Farkları nedir?

BSI

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
Merhabalar. Detay dünyasını yeni keşfetmeye başlamış biri olarak, ustalara sormak istediğim bir konu var.
Gördüğüm kadarıyla bu iş ile hobi olarak ilgilenen arkadaşlar marketlerde daha ulaşılabilir olan bilindik markaları (örneğin Turtle, Arexons, Carpex gibi) pek tercih etmiyorlar.
Bunun yerine daha zor ulaşılan hatta yurtdışından özel olarak getirilen ürünler daha çok tercih ediliyor.
Merak ettiğim konu ise bunun sebebi acaba aralarında gerçekten kalite farkı oluşu mu? Ya da farklı ürün deneme merakı mı? Yoksa bunlar gibi başka bir sebebi mi var?
Şimdiden gelecekler cevaplar için teşekkür ederim.

Detail 35

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
İzmir
Gerçekten çok mu farklı derseniz bazı ürünler çok farklı. Carpexin kullanıp memnun kaldığım ürünü olmadı, lastik parlatıcısını kumaş temizleyicisini ve motor temizleme ürünlerini denedim benim için hepsi vasattı. Arexons a gelecek olursak forumda pek çok kişinin fulcron adlı ürünü favorisi bazı ürünleri güzel ama bunlar sayılı benim de motor temizleme ürünü hoşuma gidiyor çok pratik buluyorum. Yurtdışından gelen ürünlere örnek verecek olursam ben Carpro markasının pastalarını çok başarılı buluyorum menzerna rupes farecla sonax meg. gibi markalardan çok çok daha hızlı sonuca ulaşabiliyorsunuz fiyatları aşağı yukarı yakın.

Çoğu detaycıda olduğu gibi bende de ürün deneme ve stokçuluk hastalığı var bundan dolayı türkiyede olmayan ürünlere merak salıyoruz

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
güzel bir soru. defalarca duymuşumdur bu soruyu ayrıca.
cevap olarak ilk söyledigim .'' yok be hepsi aynı işi görüyor.'' dedigimde .aslında istenilen bu cevap karşı tarafı bile şüpeye düşürüyor.!!!
alt istek bu ama ne yazık ki öyle bir dünya yok.
kıyaslamak bile abesle iştigal eder.

dünya genelinde piyasada bulunan marka ürün ve çeşitlilik aslında bir arayışın işareti gibi . en iyiyi en başarılıyı bulma üretme kullanma satınalma bu keşmekeş yelpazenin parçlarını oluşturuyor. kişisel seçimlerde buna eklenince seyreyleyin cümbüşü .
bahsetiginiz ürünler ki bunların her daim dışında kalmayı yegleyen ''ne ka ekmek o ka köfte'' mantıgı güden karlılıkgı cahillikle bagdaştıran ürün grupları.

not: kaplumbaga bu baglamda tenzih edilimeli kanımca.

iyi detaylar.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Kolay bulunuyor yada marketlerde satılıyor diye kötü ürünler değil kesinlikle özellikle Turtlewax. Arexons unda çok bependiğim ürünleri var mesela fulcron. Bir dönem vazgeçemediğim bir üründü arexons fulcron hatta ceviz olmasa yine onu kullanırım.
Turtlewax zaten dünyada bu işi ilk başlatan fırma, ayrıca şu anda yaptığı atılımla harika ürünler yapıyorlar, En son seal end shine ürünü yurtdışında heyecen ve merakla satın alıp getirttik. Şimdi ise ceramic serisini hemen almak için can atıyorum.
Ayrıca Sonax gibi dünya devi bir detay markasıda hemen hemen her markette var ve kolayca ulaşılabiliyor. Bütün ürünlerine mi hayır, mesela profline cutmax yada perfect finish i yurtdışından alıyorum. Ama bir bsd asla olmazsa olmaz.
Velhasılı her markette bulunan marka kötüdür diye bir durum yok ama hepside kullanılır diye bir durum yok. Mesela astonish ürünleri tam bir faciadır, 5 para etmez. Buna mukabil bana göre markette bulamadığınız ünlü markalarında bazı ürünleri 5 para etmez ki çok pahalı olmasına rağmen.

