Benzinlik Yıkama Tavsiyeleri

smertt1

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
Forumun bir kısmı benzinlikte hallediyor sanırım yıkama işini,
kombinasyonlar, kullanılan ürünler ve yerler ile ilgili tek konu iyi olur diye düşündüm. Ben henüz başlamadım ama haftasonu sabah saatleri piyalepaşa opet veya shell düşünüyorum bu iş için.

Secho vazgecilmez olacak sanırım da sechonun içine ne koyacağız ?

onur2015

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Benzinlikte araba yıkamak biraz farklı bir durum. Öncelikle psikolojiyi ona göre ayarlamak lazım :) Etrafınızda ne kadar az insan olursa kendinizi o kadar rahat hissedersiniz. Bu yüzden yıkama yapacağınız benzinliğin boş saatlerini tercih edin. Tahminimce haftaiçi öğlen ve akşam, haftasonu akşam saatleri daha sakin olur.

Ben ön yıkama için sechoyu kullanıyorum, içine 1/4 oranda ceviz öneririm. Kirlilik durumuna göre daha yoğun bir karışım hazırlayabilirsiniz. Davlumbaz ve jantlar için sprey şişe ile cevizi kullanabilirsiniz. Her yıkamada jant temizleyici kullanmıyorum. Jantları temizlemek için çift kovanın sonunda temiz kovasında kalan şampuanlı suyu ve Rossman'dan aldığım saplı süngeri kullanıyorum.

Ardından çift kova yapacaksanız, suyu yanınızda götürmeniz mantıklı olur. Bana 15 litre su yeterli oluyor.

Geriye kurulama kalıyor. Ben çoğu zaman kuruladıktan sonra hızlı cila(BSD, Finale, Sonax HSW) kullanıyorum.

Son düzenleme:

KaiZeN

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Benzinlik tayfası olarak merhaba. Bence güzel olmuş ayrı başlık. Geçtiğimiz hafta ilk kez yıkadım bende yeni sistemle :) Secho nun içine vp citrus prewash kullanıyorum.
Çift kova (cg dirt trap li) için zymöl şampuan.
Eldiven de klin wash mitt, gyeon q2m koyun yünü, etek kısımları ve jantlar için meguiars ın eldivenini kullanıyorum.
Kurulama için ise purestar ve af aqua deluxe havlu. Aqua deluxe ve bazı ürünler bir arkadaşın çeyizini almam vasıtasıyla elimde. Ama baştan forumu keşfetseydim almazdım çünkü aqua deluxe var diye almıştım :) Şimdi aqua deluxe ü etek altı ve tamponlarda kullanıcam sanırım :)
İç aksamlarda af spritz.
Jant için elimde sonax felgenreiniger var daha kullanmadım ama cg signatures wheel cleaner da alıcam.
Camlar için meguiars glass cleaner ve flowey s3 daha kullanmadım.

Wax yeni aldım, hayırlısıyla uygulaması kaldı. Dodo juice hard candy ve rainforest rub. Hard candy üzerine çok çok az yada hard candy ile biraz karıştırıp uygulamayı düşünüyorum rainforest rub u.
Bunun için mothers ın ikili mikrofiber aplikatöründen aldım.
Cila silmek için gyeon Soft wipe bez.
Demirtozu sökücü af iron out ve vp dragons breath.
IPA. 1/1 seyrelterek uygulayacağım.
Kil vp turuncu aldım. Uygulasammı bilemedim polisaj yapmayacağım. Çizmekten de korkuyorum. Kil Kaydırıcı zymöl şampuan kullanırsam başarırım belki :)
Kwazarın pompalarından aldım 2 tane kimyasala dayanıklı 2 tane de 360 atımlı 500ml linklerden.
Sonax bsd ve autobrite p32 karışımı yapıcam hızlı cila için ve wax ı desteklemek için.
Davlumbazları temizlemek için cg degreaser almayı düşünüyorum bu ay bütçeyi fazla aştım. Temizledikten sonra Adams undercarriage sprey uygulayacağım.
Apc ise af verso kullanıcam.
Halılar için vp carpet cleaner.
Direksiyon için vp leather soap.
Vp nun temizlik fırçalarından aldım.
Jant fırçası için kararsız kaldım ya wheel woolies seti alıcam yada gyeon q2m in medium olan fırçasını alıcam ona da şuan bütçe yetişmedi.
Lastikler ve dış plastik aksam için vp black to the future.
Sunroof un kızakları için würth hhs grease 400ml. Silikon spreyle ve hhs 2000 sıvı gres ile karıştırılmasın :) Fitiller için ve sunroof un kenarları için würt fitil ve lastik bakım spreyi tavsiye olunur.

