Mercekli far çizik ve korozyon sorunu

Carlos

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Öncelikle böylesine yararlı bir forumun fikir ve kurucularına teşekkür ederim. Tüm üyelerine selamlarımla. Aranıza yeni katılıyorum otomobil ile hobi olarak uğraşıyorum (Kendi aracımda)..

Fluence kendinden mercekli aracımın farlarında, Aniden aşırı derecede "noktacıklar" görünümünde. Tam mercek hizasında eserler oluştu.

Ayrıca çevresinde fırça yıkamadan kaynaklak uzun çizikler mevcud bunların bir anda olmasının sebebinin otomatik yıkama makinalarından olduğunu düşünmekteyim.

Farların içerisine gündüz led, angel dizaynı yapmak için açmayı düşünüyorum, tüm malzemelerim mevcud.
Far temizleme polisaj setini çinden sipariş edecektim, ancak bu haftasonu işe koyulmayı planladığımdan.. Türkiye'de satışı yapılan. befar marka bir ürün setini alıp yapmaya karar verememiş durumdayım. (ayrıca içeriğindeki aşındırıcı ve koruma cilası hakkında fikrim tecrübem daha önce omadı)

Sizce içini açmış iken! Bu işlemi yapmalımıyım? Sorun düzelir mi?
Dıştan ve içten mi? Gerekli midir? Uv Koruması olarak içeriden veya dışarıdan katman koruma olarak hangi ürünleri tercih etmeliyim? Yapılması mümkün mü?

Tecrübeli ustalar, arkadaşlar. Fikirlerinizi belirtirseniz çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Dıştan olduğu kadar içeriden de toz var gibi ama önce dış kısmı temizleyip görmek gerekir

Carlos

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Sn. @Ozgur_gs_91 Aslında telefonun lensi ışıktan dolayı çok odaklayamıyor çıplak göz ile bakıldığında mercek hizasında oluşmuş bir noktalanma görülüyor. Belkide çanak tamamında var ancak yoğun ışık olmadığından farkedilmiyor. Dıştan aşındırmadan sonra nasıl bir koruma sağlayabilirim en çok gözümü korkutanda budur.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Aşındırma sonunda belli aralıklarda seramik ürünler kullanılabilir yada film çektirerek uzun süreli koruma sağlanabilir

umrdmr

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Özgür koruma hakkında gerekli açıklamayı yapmış. Bu ara ben de bir far parlatma düşünüyorum. Ben maksimum sonuç için araştırma içerisindeyim.

Üşenmeden gerçekleştirilecek iyi bir zımpara işlemi ve kaliteli bir aşındırıcı gerekiyor.

Carlos

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Autoglym Car Glass Polish - Cam Cilası be benzeri waxlardan bahsedilmekte koruma için acaba seramik dahamı uygun bu iş için kesin olarak seramik almam gerekirse bugün sipariş vereyim o halde

umrdmr

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Autoglym Car Glass Polish - Cam Cilası be benzeri waxlardan bahsedilmekte koruma için acaba seramik dahamı uygun bu iş için kesin olarak seramik almam gerekirse bugün sipariş vereyim o halde

Autoglym car glass polish sizin yapacağınız işin hiç bir yerinde işinize yaramaz.
Özgür'ün söylediği seramikler plastik için olan seramikler. Mesela Nanolex Headlight.
Ya da daha ucuz yollu olsun derseniz her yıkamadan sonra quick wax ve benzeri ürünler sıkılabilir. Ya da fusso sürülebilir.

Carlos

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Sn. @umrdmr Acaba seramik olarak Mr. 9H fix olurmu? Almışken farlara ve komple araca uygulamayı düşünüyorum umarım iyi sonuçlar alabilirim resimlerini birer birer paylaşacağım sizlerle. Angel ve şeytan göz çalışmamdan sonra araçta uzun zamandır eski kullanıcısı tarafından işlem yapılmamış cizikler mevcud elimde sadece şarjlı matkap var polisaja giremem ancak güzel bir şampuan ile arındırma yıkama olarak ne önerirsiniz. Teşekkürlerler

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Aracı iyi bir yıkama sonrasında demir tozu yapmanızı öneririm. Polisaj yapmayacaksanız kil yapmadan aracı m600-m709 benzeri tiner ile silin daha sonrasında mr fix uygulayabilirsiniz.

Carlos

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Aracı oto yıkamada yıkatıp sonrasında dalin ile sulandırıp kil yapsam olur mu? Tiner vb yerine ayrıca demir tozu ürünü olarak ne önerirsiniz.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Olmaz yüzey temizliği için şarttır, m600 yoksa ipa bile olur. Demir tozu bütçenize göre herhangib bir ürün olabilir koch chemie gibi. Kil ile m600 alakası yok bu arada polisaj olmadığından kil aracı çizer o yüzden kil yapmadan yüzeyi temizleyin sadece.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
İyi bir sıralı zımpara işlemi sonrasında polisaj ile tatmin edici seviyeye gelecektir.

@Ozgur_gs_91 tüm konularda bilgilendirme yapmış.

Küçük bir uyarı bende yapayım. Sonrasında polisaj yapmayacaksanız ve kil eldiveniniz yoksa kil uygulamasını şimdilik askıya almanızı öneririm.

Ne kadar da olsa hamur kil uygulaması arkasında çizikler bırakıyor.

Carlos

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Evet durumu iyice anladım. Mr.Fix sipariş verdim, far temizleme setide yolda. Umarım güzel bir iş çıkarabiliriz.

Seramik kaplama far koruma haricinde malzemeleri sepete attım. Demir temizleme, M600 tiner, Valet pro Notr seramik koruma şampuanı. Kil hamuru ve eldivenini sanırım çinden sipariş veririm.

Bir sürelik komple kaplamayı erteleyeceğim o halde. Araba gerçekten çizik içinde, hatta kaputta demir görünür şekilde, ufak delik var birkaçtane. Renk değşikliği için ve koruma amaçlı folyo kaplamayı düşünüyorum onuda kendim yapmayı planlıyorum, en azından beni 6 ay kadar idare eder durumda olması yetecektir. Yarın aksilik olmaz ise far tasarımını sonuçladığım gibi sizleri haberdar edeceğim. Fikirleriniz ve yardımlarınızdan ötürü teşekkür ederim

Carlos

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Tekrardan merhabalar;
Birkaç gündür yaptığım işlem üzerinde uğraş vermekteydim. Ancak, merceklerde görülen "küçük noktacıklar" dikey çatlaklar" içerideki ısının meydana getirdiği bir durum. Ve bu hiçbir şekilde düzeltilemiyor. İçten ve dıştan polisaj çalıştım, seramikde kaplandı tek farda denedim sonuç alamadığım için ikincisine dokunmadım. Estetik ve görüş açısına sorun olmadığı için, böyle kalmalı diye düşünüyorum. Bilgisi olmayanlar mutlaka! mercekli farlarda çatlama, ısıdan olduğunu not etmeli ve müdahale edilsede hiçbir işe yaramadığını bilmelidir diye düşünüyorum. Polisaj seti olduğu gibi elimde kaldı, Değerlendire bileceğim bir uygulama var ise tavsiyenizi alabilirim.
Tasarımlarımda bitti ve sizlerle paylamak istedim.

Ekli dosyalar

forzaGilles

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Tekrardan merhabalar;
Birkaç gündür yaptığım işlem üzerinde uğraş vermekteydim. Ancak, merceklerde görülen "küçük noktacıklar" dikey çatlaklar" içerideki ısının meydana getirdiği bir durum. Ve bu hiçbir şekilde düzeltilemiyor. İçten ve dıştan polisaj çalıştım, seramikde kaplandı tek farda denedim sonuç alamadığım için ikincisine dokunmadım. Estetik ve görüş açısına sorun olmadığı için, böyle kalmalı diye düşünüyorum. Bilgisi olmayanlar mutlaka! mercekli farlarda çatlama, ısıdan olduğunu not etmeli ve müdahale edilsede hiçbir işe yaramadığını bilmelidir diye düşünüyorum. Polisaj seti olduğu gibi elimde kaldı, Değerlendire bileceğim bir uygulama var ise tavsiyenizi alabilirim.
Tasarımlarımda bitti ve sizlerle paylamak istedim.
Fluence 'de farlar mercekli halojen mi yoksa mercekli xenon mu.? Kullandığınız ampülün markası nedir? bu gibi sorunlara sonradan takılan uygun olmayan değerlerde ampüller sebeb veriyor

Carlos

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
@forzaGilles Aracın farları fabrika çıkışlı mercek xenon oynama yok ilk defa ben açtım farları içten ve dıştan uzun süreli zımparalama işe yaramadı sanırım bu durum sıcaklıkla damar oluşturması gibi algılanabilir.