Araba temizliği ve doğayı koruma beraber nasıl olur ?

ugurus

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir-Antalya
Araba temizliği ve doğayı koruma beraber nasıl olur ?

Arkadaşlar merhabalar hepnize.

Burada araba temizliği yaparken doğayı korumak için neler yapabiliriz onu tartışalım fikir paylaşımı yapalım istedim. umarım bi faydası olur. umarım okuduğunu anlamadan yazan çıkmaz.

Bu detaylı araba temizliğinde beni rahatsız eden konulardan bir tanesi çevreye verdiğimiz zarar ve tükettiğimiz su . ( diğeri de ekonomik ve çevresel faktörler )

Bence çok su tüketiyoruz ve çok kimyasal madde kullanıyoruz. Bunu yapmadan yapamıyoruz, hobi diyoruz , pis arabaya binmek olmaz diyoruz, stres atıyoruz vs diyoruz , kendimize göre haklı sebeplerimiz var ama ekstradan sorumluluklarımız da olsun. daha dikkatli olalım.

Neler yapabiliriz ? kendi çapımda yazacağım sonra sizlerde katkıda bulunursanız sevinirim.

1. uzun uzun aynı yere defalarca SU sarfiyatı yapmayalım.
2. arabaya su tutarken en üstten başlayıp aşağılara doğru devam edelim.
3. kullanmadığımız zaman o suyu kapatalım. kullanırkende planlı kullanalım. daha az su ile daha çok iş yapmaya çalışalım.
4. çift kova yöntemi yaparken şampuanlı su için 3-4 litre su koyabiliriz. ona göre tam ölçüsünde şampuan koyabiliriz. şampuanlı kovaya çok su koyup çok şampuan koyunca araba daha temiz olmuyor. bana 3-4 litre su fazlasıyla yetiyor.
5.kullandığımız kimyasalları ölçülü ve dozunda kullanmalıyız. gereğinden fazla kullanınca daha temiz daha kolay olmaz.
6. bahçe toprak vs üzerinde araba yıkamamaya özen gösterelim. özellikle jant temizliğinde kullandığımız kimyasallar doğa ya çok zararlı.
7.arabanın kirlilik durumuna göre kullandığımız su ve kimyasal miktarını ayarlayalım. temiz arabaya kirli araba da kullandığımız kadar su ve kimyasal kullanmayalım.
8. kimyasal bir ürün alırken daha dikkatli olalım, biraz daha fazla araştıralım, aldıktan sonra beğenmezsekde bitirmek için bol bol kullanmayalım.
9. kullandığımız ürünlerin çöplerini de atarken daha dikkatli davranalım. ayrıştırarak atalım.
10. tam emin değilim ama imkanınız varsa basınçlı su makinası alabilirsiniz. su sarfiyatında düşüş olur.
—————
11. Kullandığım malzeme ve şişeleri durularken kullandığımız suyu büyük bi kovada biriktirip. Gerektiğinde. Sifon çekmek yerine. Tuvallette kullanıp değerlendirebiliriz. Hem artık su hem artık kimyasal değerlenmiş olur .

yazacaklarım bu kadar yazım hatalarım için şimdiden kusura bakmayın.
sadece araba yıkama kısmı ilgili yazmaya çalıştım,

Son düzenleme:

ugurus

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir-Antalya
kimsenin aklına da gelmesin ben kendim herşeyin doğrusunu biliyorum yada herşeyin doğrusunu yapıyorum, gibi bir iddiam yok. kendime göre yaptığım bazı şeylerin yanlış olduğunu düşündüğüm için sizlerle paylaşmak fikir alışverişi yapmak istedim.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Aslında doğayı koruma görevi en çok da bizlere düşüyor. Çünkü detaycı insanlarız biz. Belki bireysel olarak çok fazla bir kirliliğimiz yok ancak topluca düşündüğümüzde bayağı kimyasal tüketiyoruz.

Böyle bir konu için teşekkür ederim kendi adıma.

Dikkat edilebilecek en önemli husus kullandığımız kimyasalların direk toprağa karışmasını engellemek veya önlemek.

ugurus

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir-Antalya
Aslında doğayı koruma görevi en çok da bizlere düşüyor. Çünkü detaycı insanlarız biz. Belki bireysel olarak çok fazla bir kirliliğimiz yok ancak topluca düşündüğümüzde bayağı kimyasal tüketiyoruz.

Böyle bir konu için teşekkür ederim kendi adıma.

Dikkat edilebilecek en önemli husus kullandığımız kimyasalların direk toprağa karışmasını engellemek veya önlemek.
evet bu çok önemli. en azından böyle ağır kimyasallar kullanılırken benzinliğe gitmek daha iyi olur diye düşündüm onların orada arıtma sistemi mevcuttur diye düşünüyorum. kanalizasyona gitmeden önce

Arda48

Çaylak Detaycı
Üye
Tebrik ederim önemli bir konuya değinmiş siniz benim de bahçeli bir evim var ve kimyasallar direkt toprağa nüfuz ediyor ve ayrıca su kuyusunun yakınında bu sebepten evimin önünde yikayamiyorum benzinlige gidiyorum. çünkü benzinliklerde en azından kimyasal aritmaya gidiyordur diye düşünüyorum

Adam’s Garage

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Bende kendi adıma teşekkür ederim konu için.

Bence şöyle bir iki şey bu işe yeni başlayan arkadaşlara yada yanlış uygulama yapan arkadaşlara suyu biraz daha az kullanmaları için fayda sağlayabilir.

Benim en çok karşılaştığım hata ön yıkamadan önce araca su tutmak. Yani bazı arkadaşlar önce araca su tutup sonra köpük yada ön yıkama kimyasalı kullanarak başlıyorlar bu hem kimyasalın çalışması açısından hemde su tasarrufu açısından yapılan yanlış bir uygulama. Yani başlangıçtaki uygulama şeklini kuru ve kirli araca önce kimyasalı uygulayarak başlarsak hem kimyasalın çalışması daha etkili olur hemde hatrı sayılır bir miktar su tasarrufu sağlamış oluruz.

Birde foam lance kullanımına takılmış durumdayım :D. Genelde kullandığımız foamlar 1000 ml civarı ama araçtaki köpük şov için 500 max 600 ml yeterli oluyor ama biz tamamını hazırladığımız için kalanını araç üstüne fazladan boca ediyoruz. Buda hem kimyasal kullanımını hemde su tüketimini arttırıyor. Yine burdada aracımıza yetecek miktara göre ayarlama yaparsak üründen doğaya karışan kimyasaldan ve sudan tasarruf sağlamış oluruz diye düşünüyorum.

Yazdıklarım bir kişi için bile faydalı olursa ne mutlu bana :D

ugurus

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir-Antalya
Ben 50 ml köpük şampuan + 1500 ml yada 1900 ml su kullanıp kwazar ile kullanıyorum. Anca yetiyor. Ama dibinde az kaldığı zaman eve geldiğimde. Üzerine biraz daha su ekliyorum kauçuk paspaslarımı temizliyorum. Tertemiz oluyor. . Şimdilik paspasları durularken kullandığım su boşa gidiyor. Ama şişe fırça vs gibi Malzemeleri durularken kullandığım suyu bi kaba doldurup. Sonra tuvalete ara ara döküyorum. ( sifon çalıştırmamak için ). O suyu boşu boşuna dökmektense. Böyle değerlendirmek çok daha iyi oluyor . Hem artık su hem artık kimyasal tekrardan işe yaramış oluyor .

Bunu çok tavsiye ederim.