KaputTaş izi dolgu yöntemi&rötüş yöntemi nedir

golf

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
Selamlar herkese, ustalarıma sorum olacak kaputtaki taş izleri için dolgu yönteminden bahsetti bir detaycı arkadaş, tam olarak nasıl bir yöntem işe yarar mı? Rötüştan farkı nedir acaba? Ve nasıl yapılıyor? 536480DE-3A63-418E-8338-A696D487EF0D.jpeg

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Rötuş, dolgu farkını bende çözemedim ama noktasal olarak boya için olan kalem veya fırça ucu ile yapılıyor. Dolgu olarak neyden bahsetti bilemiyorum ama başkada bir yöntem yok bildiğim kadarıyla.

ttopak

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Adana
Selamlar herkese, ustalarıma sorum olacak kaputtaki taş izleri için dolgu yönteminden bahsetti bir detaycı arkadaş, tam olarak nasıl bir yöntem işe yarar mı? Rötüştan farkı nedir acaba? Ve nasıl yapılıyor? Ekli dosyayı görüntüle 11844
Bir çok yöntemi olmakla birlikte biraz sabır isteyen bir iş. Rutuş kalemi , kürdan yada sulu boya fırçası ile taş izlerinin iç kısımlarını temizledikten sonra boya ile doldurarak izlerden kurtulmak mümkün. (Taş izlerini doldururken boyanın normal boya seviyesinde biraz falza olması lazım ki rutuş boyalar kurudktan sonra zımpara yapılması için.) Daha sonrada yapılan yerler zımpara yardımı ile normal boya seviyesine getirilip pasta , cila ile son işlemler yapılır. Youtube da örnekleri mevcut. İzleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

RNE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

golf

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
Rötuş, dolgu farkını bende çözemedim ama noktasal olarak boya için olan kalem veya fırça ucu ile yapılıyor. Dolgu olarak neyden bahsetti bilemiyorum ama başkada bir yöntem yok bildiğim kadarıyla.
Peki taş izleri en sağlıklı nasıl onarılır ustam? Benim anladığım şu; taş izinin içine hergün bir damla boya damlatılıyor bir kaç gün sadece, sonra orada bir damla tepeciği oluşuyor ve detaycı arkadaş oraya sulu zımpara yapıp yüzeyi eşitliyor sonrada polisaj ve cila yapıyor. Doğrumudur ustalarım ?

golf

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
Bir çok yöntemi olmakla birlikte biraz sabır isteyen bir iş. Rutuş kalemi , kürdan yada sulu boya fırçası ile taş izlerinin iç kısımlarını temizledikten sonra boya ile doldurarak izlerden kurtulmak mümkün. (Taş izlerini doldururken boyanın normal boya seviyesinde biraz falza olması lazım ki rutuş boyalar kurudktan sonra zımpara yapılması için.) Daha sonrada yapılan yerler zımpara yardımı ile normal boya seviyesine getirilip pasta , cila ile son işlemler yapılır. Youtube da örnekleri mevcut. İzleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

Peki sizce en iyi yöntem midir bu?

ttopak

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Adana
Peki sizce en iyi yöntem midir bu?
Benim bildiğim ve izlediğim videolar bu yöntemlerle yapılıyordu. Başka bildiğim yöntem yok. Ha birde eger imkanınız varsa airbrush ile bir deneyin. Airbrushla çizik giderme işlemi yapılıyor. Bu yöntemlede yapılabilir belki.

ttopak

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Adana
Peki taş izleri en sağlıklı nasıl onarılır ustam? Benim anladığım şu; taş izinin içine hergün bir damla boya damlatılıyor bir kaç gün sadece, sonra orada bir damla tepeciği oluşuyor ve detaycı arkadaş oraya sulu zımpara yapıp yüzeyi eşitliyor sonrada polisaj ve cila yapıyor. Doğrumudur ustalarım ?
Bu yöntem doğru olan yöntem.