BSI

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
Birçok ürün çeşidini deneyip bu işi artık üst noktalara taşımış arkadaşların haricinde, yeni yeni ürün alımına başlayan arkadaşların, burada okuduklarının etkisiyle belli markalara yöneldiğini gördüm.. Aslında aynı durum bende de mevcut :) Allahtan bahsettiğim market ürünlerinin genel olarak kapasitelerini az çok biliyorum. Örneğin Turtle'ın ice serisi şampuan ve waxını kullanıyorum. Memnunumda... Veya ucuz yollu birsürü marka cila kullanmışlığım var. Şuan kendimce yeni ürün alımları yapmaya başladım. Çeyiz düzüyorum diyelim :) Denedikçe farklarını göreceğim.

Ancak naçizane fikrim; eğer ki buradan okudukları ile bu işe merak duyan ve bu konular hakkında herhangi bir tecrübesi olmayan arkadaşlar varsa; öncelikle daha ulaşılabilir, daha uygun fiyatlı ürünlerden bu işe başlamaları ve ürünlerin karakterleri hakkında tecrübe kazanmaları olacak. Bunu burada okuduklarımın etkisiyle, "konuşulan ürünler bugüne kadar kullandıklarımdan da iyi herhalde" hevesi ile söyleyebiliyorum.. Ayrıca forumu okudukça ne kadar şuursuzca işlemler yaptığımı da görüyorum :)

Bu hobiyi biraz motosiklet kültürüne benzettim açıkçası. Yeni başlayanlara hiç bir zaman yüksek hacimli bir motor tavsiye edilmez örneğin. Tecrübe ve işin temeli daha düşük hacimli motorlar ile kazanılır. Detay kültüründen de maksimum keyif almak için sanıyorum aynı mantık işletilmeli.

alicankaradag

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul
@BSI, Uzun zamandır araştırmalar yapıyorum bu konuda. Şimdi ufak ufak malzemeleri almaya başladım. Ama detailing ürünler perspektifinden ziyade, hayatta genel anlamda bir malzeme/hizmet/ürün alınacağı zaman başvurulacak parametreler sabittir. En önemlilerinden biri de kullanıcı yorumlarıdır. Bunun dışında teknik anlamda belirlenen kriterlerin de önemi büyüktür. Misalen bana ph nötr bir ürün gerekiyor ise, dünyanın en iyi bazik ürününü verseniz dahi işime yaramayacaktır. Ayrıca kendini kanıtlamış ürünler varken, denemek için fiyatı daha uygun ürünlere kaçmak benim satınalma stratejime uymuyor :) deneme-yanılma yaparken aslında harcanan para daha fazla oluyor.

Noname

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Birçok ürün çeşidini deneyip bu işi artık üst noktalara taşımış arkadaşların haricinde, yeni yeni ürün alımına başlayan arkadaşların, burada okuduklarının etkisiyle belli markalara yöneldiğini gördüm.. Aslında aynı durum bende de mevcut :) Allahtan bahsettiğim market ürünlerinin genel olarak kapasitelerini az çok biliyorum. Örneğin Turtle'ın ice serisi şampuan ve waxını kullanıyorum. Memnunumda... Veya ucuz yollu birsürü marka cila kullanmışlığım var. Şuan kendimce yeni ürün alımları yapmaya başladım. Çeyiz düzüyorum diyelim :) Denedikçe farklarını göreceğim.

