Hangi Lastik Neden Yazlık Seri Tavsiyelerle ve Puanlamalı

Lastik Yazlık Hangi Marka

• Petlas

Kullanılan: 0 0.0%
  • Lassa

• Michelin

Kullanılan: 2 18.2%
  • Goodyear

Kullanılan: 2 18.2%
  • Pirelli

Kullanılan: 1 9.1%
  • Hankook

• Bridgestone

• Dunlop

• Continental

Kullanılan: 4 36.4%
  • diğer

• Kullanılan toplam oy
    11
  • Anket kapatılmış .

Ramazanerdmr

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul
Listede göremedim ancak şimdiye kadar 3 takım Falken lastik eskittim ve çok çok memnun kaldım.
Bunlar 2 takım 225*45*R17 1takım 195*55*R16 lastiklerdi. İki takım Falken lastik Fiat Grande punto aracımda kullandım. Aracı aldığımda üzerinde 225*45*R17 jant lastik takımı vardı ancak jant bijon aralığı araca uygun değildi bir kere bijon koptu ondan sonra direk değiştirmeye karar verdim. Değiştirene kadar yaklaşık 10-15bin km kadar kullandım ve lastiğin sergilediği performanstan oldukça memnun kaldım. R16 janta geçiş yapınca gidip fiyatı uygun diye Lassa İmpetus Revo aldım o lastikleri 70bin km kadar kullandım. Dişlerde aşınma çok yoktu ama lastik frene basınca durmuyor sürekli olarak patinaja düşüyordu üstüne yanaklarda iyice çatlaklar oluşmaya başlayınca onları Falken ile değiştirdim. 195*55*R16 lastikleri yaklaşık 50bin km kadar kullandıktan sonra araç ile sattım.
225*45*R17 Falkenleri son olarak Fiat Bravo aracımda kulladım yaklaşık 15bin km sonra bu aracıda değiştirdim.

Lastik için diyebileceklerim; Kuru ıslak zeminde bir farklılığı yok her iki zemin içinde yola oldukça güzel yapışıyor. Frenleme mesafesi soğuk sıcak oldukça iyi. Su birikintisine girildiğinde araç çizgisini bozmuyor direksiyon müdahalelerine güzel tepki veriyor. Yol sesi oldukça düşük, yakıt tüketimi etkisine birşey diyemeyeceğim, konfor yanaklar destekli olduğundan bir tık düşük, aşınma bir Lassa kadar uzun soluklu olmasada Michelin ile kıyaslandığında oldukça düşük.

Şuanki aracım Opel Astra 1.4T üzerinde Michelin Privacy3 lastikler var ve henüz 34binde olmasına rağmen aşınmış durumdalar ve değiştirmem gerekiyor. Aldığım günden beri yol tutuşunu sevemedim ıslak zeminde iki defa beni sağlam tehlikeye soktular. Bana göre yol sesi ve konfor iyi ama ömür ve performans konusu sıkıntılı. Ekonomik olarak biraz elim rahatladığı an gidip yine Falken ZE310 serisi bakacağım. Bu seri benim daha önce kullandığım ve memnun kaldığım Ziex914 serisinin yeni versiyonu olarak geçiyor lastik başı adet fiyatı ortalama 390TL civarında.

green_spell

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
@forzaGilles üstad benim golf üzerinde Pirelli P7 Cinturato takılı halde geldi. Genel olarak memnunum ama çok fazla ses yapıyor. Senin önerin 17" jant için marka-model olarak (conti hariç) ne olur ?

