Hızlı Soru - Cevap

thelordof

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ankara-Tokat
Temizlenirse tutunum daha iyi olur.
hocam antalyada gruptan amatör pasta işiyle ilgilenen arkadaş var mı,sizde antalyadasınız sanırım. Ailem antalyaya kardeşimin yanına geçecek bende finallerden sonra geçeceğim yanlarına, eğer pasta polisaj yapan amatör detaycı bi arkadaş varsa aslında güzel olurda, tabi gittiğimde aracı boş bırakırlarsa :)

Emre Mert

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Parçacılarda 50-60 liraya satılan üniversal emniyet kemerleri hakkında fikrinizi alabilir miyim? Orijinal çıkma kemer 150 lira. Hangisini alacağıma karar veremedim.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
hocam antalyada gruptan amatör pasta işiyle ilgilenen arkadaş var mı,sizde antalyadasınız sanırım. Ailem antalyaya kardeşimin yanına geçecek bende finallerden sonra geçeceğim yanlarına, eğer pasta polisaj yapan amatör detaycı bi arkadaş varsa aslında güzel olurda, tabi gittiğimde aracı boş bırakırlarsa :)
Müsait olursam yardımcı olmaya çalışırım.

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
@Fiestadetail692 bey ben olsam kullanmazdım.
bsd çok güçlü bir ürün dışta plastik sorun yaratmasada içte hava alımı ve uçuşma belli oranda kalacak ve tam kürleşme olamayayacaktır.
zarar verebilir vermeyede bilir. uzun test gerektirir bunun tespiti için.
kaldıki bsd toz konusunda çok ünlü bir ürün .bu sorunun çözümü için akla zarar karışımlar deneniyor.
sonra içersi toz partisine dönecektir. kesin net.

PassionateDetailing

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
Adana
@Fiestadetail692 bey ben olsam kullanmazdım.
bsd çok güçlü bir ürün dışta plastik sorun yaratmasada içte hava alımı ve uçuşma belli oranda kalacak ve tam kürleşme olamayayacaktır.
zarar verebilir vermeyede bilir. uzun test gerektirir bunun tespiti için.
kaldıki bsd toz konusunda çok ünlü bir ürün .bu sorunun çözümü için akla zarar karışımlar deneniyor.
sonra içersi toz partisine dönecektir. kesin net.
ben zaten torpidoya kullanmayacağım ayak değen yerlere,kesin bir karar vermedim daha.BSD 1/4 oranda hiç toz tutmadığı için dışına hızlı cila olarak kullanıyorum.Hava mevzusu eğer torpidoya uygulayacak olsam aklımı karıştırırdı evet ama daha ne yapacağıma bile karar vermiş değilim.Bir meraktı sordum sanırım uygulamayacağım iç aksamda chemical guys favorim :)

Samatyalı

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Ağalar geçen lastikcide işim vardı 3-5 kişi ayak üstü konuşurken konu konuyu açtı biri çıktı dediki; arabaya 1-2 senede bir polisaj yapmak vernik icin zararlı dedi hatta hiç yapılmamalı kil yapmak kafi dedi.. şimdi bu bana biraz ezber bozan bi olay gibi geldi o yüzden ağalarımın bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum .. saygılar

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Ağalar geçen lastikcide işim vardı 3-5 kişi ayak üstü konuşurken konu konuyu açtı biri çıktı dediki; arabaya 1-2 senede bir polisaj yapmak vernik icin zararlı dedi hatta hiç yapılmamalı kil yapmak kafi dedi.. şimdi bu bana biraz ezber bozan bi olay gibi geldi o yüzden ağalarımın bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum .. saygılar
Kocaman detailing endüstirisi yanlış biliyor ve yapıyor, bu arkadaş doğru biliyor. Ne bilgi birikim, tecrübesi varmış. Bu sonucu nereden çıkarmış. Hangi sebeplerle bu görüşü ortaya çıkarmış. Neye istinaden bunu savunuyor ve söylüyor. Bunun mantıklı izahını bize yapsın, bizde uğraşmayalım, bu kadar paramızda boşa gitmesin. Yazık bize de.

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Bir küçük üye olarak:öp:

O kadar zarar vermiyorki polisaj, detaylı araba zaten 1-2 yıla polisaja anca gelir ki o da çoğu zaman cut işine girmeden temize çıkılır 1-2 mikron çok çok gider cut işleminde benim bildiğim harcore kasap:D seviyesinde 5-10 mikron arası

Uzakdoğu arabası olsun fabrika çıkışı 100mikron olsa 50 mikron ve aşağısı tehlikeli desek yaklaşık 5-10 cut işlemi rahat dayanır

24 saat fırçayla yıkanan, atletle silinen bir araba zaten polisajın verniğe asla veremeyeceği zararı verecek, e bide tekrar polisaj yapılıp ki kasap işinden bahsediyorum evet boyayı 6-7 polisajda riskli hale getirir, buda yaklaşık 2 yıldan 10-15 sene yapar.

Ekonomik ömür olarak bu kadar binilecek arabayıda böylesi hor bir boya kullanımıda kötü etkiler sonra sahibindende temizlik boyası yapıldı lakırdısının tam karşılığını görmüş oluruz.

Memleket şartlarında en bakımsız araba bile polisaj yapılamaz hale geldiğinde satma fikri ortaya çıkar ve elden çıkarırlar arabayı bide bunu galerici aldımı otur seyret:D

Yanlış anlamayın nolur belki samimi arkadaşındır abi ama tam sanayici, hodbin ve bildimciklerden birisi bunu diyen, polisaj yaptırmadan binen zibilmilyontane araç sahibi var memleketimde hakkaten verniğe, boyaya bu kadar kıymet biçipte bakım yapılmaması, fırça falan kullanılmamasıda ayrı muamma ama satarkende alırkende boya başı çekiyor

Nasıl kil yapılırsa yapılsın, yıkanırsa yıkansın, kurulanırsa, korunursa korunsun illaki boya, vernik zamanla eskiyecek ve operasyon isteyecek 5 senede bir yapılsa bile arabanın müzelik, nostaljik, antika ve tarihi eser gibi bakılması gerekir ki bu devirde bizim gibi 1, 2, 3 arabası olanların değil 10, 20 gibi rakamlarda araba sahibi olan koleksiyonerlerin, prof depocuların yapabileceği iştir, onlarda garaj, iklimlendirme, ışık, tekel prof bakım, takos gibi bir çok etkeni ele alarak yaparlar.

Senin cressida bu kategoride bence araç bakımı için hepimiz Türkiyenin en doğru yerindeyiz, severek esirgeyerek bakmak binmek ve yanlış anlaşılmamak temennisiyle hayırlı sahurlar:D

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
ben zaten torpidoya kullanmayacağım ayak değen yerlere,kesin bir karar vermedim daha.BSD 1/4 oranda hiç toz tutmadığı için dışına hızlı cila olarak kullanıyorum.Hava mevzusu eğer torpidoya uygulayacak olsam aklımı karıştırırdı evet ama daha ne yapacağıma bile karar vermiş değilim.Bir meraktı sordum sanırım uygulamayacağım iç aksamda chemical guys favorim :)
Ben genelde kapı içlerini kurularken o kısımlara bsd türü ürünler sıkıp kurulama yapıyorum o kısımlarsa plastik aksamda var bsd ve benzeri sık sil ürünleri o kısımlarda kullanabilirsin.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

PassionateDetailing

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
Adana
Ben genelde kapı içlerini kurularken o kısımlara bsd türü ürünler sıkıp kurulama yapıyorum o kısımlarsa plastik aksamda var bsd ve benzeri sık sil ürünleri o kısımlarda kullanabilirsin.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ
öyle yaparım büyük ihtimal abi teşekkürler

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Karcher k5 i satıp yerine karcher hd400 almayı düşünüyorum . Hd400 9 taksit 2000 liraya gelecek. Heveslendim ama gereksiz bir harcamamı olur diye düşünmeden edemiyorum :D . Sizlerede bir danışmak istedim.

Atocan

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Ankara
Karcher k5 i satıp yerine karcher hd400 almayı düşünüyorum . Hd400 9 taksit 2000 liraya gelecek. Heveslendim ama gereksiz bir harcamamı olur diye düşünmeden edemiyorum :D . Sizlerede bir danışmak istedim.
K5 yeterli bence güzel de makina ben çok memnunum neden böyle bi düşünceye girdin ki acep :)