Ancak naçizane fikrim; eğer ki buradan okudukları ile bu işe merak duyan ve bu konular hakkında herhangi bir tecrübesi olmayan arkadaşlar varsa; öncelikle daha ulaşılabilir, daha uygun fiyatlı ürünlerden bu işe başlamaları ve ürünlerin karakterleri hakkında tecrübe kazanmaları olacak. Bunu burada okuduklarımın etkisiyle, "konuşulan ürünler bugüne kadar kullandıklarımdan da iyi herhalde" hevesi ile söyleyebiliyorum.. Ayrıca forumu okudukça ne kadar şuursuzca işlemler yaptığımı da görüyorum :)

Bu hobiyi biraz motosiklet kültürüne benzettim açıkçası. Yeni başlayanlara hiç bir zaman yüksek hacimli bir motor tavsiye edilmez örneğin. Tecrübe ve işin temeli daha düşük hacimli motorlar ile kazanılır. Detay kültüründen de maksimum keyif almak için sanıyorum aynı mantık işletilmeli.
Söylediklerinizin bazılarına katılırken bazılarına katılmıyorum maalesef... Üstadların da dediği gibi pahalı olanlar iyidir, ya da şu markanın her ürünü iyidir gibi bir şey yanlış bir algı. Her markanın kendi kategorisinde şampiyonluk getiren ürünleri olabilir. Genelde ya bu da iyidir ne olacak ki dediğimiz, ustalara, yaşanmışlıklara güvenmediğimiz noktalarda para kaybediyoruz. Deneme yanılma daha fazla kaybettiriyor insana. Ama kategori şampiyonları arasından kendi tecrübenizle karar verebilirsiniz tabi. Bu işin kimyasal ürün ayağı, bir de diğer ayağı var ki bence orada hiç riske girmeye gerek yok. İyi bir kurulama bezi, iyi bir eldiven, iyi herhangi bir ekipman belki de hayatta sadece bir kere alınacağı için bu ürünlerde hiç riske girmeye değmez.

Kısaca o deneme amaçlı aldığınız malzemenin aracınıza verdiğini ya da fayda sağlamadağını gördüğünüzde keşke şu markayı alsaydım diyorsunuz.

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Marketlerde satılan bilindik markalar kötü değiller ama beklentimizi karşılamıyorlar. Daha iyisini ve etkilisini kullanınca haliyle çoğu ürün yetersiz kalıyor.
En son arexons'un bir ürününü kullandım; ürün kötü ürün değil ama tek seferde çıkması gereken kirleri bu markanın ürünü ile 3 seferde ancak çıkarabildim. Buradan pay biçin işte :)

cabay

Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Herkes işin teknik tarafıyla ilgili yorum yapmış.

Kabul edelim beyler, bizler hastayız :)

Hep maddiyat el verdikçe daha iyisini de denemek, çoğunu kullanamayacak olsak bile elimizin altında bulunsun diye istemek durumları işte...

120 gr kutu wax ile 10 araç yapılabilecekken tek aracı olan bizler 2-3 çeşit wax alıyoruz.

Şimdi hal böyle iken, alınan malzemelerin çoğu stokta kalıyorken gidip zor ulaşılanı almak istiyoruz haliyle. Yoksa cila, demir tozu sökücü, lastik parlatıcı vs ürünlerin uygun fiysatlı kolay ulaşılabilenler de var elbet.. Ama bir tık daha iyisi olacak ise her yol mübahtır :)

Bu arada Fotoğraf tutkunlarının bir hastalığı var.. o da bizim gibi ( Ben de fotoğraf meraklısı olduğumdan iyi bilirim)

LBA dedikleri bir hastalık (sürekli lens alma isteği)

En iyisine hiç bir zaman sahip olamıyor sürekli farklı ürünler almak istiyoruz. Bu da böyle birşey...

