Öneri 50 CC Motosikletler Hk.

can26

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Can hocam japon almanı tavsiye ederim fiyat olarak yüksek ama paranın hakkını veriyor özellikle detay severler için heryerini kurcaladığımız için:sırıtan1:
Yamaha da neos var galiba çokta bilgim yok 50 cc sınıfında ama ehliyet alırım diyorsanız kesinlikle pcx tam şehir içi scooter ı yakıtı çok az ve konforlu :)
Mertcan hocam onlar aklımda ama o paralar çok geliyor gerçekten 50 cc için,niyetlenince iş değişiyor :)

Mertcankbr

Usta Detaycı
Üye
İl
Manisa
Mertcan hocam onlar aklımda ama o paralar çok geliyor gerçekten 50 cc için,niyetlenince iş değişiyor :)
Çin malınada para vermeyin hocam soğutuyor resmen adamlar ucuz olsun diye heryerinden çalmışlar plastik kaliteleri ufak bir temasta çatlıcak düzeyde en güzeli bisiklet :sırıtan1::terlisırıtan:

Yangsagan

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Onlarada baktım hocam dediğiniz gibi biraz kalitesiz geldi ama kullanıcısına hiç rastlamadım hocam a sınıfıda alındıysa eli kulağındadır bence yükselir ccler :)
İnşallah ama seneye herhalde nmax 155 düşünüyorum yeni kasa o da 40 a dayanır fiyatı. Hayırlısı olsun hepimize. Pişman olmazsınız ama.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

can26

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Çin malınada para vermeyin hocam soğutuyor resmen adamlar ucuz olsun diye heryerinden çalmışlar plastik kaliteleri ufak bir temasta çatlıcak düzeyde en güzeli bisiklet :sırıtan1::terlisırıtan:
Çok kafa karıştırıyor hocam işte böylede yorumlar sık okuyunca bakalım :)

İnşallah ama seneye herhalde nmax 155 düşünüyorum yeni kasa o da 40 a dayanır fiyatı. Hayırlısı olsun hepimize. Pişman olmazsınız ama.

İnşallah gönlünüzce olur hocam,bende o niyetlere girmeyeyim diye düşünüyorum ama bakalım artık hocam :)

Yangsagan

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Çok kafa karıştırıyor hocam işte böylede yorumlar sık okuyunca bakalım :)

İnşallah gönlünüzce olur hocam,bende o niyetlere girmeyeyim diye düşünüyorum ama bakalım artık hocam :)
Bu arada tab50 çin malı değil sanırım taiwan dı. Gerçi bişeye çin malı demek kötülemek sayılmıyor artık.

Bi telefon parasına ulaşım aracı alıyosunuz. En kötü satarsınız. Satacağınızı hiç sanmıyorum. Ben arkadaşlarıma da aldırmaya çalışıyorum, dolaşmak için. İş bakkala çakkala gitmeyi aştı çoktan

can26

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Bu arada tab50 çin malı değil sanırım taiwan dı. Gerçi bişeye çin malı demek kötülemek sayılmıyor artık.

Bi telefon parasına ulaşım aracı alıyosunuz. En kötü satarsınız. Satacağınızı hiç sanmıyorum. Ben arkadaşlarıma da aldırmaya çalışıyorum, dolaşmak için. İş bakkala çakkala gitmeyi aştı çoktan

Daha önce hep kullandım ama hiç sahip olmadım hocam kısa zamanda tecrübe ederim inşallah bende :D dediğiniz gibiyse baştan büyük hacim almak mantıklı geliyor

Yangsagan

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Daha önce hep kullandım ama hiç sahip olmadım hocam kısa zamanda tecrübe ederim inşallah bende :D dediğiniz gibiyse baştan büyük hacim almak mantıklı geliyor
Acemilik için 50cc daha iyi aslında. Benim hiç hevesim yoktu, oluştu

Nobran

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Selamlar herkese keyifli forumlar :)

Malum hem pandemi hemde kısa gel gitler için araç kullanmaktan sıkıldığım durumlar oluyor,belki benim gibi bu araçları merak eden fikir edinmek isteyenler olur diye bi başlık açmak istedim.

