Bugün Aracınızda Ne Değişiklik Yaptınız?

Pro

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Öne çıkan konu #9,681
Hocam uygulamayı yapmadan önce zımpara, plastik astar vb. uyguladınız mı? Yoksa direk air brush ile boyadınız mı?

SM-S911B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hafif bi zımpara geçip sonrasında mumlu bez ile o kısımları silip direkt olarak boyadım. Far kapaklarını komple boyarken astar kullanacağım. Şimdilik böyle oldu

Elinize sağlık hocam, sonuçlar fotolarda güzel görünüyor. Siyah siyah göze batmasındansa dibine girip göze batması benim tercih sebebim. Sizin işlemde öyle göze batacak ekstra bir durum da görünmüyor gibi, başarılı olmuş bence.
Teşekkürler Mustafa, bizde biraz aynı mantıkla yola çıktık çok yakından bakmadikca farkedilir bi durum yok.

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
Bugün değil ama geçtiğimiz hafta 4 araçla uğraştım :) 2 araca lokal olarak polisaj yaptım tavan ve kaputlarında işlem sonrası glz coating ile korumaya aldık.
3. ve 4. araca ise airbrush ile rötuş yaptık. Rötuşlar fırça ile yapılan rötuşlardan kat kat iyi oldu bence :) Far yıkama kapaklarında kalınlığı yakalayamadık onları söküp komple boyayacağız airbrush ile şimdilik görüntüleri aşağıdaki gibi :)

@Pro Eline saglik sonuclar guzel ya şoyle uygulama yaparken guzel bir video hazirlarsan izlemek keyifli olurdu.

Pro

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
@Pro Eline saglik sonuclar guzel ya şoyle uygulama yaparken guzel bir video hazirlarsan izlemek keyifli olurdu.
Bir sonraki sefere video çekmeye çalışıyım abii , biliyorsun tek başına hem uygula hem video çek oldukça zor :) Bi tripod alsak işimiz kolay aslında ama :smilex:

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
Selamlar Dostlar.

Hava Kapali olmasina ragmen Ankara ya baya Toz bulutu oldugu icin en ufak yagmurda camurlasiyor araçlarin üzeri arkadasimla beraber Ankara Etlik Shell benzinlikte yikama islemi yaptik gayet sakindi.

Hem de Arkadaşi da detaya alistirmak icin teknik bilgiler verdim.

Kullandigimiz malzemeler

Ön Yikama

Deturner Foam (Golf)
K2 Pro Aktive Foam (Astra)

Jant Temizliği

ADBL Vampire Liquid Light Demirtozu Temizleyici.
Meguiars Whell Brightener Jant Temizleyici.

Kova Yikamasi

Fireball Yikama Kovalari
ADBL Wash Mitt Caremitter
Deturner Shampoonyl Sampuan.

Kurulama Havlulari

Fireball 70/90 cm
Purestar 75/45 Cm

Koruma öncesi yüzey temizleyici

K2 Pro Klinet

Boya Koruma Uygulamasi

ADBL Ceramic Detailer
Klin Zero Finish Towel Bezler.

Lastik/Davlumbaz ve Plastik Aksam korumasi.

Chemical Guys Barabones.
Deturner Creamy Tire Dressing
Meguiars 40

Motor Temizleme ve Koruyucu

Meguiars Super Degreaser
Koch Chemie MP Motor Plast

Finallerimiz.

Son düzenleme:

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
Selamlar Dostlar.

Hava Kapali olmasina ragmen Ankara ya baya Toz bulutu oldugu icin en ufak yagmurda camurlasiyor araçlarin üzeri arkadasimla beraber Ankara Etlik Shell benzinlikte yikama islemi yaptik gayet sakindi.

Kullandigimiz malzemeler

Ön Yikama

Deturner Foam (Golf)

Jant Temizliği

Kova Yikamasi

Fireball Yikama Kovalari

Kurulama Havlulari

Fireball 70/90 cm
Purestar 75/45 Cm

K2 Pro Klinet

Boya Koruma Uygulamasi

ADBL Ceramic Detailer

Chemical Guys Barabones.
Meguiars 40

Meguiars Super Degreaser

Finallerimiz.

