Bugün Aracınızda Ne Değişiklik Yaptınız?

Polonur

Usta Detaycı
Üye
@Polonur güzel parlamış, 1 ay geçti hala arabayı yıkayamadım, bu aralar hava düzeldi bu seferde boş vakit bulamıyorum bende :(
Sağol. Arabayı kısa aralıkla yıkayınca rahat yıkanıyor ve daha hoş bir görüntüye ulaşılıyor. Çok uzatmadan yıkayabilsen iyi olur çok kirlenince uğraşması da zor oluyor.

Cangp2

Uzman Detaycı
Üye
Benim araç tam otomatik şanzımana sahip. Yağ değişimi yok diyorlar ama bakacağız artık. Ben inanmıyorum bu tip şeylere. Avrupada araçların ömrü 10 yıl olduğu için adamlar lifetime diyor. Yani 10 yıl kullan yağı değiştirme zaten arabanın ömrü dolacak mantığı var. Ancak durum bizde böyle değil. 30 yıllık araçlara biniyoruz. Bu nedenle 5. yılda değiştirmeyi düşünüyorum. Fakat yağı çok pahalı.

Bakınız >>>> Şanzıman yağı fiyatı

Bosch car servislerinde fren hidrolik yağı profesyonel şekilde değiştiriliyor. Aklınızda olsun. Daha önce tecrübe etmiş ve çok memnun kalmıştım. Makineleri falan var yani.

Aslına bakarsanız sizin fiyatta fena değil. Bana ilk verilen teklifte 1280 lira dediler. Başka bir servisin (Bursa Şançelik) %25 iskonto yapması üzerine Eskişehirdeki servis de iskonto yaptı. Faturaya dikkat ettiyseniz polen filtresi yok. Ellerinde kalmamış. Amatörlüğün böylesi yani. Yoksa 900 lira üzerinden anlaşmıştık.
Polen filtresinin ellerinde kalmamasi durumu komedi gibi gercekten. Sanziman yagi konusunda yorumum yok degismedim ama dediginize katiliyorum muhtemelen bir sure sonra omru dolmasada ilk performansi saglayamayacaktir yani degismekte fayda olabilir. Fren hidroligini yaklasik 3 yilda bir degismeye ozen gosteririm. Bunun nedeni ise hirdoligin zaman icinde fren boru ve hortumlarinin sicaklik degisimlerine maruz kalip hortumlarin icinde olusmasi muhtemel suyun hidrolik sivisina karismasi ve performansi etkilemesi. Muhtemelen normal bir kullanici aradaki hissiyat farkini anlamayacaktir ama ben bu tarz seylere onem verdigimden degisim yapiyordum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

green_spell

Uzman Detaycı
Üye
Benim araç tam otomatik şanzımana sahip. Yağ değişimi yok diyorlar ama bakacağız artık. Ben inanmıyorum bu tip şeylere. Avrupada araçların ömrü 10 yıl olduğu için adamlar lifetime diyor. Yani 10 yıl kullan yağı değiştirme zaten arabanın ömrü dolacak mantığı var. Ancak durum bizde böyle değil. 30 yıllık araçlara biniyoruz. Bu nedenle 5. yılda değiştirmeyi düşünüyorum. Fakat yağı çok pahalı.

Bakınız >>>> Şanzıman yağı fiyatı

Bosch car servislerinde fren hidrolik yağı profesyonel şekilde değiştiriliyor. Aklınızda olsun. Daha önce tecrübe etmiş ve çok memnun kalmıştım. Makineleri falan var yani.

Aslına bakarsanız sizin fiyatta fena değil. Bana ilk verilen teklifte 1280 lira dediler. Başka bir servisin (Bursa Şançelik) %25 iskonto yapması üzerine Eskişehirdeki servis de iskonto yaptı. Faturaya dikkat ettiyseniz polen filtresi yok. Ellerinde kalmamış. Amatörlüğün böylesi yani. Yoksa 900 lira üzerinden anlaşmıştık.
Hocam benim araç DSG , ve 3 bakım da serviste oldu. Çift kavrama olduğu için en ufak bir bakımı dahi serviste yaptırmak istiyorum.
İstanbul trafiğinde pek yormuyorum aracı, servisle gidip geliyorum işe. Hatta şu an araç 18k km oldu. En fazla 3k sını ben yapmışımdır, geri kalanı babamın eseri :mutlu:

Şanzımanda titreme, vurundu, geçişlerde sarsıntı vs. çok şükür bir şey olmadı :nazar: ama Allah korusun bir şey olursa iyi niyet olayından faydalanmak için servisten başka bir yerde işlem yaptırmak istemiyorum :)

