Bir yılda en düşük ÖTV bandında araç kalmadı

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Admin
Site Kurucusu
Katılım
27 Eki 2017
Mesajlar
2,870
Beğeniler
6,595
Yaş
40
İl
Ankara
#1
1 yıldır yüzde 45’lik en düşük ÖTV oranı sadece matrah (vergisiz) fiyatı 40 bin TL ve altındaki otomobillere uygulanıyor. Ancak kurların artmasıyla birlikte bu dilime giren otomobil kalmayınca otomotiv sektörü yetkilileri Ankara’ya çıkarma yaptı. Yetkililer araçların bir üst vergi dilimine girip zamlanmaması için matrah limitlerinin artırılaması gerektiğini düşünürken, Maliye Bakanlığı’nın da buna sıcak baktığı söyleniyor.

Maliye Bakanlığı, Kasım 2016’da bir gece ansızın ÖTV’de değişiklik yaparak matraha (vergisiz fiyat) dayalı kademeli sisteme geçti. Buna göre 1.6 litre ve altı motora sahip araçlardaki ÖTV oranları yüzde 45 ila 60 arasında 3 dilime ayrıldı. 

Matrahı 40 bin TL’yi aşmayan otomobiller için ÖTV yüzde 45’te sabit kalırken, matrahı 40 bin lirayı aşıp 70 bin lirayı geçmeyenler için ise ÖTV yüzde 45’ten 50’ye yükseldi. 

Matrah fiyatı 70 bin lirayı aşanlarda ise ÖTV oranları ise bir gecede yüzde 45’ten yüzde 60’a çıktı. İşte bu sistem 1 yıldır sektörün büyük kabusu oldu. Çünkü Türk Lirası’nın Euro karşısında 1 yılda yüzde 22 değer kaybettiği bir ortamda matraha dayalı ÖTV sistemi araç fiyatlarının neredeyse her ay otomatik olarak zamlanmasına yol açıyor.

Alt Dilimde Kalmadı
ÖTV sistemi ilk devreye girdiğinde yüzde 45’lik dilime giren otomobil oranı toplam satışların yüzde 25-30’u civarındayken bugün neredeyse sıfırlanmış durumda. 

Yani Türkiye’de artık matrah fiyatı 40 bin TL ve altında otomobil neredeyse 1 veya 2 tane kaldı. En ucuz otomobillerin bile artık yüzde 50 ÖTV dilimine girdiği, çoğunun ise yüzde 60’lık dilimde yer alması göz önüne alınarak, otomotiv sektörünün çatı örgütleri ve temsilcileri aylardır Ankara-İstanbul arasında mekik dokuyarak, durumu anlatmaya çalışıyor. Sektör temsilcileri hem kurlardaki artış hem de 2018’den itibaren motorlarda Euro 5’ten Euro 6’ya geçilmesinin fiyatları artıracağını aktarırken, bunları dikkate alan Maliye Bakanlığı’nın matrah limit artışına yeşil ışık yaktığı söyleniyor. 

Yani 2018 yılında 40 bin TL alt sınır olan matrah limitinin en az 50 bin TL’ye, 70 bin TL’lik ikinci matrah limitinin ise 80 bin TL’ye çıkarılması öngörülüyor. Bunun olması durumunda 2018 yılında otomobil fiyatlarının daha fazla zam görmesinin önünün kesilebileceği, sektörün rahat bir nefes alacağı kaydediliyor.

1 yıl sonra gündemde
Ankara’yla görüşüp ÖTV limitlerinin artması konusunda umutlu olduklarını söyleyen bazı yetkililer, “Kamu tarafından 2018 yılı öncesi tüm ayarlamalar yapıldı. BDDK kredi limitlerini artırdı. Yeni MTV sisteminde yüksek artıştan geri adım atıldı. Engelliye satışlarda limit 200 bin TL’ye çıkarıldı. Torba kanun tasarılarında bir çok değişiklik yapıldı. Tek düzenleme yapılmayan ÖTV limitlerinin 1 yıl sonra artırılması gündemde. Bu konuda sektörün umutlu bekleyişi söz konusu” açıklamasını yaptı.

Sipariş verirken farklı gelince farklı
ÖTV’deki yeni matrah sisteminin yarattığı kaostan dert yanan bazı yöneticiler ise kurların artışına bağlı olarak yurtdışına araç sipariş vermekten çekindiklerini belirterek şunları söylüyor: “3 ay önce araç sipariş veriyorsunuz, araç gelene kadar kur artışından bir anda üst ÖTV dilimine giriyor. Yani siparişi verirken 120 bin TL’ye satmayı planlandığınız araç bir anda 160 bin TL oluyor. Bu durum satışlara da yansıyor. Limitler artarsa 2018’de bir nebze de olsun rahat nefes alabiliriz.” Hatta bazı yöneticiler geçtiğimiz aylarda; “Matrah sistemi kalksın ÖTV’yi isterlerse en düşük yüzde 60 yapsınlar. Hiç olmazsa önümüzü görürüz” açıklamasını bile yapmıştı.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/emre-ozpeynirci/otoda-zamma-matrah-freni-40693461
 

ozeba

Çaylak Detaycı
Üye
Katılım
13 Kas 2017
Mesajlar
79
Beğeniler
30
İl
zonguldak
#2
Bunun biyle olacagini bu sacma sistem ilk duyuruldugunda soylemistim. Enflasyon diye birsey var. Sen bu rakamlari guncellemedikce bir sure sonra alt dilimde hic araba kalmayacagini zihin engelliler bile tahmin eder. Ayni sekilde gelir vergisi de oyle. 12000 lira kazancta %15 vergi daha fazla kazanirsan %20 %27 vs gidiyor. Yahu 12000lira matrahi guncellemezsen bu insanlar bir sure sonra ilk maaslarini bile %20den almaya baslayacaklar. Illa birilerinin kazan kaldirip isyan etmesini mi bekliyolar. Ben mi fazla akilliyim da bunlari dusunuyorum yoksa bunlari dusunmesi gerekenler mi benden az akilli bilemedim. Sonumuz hayrolsun diyelim uzatmayalim.
 

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
Katılım
27 Eki 2017
Mesajlar
5,495
Beğeniler
7,619
Yaş
32
İl
Bilecik
#3
ÖTV sistemine küçük bir dokunuş geldi.

Buna göre, motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen binek otomobiller için ÖTV matrahının alt limiti 40 bin liradan 46 bin liraya, üst limiti 70 bin liradan 80 bin liraya yükseltildi.

Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçen ancak 2000 cc'yi geçmeyen binek otomobiller için ÖTV matrahı 100 bin liradan 114 bin liraya çıkartılırken, elektrik motoru da olanlardan motor gücü 50 kilovatı geçip motor silindir hacmi 1800 cc'yi geçmeyen binek otomobiller için ÖTV matrahının alt limiti 50 bin lira yerine 57 bin lira, üst limiti 80 bin lira yerine 91 bin lira olarak uygulanacak.