Biraz uzun oldu ama :) İlk olarak ürünlerini bize açan @Murat hocama, @TheVauxhall emreye, @Giallorosso hocama, @Stilwater Gökhan hocama teşekkür ederim. @onurçiko üstada da uygulamalarını zevkle okudum ve saolsun birkaç konuda kendisini özelden rahatsız ederek bilgiler aldım. Benim aracımda beyaz keşke üstada yakın olsaydım birlikte bir uygulama yapardık :) Kısacası tüm foruma çok teşekkürler..İnşallah uygulama yapıp paylaşmaya çalışacağım ama biraz el yatkınlığı kazanıp pratikleşmem lazım ve hanımdan ötürü zaman kısıtlaması olacağı için bölüm bölüm yapmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:

smtcglr

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul - Beylikdüzü
Benzinlik tayfası olarak merhaba. Bence güzel olmuş ayrı başlık. Geçtiğimiz hafta ilk kez yıkadım bende yeni sistemle :) Secho nun içine vp citrus prewash kullanıyorum.
Çift kova (cg dirt trap li) için zymöl şampuan.
Eldiven de klin wash mitt, gyeon q2m koyun yünü, etek kısımları ve jantlar için meguiars ın eldivenini kullanıyorum.
Kurulama için ise purestar ve af aqua deluxe havlu. Aqua deluxe ve bazı ürünler bir arkadaşın çeyizini almam vasıtasıyla elimde. Ama baştan forumu keşfetseydim almazdım çünkü aqua deluxe var diye almıştım :) Şimdi aqua deluxe ü etek altı ve tamponlarda kullanıcam sanırım :)
İç aksamlarda af spritz.
Jant için elimde sonax felgenreiniger var daha kullanmadım ama cg signatures wheel cleaner da alıcam.
Camlar için meguiars glass cleaner ve flowey s3 daha kullanmadım.

Wax yeni aldım, hayırlısıyla uygulaması kaldı. Dodo juice hard candy ve rainforest rub. Hard candy üzerine çok çok az yada hard candy ile biraz karıştırıp uygulamayı düşünüyorum rainforest rub u.
Bunun için mothers ın ikili mikrofiber aplikatöründen aldım.
Demirtozu sökücü af iron out ve vp dragons breath.
IPA. 1/1 seyrelterek uygulayacağım.
Kil vp turuncu aldım. Uygulasammı bilemedim polisaj yapmayacağım. Çizmekten de korkuyorum. Kil Kaydırıcı zymöl şampuan kullanırsam başarırım belki :)
Kwazarın pompalarından aldım 2 tane kimyasala dayanıklı 2 tane de 360 atımlı 500ml linklerden.
Sonax bsd ve autobrite p32 karışımı yapıcam hızlı cila için ve wax ı desteklemek için.
Davlumbazları temizlemek için cg degreaser almayı düşünüyorum bu ay bütçeyi fazla aştım. Temizledikten sonra Adams undercarriage sprey uygulayacağım.
Apc ise af verso kullanıcam.
Halılar için vp carpet cleaner.
Direksiyon için vp leather soap.
Vp nun temizlik fırçalarından aldım.
Jant fırçası için kararsız kaldım ya wheel woolies seti alıcam yada gyeon q2m in medium olan fırçasını alıcam ona da şuan bütçe yetişmedi.
Lastikler ve dış plastik aksam için vp black to the future.
Sunroof un kızakları için würth hhs grease 400ml. Silikon spreyle ve hhs 2000 sıvı gres ile karıştırılmasın :) Fitiller için ve sunroof un kenarları için würt fitil ve lastik bakım spreyi tavsiye olunur.

