
hocam Zymöl autowash'ı kovaya kaç kapak koyuyorsunuz, kullanıyor muydunuz bu şampuanı?

PassionateDetailing

Tecrübeli Detaycı
Üye
bende benzinlikte yıkıyorum yoğun olmayan saatlerde gidip kova yıkaması yapıyorum eğer çok pis 4-5 ay yıkanmamışsa benzinlik köpüğü sıkıyorum veya pre wash genelde fırçasız yıkama şampuanı kullanıyorum sıkıp ön yıkamada yoğun kiri akıtıp kova yıkaması yapıyorum

nuriksari

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
@Noter

Bahsi geçen tüm şampuanlar üst segment kaliteli waxa zarar vermeyecek yapıda kesinlikle memnun kalacağınız ürünlerdir. Benim favorim Zymöl hem markaya olan yakınlığım hem de kokusu köpürmesi ve kayganlığı temizliği her yönüyle beni memnun ettiği için. F/P olayına gelirsek Zymöl eski normal fiyatlarında olsa belki F/P olarak öne geçebilirdi ama güncel fiyatı 135 TL ortalama 40 yıkama çıkartır ve birim maliyeti yaklaşık 3TL ye gelir, Nanolex Pure 80TL yaklaşık 25 yıkama çıkartır birim maliyeti 3TL, Gyeon Bathe 135TL litre 50 yıkama çıkartır birim maliyeti yaklaşık 2.5 TL, Gyeon Bathe Essence 90TL 60 yıkama çıkartır birim maliyeti yaklaşık 1.5TL. VP Concentrated litresi 30TL 20 yıkama çıkartır birim maliyeti yaklaşık 1.5TL. Gyeon F/P olarak zymölden geride kalmaz hatta Essence olarak VP ile yarışır. :) Fazla ayrıntılı oldu ama bi analiz edeyim dedim yanlış anlaşılmazsa. Sonuçta seçim tercih zevk meselesi. Bu arada Gyeon Bathe Plus da favori şampunlarımdandır farklı kategoride olsa da. Adams da çok iyi.
@Noter Araç yeni ise bence vakit kaybetmeden dediğim gibi Demirtozu kil uygulayıp korumaya alın. iç mekan için AF Sprtiz fazlasıyla yeterli gelecektir deri alkantara yok ise.

Noter

Çaylak Detaycı
Üye
@Noter Araç yeni ise bence vakit kaybetmeden dediğim gibi Demirtozu kil uygulayıp korumaya alın. iç mekan için AF Sprtiz fazlasıyla yeterli gelecektir deri alkantara yok ise.
Teşekkürler, koruma uygulamadan önceki aşamaları, araç yıkanacak, kil uygulanacak, demirtozu sprey uygulanacak, durulanacak, Son aşama mı koruma uygulanacak. Bu aşamalar konusunda bilgi verebilirmisin?
Koruma olarak ne kullanmalıyım, elimde Auyoglym HDWax ürünü var bir kaç kez kullanmış arkadaş aracını sattığı için bana vermişti kutusunda duruyor. Bu ürün korurmu aracı yada hangi ürünü kullanmalıyım koruma için hangi aşamada?

nuriksari

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
Teşekkürler, koruma uygulamadan önceki aşamaları, araç yıkanacak, kil uygulanacak, demirtozu sprey uygulanacak, durulanacak, Son aşama mı koruma uygulanacak. Bu aşamalar konusunda bilgi verebilirmisin?
Koruma olarak ne kullanmalıyım, elimde Auyoglym HDWax ürünü var bir kaç kez kullanmış arkadaş aracını sattığı için bana vermişti kutusunda duruyor. Bu ürün korurmu aracı yada hangi ürünü kullanmalıyım koruma için hangi aşamada?
Forumu konuları uygulamaları okumani incelemeni tavsiye ederim. Temel bilgilerin hepsi mevcut burada.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
Hd wax kullanabilirsin, güzel bir üründür. Nuri'nin de dediği gibi uygulama konularında bu sıralamaların ve detayların hepsi var. Benim yada herhangi bir arkadaşımızın konularunı incelersen aklındaki soruların hepsine cevap bulabilirsin

Noter

Çaylak Detaycı
Üye
Hd wax kullanabilirsin, güzel bir üründür. Nuri'nin de dediği gibi uygulama konularında bu sıralamaların ve detayların hepsi var. Benim yada herhangi bir arkadaşımızın konularunı incelersen aklındaki soruların hepsine cevap bulabilirsin
Teşekkür ederim, fırsat bulunca hepsini okuyacağım...

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
Teşekkür ederim, fırsat bulunca hepsini okuyacağım...
İncelendikten sonra yğne aklınızda kalan soruları cevaplarız tabiiki de. Kuş pisliği şu anda ki en büyük sorunuz sanırım, Can arkadaşımız yanıtlamış ama daha detaylı bilgi vermek gerekirse, kuş pisliği inanılmaz asitli bir nalettir. Korumalar bir yere kadar mukavemet gösterseler de sizin görür görmez temizlemeniz gerekmektedir. Korumasız arabaya vereceği zararı geciktirir bir nebze, dünyanın en sert ürünlerinden cama bile zarar verdiğini düşünürseniz durumu daha iyi anlamış olursunuz.

Noter

Çaylak Detaycı
Üye
İncelendikten sonra yğne aklınızda kalan soruları cevaplarız tabiiki de. Kuş pisliği şu anda ki en büyük sorunuz sanırım, Can arkadaşımız yanıtlamış ama daha detaylı bilgi vermek gerekirse, kuş pisliği inanılmaz asitli bir nalettir. Korumalar bir yere kadar mukavemet gösterseler de sizin görür görmez temizlemeniz gerekmektedir. Korumasız arabaya vereceği zararı geciktirir bir nebze, dünyanın en sert ürünlerinden cama bile zarar verdiğini düşünürseniz durumu daha iyi anlamış olursunuz.
Teşekkür ederim, evet kuş pisliği en büyük sıkıntı hem iş yerimde hemde evimde park ettiğim yerlerde bu sıkıntı var. Sabah yapılan kuş pisliğini akşam iş çıkışı ancak fark edip temizliyorum kurumuş oluyor, ılık suyla ıslayıp üstüne ıslak kağıt havlu koyuyorum zamanla yumşuyor, üstüne su döküp arındırıyorum. Yakınlarda kapalı bir otopark araştırıyorum başka kurtulmanın yolu yok sanırım.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
Teşekkür ederim, evet kuş pisliği en büyük sıkıntı hem iş yerimde hemde evimde park ettiğim yerlerde bu sıkıntı var. Sabah yapılan kuş pisliğini akşam iş çıkışı ancak fark edip temizliyorum kurumuş oluyor, ılık suyla ıslayıp üstüne ıslak kağıt havlu koyuyorum zamanla yumşuyor, üstüne su döküp arındırıyorum. Yakınlarda kapalı bir otopark araştırıyorum başka kurtulmanın yolu yok sanırım.
Aynen bir çözüm bulursan iyi olur çünkü verniği kaybettikten sonra dönüşü yok.

ege

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
Niye öyle diyorsun üstad. Şuncacık iki kuş vernige ne yapsın. Tatlılıklarına bak. Anlık.
20190710_181138.jpg

Latife ediyorum aman haa.