Bu leke nedir?

MoonDance

Uzman Detaycı
Üye
Selamlar detay dostlarım. Dün hayatımda ilk defa bu kadar yoğun stres yaşadım.
Aracımı geçen sene ağustos ayında sıfır olarak aldım. Ekim ayında işten geldiğim zaman aracımın birkaç yerinde japon yapıştırıcısı lekeleri vardı kuş gözü büyüklüğünde. Hemen ertesi gün camiada bilinen uygulamacı, sevdiğimiz bir arkadaşımızda bu lekeleri zımpara ile boya seviyesine kadar temizledi lâkin zımparayı takoz kullanmadan parmak yardımı ile yapmıştı ve göçük gibi iz bırakmıştı. Bende bu sektörde çok yetenekli bildiğim bir abimizi dün ziyaret ettim. Göçük gibi gözüken yerleri takoz ile zımpara yaparak düzeltebileceğini söyledi ve düzelttide, böylece göçük görüntüsü kayboldu. Bu işlemi yapmadan önce boya ölçüm makinesi ile daha önceki zımpara yapılmış yerleri ölçerek kontrol etti. Her kısım normalde değerinde çıktı, yaklaşık 110 mikron civarında. Lakin tavanda ön kısımda zımpara yapılan kısım, kuş gözü kadar ufak bir nokta 49 mikron, tavan geneli 110 ile 120 mikron arası çıktı. İşte o an başımdan aşağı kaynar sular döküldü. İlk uygulamayı yapan arkadaş ile görüştüğümde böyle birşeyin mümkün olmadığını, o derece bir zımpara yapmadığını söyledi. Bunun ardında Tr deki bildiğim tüm detay merkezleri ile görüştüm. Genel olarak boya ölçüm makinesi kalibre edilip tekrar ölçüm yapılması gerektiğiydi. Herhangi bir astar görüntüsü yok fakat boyanın içi biraz koyu renk almış vaziyette ve çevresi resimde gözüktüğü gibi beyaz bir leke var. Bu beyaz leke haziran ayında dolu yağışı için arabayı battaniye ile sardım sarmaladım ve 4 gün böyle kaldı ıslak vaziyette. Ben bu konuyu @CNR Detailing ile görüştüm. Ama şu an çaresiz ne yapacağımı bilmiyorum. Boyada hiçbir deforme felan görünmüyor bir sakıncası yok ama 49 mikronu ben araç alırken görsem önce bir sorarım hayırdır diye. 49 mikronluk minik noktanın çevresindeki beyaz leke ise pul pul görünüyor. Bana bu konuda bu lekenin ne olduğunu söyleyebilir misiniz? Aracımda boya değişen yok ve emin olmak istiyorum. Teşekkürler.

Son düzenleme:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Merhaba.

Aracın rengi metalik sanırım. Metalik olduğunu düşünerek konuşmak gerekirse, 49 mikronda ya astar görünmeli ya da görünmesi an meselesi.

Astar görünmeli dersek, ölçüm cihazında sorun var demektir.

Eğer ki görünmesi an meselesi ise, oradaki beyazlıklar tehlike demektir.

Canınızı sıkmak istemem ama kalibrasyonu bozuk bir ölçüm cihazı bile aşağı yukarı bir fikir verir diye düşünüyorum. Olumsuz düşüncemin sebebi ise aynı bölgenin iki kez zımpara işleminden geçmiş olmasından kaynaklı.

Bir de yakın çekimden dolayı diye düşünüyorum fotoğrafın tamamı net çıkmamış. Biraz daha uzaktan net bir fotoğraf var mı?

MoonDance

Uzman Detaycı
Üye
Merhaba.

Aracın rengi metalik sanırım. Metalik olduğunu düşünerek konuşmak gerekirse, 49 mikronda ya astar görünmeli ya da görünmesi an meselesi.

Astar görünmeli dersek, ölçüm cihazında sorun var demektir.

Eğer ki görünmesi an meselesi ise, oradaki beyazlıklar tehlike demektir.

Canınızı sıkmak istemem ama kalibrasyonu bozuk bir ölçüm cihazı bile aşağı yukarı bir fikir verir diye düşünüyorum. Olumsuz düşüncemin sebebi ise aynı bölgenin iki kez zımpara işleminden geçmiş olmasından kaynaklı.

Bir de yakın çekimden dolayı diye düşünüyorum fotoğrafın tamamı net çıkmamış. Biraz daha uzaktan net bir fotoğraf var mı?
Hocam 2 kere Zımpara yapılmadı. 1 kere yapıldı ve ölçüm yaptıktan sonra dokunmadık oraya. Telefonun kamerası pek iyi çekmiyor ama tekrar deneyip atarım.
O beyaz leke bir iş açar mı başıma?

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Şuan için bir sorun açacakmış gibi durmuyor.

Farklı bir boya ölçüm cihazı ile tekrar ölçtürün olmazsa ancak, hemen hemen aynı sonuçlar çıkacaktır.

Bir de o bölgede kuş pisliği tahribatı olmamıştı değil mi?

Bu arada ilk mesajınızdan iki kere zımpara yapıldığı anlamı çıkmıyor mu?

İlkinde japon yapıştırıcı izleri temizlenmiş, ikincisinde ise ilkinden kalan çukur izi giderilmiş.

Bir de aklıma ne geldi oraya damlayan her ne ise onun da iz bırakmış olma ihtimali olabilir mi?

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Şuan bir sıkıntı yokmuş gibi. Malesef zımparayı bilinçsiz kullanıp verniği bozuk para gibi harcıyorlar. çevredeki beyaz leke gibi olan bölge astara benziyor. bundan sonrasında o bölgeye kesinlikle aşındırıcı madde kullanmayın.

MoonDance

Uzman Detaycı
Üye
2018-10-10 17.14.26.png
Can hocam kitapçıkta şöyle birşey buldum.
Ayrıca bir detayı atlamışım. O beyaz leke zımpara dan sonra yoktu. Geçtiğimiz haziran ayında dolu yağmıştı. Dolu yağışı öncesi evde ne kadar yastık yorgan battaniye var hepsini arabayı sardım. Yağıştan sonra o ıslak battaniyeler 3 gün kaldı araç üstünde. Sonrasında böyle idi.

Şuan bir sıkıntı yokmuş gibi. Malesef zımparayı bilinçsiz kullanıp verniği bozuk para gibi harcıyorlar. çevredeki beyaz leke gibi olan bölge astara benziyor. bundan sonrasında o bölgeye kesinlikle aşındırıcı madde kullanmayın.
Sevgili hocam, o beyaz lekeyi şöyle tarif edeyim. Kayısı ve şeftalide tüylenme olur, aynı o şekilde. Çok yakından bakınca öyle gözüküyor. Yani tarif etmeye çalışıyorum ama beceremiyorum :) beyazlığın içinde boya var hâlâ ve simler belli oluyor. Elimi oraya sürttüğüm zaman kayganlık hissi diğer bölgelerdeki gibi. Siz ustalarım daha iyi bilirsiniz ama astar olsa vernik kayganlığı gibi kayganlık hissi olur mu ki.

Bu şekilde durması halinde o beyaz çember büyüme yaparmı ?

Son düzenleme:

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Bana sanki o bölgeye kuş pislemiş vernigi yakmış gibi geldi

CNR Detailing

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
Ankara
Resimleri inceledim. Yüzeyin üzerinde vernik çok çok az kaldığı için ton olarak hafif açma olmuş. Cutting bir uygulamada astar el sallayabilir. O sebeple işlemleriniz sadece o bölgede korumaya yönelik olursa herhangi bir sorun olmaz. Diğer bir konu üretim tekniği dün konuştuğumuz gibi sacın içindeki alaşımla alakalı 65 astar kuralı her araç için geçerli değil yeni bir çok araçta astar 45 50 lere kadar çekildi. Çünkü sacın içindeki alimunyum alaşım ne kadar artarsa boya kalınlığı o derece düşüyor. En iyi hata görüntüsü güneş altında değil açık hava gölgede belli eder. Tekrar geçmiş olsun.

MoonDance

Uzman Detaycı
Üye
İçime su serptiniz gerçekten teşekkür ederim. Satarken sıkıntı çekmek istemiyorum. Çünkü boyasız değişensiz aracım.