Biraz uzun oldu ama :) İlk olarak ürünlerini bize açan @Murat hocama, @TheVauxhall emreye, @Giallorosso hocama, @Stilwater Gökhan hocama teşekkür ederim. @onurçiko üstada da uygulamalarını zevkle okudum ve saolsun birkaç konuda kendisini özelden rahatsız ederek bilgiler aldım. Benim aracımda beyaz keşke üstada yakın olsaydım birlikte bir uygulama yapardık :) Kısacası tüm foruma çok teşekkürler..İnşallah uygulama yapıp paylaşmaya çalışacağım ama biraz el yatkınlığı kazanıp pratikleşmem lazım ve hanımdan ötürü zaman kısıtlaması olacağı için bölüm bölüm yapmayı düşünüyorum.
Bu yazdıklarını benzinlikte uygulamak bir hayli zor olacak meraklı gözler eşliğinde o_O

smertt1

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
Ben haftasonu sabahı 10 düşünüyorum henüz benzinliği izlemeye almadım saat olarak :D benim kafamı kurcalayan da psikolojik baskı hadi kardeşim bitmedi mi bakışları :D çift kova dezavantaj olacak gibi burada

KaiZeN

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
@KaiZeN hhs geease in hhs 2000 den farkı nedir?
Hocam aslında ürünlerin üzerindeki resimlere baktığınızda kullanım alanlarının ne olduğuna yönelik az çok fikir verir. Kısaca;

Hhs grease sıvı grestir, özellikle sunroof kızakları için idealdir. Koruması ve dayanıklılığı üst seviyededir. Fiyatlaması da ona göredir.

Tutunma özellikli yağlayıcı HHS® Gres (08931067) ürününü online satın al

Hhs 2000 yarı sentetik yağdır. Adı üzerinde yağlayıcıdır.

Tutunma özellikli yağlayıcı HHS 2000® (0893106) ürününü online satın al

onur2015

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Ben haftasonu sabahı 10 düşünüyorum henüz benzinliği izlemeye almadım saat olarak :D benim kafamı kurcalayan da psikolojik baskı hadi kardeşim bitmedi mi bakışları :D çift kova dezavantaj olacak gibi burada
İşin heyecanı orada :) Minibüsçüsü, taksicisi, dolmuşçusu fırçasını kovasını alır gelir sabahtan akşama kadar fırçalar, yıkar kimse birşey demez ama senin benim gibi adamlar göze batar.

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
kombinasyonlar, kullanılan ürünler ve yerler ile ilgili tek konu iyi olur diye düşündüm. Ben henüz başlamadım ama haftasonu sabah saatleri piyalepaşa opet veya shell düşünüyorum bu iş için.

Kullanılacak ürün herkese göre değişkendir ancak ben temelde bir kaç hususa değinmekte fayda görüyorum. Zira benzinlikte araç yıkama işi satranç oynar gibi plan yapmayı gerektiriyor :).

Birincisi yıkama yapacağınız benzinlik evinize uzaksa yol süresince fren diskleri ısınacağı için gider gitmez yıkamaya girişmeyin. Girişirseniz dahi ilk etapta disklere sıvı değdirmeyin. Diskler eğiliyor tecrübeyle sabit.

İkincisi şayet sabah yıkama yapacaksanız özellikle yaz aylarında benzinliğin güneş alma açısına dikkat edin. Doğrudan güneşe maruz kaldığında su, şampuan, ön yıkama ürünü, jant temizleme ürünü vs. kuruma yapar ve kapı fitilleri, paneller, jantlar vs. her noktada leke bırakır. Gündüz saati açık alanda araç yıkamanın en büyük derdi bu. Başka çarem yok diyorsanız doğrudan güneş alan panelleri en son yıkayıp ivedi şekilde durulayın.