Toz buluti birikti birazdan yagdiginda camur benekleri oluşur araçta :)

İl
Bartın
Merhabalar detail forum ailesi.
3 hafta sonunu boş geçtik. Bunda hava şartları ve çalışma şartları da etkili idi. Bugün hava güneşli iken terapiye başlayayım dedim :).

İlk olarak iç mekan temizliği ile başladım. Plastik aksamda flowey İ2 kullandım. Yarım litrelik şişeye 20 ml i2 kullandım. Kumaş kısımlarda lotar, yarım litrelik şişeye 20 ml kullandım. Paspas altlarını el faraşı ile süpürdüm. Paspaslarda Koch chemi gs kullandım.( Köpüklü hali fotoda) Onu göz kararı sulandırıp kullandım. Baya da köpürdü.
Sonra iç plastik aksamı meguiars suprema ile koruma altına aldım. Fazlalığı bir bez ile geçtim.

İkinci aşama olarak Jant, lastik ve davlumbaz temizliğinde flowey R1. Fırça olarak cartainer lastik fırçasını kullandım. Jantları bez ile yıkadım.

Üçüncü aşama ön yıkamaya geçtim. Alta köpük yapan pompayı kullandım. ( Aracın köpüklü hâli fotoda). Hatta ilk olarak pompayı çözemedim :) . Sonra biraz kol kası geliştirme egzersizi ile baya iyi köpük attım. Bir elimle basınç yaparken diğer elimle alta ile atima devam ettim :) . Baya yorucu idi. Sonra niye modifiye edildiğini yaşayarak anladım. :) . Ön yıkama şampuanı olarak ab magifoam kullandım. 2 litrelik altaya 40 ml kullandım. Sonra ikinci kez ön yıkama yaptım. Flowey ev13 ile, onuda 30 ml kullandım alta ile.

Dördüncü aşama çift kova yıkama yaptım. Kova şampuanı olarak sam's detailing şampuani kullandım. İki kovada evde işe yaramayan temizlik kovasıdir. 5 litrelik kovaya 30 ml kadar kullandım. Yıkama eldiveni prustar white wash mite kullandım. Dış yıkamadan sonra kovalardaki suları dökmeden eski bir yıkama eldivenim vardı, onunla özellikle dış plastik aksamı, jant ve lastikleri geçtim. Jant fırçası sgcb 45 ile davlumbazlari yıkadım.

Finale yaklaşırken kurulama havlusu wurties twisted duble plus kullandım. Kapı aralarını ve altlarını 250 GSM lik eski bir bezim vardı, onunla kuruladim.

Dış plastik aksamda meguiars 40 kullandım. Aynı zamanda motor kısmındaki plastik aksamda da kullandım. Aracı garaja çekip, camlarda K2 nuta kullandım.Sonra wax olarak fuso coat soft99 beyaz olanı kullandım.
Lastik parlatıcı olarak meguiars endurance kullandım. (Boşuna star değil).
Terapi 5 saatimi aldı. Sonra hava yağmaya başladı, gök gürültülü bir şekilde. Onun yeride başka. Toprağın da ihtiyacı var. Sonra yine terapi yaparız. :). Yine uzun uzun yazdım. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim .

İl
Ankara
Selamlar Dostlar.

Kullandigimiz malzemeler

Ön Yikama

Deturner Foam (Golf)

Jant Temizliği

Kova Yikamasi

Fireball Yikama Kovalari

Kurulama Havlulari

Fireball 70/90 cm
Purestar 75/45 Cm

K2 Pro Klinet

Boya Koruma Uygulamasi

ADBL Ceramic Detailer

Chemical Guys Barabones.
Meguiars 40

Meguiars Super Degreaser

Finallerimiz.