Son düzenleme:

emrecanoran22

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
tekirdağ çorlu
Bende cpc5 (205/55/16) sonrasında michelin primacy 3 (225/45/17) bitirdim ortalama 55 60 bin km lastik başına kullandim. Geçen ay yeniledim 225 45 17 Falken ze310 aldım sökme takma dahil 375 liradan . Sessizlikten çok memnunum aracım da yalıtım çok iyi olmamasına rağmen bence sessiz bir lastik. Ses değeri 69 DB di zaten 225 taban için bence güzel . Onun dışında ıslak kuru tutuş ve fren mesafesi bence gayet güzel bı sıkıntı yaşamadım . Öte yandan bana göre eksisi yakıt tuketimi bu lastiğin Michelin lere göre bence daha ağır bı lastik manevra yaparken ya da rampa da fark ediyorum bu durumu buda yakıta yansıyor e sınıfı etiketi vardı zaten bilerek aldım ama ortalama 0.3 0.4 litre gibi artısi oldu . Bunu bilerek alacak arkadaşlara tavsiye ederim .Konfor olarakta bı sorun görmedim .

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Vay Hakan abi swap işlerine girmişsin sen zamanında. Böyle şaşırtıcı değişimler çok ilgimi çekiyor. Aracın yürüyen aksamında herhangi bir değişiklik yapmış mıydın?
Swap sayılmaz, biraz değişiklik yapmıştım. Aracın yürüyeninde bir değişiklik yapmamıştım ama otomatik şanzıman için high stall torque converter ve daha iyi selenoid valve'ler taktırmak gerektiğini de bu işlere girerken öğrenmiştim ama birşey olmaz mantığı ile o parçaları değiştirmemiştim.
Asıl Ankara'da güzel bir çalışma yapılmıştı. Bildiğin STi'a Forester kasası takılmıştı o kadar köklü değişimler yapılmıştı, güzel de olmuştu. Satılığa çıktığında bir cesaret alacaktım ama sonra bir parçasına birşey olsa nereden, ne sürede, kaç paraya temin edeceğimi bilemediğimden vaz geçmiştim :( Birde araç piste çıkmıştı, piste çıkan araçlar daha çabuk yoruluyor o nedenle de çekimser kalmıştım.

Ramazanerdmr

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul
Michelin lere göre bence daha ağır bı lastik manevra yaparken ya da rampa da fark ediyorum bu durumu buda yakıta yansıyor e sınıfı etiketi vardı zaten bilerek aldım ama ortalama 0.3 0.4 litre gibi artısi oldu . Bunu bilerek alacak arkadaşlara tavsiye ederim .Konfor olarakta bı sorun görmedim .
:rolleyes: o kadar çok fark ediyor mu yakıtta?

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Bende cpc5 (205/55/16) sonrasında michelin primacy 3 (225/45/17) bitirdim ortalama 55 60 bin km lastik başına kullandim. Geçen ay yeniledim 225 45 17 Falken ze310 aldım sökme takma dahil 375 liradan . Sessizlikten çok memnunum aracım da yalıtım çok iyi olmamasına rağmen bence sessiz bir lastik. Ses değeri 69 DB di zaten 225 taban için bence güzel . Onun dışında ıslak kuru tutuş ve fren mesafesi bence gayet güzel bı sıkıntı yaşamadım . Öte yandan bana göre eksisi yakıt tuketimi bu lastiğin Michelin lere göre bence daha ağır bı lastik manevra yaparken ya da rampa da fark ediyorum bu durumu buda yakıta yansıyor e sınıfı etiketi vardı zaten bilerek aldım ama ortalama 0.3 0.4 litre gibi artısi oldu . Bunu bilerek alacak arkadaşlara tavsiye ederim .Konfor olarakta bı sorun görmedim .

Lastiklerin çoğu ilk zamanlarda sessiz oluyorlar. 1 veya 2 sezon sonra aşırı ses yapmaya başlayan lastikler var. Mesela bridgestone. O nedenle ses yorumu için erken olduğunu düşünüyorum.

kadirx

Çaylak Detaycı
Üye
Lastiklerin çoğu ilk zamanlarda sessiz oluyorlar. 1 veya 2 sezon sonra aşırı ses yapmaya başlayan lastikler var. Mesela bridgestone. O nedenle ses yorumu için erken olduğunu düşünüyorum.
Burdaki en büyük etkende yaz yaztiğini kışında kullanmak.
Karlı havada araç kullanmasam bile sırf yazlıklara yazık olmasın diye en ucuz kışlık lastik aldım:D

Ramazanerdmr

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul
Benim kullandığım süre boyunca lastiklerin ses ve yol tutuşu konusunda bir değişikliği olmamıştı ancak ben 4 mevsim aynı lastiği kullanmıyorum. İmkanlar dahilinde işimi görecek en uygun kış lastiği ve jant seti yapıp kasım ayında onları takıyorum nisan başında çıkartıyorum.

forzaGilles

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
@forzaGilles üstad benim golf üzerinde Pirelli P7 Cinturato takılı halde geldi. Genel olarak memnunum ama çok fazla ses yapıyor. Senin önerin 17" jant için marka-model olarak (conti hariç) ne olur ?
Cinturato ‘lar konfor odaklı touring summer tip lastikler., Conti istemiyorsan Nokian Wetproof veya Nokian Line (eski seri) bakabilirsin., Michelin’nin Primacy serisi var., Primacy 3 beklentileri pek karşılayamayınca kendine kötü bir şöhret edindi., Ciddi iyileştirmeler yaparak Primacy 4’ü çıkardılar ama Michelin bence pahalı bir lastik., bi lastiği ortalama kaç km kullanıyorsun bilmiyorum ama genelde Michelin ve Conti ‘ler çok uzun süreli dayanmazlar., En fazla max. 40-45bin’de görevini tamamlar., touring summer konfor tip çok fazla seçenek yok., Conti touring tip lastiklere en önem gösteren firma bi nevi uzmanlık alanı adamların., Performas tipi düşünüyorsan Asymmetric 5 ‘ler güzel lastik.. Nasıl bir sürüş tarzın var, lastikten beklentilerin neler bilmediğimden çok fazla yorum yapmam yanlış olur..

green_spell

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Cinturato ‘lar konfor odaklı touring summer tip lastikler., Conti istemiyorsan Nokian Wetproof veya Nokian Line (eski seri) bakabilirsin., Michelin’nin Primacy serisi var., Primacy 3 beklentileri pek karşılayamayınca kendine kötü bir şöhret edindi., Ciddi iyileştirmeler yaparak Primacy 4’ü çıkardılar ama Michelin bence pahalı bir lastik., bi lastiği ortalama kaç km kullanıyorsun bilmiyorum ama genelde Michelin ve Conti ‘ler çok uzun süreli dayanmazlar., En fazla max. 40-45bin’de görevini tamamlar., touring summer konfor tip çok fazla seçenek yok., Conti touring tip lastiklere en önem gösteren firma bi nevi uzmanlık alanı adamların., Performas tipi düşünüyorsan Asymmetric 5 ‘ler güzel lastik.. Nasıl bir sürüş tarzın var, lastikten beklentilerin neler bilmediğimden çok fazla yorum yapmam yanlış olur..
Aracı alalı 3.5 seneden fazla oldu. 19k km.de. Genelde aracı babam kullanır. Abartmıyorum 15k sı onun eseri :)
Şehiriçi ağırlıklı kullanıyoruz. Babam sakin kullanır. Ben ona göre daha agresif kalıyorum ama öyle ışıklarda rolling yapan, virajlara son sürat giren biri değilim. Aracı yıpratmam.
Lastiğin şikayetçi olduğum tek yanı sesi. Yalnız uzun yolda bu durum ortadan kalktı, aracın virajlardaki performansı da gayet iyiydi ki 120-130 ile girdiğim virajlar oldu, umarım ceza da peşimden gelmez :D
Genel olarak Pirelli pek beğenilmiyor ki bunu pek anlayamıyorum, sanırım sürüş tarzı ile alakalı. Performans lastiği almak istiyordum ama anlaşılan o da yalan oldu, kafam karıştı :)

furkanaykac

Acemi Detaycı
Üye
İl
Çorum
Hocam seni diğer forum'dan da hatırlıyorum tavsiyelerini değerli buluyorum. Lastikte bir türlü istediğimi tutturamadım. Continental ContiEcoContac5 var aracımda her virajda esp'deyim. sert kullandığımda falanda yok 40-45'le dönemiyorum şehir içi bu lastiklerle. Eskiden bridgestone çok kullandım ya sanki raydaymış gibi dönüyordu. Bridgestone beni korkutacak kadar sertti içerde herşeyi hissediyordum.. Ben yol tutuşu iyi olsun diye michlein pilot sportları düşünüyordum fakat ısınma olayını duyunca biraz kararsız kaldım, günlük toplam 6-7 km yol yapıyorum. Primacy4'ü düşünüyordum tam Primacy3'den dolayı orada da biraz kararsız kaldım. Primacy 3 hangi açılardan bekleneni karşılamadı biraz anlatabilirmisiniz :)

forzaGilles

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Hocam seni diğer forum'dan da hatırlıyorum tavsiyelerini değerli buluyorum. Lastikte bir türlü istediğimi tutturamadım. Continental ContiEcoContac5 var aracımda her virajda esp'deyim. sert kullandığımda falanda yok 40-45'le dönemiyorum şehir içi bu lastiklerle. Eskiden bridgestone çok kullandım ya sanki raydaymış gibi dönüyordu. Bridgestone beni korkutacak kadar sertti içerde herşeyi hissediyordum.. Ben yol tutuşu iyi olsun diye michlein pilot sportları düşünüyordum fakat ısınma olayını duyunca biraz kararsız kaldım, günlük toplam 6-7 km yol yapıyorum. Primacy4'ü düşünüyordum tam Primacy3'den dolayı orada da biraz kararsız kaldım. Primacy 3 hangi açılardan bekleneni karşılamadı biraz anlatabilirmisiniz :)
EcoContact, Energy Saver gibi serilerden pek bişey beklememek lazım., Primacy 3 'ün kötü yanı belirli bir kullanım sonrası (yaklaşık 1 sene diyelim) lastik vaad ettiği özellikleri hiç birini yerine getiremiyordu., Yabancıların jöle kıvamı dediği sorun baş göstermeye başlıyordu., Ancak Primacy 4 daha yeni çıktı iyileştirmeler yapıldı ancak alacağı tepkilere bakmak lazım.. Eski serinin kötü olması yeni çıkanın da sorunlu olacağına yada tam tersi başarılı olan bir serinin yenisinin de iyi olcak demek yanlış olacaktır..

Araç ve lastik ebadı ney nedir bilmiyorum., bir de günde 6-7 km yol yapan biri için pahalı lastiğe değer mi karar vermeniz lazım..

furkanaykac

Acemi Detaycı
Üye
İl
Çorum
EcoContact, Energy Saver gibi serilerden pek bişey beklememek lazım., Primacy 3 'ün kötü yanı belirli bir kullanım sonrası (yaklaşık 1 sene diyelim) lastik vaad ettiği özellikleri hiç birini yerine getiremiyordu., Yabancıların jöle kıvamı dediği sorun baş göstermeye başlıyordu., Ancak Primacy 4 daha yeni çıktı iyileştirmeler yapıldı ancak alacağı tepkilere bakmak lazım.. Eski serinin kötü olması yeni çıkanın da sorunlu olacağına yada tam tersi başarılı olan bir serinin yenisinin de iyi olcak demek yanlış olacaktır..