Üçüncü olarak benim gibi kalabalık bir noktada yıkama yapıyorsanız aracı sıraya aldıktan sonra perona almazdan evvel ön yıkamasını yapın, fırçayla gerekli noktalara müdahale ettikten sonra perona alıp doğrudan durulama yaparsınız. Normal vatandaşın yıkama rutini çoğunlukla köpük + fırça seremonisi + durulama şeklinde. Bu da ortalama 5 dakika kadar sürüyor. Ben böyle zaman perona yeni giren aracın arkasına alıyorum aracı ve yukarıdaki şekilde ön yıkamasını yapıp peron boşaldıktan sonra kova yıkamasına geçiyorum.

Son olarak kauçuk paspaslara ön yıkama sırasında girişin ki araç bitince kullanıma hazır hale gelecek seviyede kurusun.

kaiserx

Çaylak Detaycı
Üye
Bu durumu yaşayan biri olarak tecrübelerimi sizinle paylaşayım. Küçük bir şehirde oturuyorum. Sabah 8.30 ya da en geç 9 da haftasonu benzinliğin yolunu tutuyorum. Yanımda çift kova, sechofx2 (1e 4 cevizli akşamdan hazırlıyorum) iki eldiven biri gyeon öbürü alt etekler için Çin malı. Klin havlum ve diğer kötü bezler. Benzinliğe varınca sote ve gölge bir yer bulup ilk olarak aracı soğutuyorum.
Daha sonra yıkama yerine girip cevizi alttan başlayarak ( en pis yerler orası zamanı doğru kullanmak lazım) püskürtüyorum. 5 dakika kadar bekleyerek kirlerin akmasını bekliyorum. Ardından basınçlı su, hemen çift kovaya geçip iyi gyeon ile üstten alt eteklere kadar, daha sonra Çin çakması gyeon ile alt etek ve jantlar. Sonra yine basınçlı su davlumbaz içleri dahil
Bluemarlin havlu ile at çek at çek yaparak kurulama
Bu işlemler sonrası arabayı yıkama alanından çekiyorum
Sonra ipa ile iç dış cam silmesi yapıyorum. O bitince auto finesse ile toz alıyorum. (Apc gerek yok araç sıfır vede kullanırken batırmamaya çalışıyorum. ) fitiller kapılar vs vs siliyorum
En son finesse bulaşığı bez ile plastik dış trimler ve motor üzerini hızlıca silip oh be şükür bitti diyerek benzinlikten hızla uzaklaşıyorum.
Önemli not: ilk başlarda 3 saatin üzerinde bir zaman harcıyordum. Şuanda biraz mekanikleştim 2 saatte çıkıyorum çok şükür. Tabi non stop sigara tuvalet etraftaki insanlar ile boş muhabbet yok.
Ayrıca sıra olupta insanların bitir ulan lavuk artık işini dercesine bakışları beni bitiriyor. Sırf bunun için gece 3 te gidesim var keşke müstakil güzel bir evim kapalı bir garajım ve yıkama alanım olsa neyse
Herkese sessiz tenha ve meraklı gözlerden ırak yıkamalar diliyorum.

green_spell

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Bende kendi uygulama sıramı anlatayım :)
-Öncelikle benzinlikteki eleman ile konuşulur, kova yıkama için anlaşılır. Evime 100 mt. mesafede 2 tane benzin istasyonu var ve ikisinde de yıkama yapılıyor. Her ikisi içinde jeton köpük makinesi için kullanılıyor. Haliyle ben sadece su kullanacağım için 10 tl lik ücret yıkamacıya kalıyor ki onun da işine gelmiş oluyor.
-Akşam 9'dan önce benzinliğe gitmiyorum. 9'dan sonra hem boş oluyor hem de özellikle yaz aylarında kullandığım ürünlerin araç üzerinde kurumasını engellemiş oluyorum.
-Aracın üzerine ön yıkama şampuanını ve jant temizleyiciyi sıkıp beklerken, detay noktaları köpük yapan pompa ile fırçalıyorum. Sonrasında eleman da aracı duruluyor.
-Ardından çift kova yıkamamı yapıyorum. Eleman bir kez daha durulama ile uğraşırken bende kullandığım eldivenleri fırçaları falan yıkıyorum. Elemanın durulamasına güvenim tam, zamanla muhabbetimiz de gelişti, neredeyse benim kadar o da araçla uğraşıyor :D

Ramazanerdmr

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul
Benzinci tayfası olarak bir merhaba da ben diyeyim.