Abi Ankara'ya gelince bi yıkama yapalım şöyle :D Astra J ve Golf'ü bi arada görmek bi ayrı hissettirdi :) maşallah ikisine de. Golf'ün motor içi formülünü bi tekrar uygulamalı gözden geçirelim :D

Ön yıkamada 2 ayrı şampuan görüyorum, deturner foam da aktive foam da güvenli ön yıkama ürünü müdür?
Shampoonly'den memnun kaldın mı? Onda perdeleme vs yok diye biliyorum ama kayganlığı ve yüzeyde kuruma durumu nasıldı?

Bugünkü mesaiyi far parlatma işlerine ayırdık :) Haftasonu yalan oldu :smilex:

Elinize sağlık, gençleşmiş araçlar. Tamponmuş jantmış hepsini yenileyip farları gözardı edenlerin arabalarındaki yorgunluk hemen belli oluyor. Fara bakıp az çok durumu anlaşılıyor araçlarda, tabi böyle estetik yapılmazsa :D
Bu tarz işlem sonrası far seramiği ne derece yeterli geliyor? Veya ppf kaplansa altta farın kendisi yine sararır mı ki? Geri sararır eskisinden kötü olur diye çekiniyorum bu işlemden

Merhabalar detail forum ailesi.
3 hafta sonunu boş geçtik. Bunda hava şartları ve çalışma şartları da etkili idi. Bugün hava güneşli iken terapiye başlayayım dedim :).

İlk olarak iç mekan temizliği ile başladım. Plastik aksamda flowey İ2 kullandım. Yarım litrelik şişeye 20 ml i2 kullandım. Kumaş kısımlarda lotar, yarım litrelik şişeye 20 ml kullandım. Paspas altlarını el faraşı ile süpürdüm. Paspaslarda Koch chemi gs kullandım.( Köpüklü hali fotoda) Onu göz kararı sulandırıp kullandım. Baya da köpürdü.
Sonra iç plastik aksamı meguiars suprema ile koruma altına aldım. Fazlalığı bir bez ile geçtim.

İkinci aşama olarak Jant, lastik ve davlumbaz temizliğinde flowey R1. Fırça olarak cartainer lastik fırçasını kullandım. Jantları bez ile yıkadım.

Üçüncü aşama ön yıkamaya geçtim. Alta köpük yapan pompayı kullandım. ( Aracın köpüklü hâli fotoda). Hatta ilk olarak pompayı çözemedim :) . Sonra biraz kol kası geliştirme egzersizi ile baya iyi köpük attım. Bir elimle basınç yaparken diğer elimle alta ile atima devam ettim :) . Baya yorucu idi. Sonra niye modifiye edildiğini yaşayarak anladım. :) . Ön yıkama şampuanı olarak ab magifoam kullandım. 2 litrelik altaya 40 ml kullandım. Sonra ikinci kez ön yıkama yaptım. Flowey ev13 ile, onuda 30 ml kullandım alta ile.

Dördüncü aşama çift kova yıkama yaptım. Kova şampuanı olarak sam's detailing şampuani kullandım. İki kovada evde işe yaramayan temizlik kovasıdir. 5 litrelik kovaya 30 ml kadar kullandım. Yıkama eldiveni prustar white wash mite kullandım. Dış yıkamadan sonra kovalardaki suları dökmeden eski bir yıkama eldivenim vardı, onunla özellikle dış plastik aksamı, jant ve lastikleri geçtim. Jant fırçası sgcb 45 ile davlumbazlari yıkadım.

Finale yaklaşırken kurulama havlusu wurties twisted duble plus kullandım. Kapı aralarını ve altlarını 250 GSM lik eski bir bezim vardı, onunla kuruladim.

Dış plastik aksamda meguiars 40 kullandım. Aynı zamanda motor kısmındaki plastik aksamda da kullandım. Aracı garaja çekip, camlarda K2 nuta kullandım.Sonra wax olarak fuso coat soft99 beyaz olanı kullandım.
Lastik parlatıcı olarak meguiars endurance kullandım. (Boşuna star değil).
Terapi 5 saatimi aldı. Sonra hava yağmaya başladı, gök gürültülü bir şekilde. Onun yeride başka. Toprağın da ihtiyacı var. Sonra yine terapi yaparız. :). Yine uzun uzun yazdım. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim .

Hocam elinize sağlık, süper aktivite olmuş.
Toz toprak fırtına yüzünden yıkayası gelmiyor insanın bu ara :)
Köpük yapan pompada sıvı ve hava beraber çıktığı için çabucak hava bitiyor. Sıvı olsa o kadar yormaz. Bu sebeple alta foam modifiyesi şart, kendim öyle kullanıyorum çok memnunum. Tabi foam lance tadını vermez ama ona göre de çok ekonomik kalıyor.
Aracınız inci beyazı sanırım, fotolarda ayrı bi güzel duruyor maşallah, içi dışı motoru tertemiz :)
Fusso beyaz araçlarda ayrı doygunluk katıyor. Silme derdi de olmasa süper malzeme de işte, Ankara kışlarının vazgeçilmezi idi :D

Erkan KOCAKAYA

Usta Detaycı
Üye
İl
Bartın
Abi Ankara'ya gelince bi yıkama yapalım şöyle :D Astra J ve Golf'ü bi arada görmek bi ayrı hissettirdi :) maşallah ikisine de. Golf'ün motor içi formülünü bi tekrar uygulamalı gözden geçirelim :D

Ön yıkamada 2 ayrı şampuan görüyorum, deturner foam da aktive foam da güvenli ön yıkama ürünü müdür?
Shampoonly'den memnun kaldın mı? Onda perdeleme vs yok diye biliyorum ama kayganlığı ve yüzeyde kuruma durumu nasıldı?

Elinize sağlık, gençleşmiş araçlar. Tamponmuş jantmış hepsini yenileyip farları gözardı edenlerin arabalarındaki yorgunluk hemen belli oluyor. Fara bakıp az çok durumu anlaşılıyor araçlarda, tabi böyle estetik yapılmazsa :D
Bu tarz işlem sonrası far seramiği ne derece yeterli geliyor? Veya ppf kaplansa altta farın kendisi yine sararır mı ki? Geri sararır eskisinden kötü olur diye çekiniyorum bu işlemden

Köpük yapan pompada sıvı ve hava beraber çıktığı için çabucak hava bitiyor. Sıvı olsa o kadar yormaz. Bu sebeple alta foam modifiyesi şart, kendim öyle kullanıyorum çok memnunum. Tabi foam lance tadını vermez ama ona göre de çok ekonomik kalıyor.
Aracınız inci beyazı sanırım, fotolarda ayrı bi güzel duruyor maşallah, içi dışı motoru tertemiz :)
Fusso beyaz araçlarda ayrı doygunluk katıyor. Silme derdi de olmasa süper malzeme de işte, Ankara kışlarının vazgeçilmezi idi :D
Teşekkür ederim, güzel düşünceler için. Araç inci beyazı. Fuso yu tuttum ben. Çok beğendim. Şimdilik manuel detay yapmak baya eğlenceli:). 2 litrelik el basınçlı ilaç pompasından sonra alta bana çok iyi geldi. İyinin de bedeli kol kası geliştirme oldu:) sporu da hayatımıza katmaya devam edeceğim şimdilik:). Ustaları takip edip öğrenmeye devam ediyoruz.. :) .

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
@mustafacagri,

Her iki Ön yikama şampuanida güvenli Deturner Ph Notr Biraz daha yazlik şampuan K2 Aktive Alkali bir ürün Sulandirinca Ph degeri 9 o yuzden bir sorun olmadi.

Deturner Shampoonly gayet güzel kayganligi güzel.begendim.fiyatlari rakiplerine gore guzel.

Pro

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye

Koruma olarak k2 lamp doctor uyguladım bakalım ne kadar dayanacak buradan güncel durumu paylaşırım ilerleyen süreçte. Ppf de olsa seramikte belirli periyotlarla bu işlemi tekrarlamak gerekecektir.