BSI

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
@BSI, Uzun zamandır araştırmalar yapıyorum bu konuda. Şimdi ufak ufak malzemeleri almaya başladım. Ama detailing ürünler perspektifinden ziyade, hayatta genel anlamda bir malzeme/hizmet/ürün alınacağı zaman başvurulacak parametreler sabittir. En önemlilerinden biri de kullanıcı yorumlarıdır. Bunun dışında teknik anlamda belirlenen kriterlerin de önemi büyüktür. Misalen bana ph nötr bir ürün gerekiyor ise, dünyanın en iyi bazik ürününü verseniz dahi işime yaramayacaktır. Ayrıca kendini kanıtlamış ürünler varken, denemek için fiyatı daha uygun ürünlere kaçmak benim satınalma stratejime uymuyor :) deneme-yanılma yaparken aslında harcanan para daha fazla oluyor.
Söylediklerinizin bazılarına katılırken bazılarına katılmıyorum maalesef... Üstadların da dediği gibi pahalı olanlar iyidir, ya da şu markanın her ürünü iyidir gibi bir şey yanlış bir algı. Her markanın kendi kategorisinde şampiyonluk getiren ürünleri olabilir. Genelde ya bu da iyidir ne olacak ki dediğimiz, ustalara, yaşanmışlıklara güvenmediğimiz noktalarda para kaybediyoruz. Deneme yanılma daha fazla kaybettiriyor insana. Ama kategori şampiyonları arasından kendi tecrübenizle karar verebilirsiniz tabi. Bu işin kimyasal ürün ayağı, bir de diğer ayağı var ki bence orada hiç riske girmeye gerek yok. İyi bir kurulama bezi, iyi bir eldiven, iyi herhangi bir ekipman belki de hayatta sadece bir kere alınacağı için bu ürünlerde hiç riske girmeye değmez.

Kısaca o deneme amaçlı aldığınız malzemenin aracınıza verdiğini ya da fayda sağlamadağını gördüğünüzde keşke şu markayı alsaydım diyorsunuz.
Marketlerde satılan bilindik markalar kötü değiller ama beklentimizi karşılamıyorlar. Daha iyisini ve etkilisini kullanınca haliyle çoğu ürün yetersiz kalıyor.
En son arexons'un bir ürününü kullandım; ürün kötü ürün değil ama tek seferde çıkması gereken kirleri bu markanın ürünü ile 3 seferde ancak çıkarabildim. Buradan pay biçin işte :)
Aslında demek istediğim tam olarak her ürünü alıp bir denemek lazım değildi. Ekipman seçimi kısmına da lafım yok. Sadece kimyasal tüketim malzemeleri ile ilgili olarak @SubaruOutback hocamın dediği gibi kötü olmayan ama beklenti karşılamayan daha ucuz ürünlerle bu işlere başlanırsa daha bilinçli ilerleneceğiydi. Ayrıca keyifli olacaktır da. Çünkü bu ürünler üstadların beklentilerini belki karşılamaz ama yeni başlayan arkadaşlar için belki de yeterlidir. Bu tabii ki bir görüş. Ben en iyileri alırım, uğraşamam diyen arkadaşlara da saygım sonsuz.

Bu şekil belki daha çok harcamaya neden olacak ama sonuçta bu bir hobi. Burda kimsenin bu kadar parayı arabalar sadece temiz ve parlak olsun diye harcadığını düşünmüyorum. :) Bazen yolda olmak gideceğin yere varmaktan daha keyifli olur.

alicankaradag

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul
Aslında demek istediğim tam olarak her ürünü alıp bir denemek lazım değildi. Ekipman seçimi kısmına da lafım yok. Sadece kimyasal tüketim malzemeleri ile ilgili olarak @SubaruOutback hocamın dediği gibi kötü olmayan ama beklenti karşılamayan daha ucuz ürünlerle bu işlere başlanırsa daha bilinçli ilerleneceğiydi. Ayrıca keyifli olacaktır da. Çünkü bu ürünler üstadların beklentilerini belki karşılamaz ama yeni başlayan arkadaşlar için belki de yeterlidir. Bu tabii ki bir görüş. Ben en iyileri alırım, uğraşamam diyen arkadaşlara da saygım sonsuz.

