Beyaz Sirke İle Su Lekesi Temizliği

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Pazar günü pederin otomobilinin lastiklerini değiştireyim o arada jantları da bir güzel temizler cila uygularım diyordum ki kışlıkları takan lastikçinin bijonları 1000nm ile sıkması nedeniyle o iş yatınca bende bari Duster'ın üzerindeki 3-4 günlük su/kireç lekelerini temizleyeyim dedim ve gittim önüme ilk çıkan marketten beyaz sirke aldım :)
Su lekeleri 3-4 günlüktü ama zeminde de cila/wax/sealant...vs yoktu. Birde bu süreçte birgüzel güneşte pişmişlerdi. Haliyle kolay kolay çıkmayacak durumdaydılar.
Neyseki beyaz sirke ile kireç lekelerini zahmetsizce çıkarabildim, işin açıkçası tek seferde çıkaracağını da sanmıyordum ama pH ölçümünün 3 çıkması sonrası tek seferde çıkar diye düşündüm ve neyseki yanılmadım. (işin sonunda rezil olmakta vardı :D )

Bu arada beyaz sirkeyi 1:1 sulandırınca da pH değeri 3 çıktı. Belki bunu dijital olarak ölçseydim sonuç birebir aynı çıkmayabilirdi ama indikatör kağıdı ile işte bu kadar oldu.

Neyse uzatmayayım, video aşağıda :)

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Sirkeyi kaba dökerken dudak payını kaçırmışım o nedenle 100ml seviyesine gelecek şekilde birazcık yere döktüm :( (o an fazlasını düzgünce nereye boca etsem diye aranırken böyle oldu malesef, sesten de anlaşılacaktır :( )

UrTR

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İzmir
abi eline sağlık.

milletin beyaz sirke ile cam temizliğini çok övmesinden dolayı bende temin ettim kendilerini. Hem havlu temizliği için hemde cam temizliği için kullanmaya başladım.

Cam için mevcut camsil olarak bilinen cam temizleme sıvısının içine keykime göre beyaz sirke ve keyfime göre ipa karıştırdım. Kokusu biraz kötü oldu ama kendisi iş görüyor. Kireç lekelerine etkisini dikkat etmedim ama onuda kontrol edeceğim...

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Üstat konu dışı olucak ama sende seslendirme dublaj yapmaya müsait ses var bence bibersa ya bi başvur :))

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Teşekkür ederim, aslında senelerce okulda Micheal Winslow gibi türlü türlü sesleri taklit etmeye çalıştım. Bir arkadaşım bana synthesizer bile demişti :D :D
İşin özü, looney toones tadında bol efektli ve kısa metrajlı çizgi film seslendir deseler seve seve yaparım :D

kadirx

Çaylak Detaycı
Üye
ön ve arka camın köşe kısımlarında ( siyah) kireç lekelerinde deniyecem..

Bide bu meret uçucu :D

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Test için teşekkür ederim, taze lekeler için oldukça ucuz yöntem olmuş.
Yazı da getirmişsin bu arada, ben Antalya 'da bile daha kısa kollu giyemedim.

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
Eline saglık hakan çok yararlı. Video için ayrıca teşekkürler.

Cangp2

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Elinize saglik forumda cokca bu sikintiyi yasayan vardir diye dusunuyorum o nedenle cok faydali olmus. Cok fazla yer etmemis lekeler icin cep dostu super cozum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nonamee

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Hakan eline sağlık güzel bir uygulama olmuş yol gösterici. Bu kireç lekeleri bekleyince kalınca sonra dert oluyor gerçekten. Sular da genelde sert ve kireçli olunca yıkama sonraları dikatli olmak kontrol etmek lazım ki hemen senin reçeteyle küçük bir müdahele ile yerleşmesinler.