Dizel yakıt denemeleri TOTAL SHELL BP OPET PO ve diğerleri

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
Son 1 aydır yakıtlar kötü diye bir duyum aldım shellden aldığım en son yakıttada araç yaz olmasına rağmen gürültülü çalışmaya başladı o yüzden sizdede böyle bir soruj olan varmı diye sormak istedim
Son 2 depodur bende shell den alıyorum. Totalden geçtim. Teb total anlaşması bittiği için shelle dönmüştüm. Son depoda sesli çalışma durumunu bende fark ettim ama psikolojik olduğuna kendimi inandırmaya çalışıyordum.

Yakıtların kötü olmasının sebebi neymiş acaba?

forzaGilles

Acemi Detaycı
Üye
@technologyst
@_CaN_
Çok enteresan bu bilgiyi bir yerden mi duydunuz.? Çok uzun süredir benzin/mazot farketmeksizin Shell kullanırım., bir yorum yapmak isterdim ama yaklaşık 1,5 ay önce depoyu fulledim ve bu aralar pek yol yapmadım., Mümkün mertebe Shell Türkiye’nin bizzat kendi işlettiği yerlerden almakta fayda var, en azından ben öyle yapıyorum., bir de sürkülasyonun çok olduğu büyük istasyonlar tercih etmek gerek..

technologyst

Usta Detaycı
Test Uzmanı
Üye
Sabitleme dolayısıyla sıkıntı var diyorlar bilemiyorum özellikle lpg ile ilgili sıkıntım vardı ustaya sürekli garip garip arızalar gelmiş oda istasyon sahibine sormuş var oda kalitede düşme var demiş ama kesin bir bilgi değil yani dedikodu gibi ama bende ciddi sıkıntı oldu bayağı sesli çalışıyor işte durum bu @Can @forzaGilles

68bhr

Çaylak Detaycı
Üye
1.6 TDİ passat aracimda shell, Opet vs kullandığımda sık sık katalizör temizliği yapıyordu. Total a geçtikten sonra tıkanma olayı nerdeyse hic olmadı. Ayrıca shell aldığım zaman enjektorlerde şakırti yapıyordu. Total a geçtikten sonra sakirti olayı da kesildi.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
1.6 TDİ passat aracimda shell, Opet vs kullandığımda sık sık katalizör temizliği yapıyordu. Total a geçtikten sonra tıkanma olayı nerdeyse hic olmadı. Ayrıca shell aldığım zaman enjektorlerde şakırti yapıyordu. Total a geçtikten sonra sakirti olayı da kesildi.
Değinmeden edemeyeceğim.

Babamda da 90k km de passat 1.6 TDİ var. Motor ile ilgili bir sorun yaşamıştık yıllar önce.

Yakıt kaynaklı sorun bulabilmek için çok uğraşmışlardı. Depolarda ölü nokta denen bir bölge varmış. Oradan bile numune aldılar.

Ancak sorun bulamayınca iyi niyet garantisine sokmak zorunda kaldılar.

Kendisi hep Shell V-power kullanır. Bu nedenle Shell mazotları kötü değiller bence :dusun:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
Arkadaşlar bugün bir benzinlik sahibi ile görüştüm.

Ne kadar doğrudur bilemem söyledikleri. Size aktarmak istedim.

Shell ve totalin yakıtları yurt dışından gemi ile geliyormuş. (Diğer yabancı markaları sormadım)

Ancak Petrol Ofisi'nin ki ortak dolum noktasından geliyormuş. Shell ve totalin yakıtları aynı sadece katkıları farklı dedi.

Hangi sistem daha iyi diye sorduğumda pek yorum yapmak istemedi.

Gerisi sizin düşüncelerinize kalmış.

forzaGilles

Acemi Detaycı
Üye
Arkadaşlar bugün bir benzinlik sahibi ile görüştüm.

Ne kadar doğrudur bilemem söyledikleri. Size aktarmak istedim.

Shell ve totalin yakıtları yurt dışından gemi ile geliyormuş. (Diğer yabancı markaları sormadım)

Ancak Petrol Ofisi'nin ki ortak dolum noktasından geliyormuş. Shell ve totalin yakıtları aynı sadece katkıları farklı dedi.

Hangi sistem daha iyi diye sorduğumda pek yorum yapmak istemedi.