Bu grupta uygun (!) fiyatlara çin grubu motorlar hakim markalar ile ilgili bilgisi olan tecrübesi olan yorumu olan herkesten dönüş almak kıymetli olur :)
Benim motosiklet hakkındaki bilgilerim teker sayısının 2 olması, sigorta olmaması, 50cc yi B nin kullanabiliyor olması, üzeri için ise A tipi ehliyet olması. A1 mi A2 mi onu bile bilmiyorum yani.

Buna karşılık takip ettiğim bir motorcu 50cc ile yapılan kazalarda sigorta şirketlerinin sigorta yapsalar bile ödeme yapmadıkları ile ilgili bir bilgi paylaşmıştı onu da net hatırlamıyorum inanki. O konuyu iyice bir araştır derim abi. Allah saklasın trafikte kullanacaksın çünkü :(

can26

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Benim motosiklet hakkındaki bilgilerim teker sayısının 2 olması, sigorta olmaması, 50cc yi B nin kullanabiliyor olması, üzeri için ise A tipi ehliyet olması. A1 mi A2 mi onu bile bilmiyorum yani.

Buna karşılık takip ettiğim bir motorcu 50cc ile yapılan kazalarda sigorta şirketlerinin sigorta yapsalar bile ödeme yapmadıkları ile ilgili bir bilgi paylaşmıştı onu da net hatırlamıyorum inanki. O konuyu iyice bir araştır derim abi. Allah saklasın trafikte kullanacaksın çünkü :(
Sigorta yapıldıktan sonra ödenmemeside çok ilginç bir durum gerçekten onuda okudum bilgi olarak ama bir araştırmak lazım. Neden para ödeniyor o halde çok ilginç :)

Yangsagan

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Sigorta yapıldıktan sonra ödenmemeside çok ilginç bir durum gerçekten onuda okudum bilgi olarak ama bir araştırmak lazım. Neden para ödeniyor o halde çok ilginç :)
Aslında 50cc ye sigorta yapılmıyor. Sigorta şirketlerinin ekranlarında bu modeller çıkmıyor. Sınıf gereği motorlu bisiklet olarak geçtiğinden.
Ama bazı sigortacılar sırf poliçe kesmek için farklı tip motor seçip yapıyorlar, kaza durumunda yanlış beyan var diye ödeme yapmıyor tabi şirket.

Valla hocam istanbuldaysan gel vereyim 2 gez dolaş. En kötü geri satarsın hatta bu piyasada kar bile edersin üstüne. 50cc nin günahı olmaz.

Bende alırken, amaan binemezsem satarım dedim.

Nobran

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara

Sana katılıyorum abi. Bence de çok ilginç bir durum ama inan konuya vakıf olmadığım için bilmiyorum. Belki sen biliyorsundur diye yazdım hatta konusunu dile getirme sebebim bilenlerin bilgi paylaşması. Bu sayede başta ben olmak üzere bilmeyenler de öğrenir. Plaka bile alınıyor halbuki, aslında trafiğe çıkan bisikletin bile sigorta yapıldığı taktirde karşı tarafa vereceği zarara karşı bir sigortasının olması gerekiyor.