Öncelikle gidilecek yerin yoğunluk saatlerini iyi hesaplamak lazım ve bu yoğunluk yaz zamanları belli bir standartta oluyor ama ilkbahar gibi mevsim değişikliklerinin çok olduğu zamanlarda tutmuyor. Cuma günü yağmur yağmış Cumartesi hava güzel olacak ise sabah erken saatten itibaren müthiş bir kalabalık ile karşılaşabilirsiniz. Birde her benzinci kova ile şampuan eldiven vs. yapmanıza izin vermeyebilir. Benim yıkama yaptığım yerde (Esenyurt haramidere gişeler bağlantı yolu üzerindeki Petrol Ofisi) bu düzeni üç aşağı beş yukarı tespit ettim.

Kullanacağınız benzinciye çok fazla minibüs taksi pick up tarzı araçlar geliyor ise akşam geç saatte (9-10 gibi) temiz peron bulmak daha zor oluyor. Pis peronda yapılan yıkama da keyif vermiyor. Benim gittiğim yerde 6 tane peron var genelde pazar sabahları sürekli olarak arazide keyif yapmış araç sahipleri geliyor ve bütün pisliğini bırakıp gidiyor. Tavsiyem çamurunu pisliğini bırakan insanlar ile diyaloğa girmemeniz zira fayda sağlamıyor. Genelde hep bu yerlerde bir tane sorumlu personel oluyor. Ben öyle bir şey olacağını anladığım da gidiyorum o kişiye söylüyorum oda gelip gerekeni yapıyor.

Yıkama bekleyen insan çok ise önden secho içine yaptığım karışımı sıkıp sıra bekliyorum. Sıra geldiğinde ön yıkamanın durulamasını yapmadan önce kova şampuanı hazırlıyorum. Durulama sonrası kovalı yıkama yapıyorum ve devamında durulama. Bazen birader ile beraber gidiyoruz o zaman çok daha çabuk bitiyor işimiz. Birimiz ön yıkama durulamasını yaparken diğeri eldivenli yıkamayı yapıyor. Yıkama tabancısını dikkatli kullanıyoruz birbirimize zarar vermeden ve ıslatmadan yapıyoruz.

Kurulama için genelde hemen herkesin ortak kullandığı yerler oluyor. Kaba kurulamayı orada bitiriyorum. Araç içi ve detaylı kurulama işlemleri için ben siteye geri dönüyorum.

Benzincilerdeki yıkama tabancaları normalde 180Sn. köpük tabancaları 60sn. süreye ayarlıdır parayı atarken tabancayı eliniz de tutarsanız 5-10sn zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Köpükler genelde kötü oluyor ve sularda genelde kuyu suyu olduğundan iyi kurulamak gerekiyor. Mümkünse hızlı cila vs tarzı ürünler ile kurulama yapmak araç yüzeyinde kireç lekesini önlemede yardımcı olacaktır.

smertt1

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
bugun citrus siparişim geldi yarında sechoyu bekliyorum :D

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Benzinlik işi zor. Ne su tabancasını tutmayı bilen var nede köpüğü. Yanda adam arabaya köpük sıkıyor benim seramikli arabama sıçrıyor. Kurulama yaparken gelir dibine park yapar kapıyı açamazsın. Devamlı birileriyle muhatap olmak zorundasın ve hepsinde zeka problemi var. Benzinlik boşken gidin tek tavsiyem bu. Yazın yıkayacaksanız gece gidin. Kimseden de çekinmeyin hepsi araba yıkamaktan aciz insanlar rahat rahat yapın sanki tek başınaymışsınız gibi. Bu şekilde düşününce rahat ediyorsunuz :)
En önemli şey basınçlı suyu disklere direkt tutmayın, Panellere de su tutarken 60-70 dereceden dik açıyla tutmayın.