Bu şekil belki daha çok harcamaya neden olacak ama sonuçta bu bir hobi. Burda kimsenin bu kadar parayı arabalar sadece temiz ve parlak olsun diye harcadığını düşünmüyorum. :) Bazen yolda olmak gideceğin yere varmaktan daha keyifli olur.
@BSI, Ama şunu asla göz ardı etmemek gerekiyor, bazı ürünler var ki hem fiyat olarak gayet uyguna geliyor (marketlerden raflardan alınacak ürünlere denk fiyatlara) hem de o kulvarda en üstlerde kendini ispatlamış oluyor. Misal APC olarak Valet Pro APC ya da Koch Chemie GS bölünmüş alındığında çok uyguna geliyor. Bunlar dururken de maceraya hiç gerek yok bence :) ya da yine aklıma gelen Valet Pro carpet cleaner, bölünmüş fiyatı çok uygun. Bu ürün dururken aynı paralara daha verimsiz bir ürün almak tamamen ziyan olacaktır. Hem de bu işlere yeni başlayan, araştıran arkadaşlar için böyle bir forum olması gerçekten büyük nimet. Hem bilinen çoğu ürün için ortak alım yapılıp, fiyatlar oldukça cüzi seviyelere çekilebiliyor. Yani karar verilirken yine baz alınması gereken nokta, kullanıcı yorumları (buradaki tecrübeli abilerimizin kardeşlerimizin tavsiyeleri) oluyor.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Yaşadığınız corafi ortam bile seçimlerimize etki ediyor arkadaşlar, mesela ben hiç fusso kullanmam yaşadığım iklim itibariyle ama kışı sert geçen yerlerde şart bir üründür. Yani her ürün her iklimde kullanım koşulunda farklılık gösterebilir bu da seçimlere etki eder.

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Merhabalar. Detay dünyasını yeni keşfetmeye başlamış biri olarak, ustalara sormak istediğim bir konu var.
Gördüğüm kadarıyla bu iş ile hobi olarak ilgilenen arkadaşlar marketlerde daha ulaşılabilir olan bilindik markaları (örneğin Turtle, Arexons, Carpex gibi) pek tercih etmiyorlar.
Bunun yerine daha zor ulaşılan hatta yurtdışından özel olarak getirilen ürünler daha çok tercih ediliyor.
Merak ettiğim konu ise bunun sebebi acaba aralarında gerçekten kalite farkı oluşu mu? Ya da farklı ürün deneme merakı mı? Yoksa bunlar gibi başka bir sebebi mi var?
Şimdiden gelecekler cevaplar için teşekkür ederim.
Bende tam senin gibi düşünüp, ele pasa vermeyelim diye bir sürü deneme yaptım sonuçları paylaşmıştım. Bir kaçının linki;

WETPROOF
Bekbars
Bekbars 2
Kl pro
Autoexpress
Willer
FloFlowey
Newmix
Divortex

Üstadlarım gerekli şekilde anlatmışlar lakin dilim döndüğünce bişiler demek isterim.
Hala bir sonaxın refresh kokpit gibi yada ev12 gibi ne bileyim signature whell gibi yada fusso gibi koch pw gibi aynı bağlamda twistedler gibi malzemeler, ürünler hala üretilmiyor, üretilemiyor.

Buradaki en önemli husus bence fiyat-performans ikilisi. Misal yapılacak bir iş var. Ben aynı işi daha hızlı, daha az kişiyle ve daha ucuza yapan elemanları tercih ederim.
Yani bu
-Fiyat
-Miktar
-Güç
Faktörleri ne kadar birbirine uygun olursa daima tercih sebebidir.

Bu kalite düzeyini benim yakalamam yaklaşık 4 yılımı aldı atıyorum başka birisi buna 10 yıl verdi yada başkası daha bir haftalık detaycı en iyi malzemeyi adıyla sanıyla satış linkiyle çat diye alabiliyor.
Bir seviyeden sonra iş tamamen zevke bürünüyor fiyat, millilik, market, yurtdışı falan dinlemiyor en kralını alıyorsun:paraa:

PassionateDetailing

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
Adana
Markette satıldıkları için falan değil her ürünü olmasada çoğu ürünleri çok saçma ve gereksiz.Bu demek değil ki her ürünü bok güzel ürünleri kullanılabilir.Bizim kullandığımızAuto Finesse,Valet Pro gibi ürünlerinde çok gereksiz ürünleri var örneğin aqua coat leke iz yapma konusunda üstüne ürün tanımam :)