Kil markaları çizme testi (mikroskop kamera ile)

DetayDeposu

Konu Sahibi ✔
Tonyukuk07
Firma Yetkilisi
Üye
Esenlikler, sizlere XaronFR YouTube kanalında izlediğim kil markaları ve boya çizme testinin görüntülerini ve videosunu paylaşmak istedim. Bu konuyu yabancı videolar başlığı altında paylaşabilirdim ama gerçekten önemli bir konu ve güzel araştırma olduğu için ayrı başlık açmak istedim. Videoyu izlerken Almanca bilmenize gerek kalmadan olayı anlayabilirsiniz. Tüm markalar test ediliyor ve önce(Vorher) sonra (nachher) görüntüleri paylaşılıyor.
Videoda görüldüğü gibi Bilt Hamber, shiny Garage ve monello gibi ucuz fiyata sahip kil markaları premium rakiplerine göre kusursuz iş yapıyor.

Video linki

multispace

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
samsun
Birkaç çeşit kil kullandım. Şunu söyleyebilirim konu ile ilgisiz olacak fakat birilerinin işine yarar belki

Kilin babası bilt hamber dir. COk nefis bir kalitesi vardır. Memnun kalırsınız. Temizlik kabiliyeti üst düzeydir.

Valetpro öncesinde memnun kaldığım killerden idi ancak son kullandıklarmda eski performansı alamadım. Yogurması rahat.

Meguiars killer işini çok güzel yapar yoğurması rahat.

Griot garage parasına göre iş yapar, temizliği güzel ancak yogurması uğraştırıyor sert biraz

Gyeon kil her anlamda güzel. Özellikle dikkat çekmek istediğim nokta apc ile kullanılırsa bile bozulmuyor dağılmıyor. Bu özelliği ile öne çıkıyor. Temizliği yogurması güzel.

Soft99 killer fayda maliyet anlamında benim en sevdiğim kildir. Zamanında 68x2 gr şeklinde satılanda , koyu açık renk ayrımı ile satılan killeri de güzeldi.

3m sahte killeri almayın :) kaya gibi çok sert ve çiziyor. Çizdiğini çıplak gözle dahi görürsünüz. Aman aman temizlik kabiliyeti de yok

Naçizane tecrübelerim bunlar. İnşallah birilerinin işine Yarar

DetayDeposu

Konu Sahibi ✔
Tonyukuk07
Firma Yetkilisi
Üye
Birkaç çeşit kil kullandım. Şunu söyleyebilirim konu ile ilgisiz olacak fakat birilerinin işine yarar belki

Kilin babası bilt hamber dir. COk nefis bir kalitesi vardır. Memnun kalırsınız. Temizlik kabiliyeti üst düzeydir.

Valetpro öncesinde memnun kaldığım killerden idi ancak son kullandıklarmda eski performansı alamadım. Yogurması rahat.

Meguiars killer işini çok güzel yapar yoğurması rahat.

Griot garage parasına göre iş yapar, temizliği güzel ancak yogurması uğraştırıyor sert biraz

Gyeon kil her anlamda güzel. Özellikle dikkat çekmek istediğim nokta apc ile kullanılırsa bile bozulmuyor dağılmıyor. Bu özelliği ile öne çıkıyor. Temizliği yogurması güzel.

Soft99 killer fayda maliyet anlamında benim en sevdiğim kildir. Zamanında 68x2 gr şeklinde satılanda , koyu açık renk ayrımı ile satılan killeri de güzeldi.

3m sahte killeri almayın :) kaya gibi çok sert ve çiziyor. Çizdiğini çıplak gözle dahi görürsünüz. Aman aman temizlik kabiliyeti de yok

Naçizane tecrübelerim bunlar. İnşallah birilerinin işine Yarar
Araştırmalarım ve videoda görüldüğü gibi işini en iyi yapan kil bilt hamber oluyor. Ayrıca diğer markalar arasında fiyat anlamında da en iyisi bh killeri. Tek ve en büyük sıkıntı Türkiye’ye gönderimi olmaması :) onun haricinde 200gr bilt hamber killeri valed pro markasından fiyat ve gramaj olarak çok daha iyi. Tabiki ürün işlevi olarak da.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Güzel paylaşım. Ancak bir şeyi atlıyoruz. Biz boya üzerinde kil ile çalışırken yüzey temiz olmuyor. Bu nedenle yüzeyde çizik daha fazla oluşabiliyor.

Zamanında ismi lazım olmayan bir forumda kilin boyayı çizdiğini söylediğimde insanlar bana atletle araç kuruluyor muamelesi yapmıştı. Aklıma geldi bir anda :kizgin:

Noname

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Güzel paylaşım. Ancak bir şeyi atlıyoruz. Biz boya üzerinde kil ile çalışırken yüzey temiz olmuyor. Bu nedenle yüzeyde çizik daha fazla oluşabiliyor.

Zamanında ismi lazım olmayan bir forumda kilin boyayı çizdiğini söylediğimde insanlar bana atletle araç kuruluyor muamelesi yapmıştı. Aklıma geldi bir anda :kizgin:
Merhaba @_CaN_ Bey,

Yüzeyin temiz olmama olayını anlamadım ben? Kil öncesi başka nasıl bir hazırlık yapılabilir açabilir misiniz?

Yani ön yıkama, böcek ve zift temizliği, çift kova yıkama ve demir tozu temizliği harici atladığımız bir şey mi var?

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Merhaba @_CaN_ Bey,

Yüzeyin temiz olmama olayını anlamadım ben? Kil öncesi başka nasıl bir hazırlık yapılabilir açabilir misiniz?

Yani ön yıkama, böcek ve zift temizliği, çift kova yıkama ve demir tozu temizliği harici atladığımız bir şey mi var?
Merhaba.

Kil öncesi yapılan tüm hazırlıklar tamam olsa bile boya yüzeyini temizlerken boya yüzeyine işleyen kirler kile geçiyor. Zaten kil uygulaması yapmamızın amacı da yıkama, demirtozu ve zift-reçine temizliği ile yüzeyden gideremediğimiz kirleticileri temizlemek.
İşte bu kirleticiler de kil ile boya yüzeyinde geziyor çok az da olsa. Bu nedenledir ki sürekli kilin yoğurulması gerekiyor.

Özetle tertemiz bir boyada yapılan çizik testi ile günlük kullanılan bir otomobilin boyasında yapılacak çizik testi aynı sonucu vermeyecektir.