MoonDance

Uzman Detaycı
Üye
Sevgili arkadaşlarım,
Az önce Detail-Box Görkemin yanına gidip birde onun boya ölçüm cihazı ile ölçüm yaptım. Şöyle bir durum var, yapıştırıcı damlayıpta temizlediğimiz yeri tam noktadan ölçtüğümde 98 mikron çıktı. Çember gibi olan leke ise 53 mikron çıktı. Demekki toplu iğne ucu kadar bir kısım 53 mikron.
Şunu açık ve net söyleyebilirim ki o beyazımsı lekeye en tepeden baktığımda kuş pisliğine çok benziyor. Kuş pisliği 53 mikrona kadar düşürebilme yeteneği var mı ki?:)Burayı wax kullanımı ile açılma, büyüme gibi etkenlerden koruyabilir miyim?

20181011_122437.jpg 20181011_121802.jpg

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Sevgili arkadaşlarım,
Az önce Detail-Box Görkemin yanına gidip birde onun boya ölçüm cihazı ile ölçüm yaptım. Şöyle bir durum var, yapıştırıcı damlayıpta temizlediğimiz yeri tam noktadan ölçtüğümde 98 mikron çıktı. Çember gibi olan leke ise 53 mikron çıktı. Demekki toplu iğne ucu kadar bir kısım 53 mikron.
Şunu açık ve net söyleyebilirim ki o beyazımsı lekeye en tepeden baktığımda kuş pisliğine çok benziyor. Kuş pisliği 53 mikrona kadar düşürebilme yeteneği var mı ki?:)Burayı wax kullanımı ile açılma, büyüme gibi etkenlerden koruyabilir miyim?

Ekli dosyayı görüntüle 2211 Ekli dosyayı görüntüle 2212
Beklemişse evet düşürebilir. Oradaki boya kendi kendine incelmemiş sonuçta bir etken var yani.

Benim aklıma hala zımpara geliyor. Takoz ile yapılmadığı için dengesiz bir aşındırma olabilir.

Koruma olarak da, araç sürekli açık alanda kalıyor ve koruması muntazam olarak tekrarlanmıyor ise nano veya seramik korumalara yönelebilirsiniz.

Daha iyi koruma elde edebilirsiniz böylece.

MoonDance

Uzman Detaycı
Üye
Beklemişse evet düşürebilir. Oradaki boya kendi kendine incelmemiş sonuçta bir etken var yani.

Benim aklıma hala zımpara geliyor. Takoz ile yapılmadığı için dengesiz bir aşındırma olabilir.

Koruma olarak da, araç sürekli açık alanda kalıyor ve koruması muntazam olarak tekrarlanmıyor ise nano veya seramik korumalara yönelebilirsiniz.

Daha iyi koruma elde edebilirsiniz böylece.
Can hocam çok teşekkür ederim. Hemen siz aklıma geldiniz çünkü aşağı yukarı bir değer çıktı.
Hazır ışıklı mekânda iyice inceledim. Vernik yanığı gibi duruyor kötü bir görüntü yok. Şu An elimde soft99 authentic var, 1 ayda yeniliyorum ve 3 hafta bitiminden sonra Koch Protector wax geçiyorum. Sizce sentetik mi carnabua mı korur hocam?
Saygılar.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Can hocam çok teşekkür ederim. Hemen siz aklıma geldiniz çünkü aşağı yukarı bir değer çıktı.
Hazır ışıklı mekânda iyice inceledim. Vernik yanığı gibi duruyor kötü bir görüntü yok. Şu An elimde soft99 authentic var, 1 ayda yeniliyorum ve 3 hafta bitiminden sonra Koch Protector wax geçiyorum. Sizce sentetik mi carnabua mı korur hocam?
Saygılar.
Aracınızın rengine bakarsak carnauba yakışır.

Ancak koruma olarak sentetikler biraz daha iyidir diyebiliriz.

Kışın ssoft99 12 months coating kullanmamızın sebebi de budur zaten. Dış etkenlere karşı daha dayanıklı olduğu için.

Detail Guy

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
İl
Belirtilmedi
Geçmiş olsun oraya aşındırıcı ürün kullanmayın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi