Beyaz Aslanım'ın Rutin Yıkama ve Bakım Günleri

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Her seferinde yeni konu açmaya gerek olmayan ancak "Bugün Aracınızda Ne Değişiklik Yaptınız" başlığına da fazla gelecek olan, rutin yıkama ve iç temizlik gibi işlemleri bu başlık altında toplamaya karar verdim.

Bu şekilde arşiv niteliğinde bir konu olacağını düşünüyorum.

14.01.2018 Pazar günü yaptığım iç dış temizlik uygulamam

Araç içi paspasları yıkadım ve üstüne Auto Finesse Spritz uyguladım

Aracın içi tüm yumuşak ve sert plastik aksamlarını Auto Finesse spritz ile hem temizledim hem de korumaya aldım

Sıra geldi asıl meseleye. Aracın dışı gerçekten çok kötü durumdaydı

İlk önce tüm dış aksamlara Valet Pro Citrus Pre Wash Sıktım. Sulandırma oranı 1/10

Valet Pro Citrus Pre Wash ile yıkamacı köpüğünün birlikte çıkardığı görüntü. Yıkamacı köpüğünü sadece belden aşağı kullandım.

3 kova yöntemi kullandım :D
Kovalardan iki tanesi aracın boyalı aksamı için, teki ise jant, davlumbaz ve lastikler için.
Şampuan olarak Autoglym Bodywork Shampoo Conditioner kullandım. Severek kullandığım bir şampuan. Temizlik gücü iyi. Ph Naturel. Arkasında az da olsa su iticilik bırakıyor. Araç üzerinde kurusa da herhangi bir zararı olmadı.
Jantlarda ise servisin hediye olarak verdiği bir şampuan kullandım.
Yıkama ekipmanı olarak
Meguiar's yün yıkama eldiveni
Wheel Woolies jant fırçaları, detay fırçası ve davlumbaz fırçası kullandım

Final fotoğraflarına gelelim. 
Yıkama işleminden sonra araç ıslakken Autoglym Express Wax sıktım ve kuruladım. 
Bu ürünün en büyük artısı kolay kurulama imkanı ve hızlı bir şekilde su iticilik sağlıyor. Parlaklığı güzel. Koruması ise çok uzun ömürlü olmamakla birlikte kış şartlarında iki-üç haftayı geçemiyor.
En büyük dezavantajı ise araç çok toz topluyor.
Lastik Parlatıcı olarak da Valet Pro Classic Tyre Dressing kullandım
Uygulama Videosu 
[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dTvSxbyzJGs[/video]

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
@_CaN_ eline sağlık kardeşim, bembeyaz olmuş makina.
Outoglym bir sefer dışında kullanmadım neden fena toz yaptı gerçekten.
Güle güle kirlet kardeşim. Kirlet ki bir daha yıka:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Can

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Balıkesir
@_CaN_ eline sağlık. Ne kullandın bilmiyorum ama jantların parlaklığı beni benden aldı

Detail Guy

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
İl
Belirtilmedi
Eline sağlık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
onurçiko' Alıntı:
@_CaN_" eline sağlık kardeşim, bembeyaz olmuş makina.
Outoglym bir sefer dışında kullanmadım neden fena toz yaptı gerçekten.
Güle güle kirlet kardeşim. Kirlet ki bir daha yıka:)
Sağol abi. Fena toz yapıyor gerçekten. Islak kullanmama rağmen.

Acaba fazla mı sıkıyorum diye düşündüm. Bu sefer az kullandım bakalım yine aynı şey olacak mı?

Can' Alıntı:
@_CaN_ eline sağlık. Ne kullandın bilmiyorum ama jantların parlaklığı beni benden aldı
Önceki yıkamam da zymöl wheel coat kullanmıştım. Her yıkama da jant-lastik-davlumbaz üçlüsüne gereken önemi vermeye çalışıyorum ;)

aLmera41' Alıntı:
Elinize sağlık iyi parlamis araç
Sağolasın :)

Dragstar' Alıntı:
çok güzel olmuş buradan takip ederiz..
Sağol abi :)

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Detail Guy' Alıntı:
Eline sağlık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Sağol Dursun :)

Motors' Alıntı:
Ellerine sağlık abi 10 numara olmuş :)
Sağolasınn :)

ozeba' Alıntı:
eliinize sağlık parlamış araba
paspaslar LLocker marka mı?
Sağolasın. Evet LLocker marka. Şimdilik bir şikayetim yok yalnız biraz ince gibi.

MuratYARDIM' Alıntı:
@_CaN_" eline emeğine sağlık. Güzel görünüyor :)

Sağol abi :)
CNR' Alıntı:
Maşallah bizde eskisi ile uğraşalım kıskandım bak şimdi :) Elinize sağlık
Daha iyileri senin olsun inşallah :) Senin aslnanın rengi yeter ;)

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
@_CaN_  Benim beyaz aslan kadar olmasada parlamış eh işte  :p Ellerine sağlık ,konuyu takip edeceğim  :cool:

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Pro' Alıntı:
@_CaN_" Benim beyaz aslan kadar olmasada parlamış eh işte :p Ellerine sağlık ,konuyu takip edeceğim :cool:
Hedefimiz senin aslanın parlaklığı :D

technologyst' Alıntı:
Güzel olmuş mis gibi elinize sağlık
Sağolasın :)

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
_CaN_' Alıntı:
Pro' Alıntı:
@_CaN_  Benim beyaz aslan kadar olmasada parlamış eh işte  :p Ellerine sağlık ,konuyu takip edeceğim  :cool:
Hedefimiz senin aslanın parlaklığı :D
Şaka bi yana senin beyaz aslan daha iyi parlıyor  ;) Maşallah...

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Pre-wash dan sonraki fotoğraf çok rahatlatıcı :) Yalnız birşeyi merak ettim aracı yıkadığınız yer tanıdık mı? Normal AVM yıkamacılarına benziyor. Ben de evin yakınındakiyle görüşüp Pazar günleri sabah 1 saatliğine sadece su kullanmak için teklifte bulunmayı düşünüyordum bir süredir de ondan dolayı geldi aklıma.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Paian' Alıntı:
Pre-wash dan sonraki fotoğraf çok rahatlatıcı :) Yalnız birşeyi merak ettim aracı yıkadığınız yer tanıdık mı? Normal AVM yıkamacılarına benziyor. Ben de evin yakınındakiyle görüşüp Pazar günleri sabah 1 saatliğine sadece su kullanmak için teklifte bulunmayı düşünüyordum bir süredir de ondan dolayı geldi aklıma.
Hem plaza ve hem avm gibi bir oluşumun :) zemin katında bulunan bir oto yıkama. Aynı zamanda otopark hizmeti de alıyorum aynı yerden. Aylık bir anlaşmam var ve belli bir tutar karşılığında 7/24 güvenlik kameralı bir otopark.
Yaklaşık 5 yıldır aracımı aynı yere bıraktığım için artık bu tür yıkamalara göz yumuyor ;)
Siz teklifinizi sunun oto yıkamaya, çünkü ben aracımı yıkatacakmış gibi sıraya giriyorum, sıram gelince standart yıkanan bir otomobil gibi aracımı yıkıyorum, sonra kenara çekip çift kova yöntemini ile devam ediyorum. Son olarak da müsait olursa eğer tekrar tazyikli su, olmaz ise hortumdan normal şebeke suyu tutup aracı park yerine çekiyorum.
Yoksa, tek araçlık bir yıkama yeri olduğu için uzun süre kullanmama pek izin vermezler :)

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
_CaN_' Alıntı:
Paian' Alıntı:
Hem plaza ve hem avm gibi bir oluşumun :) zemin katında bulunan bir oto yıkama. Aynı zamanda otopark hizmeti de alıyorum aynı yerden. Aylık bir anlaşmam var ve belli bir tutar karşılığında 7/24 güvenlik kameralı bir otopark.
Yaklaşık 5 yıldır aracımı aynı yere bıraktığım için artık bu tür yıkamalara göz yumuyor ;)
Siz teklifinizi sunun oto yıkamaya, çünkü ben aracımı yıkatacakmış gibi sıraya giriyorum, sıram gelince standart yıkanan bir otomobil gibi aracımı yıkıyorum, sonra kenara çekip çift kova yöntemini ile devam ediyorum. Son olarak da müsait olursa eğer tekrar tazyikli su, olmaz ise hortumdan normal şebeke suyu tutup aracı park yerine çekiyorum.
Yoksa, tek araçlık bir yıkama yeri olduğu için uzun süre kullanmama pek izin vermezler :)
Güzelmiş  valla. Normalde 15 liraya yıkıyorlar bizim burada arabayı. Şöyle temizinden 10 lira versem makul gibi aslında çünkü hepi topu 2 kere su tutucam o kadar. Benim açımdan bakıldığında diyorum "adam haybeden para kazanacak niye kabul etmesin?" öte yandan herif o 5 liranın derdine düşe de bilir. Neyse olmazsa sizin yıkamacıyı emsal gösteririm analar ne yıkamacılar doğuruyor utan utan diye :D

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
@Paian sen yine de benim yıkamacıyı örnek gösterme belki ters teper "git orada yıkat gibi bir tepki alabilirsin :D

Bence durumu açıkla, böyle bir düşüncem var sizin için uygun mu? Komşuyuz şurada sonuçta getir senin de arabanı yıkarım gibi şirin cümleler bu işi bağla bence :D