Araç ve lastik ebadı ney nedir bilmiyorum., bir de günde 6-7 km yol yapan biri için pahalı lastiğe değer mi karar vermeniz lazım..
Şimdi sondan başlayarak şöyle anlatayım, 11 bin km'deyim. Bunun 5 bini uzun yol ve hızlı kullanım aracım bu arada 19 aylık. Lastik ölçüsü 205-50-17 adet başına biraz pahalı. Zaten cebimden 2500-2800 civarı bir lastik masrafı ön görüyorum. Bu seviyeye çıkınca km olarak lastiği bitiremeyeceğim belli yıl olarak dolduracağım belli. Bu yüzden iyi bir yol tutuşu arıyorum. Bunu da yarış arabası ısıtır gibi ısıtmak zorunda kalmayacağım bir lastik istiyorum. Kışlıkları ne yapıyorsunuz diye sormadan söyleyim. Aracımın bir alt donanım seviyesinde verilen jantları edindim o jantta kullanılan lastik 205 55 16 yani daha genel bir ölçü, şuan kışlık lastiklerim yok. Askere gittiğim için kışın arabayı kullanan olmadığı için seneye almaya karar verdim. Ama yazlık ihtiyacım her geçen gün artarak geliyor kafam biraz karışık anlıyacağınız.

forzaGilles

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
@furkanaykac 205 55 17 diğer ebatlara nazaran üretim anlamında biraz genelin dışında bir ölçü olduğundan, sınırlı üretim adedi olması fiyatı ciddi yükseltiyor., Conti düşünürseniz Premium Contact 6 bakmanızı öneririm., Bu lastik Sport Contact 5 'in devamı olan lastik ancak SC5 'in devamı niteliğinde olduğu için performans lastiği olarak düşünmeyin.!! Lastik "premium touring summer" kategorisinde bir lastik.., Bu lastik geliştirilirken SC5 'in çok beğenilen yol tutuşu ve fren başarısı ile Premium Contact 5 'in konfor özellikleri harmanlanarak geliştirildi.. PC6 değişim zamanı benim alacağım lastiktir..

Yıl bazında az km yapmanız ve kışın kış lastiği kullandığınızı göz önüne alırsak, bu şartlarda yazlıkların kışın ağır şartlarından olumsuz etikilenmeyecek olması avantajınız..

Bir de hangi marka alırsanız alın fabrikanın taktığı lastiğin yük endeksi ne ise ona göre alınız., Yani 89 ise 89 93 ise 93 alınız., atıyorum lastikçinin elinde 88 var ve size abi hepsi aynı fark etmiyor derse., fark eder o firma o aracı geliştirirken kaç milyon ar-ge yaptı testler yaptı., boş laflara itibar etmeyiniz..

M U R A T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
34
üstat benim golf tede aynı lastik var fakat ben daha önce hep spor seri lastik kullandığım için sesli gelmiyor bana 225 tabanıda göz önüne almak lazım daha sessiz bir lastik bulabildin mi?

BlaJKeagle

Amatör Detaycı
Üye
5 yıldır kullandığım Goodyear efficientgrip performans lastikleri (205 55 16) değiştireceğim. Kullandığım lastiklerden memnun kaldım ama yinede bir danışmak istedim ne önerirsiniz. (senede 10bin anca yaparım.)
@forzaGilles

multispace

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
samsun
Astra j 1.6 dizelde fabrikasyon contiecocontact 5 olarak gelen lastiklerim ömrünü doldurdu. Daha doğrusu 2 tanesi tabandan tel kırdı ve çöpe attık. Kalan sağlam 2 tanesini de kenara attık :)

Nokian zline xl yanak 225-50-17 lastik aldım. Daha öncesinde kışlık ve yazlık modellerini kullandığım bu markayı es geçemedim

Yol tutusu hakimiyeti çok güzel. Islakta A , yakıt tüketimi C olan bu lastik beni mutlu etti. Ses desibeli 72. Bir tık sesli gelebiliyor ama önemli değil.

Tane fiyatı 503 liraydı. 4 tane aldım. 3-4 sene kafam rahat