Gerisi sizin düşüncelerinize kalmış.
o kadar şey söyledikten sonra yorum yapmak istememesi manidar olmuş., çok tuhaf insanlarımız var

Ozgur_gs_91

Usta Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
@_CaN_ brnim bildiğim total artık gelmiyor satıldı. Shell de burda diye biliyorum, şuan hepsi yeri diye biliyorum katkıların çoğu benzer zaten dünyada sayılı üreticisi var bunların. Benim bildiğin lukoil yurt dışından geliyordu şuan durumu ne bilmiyorum ama

fthArs7

Çaylak Detaycı
Üye
Bundan önceki aracım B6 2.0 Tdi Passat ile '2017 Eylül-2018 Mart' arasında aynı testi ben de yapmıştım, @technologyst ile hemen hemen aynı sonuçlara ulaşmış aynı fikirlere varmıştım.

Kesinlikle Total 1.sırada idi benim için de (menzil-sessizlik-performans) 2. sırada Shell (menzil kısa idi bende de)

Passat ı Mart sonunda sattım ve Lpg li bir araç aldım. Passat tan kalan Total alışkanlığımı devam ettirmek istedim ama ne zaman Totalden Lpg alsam araç motor arıza ışığı yaktı ve performans-menzil anlamında da kötüydü Total Lpg de. Ustaya gidip aracı cihaza bağladığımızda zengin/fakir yakıt karışımı uyarısı verdi cihaz hep...

Yaklaşık 1.5-2 ay Total Lpg kullandıktan sonra buradan vazgeçip Opet ve Shell'den Lpg almaya başladım ve anında arıza ışığı sorununu çözüldü, üstelik Total e göre Opette Lpg daha ucuz, menzil daha uzun-performans daha iyi....

ultimasalida

Çaylak Detaycı
Üye
bu aracımdan oncekı 3 aracım dızeldı 2016 kasıma kadar hep dizel kullanıyordum. herkes gibi bencede dizelde en iyi yakıt totaldi hatta totalın kendı ıstasyonlarını tespit edip oralardan alırdım şirketten tanıdığımız alpet ıstasyonlaının yıne altınbas grubunun kendı ıslettıgı dızeldede sorun yasamadan uzun sure kullandım sonra baska bır arkadas o yakıtta sorun oldugunu duymus bı yerden ben yasamadıgım ıcın bılemıyorum. onun dısında opetın dızelını ne zaman kullandıysam aracın sesı bariz değişiyordu diğer firmalardan cok sık yakıt almamaya calısıyordum
dizelde katkılar cok cıddı rol oynuyor bence benzinde o sekılde bır hıs olusmadı hıc bunun yanında totalı demırorenın alması bıseylerı degıstırdımı kalıtede bılmıyorum ama hissiyatım hala ıyıdır total mazotta seklınde

Biodizel

Çaylak Detaycı
Üye
Arkadaşlar mrb. Yaklaşık 90000 km dir kullandığım dizel bir aracım var.
Hertürlü firmadan tam depolar alarak denemeler yaptım. En iyi performans veren Shell olduğu kanısındayım ancak performansın yanı sıra birde uzun gitsin isteyen arkadaşlarım varsa Kadoil in Ecomax ürününü bir denesinler. Hem uzun gidiyor hemde performans olarak Shell e çok yakın bir ürün.

umrdmr

Tecrübeli Detaycı
Moderator
Neyse bende de dizel araç var artık Total'i bir deneyeyim bakalım.

Türkpetrol deneyen oldu mu ? Burda 30-35 kuruş daha ucuz onun için soruyorum.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
Arkadaşlar mrb. Yaklaşık 90000 km dir kullandığım dizel bir aracım var.
Hertürlü firmadan tam depolar alarak denemeler yaptım. En iyi performans veren Shell olduğu kanısındayım ancak performansın yanı sıra birde uzun gitsin isteyen arkadaşlarım varsa Kadoil in Ecomax ürününü bir denesinler. Hem uzun gidiyor hemde performans olarak Shell e çok yakın bir ürün.
Foruma hoşgeldiniz, güzül bir öneriyle giriş yapmışsınız, tanışma kısmına bir konu açarsanız sizi tanımış oluruz.

technologyst

Usta Detaycı
Test Uzmanı
Üye
bir kez daha anladım ki petrol ofisinden yakıt alınmaz mecbur kalmadıkça önünden geçmeyin ne perfomans var ne sessizlik ne üretiyorlar merak ediyorum son zamanda 2 depo kullandım şimdi bp geçtim resmen çağ atladık arabayla. Po varken gitme isteği olmayan bir arabayke bp de araç resmen ver diye bağırıyor. Bu kadar fark hissetmemiştim son zamanlarda bayağı ilginç bir deneyim oldu.