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
Hocam benim araç DSG , ve 3 bakım da serviste oldu. Çift kavrama olduğu için en ufak bir bakımı dahi serviste yaptırmak istiyorum.
İstanbul trafiğinde pek yormuyorum aracı, servisle gidip geliyorum işe. Hatta şu an araç 18k km oldu. En fazla 3k sını ben yapmışımdır, geri kalanı babamın eseri :mutlu:

Şanzımanda titreme, vurundu, geçişlerde sarsıntı vs. çok şükür bir şey olmadı :nazar: ama Allah korusun bir şey olursa iyi niyet olayından faydalanmak için servisten başka bir yerde işlem yaptırmak istemiyorum :)
İşte bende bu sebeplerden ötürü sürekli servise gideceğim herhalde :yazik:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
Polen filtresinin ellerinde kalmamasi durumu komedi gibi gercekten. Sanziman yagi konusunda yorumum yok degismedim ama dediginize katiliyorum muhtemelen bir sure sonra omru dolmasada ilk performansi saglayamayacaktir yani degismekte fayda olabilir. Fren hidroligini yaklasik 3 yilda bir degismeye ozen gosteririm. Bunun nedeni ise hirdoligin zaman icinde fren boru ve hortumlarinin sicaklik degisimlerine maruz kalip hortumlarin icinde olusmasi muhtemel suyun hidrolik sivisina karismasi ve performansi etkilemesi. Muhtemelen normal bir kullanici aradaki hissiyat farkini anlamayacaktir ama ben bu tarz seylere onem verdigimden degisim yapiyordum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bu yorumun altına imzamı atarım. Dediğin gibi fren hidrolik sıvısı çok önemli. Eski aracımda 2. yılında değiştirmiştim. Bu aracımda 3. yılında değiştireceğim.
Ne gibi bir zararı olacak ki demeyi düşünen arkadaşlara şu tecrübemi paylaşmak isterim.

96 model 3.16i BMW marka aracımız ile Adana-Mersin kara yolunda seyahat ederken bir anda balata kokusu ve aracın gidişinde zorlanma sezince kenara çekip ne oluyor diye bir bakayım dedim. Sağ ön diske baktığımda kor gibi kırmızı olduğunu ve dumanlar çıktığını gördüm. En son yaptığım frende kaliper sıkışmış ve kendini bir daha bırakmamış. Bunun sonucunda aracı bile yakabilirdim. Sebebi ise çok basit. Fren hidrolik yağının düzenli olarak değişmemesi.

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
Bugün aracı ceviz ile ön yıkama, ardından zymöl şampuan ile yıkama ve en sonda bitirici darbeyi çok sevdiğim Meguiars Ultimate Quick Wax ile vurdum...

Maşallah diyelim :nazar:. Gerçi size tahsisli alan ağaç altıymış ancak yine de uzak tutmaya çalışın. Çam reçinesi baş belası oluyor.
30 bin bakımına 18 bin km de girdik. 2. Yıl bakımı diye de adlandırabiliriz. Buyurun faturası

Ekli dosyayı görüntüle 7169

Bu arada Eskişehir Banaz Peugeot servisinde bu yaşadığım ikinci sıkıntı oldu. 2 seferdir kamera kayıtlarını incelettiriyorum bir şey çıkmıyor. Bu konuda yasal olarak ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum. İşte 800 lira + sol arka kapıda oluşan göçük. Bu bakım pahalıya patladı bana :aksii:

Ekli dosyayı görüntüle 7170

Ekli dosyayı görüntüle 7171
Üstadım sen bilirsin ancak yine de faturadan T.C. Kimlik Numaranı kaldırmanı tavsiye ederim. İkincisi aracı teslim ederken fotoğraf çekiyorlar mı? Şayet kesin olarak orada olduğundan eminsen ve illaki uğraşıcam dersen tespit davası açıp kamera kayıtlarının incelenmesini isteyebilirsin. Ancak kameranın olmadığı bir yerse yahut orada olmadıysa yargılama masrafları eklendiğinde bakım dünya paraya gelir.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
Maşallah diyelim :nazar:. Gerçi size tahsisli alan ağaç altıymış ancak yine de uzak tutmaya çalışın. Çam reçinesi baş belası oluyor.

