Beyaz Opel Polisaj Denemesi

DropX

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
73
Bir kaç gün önce bir dostun aracına Polisaj yapmaya karar verdik. Öncelikle zaman mekan ve tecrübe eksikliği sizin dikkatinizi çekebilir ama mümkün olan en iyi işi yapmaya çalıştığımı belirtmeliyim :)

Polisaj için kapalı bir mekan bulma şansımız hiç yoktu, bu yüzden mecburiyetten açık alanda yapmak zorunda kaldık. Bunun eksisi sanki biz yaptıkça toz vs gibi dış etkenler yüzünden tam verimli bir sonuç elbette beklemedik. Malzeme olarak bulunduğumuz ilde detailing için malzeme bulma şansımız sıfırdı. Bu yüzden eldeki ürünleri kullanmak mecburiyetinde kaldık. İyi ya da kötü benim için güzel bir tecrübe oldu. Siz üstadları belki üzecek ya da kızdıracak durumlar olmuş olabilir işlemlerim sırasında ama elbet bi gün sizin takdirinizi alacağım uygulamalar da olacak :)

Malzeme olarak;
- Elimiz de bir adet Beyaz Opel Astra J kasa aracımız :)

- chemical guys’ın VSS İsimli hafif aşındırıcı pastası

-Alamadığım Hafif hare ve çizikleri maskelemek için Meguiars Ultimate Polish

-Kil temizliği için 3M mavi kil

-VSs için Bafer marka sert beyaz renkli Polisaj süngeri ( @onurçiko üstad görse çıldırırdı :) )
-Meg ultimate polish için de bafer marka orta sert Polisaj süngeri
-Son olarak da @Murat hocamın hediyesi bereketli De’Beasl

Demir tozu temizliği kesinlikle şarttı beyaz araç olduğu için be ihtiyacı da vardı fakat elimiz de olmadığı için yapamadık

Öncelikle tek imkan olan petrol istasyonun da aracı yıkadık ve hemen ardından kil ile güzelce temizledik. Daha sonra en uygun bulduğumuz bir bir gölgelikte işleme başladık. Çok resim vs alamadım ışık ve imkanlardan dolayı alabildiğim fotoğraflar :

Aracın Polisaj önceki hali;

Polisaj için spot test;

image main

Polisaj Sonrası;

Polisaj sonrası yıkamadan sonra güzelce kurulayıp Wax uygulamamızdan sonrası finallerimiz;

Uygulama da muhakkak çok eksiğimiz vardı. İmkansızlıklardan dolayı tamamen kasap işi gibi birşey oldu hatta açık alanda aracın sürekli tozlanmasın diye Polisaj yapılacak yerleri sildikçe bırakmayı bile defalarca düşündüm ama arkadaşım çok ısrarcıydı. Amacım öyle çizik alayım falan gibi iddialı değildi. Pek belli değil ama fotoğraflar da araç çok fazla hareli ve mat bir görünüme sahipti, gördükçe her gün içerliyordum. Az da olsa haresini azaltıp zarar vermeden, rengini biraz daha canlandırmak istedik. Meg ultimate polish ile kalan hareleri az biraz maskeledim ama beklediğimden çok az hare kaldı. İmkansızlıklar ve armatör olduğumu düşününce benim hoşuma gitti aslında demek ki imkan olsa güzel bir iş çıkarırdım belki diye düşündüm :) Umarım bir gün daha iyisini de paylaşacağım sizinle.
Dip not: Daha önce ki denemelerim de çok korkarak makineyi falan tutup kullanıyordum. @onurçiko hocamın kendi aracıma yaparken korkma çekme makineyi vs gibi yönlendirmeleri sonrası daha cesaretli davrandım ve gerçekten farkını gördüm tekrar huzurunuz da teşekkürlerimi sunarım :)

Sefa46

Uzman Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
Ankara
Elinize saglik Ultimate Polish de dolgu maddesi var rahatlikla kapatir herseyi :) gayet guzel olmus dusunsene Bir İl de Hic Duzgun bir Oto yikama yapan yer yok hele Polisaj yapan yer hic yok :)

DropX

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
73
Elinize saglik Ultimate Polish de dolgu maddesi var rahatlikla kapatir herseyi :) gayet guzel olmus dusunsene Bir İl de Hic Duzgun bir Oto yikama yapan yer yok hele Polisaj yapan yer hic yok :)
Beni en iyi sen anlarsın bu konuda :) imkansızlıkların içinde anca bu kadar yapabildik ki buna bile şükür :) ultimate Polish de senin de yardımın var unuttum sanma :)

Berkay

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
İstanbul
Ellerinize sağlık, bence eldeki malzemelere göre gayet iyi bir sonuç çıkmış. Devamını senden bekliyoruz hocam :D
Bu arada opellerde sert sünger kullanmamaya çalışın, yün ped ve orta sert daha iyi olur. J kasa yuvarlak hatlara sahip olduğundan problem yaşamak daha zor ama aman yine de dikkat.

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Sonuç tatminkar bence :) bahsettiğiniz gibi mat görüntü gitmiş. Sizi de tatmin edip mutlu ettiyse ne mutlu :) elinize sağlık

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emeğinize sağlık oldukça tatminkar olmuş,araç sahibinin mutlu olduğundan hiç şüphemiz yok hocam :)

DropX

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
73
Ellerinize sağlık, bence eldeki malzemelere göre gayet iyi bir sonuç çıkmış. Devamını senden bekliyoruz hocam :D
Bu arada opellerde sert sünger kullanmamaya çalışın, yün ped ve orta sert daha iyi olur. J kasa yuvarlak hatlara sahip olduğundan problem yaşamak daha zor ama aman yine de dikkat.
Teşekkür ederim hocam bir daha ki opel e orta sert sünger ile uygulama yapacağım o Halde :)

DropX

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
73

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık kardeşim, eldeki imkanlarla gayet güzel iş çıkarmışsın. Emeğine sağlık, daha ne olsun.

cabay

Uzman Detaycı
Üye
Eline sağlık. Finaller gayet hoş. Eldekiler ile yapılan iş de bana göre en güzel işlerden birisidir. Maksat detailing. Birde sonu böyle güzel olursa daha ne olsun :nazar:

Bu arada kendi işini mütevazı olmak için biraz hor gördün sanırım ama emin ol elinin altında imkanı olan hatta işletme sahibi olan BAZI kişiler bile bu sonuca çok uzak kalıyor.

Tekrardan elinize emeğinize sağlık.

Devamını bekleriz :)

Kermssl

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Hocam elinize sağlık bence gayet güzel uygulama olmuş kendinizi fazla gömmüşsünüz :) tatminkardan daha fazlası bence devamını bekliyoruz :)

DropX

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
73
Eline sağlık. Finaller gayet hoş. Eldekiler ile yapılan iş de bana göre en güzel işlerden birisidir. Maksat detailing. Birde sonu böyle güzel olursa daha ne olsun :nazar:

Bu arada kendi işini mütevazı olmak için biraz hor gördün sanırım ama emin ol elinin altında imkanı olan hatta işletme sahibi olan BAZI kişiler bile bu sonuca çok uzak kalıyor.

Tekrardan elinize emeğinize sağlık.

Devamını bekleriz :)

Hocam elinize sağlık bence gayet güzel uygulama olmuş kendinizi fazla gömmüşsünüz :) tatminkardan daha fazlası bence devamını bekliyoruz :)
Çok çok teşekkür ediyorum. Aslında komple Polisaj yaptığım ilk araçtı bu, ama devamını kesinlik getireceğim bu yorumlarınızdan sonra :)

KILIÇARSLAN

Usta Detaycı
Üye
Elinize sağlık gayet güzel uygulama olmuş. Eldeki malzemeler ve eksiklere rağmen sonuç bence çok başarılı. Devamı kesinlikle gelmeli.

edward

Çaylak Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Buna benzer bir araç için bende deneme yapacagım musait bir zaman.Ama sizin uygulamanıza bakınca kullandıgınız pasta için 2500 kum zımpara izinialır yazmışlar. Bazı resimlerde gördügüm kadarıyla yetersiz gelmiş galiba. Tabi tamamen çiziksiz yüzey ne kadar gerekli orası ayrı.

Bende menzerna 1000 var. Onunla başlamak mı mantıklı olur yoksa menzerna 400 mü alsam. 400 agır gelir sanki.Aynışekilde araç beyaz 1000+3800 yapsam yeter sanırım.

Sizin kullandıgınız pasta menzerna 2500 ile eşdeger.

Birde internette nefter markasını gördüm.Pastalarında silikon vs örtücü olmadıgını iddia ediyorlar bilen var mı? Fiyat olarak uyguna geliyor aslında.

Kullandıgınız makine ve ped kombinasyonu yazarsanız daha açıklayıcı olur.Hangi devirlerde çalıştınız.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Emeğine sağlık gayet güzel olmuş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

DropX

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
73
Buna benzer bir araç için bende deneme yapacagım musait bir zaman.Ama sizin uygulamanıza bakınca kullandıgınız pasta için 2500 kum zımpara izinialır yazmışlar. Bazı resimlerde gördügüm kadarıyla yetersiz gelmiş galiba. Tabi tamamen çiziksiz yüzey ne kadar gerekli orası ayrı.

Bende menzerna 1000 var. Onunla başlamak mı mantıklı olur yoksa menzerna 400 mü alsam. 400 agır gelir sanki.Aynışekilde araç beyaz 1000+3800 yapsam yeter sanırım.

Sizin kullandıgınız pasta menzerna 2500 ile eşdeger.

Birde internette nefter markasını gördüm.Pastalarında silikon vs örtücü olmadıgını iddia ediyorlar bilen var mı? Fiyat olarak uyguna geliyor aslında.

Kullandıgınız makine ve ped kombinasyonu yazarsanız daha açıklayıcı olur.Hangi devirlerde çalıştınız.
Özel bir ped kombinasyonu yapmadım aslında yazdığım gibi konuda sert ve ortasert ped kullandım. Ürün aslında güzel kalan izler daha çok açık alanda yaptığımız için uçuşup yüzeye yapıştıktan sonra ped e hapsolan toz tanecikleri yüzünden büyük ihtimal, bir ihtimal de o ped ile daha önce az birşey 1000lik bir pasta ile kullanmıştım ve temizlememiştim hemen sonrasın da o yüzden de olabilir. Çünki Onur hocamla kullandığımız da da aynı ped o tür bir kaç çizik bıraktı açıkçası.
aracınzı da Bence ağır çizik ve vernikde aşırı matlaşma yoksa ağır bir pastaya gerek yok. Manzerna güzel ama diğer markayı kullanmadım hiç üstadlar daha iyi yardımcı olur size. Bir de 400’lük pasta için ben kendimi yeterli görmediğim için denemedim hiç ama manzerna için renk uyumlarına göre ürün ve ped seçeneği vardı sanırım ama tam emin değilim araştırılabilir.

Bir de bu ürünü uzun süre çalışmaya izin verir ve finishi parlak diye tercih ettim ben, artık el tecrübenize ve uygulama durumuna göre karar vermek size kalmış