Motor temizliği yardım

ccibb

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
Kırklareli
Oilk fırsatta motor temizliği yapmayı düşünüyorum 
Fakat şimdiye kadar hep bezle silme şeklinde motor temizliği yaptım ama maalesef bir türlü tatmin olamadım 
Bu yüzden şöyle apc sıkıp fırçayla köpürtüp sonra da suyla durulamak istiyorum ama açık söyliyeyim korkuyorum 
Elimde ekipman olarak çeşitli fırçalar sprey şişeler ve seço ilaç pompası var 
Kimyasal olarak 3D orange ve vp bilberry mevcut 
Koruma olarak da kc nano magic plast kullanıcam 
Şimdi sorular 
1-Motoru suyla  yıkama işlemi sonrasında illaki hava kompresörü gerekir mi?
2-Kompresör ihtimalim yoksa köpürtme sonrası sprey şişeyle veya seçoyla sadece su sıkıp kurumaya bıraksam olur mu olursa ne kadar zaman kurumasını beklemeliyim?
3-Diyelim kompresör buldum havayı vurduktan sonra beklemek gerekir mi?
4-Acemi detaycı olarak çok fazla risk almak istemiyorum suyla durulamaktan vazgeçip köpürtme sonrası hava tutsam aynı sonucu alır mıyım?
5-Diyelim ki herşeyi göze alarak motora giriştim kaput altında maskelemem gereken yerler var mı varsa nereler?
Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler 
Motor fotoğrafları geliyor

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Motoru suyla yıkadıktan sonra hava tutmana gerek yok, ama tutarsan daha iyi olur yoksa motorun ordaki sular kuruyana kadar toz çekebiliyor. Mümkün olduğunda motor beyninde uzat tut suyu. Basınçlı pompa ile yaparsan daha iyi olur senin için çokta korkucak bişi yok, yağmurda filanda su geliyor motorun içine. 3d orange sıkıp fırçalayıp durulayabilirsin sonrada bezle kurularsın. Bilbery motorda kullanmanı tavsiye etmem çıplak yüzeylerde farklı sonuçları olabilir. Mümkünse köpük yapan şişelerde 3d orange kullan ve fırçalayıp su tut.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Beyni, sigorta kutusunu poşetle kapatırsan iyi olur, yıkama bittikten sonra arabayı çalıştır, klimaya aç bi 10 dk falan çalışsın. Sonrasında yola devam.Kolay gelsin.

ccibb

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
Kırklareli
Ozgur_gs_91' Alıntı:
Motoru suyla yıkadıktan sonra hava tutmana gerek yok, ama tutarsan daha iyi olur yoksa motorun ordaki sular kuruyana kadar toz çekebiliyor. Mümkün olduğunda motor beyninde uzat tut suyu. Basınçlı pompa ile yaparsan daha iyi olur senin için çokta korkucak bişi yok, yağmurda filanda su geliyor motorun içine. 3d orange sıkıp fırçalayıp durulayabilirsin sonrada bezle kurularsın. Bilbery motorda kullanmanı tavsiye etmem çıplak yüzeylerde farklı sonuçları olabilir. Mümkünse köpük yapan şişelerde 3d orange kullan ve fırçalayıp su tut.
Teşekkürler Özgür 
Peki 3d orangeyi hangi oranda sulandırayım

onurçiko' Alıntı:
Beyni, sigorta kutusunu poşetle kapatırsan iyi olur,  yıkama bittikten sonra arabayı çalıştır,  klimaya aç bi 10 dk falan çalışsın. Sonrasında yola devam.Kolay gelsin.
Teşekkürler Onur
Akü için endişelenmeme gerek yok mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Sigorta kutusu, alternatör, hava filtresi ve araç beynini kapatmakta fayda var.

Ben passat motorunu bu şekilde iki defa yıkadım ve sorun yaşamadım.

Hava tutmana pek gerek yok.

Yıkadıktan sonra yapman gereken en önemli şey, aracı çalıştır ve motorun ısınmasını bekle.

Tam ısınan motorun sıcaklığı ile bir süre sonra sular kuruyor.

Şimdiden kolay gelsin.

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
@ccibb Kompresör olmazsa olmaz diye bişey yok hocam, Distribütör,akü,sigorta kutusu ve beyni poşetle kapatın. Sonrasında bir güzel 3d orange geçin fırçalayın sonrasında durulayıp poşetleri alıp aracı 5 dk çalıştırın..

Detail Guy

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
İl
Belirtilmedi
Şimdiye kadar bu şekilde 40 a yakın motor yıkadım bi sıkıntı yaşamadım.Yıkayabilirsiniz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ultimasalida

Acemi Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Geçen ay sanırım serhatın lineyı yıkadık dün talhanın vianoyu kopurte kopurte yıkadık bas 3d orange ı fırcala detaylı detalı sonrasında basınclı olmamak sartıyla suyu tut kurulayabıldıgın kadar kurula bezlerınle ardından kaputu kapatıp çalıştır arabayı sonra gec karsısına keyifli keyifli izle
Valla motor temizlenince inanılmaz güzel druyor keske hep temizlesem .

Vianonun öncesi sonrasınıda talhanın izniyle ekliyorum buraya

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yangsagan

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Çok tırstığım bir durumdur. Kendime güvenemiyorum. Motorr yıkama konuları gelsin de belki bir gün dalarım.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Benim bir yıkamacı arkadaşım sorun yaşadı sadece.

O da kim bilir kaç kere motor yıkadı ama sadece 1 ciddi sorun yaşadı.

Meğerse yıkadığı aracın beyni işlem görmüş. Açılmış tekrar toplanmış. Bu nedenle de su almış.

Böyle bir durum yok ise motor yağışlı havalarda da bir miktar su aldığı için yıkamaktan korkmayın.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Bugüne kadar Motor yıkamada hiç bir sorun yaşamadım. jeep de sadece sigorta kutusunu kapatıyorum, açıkta beyin sigorta kutusu gibi aksam varsa kapatılıp soguk motora yıkama yapılabilir.

akhisar

Usta Detaycı
Üye
İl
kocaeli
onur ustanın dedigi gibi turbo vede motor soguk olsun yeter öndmli olan beyin kısmını iyi kapatın yeter

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Turbolu ve dızel araclarda turboyuda kaptmak gerekirmi ek olarak
Dizel araçların motoru, benzinli araçlara göre daha rahat yıkanabilir.

Çünkü benzinli araçlarda ateşleme sisteminin ıslanması bir miktar sıkıntı çıkarabilir.