Şu aliexpressdeki su pompasını alıp benzinlik defterini kapatıcam yakında.. Oh içimi döktüm rahatladım :alkis:

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Benzinlik işi zor. Ne su tabancasını tutmayı bilen var nede köpüğü. Yanda adam arabaya köpük sıkıyor benim seramikli arabama sıçrıyor. Kurulama yaparken gelir dibine park yapar kapıyı açamazsın. Devamlı birileriyle muhatap olmak zorundasın ve hepsinde zeka problemi var. Benzinlik boşken gidin tek tavsiyem bu. Yazın yıkayacaksanız gece gidin. Kimseden de çekinmeyin hepsi araba yıkamaktan aciz insanlar rahat rahat yapın sanki tek başınaymışsınız gibi. Bu şekilde düşününce rahat ediyorsunuz :)
En önemli şey basınçlı suyu disklere direkt tutmayın, Panellere de su tutarken 60-70 dereceden dik açıyla tutmayın.

Şu aliexpressdeki su pompasını alıp benzinlik defterini kapatıcam yakında.. Oh içimi döktüm rahatladım :alkis:
Adam dolmuş ya:kizgin:

bilalyildirim

Acemi Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Avrupa
Kesinlikle haklı.Bende aynı benzinlikte aracımı yıkıyorum.Gerçi farklı benzinlik olsa da farketmiyor. Geçen gün adam göz göre göre waxı sildim tam aracın kapısını açtım binmek için kocaman vitoya tam benim araca gelecek şekilde su tutmaya başladı.Sinirimi narin DSG şanzımandan aldım,keşke o adamdan alsaydım :kizgin::kizgin:

Samatyalı

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Bizim benzinlik maşallah 8 tane yıkama peronu 2 tane sağlam emişi olan süpürge 1 adet otomatik yıkama makinesi Olan motorsiklet tayfası ,şahin tayfası , BMW Audi tayfası minibüsçü, otobüsçü ne ararsan geliyor öyle renkli biyerki kompleks sıfır.. gide gele çalışanlar yüzümüze aşiyan oldu bazen sağolsunlar kapalı garajlarına güneş tam tepedeyken wax atmaya giriyorum ses etmiyorlar

garbis

Çaylak Detaycı
Üye

Piyalepaşa shell in suyu çok kireçli opetinki daha iyi. Cevizlibağ po nun ki bu ikisinden de iyi.

Noter

Çaylak Detaycı
Üye
Arkadaşlar, ben çok yeniyim. Henüz hiç bir malzemem yok. Daha önce araç yıkamadım. Apartmanda oturuyorum. Evime yakın bir self servis yıkama yeri buldum, burda sadece tazyikli suyu kullanmak istiyorum. Aracım 1 aylık sıfır araç beyaz 1.3 Egea. Daha bi kere su tuttum alalı.
Tek kova çok eldiven ve çift kova yöntemleri varmış. Hangisi daha iyi ve kolay olur?
Bana f/p olarak bir malzeme listesi oluşturabilirmisiniz, ilk başlangıç için. Türkiye de satışı olan.

Ön yıkama olmalımı, ne malzeme lazım, sprey ve ön yıkama şampuanı
Ön yıkama sonrası, kova ile yıkama için şampuan ve eldiven tavsiyesi.
Kurulama için bez tavsiyesi.
İç aksam için benim paspaslar halı, paspas ve ön konsol nasıl temizlenmeli ne malzeme lazım.
Motor ve jant temizliği için de ne kullanmalıyım, malzeme önerisi?
Birde bu ceviz dediğiniz nedir, temizlik malzemesi sanırım nerden temin ederiz.
Teşekkürler...