Bu durumda aklıma şöyle bir senaryo geliyor, 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencisi 50cc motor ile maserati kapısına vurduğu zaman bu kapının zararı nasıl tanzim edilecek? Tamam aracın kaskosu varsa ya da yoksa sahibi önce yaptıracak ettiği masraf için karşı tarafa dava açıp talep edecek (kasko da böyle yapacak zaten) az çok bu kısımları biliyorum ancak 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencisi dememin sebebi, memur olsa maaşına haciz falan kondurarak halledilir bir şekilde ama üniversitelinin elinde avucunda 50cc motor hariç bir şey olmama durumu var ve maseratinin masrafı nasıl karşılanacak :)

Yangsagan

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Sana katılıyorum abi. Bence de çok ilginç bir durum ama inan konuya vakıf olmadığım için bilmiyorum. Belki sen biliyorsundur diye yazdım hatta konusunu dile getirme sebebim bilenlerin bilgi paylaşması. Bu sayede başta ben olmak üzere bilmeyenler de öğrenir. Plaka bile alınıyor halbuki, aslında trafiğe çıkan bisikletin bile sigorta yapıldığı taktirde karşı tarafa vereceği zarara karşı bir sigortasının olması gerekiyor.

Bu durumda aklıma şöyle bir senaryo geliyor, 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencisi 50cc motor ile maserati kapısına vurduğu zaman bu kapının zararı nasıl tanzim edilecek? Tamam aracın kaskosu varsa ya da yoksa sahibi önce yaptıracak ettiği masraf için karşı tarafa dava açıp talep edecek (kasko da böyle yapacak zaten) az çok bu kısımları biliyorum ancak 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencisi dememin sebebi, memur olsa maaşına haciz falan kondurarak halledilir bir şekilde ama üniversitelinin elinde avucunda 50cc motor hariç bir şey olmama durumu var ve maseratinin masrafı nasıl karşılanacak :)
Hocam sigorta işi dediğim gibi, aslında bunlara sigorta yok. Motorlu bisiklet olarak geçtiğinden. Ama işgüzar birileri poliçe kesmek için yanlış beyanla yapıyor sigortayı, hasar durumunda yanlış beyan olduğundan şirket ödemiyor tabi.
Sigorta şirketlerinde 50cc motor yok araç olarak.

Maserati mevzusunda ise bisikletle geçerkende çarpabilirsiniz ya da elektrikli scooter la da çarpabilirsiniz. Onda ne oluyosa bunda da o oluyor aslında. Yani adam polis çağırır, tutanak tutturur yasal yollar ile almaya çalışır.

Yapılabilse bende yaptırırdım. Belli mi olur buluruz bi maserati al başına belayı

Nobran

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Hocam sigorta işi dediğim gibi, aslında bunlara sigorta yok. Motorlu bisiklet olarak geçtiğinden. Ama işgüzar birileri poliçe kesmek için yanlış beyanla yapıyor sigortayı, hasar durumunda yanlış beyan olduğundan şirket ödemiyor tabi.
Sigorta şirketlerinde 50cc motor yok araç olarak.

Maserati mevzusunda ise bisikletle geçerkende çarpabilirsiniz ya da elektrikli scooter la da çarpabilirsiniz. Onda ne oluyosa bunda da o oluyor aslında. Yani adam polis çağırır, tutanak tutturur yasal yollar ile almaya çalışır.

Yapılabilse bende yaptırırdım. Belli mi olur buluruz bi maserati al başına belayı

2 tekere karşı sıfır bilgim olmasına karşın acayip derecede ilgi duyuyorum. Sizler bana en sonunda zorla bir motor aldıracaksınız @carking58 :komik: Mecburiyetten kullanmışlığım da var. Bir ara köyün birinde çiftlikte çalıştım. Köyden ilçeye ya da şehire çiftliğin arabasıyla, traktörüyle falan gidip gelirken bir gün birisi scooter var orada onunla gitsene diye akıl verince atıl durumdaki 150cc lik motoru tamir ettirip köyün içinde biraz denedikten sonra vira bismillah deyip attım yola kendimi. Vites falan yok onda bastıkça gidiyordu. Malzeme alacağım misal hırdavatçının kapı dibine kadar sokuyorsun motoru ses eden yok. Arabayla gitsen park yeri ara ki durasın. Asfalta yumurta kırsan pişecek havada serinlemek için gazı veriyorsun senden paşası yok. Bende motor ehliyeti de yok, ne zaman ehliyeti aldım o zaman motoru da alırım işte :komik:

carking58

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
İki teker aşığı ve sahip olmuş şanslı kişilerden olarak konudaki hareketlilik çok mutlu etti beni :) 50cc motosikletler ile ilgili pek bir bilgim yok ama genel olarak şunu söyleyebilirim ki alıp uzun seneler binecekseniz kesinlikle japon almanızı tavsiye ederim. Ama yok biraz binip zaten nispeten daha büyük cc bir motosiklete geçme düşünceniz varsa o zaman belki Çinli veya benzeri uzak doğu ürünlerine bir şans verilebilir. Arkadaşımda 2005 model bir Today 50 var ve 16 yaşında olmasına rağmen sıfır Çin malı motorların çoğunu üzer. Takip ettiğim kadarıyla Çin malı motorlar ile alakalı en son ön fren balatalarının ters takılması, ön amortisör bağlantı vidasının gevşek takılması sebebiyle ön çatal olarka adlandırılan yerin yamulması gibi pek çok hayati sorunlar ortaya çıkmıştı. Plastik bölümlerin (Grenaj olarak adlandırılıyor) kalitesi elbette kötü ama inanın bence önemli olan yürür diye tabir ettiğimiz hayati konulardaki kalitesizlik. Yoksa plastiğin rengi solmuş boyatılır, kırılırsa ucuz zaten değiştirilir bence bir problem değil. Hele ki ilk kullanıcı belki de ufak tefek sürtmeler, düşürmeler yaşayacaktır dandik olması avantaj bile olabilir :)

Bir diğer konu ise mutlaka ama mutlaka koruyucu ekipmanın alınması. Devletimiz sağ olsun koruyucu ekipmanlardaki ÖTV oranını dahi artırdı, fiyatlar 50cc bir motorun parasını geçer hale geldi ama ihmal etmek mümkün değil, Kapalı (Fullface olarak adlandırılan) ve bilinir bir markadan kask almanızı tavsiye ederim. Araçlardaki EuroNCAP testi olduğu gibi kaskların da çarpışmalarda nasıl sonuç verdiğini gösteren Sharp testleri mevcut. Özellikle bu testlerden belli seviyede yıldız almış bir ürün tercih ederek kafayı sağlama almak lazım :) Koruyucu mont ve eldiven de bir sonraki para harcama istasyonlarımız. Geriye koruyucu ayakkabı ve dizlik-pantolon kalıyor. Her ne kadar koruyucu pantolon ve motosiklet botu koruma anlamında en iyi seviye olsa da 50cc scooter ile markete gidecek birisi için bunları da giy demek biraz gerçeklikle bağdaşmıyor. Zira önemli olan bu koruma ürünlerini almak değil, giymek. Siz en iyi botu alsanız da markete gideceğim nasılsa deyip giymiyorsanız bir anlamı kalmıyor. O sebeple ben kaliteli, kaval kemiğini dahi koruyacak şekilde uzun bir dizlik ve sneakers ayakkabılara benzeyen korumalı soft ayakkabılardan almanızı tavsiye derim. En azından market dahi olsa bunları rahatça giyip çıkma şansınız olacaktır.

@Nobran Abi çok az kaldı, ben tekrar dönüyorum iki tekere :D Bir Ankara ziyareti yapıp sana bu zehrin ikinci dozunu uygulamam lazım gerekiyor sanki :)

can26

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
@carking58 hep aynı ikilem oluşuyor sizinde dediklerinize göre iyi japon olmalı ama fiyatları üst sınıfta bu sebeptende düşündürüyor. Ya üst hacimlere çıkılmalı ya çinlilere razı olunmalı :) ekipman konusunda çok haklısınız fakat ihmalkarlık mutlaka söz konusu oluyor :) racing kullanan arkadaşlarımda bile. Karar vermek lazım günden güne yakalanması zorlaşıyor yükselen trendin :)

carking58

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
@carking58 hep aynı ikilem oluşuyor sizinde dediklerinize göre iyi japon olmalı ama fiyatları üst sınıfta bu sebeptende düşündürüyor. Ya üst hacimlere çıkılmalı ya çinlilere razı olunmalı :) ekipman konusunda çok haklısınız fakat ihmalkarlık mutlaka söz konusu oluyor :) racing kullanan arkadaşlarımda bile. Karar vermek lazım günden güne yakalanması zorlaşıyor yükselen trendin :)
Ben en az motosiklete duyduğum ilgi kadar ekipmanlarına da ilgi duyuyor ve sık sık yenilemeye çalışıyordum. Giymeyi de çok sevdiğimden şehir içindeki kısa mesafelerde dahi korumalı botları ve deri tulumlar ile motosiklet sürdüğüm için çok kez arkadaş çevresinde dalga konusu olmuşumdur :D Evet maalesef ihmal ediyoruz ama bu ürünler 1 kere lazım oluyor belki hayatımızda ve ne zaman olacağını da bilmek, tutturmak imkansız. O yüzden almak değil, giymek önemli. Hangisini giyebileceksiniz mutlaka onu alın dememdeki sebep de buydu :)

Ben 2015 de aldığım motosikletimi 2019'da satmıştım yenisini alayım, biraz da cc yükselteyim diye ama fiyatlar öyle bir yükselişe geçti ki elimdeki paraya sanıyorum şuan bi Honda Today ancak alırım :) Dediğiniz gibi özellikle fiyat trendi ülkemizde her an her saniye yükselişte, yakalamak lazım bir yerinden.

porsuk_y

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Ankara
Hocam ben size o zaman son bir tavsiyede bulunayım. ama gerçekten çok çok önemli bu konu. Eğer çin malı alırsanız mutlaka ama mutlaka alır almaz lastiklerini değiştirin. hatta bayide pazarlık yaparken bunu dahil edin pazarlığınıza. alacağınız sınıf için şiddetli tavsiyem anlaş wintergrip modelini tercih edin. evet doğru okudunuz winter grip. kışlık lastik taktırın. vereceğiniz 300-400 tl fark gerçekten tercrübesizliğinizi tolere eder başınıza gelebilecek olası kötü senaryolarda size büyük güvenlik sağlar. ben bu lastikten 6-7 set bitirdim. en az 70-80bin km kullandım yaz kış hem de. kask mont kadar önemli bir konudur lastik.. bunu unutmayın....

carking58

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
Hocam ben size o zaman son bir tavsiyede bulunayım. ama gerçekten çok çok önemli bu konu. Eğer çin malı alırsanız mutlaka ama mutlaka alır almaz lastiklerini değiştirin. hatta bayide pazarlık yaparken bunu dahil edin pazarlığınıza. alacağınız sınıf için şiddetli tavsiyem anlaş wintergrip modelini tercih edin. evet doğru okudunuz winter grip. kışlık lastik taktırın. vereceğiniz 300-400 tl fark gerçekten tercrübesizliğinizi tolere eder başınıza gelebilecek olası kötü senaryolarda size büyük güvenlik sağlar. ben bu lastikten 6-7 set bitirdim. en az 70-80bin km kullandım yaz kış hem de. kask mont kadar önemli bir konudur lastik.. bunu unutmayın....
Anlas Wintergrip çok enteresan bir lastik. Paket ve kurye için toplu scooter alımı ya da kiralaması yapan yerler bu lastiğin olmasını ön şart koşar hale geldi. Gerçekten adı kış lastiği olmasına rağmen kullanan kim varsa 4 mevsim çok çok memnun ve scooter lastiği konusunda bir efsane oldu resmen :)