8 Adet Hızlı Cila İncelemesi

razumuhin

Amatör Detaycı
Üye
İl
eskişehir
Videoyu seyrettim ancak sonuc olarak ustatlar bir puanlama verirse daha yararli olucak gibi. Bakiyorum bakiyorum ben oyle ahim şahım bir fark göremiyorum

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Videoyu seyrettim ancak sonuc olarak ustatlar bir puanlama verirse daha yararli olucak gibi. Bakiyorum bakiyorum ben oyle ahim şahım bir fark göremiyorum

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
En sol kısma bak altlı üstlü en hidrofobik onlar çıktı. Bunu yapalı 2 seneyi geçti 3 sene oldu, hangisi hangisiydi hatırlamıyor, çok acemice olmuş zaten. Yenileriz testi, çok daha fazla ürün ile.

Son düzenleme:

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Benim açımdan BSD'de şöyle bir paradoks var; yanlışım varsa düzeltin ancak bildiğim kadarıyla (Zamanında araştırmıştım. Şimdi de Sonax BSD UV Protection diye aratıldığında sonuçlar çıkıyor) BSD'de UV koruması yok. Yani altında wax vb. başkaca bir koruma olması boya koruma mantığına daha uygun. Zira hiçbirimizin detailingdeki asıl amacı yağmurlar boncuk boncuk olsun ortam şenlensin değil. Altında wax olduğunda ise onu ciddi anlamda perdeliyor. Üstelik tekil kullanımda yüzey kayganlığının kötü olması ve kir tutma problemleri var. Yani yazın carnauba wax uygulayıp üzerine BSD uygulayayım desen waxı perdeliyor. Kışın misal fussonun üzerine uygulayayım desen yağmur çamur derken trafik filmi yapıyor. Yola dökülen kiri ve pek tabi tuzu boya üzerinden daha fazla tutabiliyor. Yani evet gerek dayanım gerek boncuk açısından iyi ama quick waxların veya kimi quick sealantların sağladığı korumayı sağlamıyor. Ha ben dahil birçoğumuz BSD'yi karışım yaparak kullanıyor orası ayrı mevzu.

Son düzenleme:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Benim açımdan BSD'de şöyle bir paradoks var; yanlışım varsa düzeltin ancak bildiğim kadarıyla (Zamanında araştırmıştım. Şimdi de Sonax BSD UV Protection diye aratıldığında sonuçlar çıkıyor) BSD'de UV koruması yok. Yani altında wax vb. başkaca bir koruma olması boya koruma mantığına daha uygun. Zira hiçbirimizin detailingdeki asıl amacı yağmurlar boncuk boncuk olsun ortam şenlensin değil. Altında wax olduğunda ise onu ciddi anlamda perdeliyor. Üstelik tekil kullanımda yüzey kayganlığının kötü olması ve kir tutma problemleri var. Yani yazın carnauba wax uygulayıp üzerine BSD uygulayayım desen waxı perdeliyor. Kışın misal fussonun üzerine uygulayayım desen yağmur çamur derken trafik filmi yapıyor. Yola dökülen kiri ve pek tabi tuzu boya üzerinden daha fazla tutabiliyor. Yani evet gerek dayanım gerek boncuk açısından iyi ama quick waxların veya kimi quick sealantların sağladığı korumayı sağlamıyor. Ha ben dahil birçoğumuz BSD'yi karışım yaparak kullanıyor orası ayrı mevzu.
Uv koruma yok, ne var ne yok üzerinde tutuyor. Bu adamlar bunu neden yaptı o zaman. Kaporta ve su/kir ile arasında bir katman oluştursun diye mi?

Sence neden?

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Ben sırf bu yüzden kullanmıyorum boyada, zaten kir tutması olmasa üstüne ürün yok diyeceğim.

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Uv koruma yok, ne var ne yok üzerinde tutuyor. Bu adamlar bunu neden yaptı o zaman. Kaporta ve su/kir ile arasında bir katman oluştursun diye mi?

Sence neden?
Karışım yapılsın diye :).