Üstadım sen bilirsin ancak yine de faturadan T.C. Kimlik Numaranı kaldırmanı tavsiye ederim. İkincisi aracı teslim ederken fotoğraf çekiyorlar mı? Şayet kesin olarak orada olduğundan eminsen ve illaki uğraşıcam dersen tespit davası açıp kamera kayıtlarının incelenmesini isteyebilirsin. Ancak kameranın olmadığı bir yerse yahut orada olmadıysa yargılama masrafları eklendiğinde bakım dünya paraya gelir.
Üstadım teşekkür ederim uyarın için. Hiç farkında değildim T.C. Kimlik numaramın göründüğünden.

Fotoğraf çekmiyorlar. Sadece servise kabul etmeden önce etrafında bir dolaşıyorlar. Herhangi bir hasar var mı diye. O kadar. Ancak dediğim gibi hata bende. Aracı teslim almadan önce etrafını dolaşmam gerekiyordu.

Hasarın serviste olduğundan eminim. Bakımdan aldım kapalı otoparka bıraktım. Otoparktan aldım iş yerine gittim araçtan indim ve bu durumu fark ettim. Diyeceksin ki otoparkta olmuş olabilir mi? Oradaki kameraları da inceledim. Herhangi bir sıkıntı yok.
Açıkçası uğraşmak isterim ama şuan mecalim yok. Daha büyük bir sıkıntı yaşamış olsaydım affetmezdim. Bir de dediğin gibi kameranın görüş açısına girmeyen bir konumda ise masrafları da karşılamam gerekecek.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
30 bin bakımına 18 bin km de girdik. 2. Yıl bakımı diye de adlandırabiliriz. Buyurun faturası

Ekli dosyayı görüntüle 7314

Bu arada Eskişehir Banaz Peugeot servisinde bu yaşadığım ikinci sıkıntı oldu. 2 seferdir kamera kayıtlarını incelettiriyorum bir şey çıkmıyor. Bu konuda yasal olarak ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum. İşte 800 lira + sol arka kapıda oluşan göçük. Bu bakım pahalıya patladı bana :aksii:

Ekli dosyayı görüntüle 7170

Ekli dosyayı görüntüle 7171
Geçmiş olsun Can malesef böyle dikkatsiz servislerde sıkıntılar olabiliyor.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

oguztiryaki

Acemi Detaycı
Üye
Salı günü akşamı uzun bi aradan sonra yikayalim dedik.
Önce kirli resimleri bi yükleyeyim
Sonra pompa ile güzelce ceviz sıktım kirler bi aksın dedim ve ceviz yine işini güzel yapti.
Peşine tanzikli su tüm kirlerden kurtuldum. Ardından tek kova ile valetpro concentrated şampuanla yıkadım. Hali ile bukadar kirli duran arabada kiwami wax ın etkisi azalmıştı. Bu sefer protector değilde elimde az kalan bsd yi uygulayayım dedim ve bu arada yağmur başladı :) şans işte. Hemen hızlıca bir uygulama yapip eve dönüş yaptim. Bunlarda bsd nin boncukları. Selam olsun herkese..

Ömer88

Tecrübeli Detaycı
Üye
Sonra pompa ile güzelce ceviz sıktım kirler bi aksın dedim ve ceviz yine işini güzel yapti.
Peşine tanzikli su tüm kirlerden kurtuldum. Ardından tek kova ile valetpro concentrated şampuanla yıkadım. Hali ile bukadar kirli duran arabada kiwami wax ın etkisi azalmıştı. Bu sefer protector değilde elimde az kalan bsd yi uygulayayım dedim ve bu arada yağmur başladı :) şans işte. Hemen hızlıca bir uygulama yapip eve dönüş yaptim. Bunlarda bsd nin boncukları. Selam olsun herkese..
Samsunun yağmuru eksik olmaz hiç :)elinize sağlık

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
Ellerinize sağlık. Temiz aracın üzerine yağan yağmurda bir farklı oluyor :mutlu:

Berkay

Usta Detaycı
Üye
Elinize sağlık

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
Ellerine sağlık bsd nin boncuklaması her zaman hayran bırakıyor.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

ccibb

Uzman Detaycı
Üye
Elinize sağlık
Yağmurun temiz araca yağması kirli araca yağmasından iyidir ;)
Bsd de çok güzel boncuk yapıyor meret
:taraa:

tmac61

Acemi Detaycı
Üye
Yorgunluktan (bir an önce bitmesini istedim) fırsat bulup çekim yapamadım,

Rutin yıkama ardından;
Kaput içine ve iç marşpiyerlere fusso; davlumbazlara da pss uygulamadım, daha önce motor içine uygulayıp çok memnun kalmıştım,

Son düzenleme: