İç Mekan Ahşap Detaylara Koruyucu Önerisi

ege

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
benimde ilk tercihim zymol olur lakin satışı şu an tr de yok. bu açıdan bu ürünü kullanabilirsiniz.

Swissvax - Wood Polish 50ml

bu pahalı gelirse ahşap zati vernikliyse iyi bir carnauba wax da kullanılabilir.

ege

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
Pahalı geldi hocam. 3d carnauba wax olur mu ?
vernikli ise olur. olur olmasınada daha saf - oransal olarak daha yüksek carnauba bir wax edinin. biraz ince bir olay.
alt yüzey dogal bir magzeme ise ( maun agacı vb ) uzun vadede vernik gözeneksel açılmalar gösterirse ve bu wax içindeki kimyasal boya koruma amaçlı ürün bu yüzeyle temas ederse şişme kalkma vb olaylar olabilir tabi olmayada bilir. temas halinde tepkinin nasıl olacakgı kulanılan ürüne göre degişecegi için kimse kestiremez - biliemez
genelde iyi işçilik agaç yüzeyler vernik öncesi yaglama işlenimden geçerler bu daha dayanıklı olmaları için uygulanan bir yöntemdir.bu bölümde bu vardır yoktur önemli degil ama bu ürünlerde de o yag dokusunu oluşturan yada takviye eden içerikler barındırır. ama söylediklerim uzun vadede olabilecek durumlardır. çok özel bir durum yoksa ultralüx bir araç içi gibi yogun carnauba kullanılabilir. sizdekinde geçici kullanımı hiç olmamasından katbe kat iyidir.

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
Zymöl detail wax, tek geçerim.
Ben detail wax plastik aksamda kullanılıyor, Zymöl Bridge ahşapta kullanılıyor diye biliyordum öğrendiğim iyi oldu.

Bu arada ben de şunu ekleyebilirim; doğal ahşap kullanılmış ise bunların bakımları ağacına göre, üzerine cila atılıp atılmamasına göre farklı farklı yapılıyor. Söz gelimi üzerinde cila olmayan gül ağacı gibi ağaçlarda çatlama olmaması için bakım aşamasında limon yağı kullanılır ancak mapple yani akçaağaçda buna ihtiyaç duyulmaz. Bununla birlikte gitarlarımdan elde ettiğim tecrübeye göre (ki 1980 model gitarım da var ve sapları gül ağacı, abanoz, mapple gibi farklı farklı ağaçlardan yapılmadır) temizliğin yanında her halükarda bakım ürünü de kullanmak ağacın uzun vadeli durumu açısından iyi oluyor. İlk denediğim ürün ahşap bakım sitelerinde bulunan şu üründü;
Pruva Carnauba Wax Doğal Ahşap Cilası en ucuz

Öncesinden temizlik yapılıp bununla bakım yapıyordum ancak parlama yaptığı için şu an kullanmıyorum. Araç içinde tercih sebebi olur mu bilemem. Bunun yerine sonrasında şu ürünlerden aldım ve epeydir bunları kullanıyorum;

1) Temizlik: Jim Dunlop 01 Klavye (Fingerboard) Temizleyici | doremusic

2) Bakım: Jim Dunlop 02 Klavye Besleyici | doremusic

3) All in one yani hem temizlik hem bakım hem koruma olup favorimdir: Taylor 80902 Fretboard Oil En Uygun Fiyatlarla | MüzikSepetim.com - Müzisyenlerin Müzik Aletleri Mağazası

Dediğim gibi ben bunları gitarlarımda kullanıyorum ancak bundan 6-7 sene önce çalıştığım şirket aracında denemişliğim de var. Şimdilerde üst segment araçlarda olduğu için yakın tarihte deneme yapmadım.

nuriksari

Uzman Detaycı
Üye
Zymöl detail wax bulursanız en ideal çözüm o kağıt üstünde. Ahşap, karbonfiber iç dış alanlarda kullanılabilir. Bana kalırsa kaliteli yüksek oranlı başka carnauba wax da kullanabilirsiniz. Öncesinde iyi bir temizlik yapmanız elzem.

DonanimciAhmet

Çaylak Detaycı
Üye
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. 1/10 apc ile fırça yardımıyla güzelce temizlemek yeterli midir ? Zymöl detail wax bulursam almaya çalışacağım abiler.

can26

Profesyonel Detaycı
Sosyal Detaycı
Üye
Detail wax tavsiye ederim önceki aracımda ahşap yüzeylerde kullanıyordum parlaklığı bile keyif vermeye yeterliydi benim için ;

1C14D53E-1ABE-4E1C-92C7-41F1BB7FE5E6.jpeg

E5FF5CF8-12FB-40F3-A239-3F82EAF07660.jpeg

06763436-5D82-4951-8B01-D041221BF701.jpeg

Şimdiki aracımda da piano black, carbonfiber alanlarda kullanıyorum fiyatına bakmadan alın bence tüketim çok çok az el ile uygulandığından son derece uzun ömürlü olacak bir ürün.

5DFB0326-2B65-4B17-9315-63F73BEDD490.jpeg

DonanimciAhmet

Çaylak Detaycı
Üye
Detail wax tavsiye ederim önceki aracımda ahşap yüzeylerde kullanıyordum parlaklığı bile keyif vermeye yeterliydi benim için ;

Ekli dosyayı görüntüle 10392

Ekli dosyayı görüntüle 10393

Ekli dosyayı görüntüle 10394

Şimdiki aracımda da piano black, carbonfiber alanlarda kullanıyorum fiyatına bakmadan alın bence tüketim çok çok az el ile uygulandığından son derece uzun ömürlü olacak bir ürün.

Ekli dosyayı görüntüle 10395
Hocam ürünlerin satın alabileceğim bir link atar mısınız ? Fiyatlarını merak ettim.