Şaka bir yana normalde bu ürün PNS üstü bakım ürünü olarak öneriliyordu. Zaten onun yüzeyi de bunun gibi çok kaygan değil yani birşey kaybetmiyorsun. Ha şu var hiç koruma sağlamıyor değil tabi ki. UV hariç yine de koruması var. Kimyasal dayanımı, kuş pisliğine karşı dayanımı falan iyi misal. Mesele araç üzerinde çok bekletmemek. Ben yine de P32 karşımı olmadan kullanmayı tercih etmiyorum.

Muratcan

Usta Detaycı
Üye
İl
Antalya
Çekiliş konusu için ilk aday siz oldunuz Tebrikler :)
Teşekkürler. Çekilişin farkında bile değilim youtubeda gezerken aklıma geldi paylaşayım dedim :)

Bsd ile ilgili söylenen herşey doğru trafik filmini üzerinde tutması büyük bir problem. Bunu da ancak karışım yaparak önleyebiliyoruz. 2 şişe bsd almıştım 1 şişesı hala duruyor 1 şişesini sürekli karışımla kullanıyorum.

Nonamee

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Peki o zaman bir soru benden gelsin. İlla BSD kullanmak için neden zorluyoruz kendimizi şart değil sanırım. :)

kaangiu

Çaylak Detaycı
Üye
Uv korumalı hızlı cila varmı önerebilecegiz?
Bende bsd kullanıcısıyım beyaz arabayı bile ateş gibi patlatıyor ömrü çok uzun hızlı cila olmasına rağmen.
Bu avantajları varken hala hızlı cilalar arasında bence en üst sırayı alıyor

Nonamee

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Ben bıraktım hızlı cila, qd, spray wax, adı her ne ise olanları kullanmayı. Hee elimde hala CG V07, 3D Final Touch, CG Speed Wipe, Soft99 Luxury Gloss, Koch Chemie Quickshine ve CG Instawax var orası ayrı. :) Ben artık QD kullanma taraftarıyım kapı eşiklerine; jantlara arada camlara özellikle kokusundan dolayı 3D Final Touch. Yani yüzeyde koruma araçlarımızda oluyor mutlaka onu desteklemek için de bir ürün bence yok; qd ler korumayı zayıflatacak quick waxlar sprey waxlar mevcut korumayı maskeleyecek vs. Yaklaşık 10-15 çeşit bu tarz ürün denedim ama bence gereksiz ve kullanım alanı bana uymuyor. Kapı eşikleri jantlara arada camlara uyguluyorum yeterli. Kurulama öncesi ürün sıkıp kurulamayı kolaylaştırmak için kullanılabilir ama kurulama havlusunun performansını düşürür zamanla fiberleri doldurup. Ayrıca koruma olan araçta en iyi kurulama öncesi yöntemi basınçsız az tazyikli suyla kurulamadır. Böylelikle araç üzerinde çok az su kalır. Çok uzun oldu affola ama naçizane görüş ve tecrübelerimi aktarmış oldum.

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Uv korumalı hızlı cila varmı önerebilecegiz?
Bende bsd kullanıcısıyım beyaz arabayı bile ateş gibi patlatıyor ömrü çok uzun hızlı cila olmasına rağmen.
Bu avantajları varken hala hızlı cilalar arasında bence en üst sırayı alıyor
Önce şunu söyleyeyim aracın vernik tabakası zaten boya katmanını UV dahil dış etkenlerden korumak içindir. Yani dışarıdan ekstra bir ürün uygulaması yapmasanız dahi araç bu bakımdan korumasız değil. Bununla birlikte kimi üreticiler ürünlerin içine ekstradan UV koruması sağlayan ek maddeler katıyor. Bunu önleyici bakım olarak nitelemek mümkün. Vernik tabakası incelmiş veya her panelde eşit olmayan araçlarda, doğrudan çok dik güneş ışınlarına maruz kalınan coğrafyalarda ekstra koruma sağladığı söyleniyor. Ve fakat belirtmek gerekir ki bu suretle eklenen ekstra UV koruması vernik tabakasının sağladığı koruma ile aynı değil. Yani mucize beklememek lazım.

Benim kullandığım ürünler arasında bildiğim kadarıyla P32, V07 ve Fukupika da var. Zaten çoğunlukla sentetik ürünlerde oluyor.