Autoglym Ürünleri İle Deri Temizliği

Mücahit.

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Herkese merhaba evden dışarı çıkmadığım bu süreçte kendime bir terapi gerçekleştirdim. Lafı fazla uzatmadan görsellerle anlatımıma başlıyorum. Bu benim ilk konum ve daha çok amatörüm.. Her türlü yorumlarınızı bekliyorum.

Her şeyden önce aracın içini bir güzel süpürüp temizledim. Autokit marka iç cilayla da üstünden geçtim. Kapalı garajda gerçekleştirdiğim için maalesef yeterli ışık kaynağım yok.

Sonrası bu şekilde oldu.

Koltuklarımızın tamamı deri değil, genel olarak böyle. Rengi beyaz-krem gibi. En son uygulamamı yapalı bir 7-8 ay oluyor ama aşırı kirli değiller.

Kullanacağım malzemeler bunlar ve tabii ki buhar makinem.

Aliexpress den aldığım bu sarı fırça diğer klasik fırçaya göre daha çok köpük yapıp benim gönlümü kazandı.

Ufak bir uygulama örneği. Delikli açık renk deride köpük belli olmuyor ama telefonu sadece ön kafalıkla koltuk arasına sabitleyip burayı çekebildim :) Kafaya sabitlenebilen bir aparatla çekim yapmak için şart.

Daha kirli olan ön koltukların yanal kısımları ve farkı görebilmek adına 50 50 temizlik.

Direksiyon ve vitesi de ihmal etmedim.

Temizlik sonrası koruma ve bakım kısmana geçtim. Bilmiyorum bu ürün suni deride ne kadar işe yarıyor ama bana biraz farkettiriyor gibi geldi. Takdir sizin.

Temizlik sonrası bakım işlem öncesi.

Metro marketten 5 liraya aldığım süngerimle masaj yaparak deriye yediriyorum. Birkaç dakika sonra süngerin ters yüzüyle fazlalığını alıyorum.

Uygulama üzerinden bir gün geçtikten sonra

Bakım ürünün kokusu çok kötü ve oyun hamuru gibi kokuyor. O yüzden uygulama sonrası camları bu şekilde bırakıyorum.

Araç daha 40 bin kilometrede olmasına rağmen maalesef ön koltuklardaki kırışıklık ve direksiyondaki bu soyulma( yüzük flan kullanmıyorum)yüzünden mazda deri kalitesi bakımından gözümde sınıfta kaldı. Umarım sizi sıkmamışımdır. Bol fotoğraflı bir konu oldu. Okuyan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:

Dr HCD

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Herkese merhaba evden dışarı çıkmadığım bu süreçte kendime bir terapi gerçekleştirdim. Lafı fazla uzatmadan görsellerle anlatımıma başlıyorum. Bu benim ilk konum ve daha çok amatörüm.. Her türlü yorumlarınızı bekliyorum.

Her şeyden önce aracın içini bir güzel süpürüp temizledim. Autokit marka iç cilayla da üstünden geçtim. Kapalı garajda gerçekleştirdiğim için maalesef yeterli ışık kaynağım yok.

Sonrası bu şekilde oldu.

Koltuklarımızın tamamı deri değil, genel olarak böyle. Rengi beyaz-krem gibi. En son uygulamamı yapalı bir 7-8 ay oluyor ama aşırı kirli değiller.

Aliexpress den aldığım bu sarı fırça diğer klasik fırçaya göre daha çok köpük yapıp benim gönlümü kazandı.

Ufak bir uygulama örneği. Delikli açık renk deride köpük belli olmuyor ama telefonu sadece ön kafalıkla koltuk arasına sabitleyip burayı çekebildim :) Kafaya sabitlenebilen bir aparatla çekim yapmak için şart.

Daha kirli olan ön koltukların yanal kısımları ve farkı görebilmek adına 50 50 temizlik.

Temizlik sonrası koruma ve bakım kısmana geçtim. Bilmiyorum bu ürün suni deride ne kadar işe yarıyor ama bana biraz farkettiriyor gibi geldi. Takdir sizin.

Metro marketten 5 liraya aldığım süngerimle masaj yaparak deriye yediriyorum. Birkaç dakika sonra süngerin ters yüzüyle fazlalığını alıyorum.

Bakım ürünün kokusu çok kötü ve oyun hamuru gibi kokuyor. O yüzden uygulama sonrası camları bu şekilde bırakıyorum.

Araç daha 40 bin kilometrede olmasına rağmen maalesef ön koltuklardaki kırışıklık ve direksiyondaki bu soyulma( yüzük flan kullanmıyorum)yüzünden mazda deri kalitesi bakımından gözümde sınıfta kaldı. Umarım sizi sıkmamışımdır. Bol fotoğraflı bir konu oldu. Okuyan herkese teşekkürler.
Resimleri görüntüleyemedim ama sorun benim netten mi?

Noname

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye

Sonrası bu şekilde oldu.

Konu cok ilgi cekici, anlatim da guzel ama ben de fotograflari goremedim maalesef.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mücahit.

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
imgur beni mahvetti, ne yaptıysam başaramadım :) hızlıresimden deneyeceğim.

Kzmsefa

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Ellerinize sağlık, anlatım ve uygulama çok güzel olmuş. :)
Fotoğrafları da ben görebildim sorunu çözdünüz galiba.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Şimdi görünüyor, güzel uygulama olmuş. Sanırım koruma ürünü daha çok gerçek deriler için gibi suni deride az da olsa işe yarar hiç yoktan iyidir

s-Works

Firma Yetkilisi
Üye
Sadece videoyu görebildim. Buhar makinasının geniş ağızlı ucunu kullanıp. O uca da bez takarsanız (Hazır yoksa microfiber bez olabilir. Deriye temas edecek sekilde tüm derideki kirleri yumuşatip fırça ile temizlemeniz daha yerinde olacaktır.

Fotoğrafları bekliyoruz ;)

Edit : Resimler düzelmiş. Gayet başarılı sonuçlar. Direksiyonu kullanmaya devam edin. Daha kötü olduğunda yeni deri ile kaplatırsınız 259-500 tl aralığında güzel kaliteli işler çıkıyor.

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emeğinize sağlık fakat buhar makinasıyla derilere müdahale etmemenizi öneririm,derilerin yapısını bozabilir. Deforme konusuda hallolabilir direksiyon boyama işlemiyle :) zamanla daha uygun ürünler gelir umarım

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Sadece videoyu görebildim. Buhar makinasının geniş ağızlı ucunu kullanıp. O uca da bez takarsanız (Hazır yoksa microfiber bez olabilir. Deriye temas edecek sekilde tüm derideki kirleri yumuşatip fırça ile temizlemeniz daha yerinde olacaktır.

Fotoğrafları bekliyoruz ;)
Buhar makinası hiç önerilmez aslında abi yüksek ısıdan dolayı çok zorlu durumlar olmadıkça,özel bir sebebi var mı acaba buhar tavsiyesinin

s-Works

Firma Yetkilisi
Üye
Hayır buhar kullanabilirsiniz. Önemli olan buharın çok yüksek olmaması (Karcher SC3 yeterli ) Ucuna bez taktığınızda hem buhar gücü azalır, hemde yumuşayan kirleri bez ile temizlemiş olursunuz. Böylelikle temizlemek için kullandığınız malzeme daha rahat çalışır.

Bir diğer hususta hızlı bir şekilde buhar uygulamak. Koltuğun oturma yeri 5 6 sefer git gel yaparak tamamlanması yeterli olur (Kısa sure,aynı yerde durmadan)

Birde havalandırma kanallarına kesinlikle tutmayın. Gereksiz yere bakteri üremesine sebep oluyor. Temizlik anlamında bir iş yapamıyor.

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Hayır buhar kullanabilirsiniz. Önemli olan buharın çok yüksek olmaması (Karcher SC3 yeterli ) Ucuna bez taktığınızda hem buhar gücü azalır, hemde yumuşayan kirleri bez ile temizlemiş olursunuz. Böylelikle temizlemek için kullandığınız malzeme daha rahat çalışır.

Bir diğer hususta hızlı bir şekilde buhar uygulamak. Koltuğun oturma yeri 5 6 sefer git gel yaparak tamamlanması yeterli olur (Kısa sure,aynı yerde durmadan)

Birde havalandırma kanallarına kesinlikle tutmayın. Gereksiz yere bakteri üremesine sebep oluyor. Temizlik anlamında bir iş yapamıyor.
Bende daha önce bu hususta bilindik bi firma yetkilisiyle görüştüğümde derilerin yapıları ve yıpranma durumlarında dolayı aldığı nemli yoğun ısıyla sorun olabileceği konusunda uyarılmıştım. Yine de temkinli olmakta fayda var diye düşünüyorum. Gerçi zippo benzini bile uygulanıyormuş onu da yeni öğrendik :) formüller değişiyor doğrular genişliyor olabilir

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Ellerine sağlık, güzel bir paylaşım olmuş. Eksiklerin ve hataların varsa bile bu forumda giderebilirsin, bu forum insana çok şey katıyor.:)