@cabay ile Röportaj 20.02.2021

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Merhaba Sevgili Detail Forum ailesinin güzide üyeleri ,bir geleneğimiz olan röportajlarımızdan 2021 senesinin 3. röportajını @cabay Celal ABAY arkadaşımızla yaptık. Teklifimizi kabul ettiği ve çok içten cevaplar verdiği için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Şimdiden herkese keyifli okumalar dileriz:partix:

Çaylar, kahveler hazırsa sohbetimize başlayalım :arkadass:

Cabay nasıl biridir kendinizden bahseder misiniz?

Celal Abay, Rize doğumluyum fakat Istanbul'da yaşıyorum. 1 kız babasıyım. 12 yıldır bilişim (Network sistemleri) sektöründe çalışıyorum. Elini attığı işin suyunu çıkarana kadar peşini bırakmayan türlerdenim. Bazen iyi, bazen kötü (genellikle ekonomik tarafından dolayı) sonuçlansa da durum bu :)

Detay serüveniniz ne zaman ve nasıl başladı?

Kendime ilk aldığım aracımı bilindik bir yıkamacıya veriyordum. Bir gün geri aldığımda benzin depo kapağında bir çizik farkettim. Tabii ki birşey demedim. Sonraki götürdüğümde fırçasız/süngersiz dedikleri yıkamanın aslında sadece tabeladan ibaret olup içerde fırça ile yapılanları görünce kendi aracımı kendim yıkayacağım dedim. Google'a araç nasıl yıkanır yazınca virüsü kaptım.

Detaycılık ruhu başlamadan önce aracınızı nasil temizliyordunuz?

Bizde araç bulaşık deterjanı ve fırça ile yıkanırdı :) Başka bir yöntem bilmezdik.

İlk detay ürünleriniz nelerdi?

Meguiars sarı şampuan, Meguiars Ultimate Quick detailer ve Meguiars NXT

Her detaycının hayatında bir kere de olsa kullanmalı dediğiniz ürünler var mı? Varsa hangi ürünler?

Bence her detaycının bagajında bir quick detailer/hızlı cila bulunmalı. Bunun haricinde Twitsted pile kurulama havlusu (Klin,LE), adam gibi bir wash mitt (Purestar favorim) ve araç rengine göre glaze. Bana göre bu üçlü ile detayın Voltran'ı oluşur.

Ürün denemek ve yeni ürünleri keşfetmek size neler hissettirir?

Her denediğim yeni ürün beni heyecanlandırır. Önce araştırır en iyi sonucu nasıl alırım ona bakarım. Sonrasında eğer beklentimi karşılamış ise harcadığım zaman ve paraya değdiğini düşünür eşe dosta öneririm.

Hayatta yapmaktan en çok mutlu olduğunuz şeyler nelerdir ?

Aile ve sağlık kavramını bir kenara bırakıyorum. Bunlar zaten herkesin önceliğidir. Ulaşılamayana ulaşmak (mesela 3300 rakımda dağ horozu fotoğrafı çekmek/görebilmek) beni çok mutlu eder.

Gelecekte kesinlikle şunu yapmak istiyorum dediğiniz bir durum var mı?

Bir gün Rize'ye geri döneceğim. Evimizin altında detailing için oldukça uygun bir yer var. Butik bir garaja çevirip orada eş dost ile takılmayı kesinlikle istiyorum. Aslında ilerideki hedeflerim arasında en olası olan da bu gibi.

Detaycılıkta en zorlandığınız anlar?

İstediğimiz ürünlerin el yakması ilk sorun. Diğeri de wax silmek :)

Detay hayatinizdan unutamadığınız bir anınızı anlatır misiniz?

Rize'de yaz tatili için gittiğimde babamın aracında zaman geçirme maksatlı detailing yaptım. Araç beyaz renkli 2015 model bir Jetta idi. Araç 3 yaşında olmasına rağmen toplamda 5-6 defa yıkanmıştı. Genelde evin altında kapalıda duran 3 yılda 11.000 km yol yapan bir araç.
Üzerine yapışmış sinek pislikleri, zift kalınlıtarı ve camlardaki kireç lekeleri tarifsizdi. Far ve stoplar da resmen tabaka kaplıydı. Araç ile işim bittiğinde akşam çıkacağımız için evin karşısına park ettim, anahtarı eve bıraktım. Yaklaşık iki saat sonra babam aradı, araba yok! sende mi dedi. Yok evin önünde duruyordu, sana sormadan kim alacak dedim.
Evin önünde beyaz bir araba var kimin bilmiyorum ama bizimki yok dedi :D Kumandaya basar mısın dediğimde aşağıdaki aracın kendi aracı olduğunu anladı. Tepkisi "ula o bizum araba midur" oldu :D

Yaptığınız en büyük çılgınlık?

18 yaşındayken idda uğruna 15 metrelik şelaleden atlayıp dibinden kum çıkarmak. Alkol kullanmadığım halde 1 kasa bira için iddaya girmiştim.

3lü sorular :partix:

3 kelimeyle siz?

Hiçbir fikrim yok.

3 kelimeyle sevmedikleriniz, kızdıklarınız?

Yalan, aşırı hırs.

3 kelimeyle detay serüveniniz?

Kendi işini kendin yap.

Neden detay?

Detailing benim için stres ile baş etmek için sarıldığım bir hobi. Yaptıklarım ile başkalarına da fayda sağlayıp takdir edilmek ise tarifsiz bir mutluluk. Herkese hobisinde sağlık, mutluluk ve bolca keyifli uygulamalar dilerim.

Okuduğunuz için teşekkürler,bir başka sohbetimizde görüşmek üzere:tesekkurr:

cabay

Uzman Detaycı
Üye
Vaaay hemşehrim benim ya @cabay . Benim fotoğraf işini de halletsek bende mutlu olacağım Celal’ciğim:komik:

@Mentalfeed ellerine sağlık.
O iş için ya dağ başına ya ds yerin dibine girmemiz lazım :D Şakası bir yana, sen geldin de biz mi çekmedik :) istanbul tayfası bir buluşma yapsak şöyle manzaralı bir yerde. fotonun dibine dibine vursak :)

Brindabella

Uzman Detaycı
Üye
O iş için ya dağ başına ya ds yerin dibine girmemiz lazım :D Şakası bir yana, sen geldin de biz mi çekmedik :) istanbul tayfası bir buluşma yapsak şöyle manzaralı bir yerde. fotonun dibine dibine vursak :)
Kanka yasaklar kalkması yakın görünüyor. Haftasonu yasağı kalkar kalkmaz yanındayım.:taraa:

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Foto dedin de benro markasının elektrikli ve uzaktan kumandalı tripodunu gördün mü ? Benro Polaris :) 500 küsür dolarcıkmış. Ama burada satılıyor mu bakmadım.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Seni daha yakından tanımak beni çok mutlu etti. İnşallah bir gün yüz yüze görüşmekte nasip olur.

cabay

Uzman Detaycı
Üye
Foto dedin de benro markasının elektrikli ve uzaktan kumandalı tripodunu gördün mü ? Benro Polaris :) 500 küsür dolarcıkmış. Ama burada satılıyor mu bakmadım.
Abi onu görmem mi :) Çok güzel bir alet. Makineyi zaten uzaktan kontrol ediyordum. Tripodu kur, geç arabada yat. Kuş geldi, uzaktan tripodu çevir, yine uzaktan makineyi ayarla, şak! :) Bakalım memlekete kaç tl ile girecek...

Seni daha yakından tanımak beni çok mutlu etti. İnşallah bir gün yüz yüze görüşmekte nasip olur.
Önümüzdeki hafta İzmir'den girip Antalya'ya kadar F/O PMD testi yapmak için yola çıkacağız. Antalya son durak ve henüz tarihi net değil. Duruma göre haberleşiriz abi. Bende şahsen tanışmayı çok isterim. :tesekkurr:

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Abi onu görmem mi :) Çok güzel bir alet. Makineyi zaten uzaktan kontrol ediyordum. Tripodu kur, geç arabada yat. Kuş geldi, uzaktan tripodu çevir, yine uzaktan makineyi ayarla, şak! :) Bakalım memlekete kaç tl ile girecek...

Önümüzdeki hafta İzmir'den girip Antalya'ya kadar F/O PMD testi yapmak için yola çıkacağız. Antalya son durak ve henüz tarihi net değil. Duruma göre haberleşiriz abi. Bende şahsen tanışmayı çok isterim. :tesekkurr:
5.000 TL'den asağı getirmezler :(

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya

Bekliyorum mutlaka

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Güzel röportaj olmuş keyifle okudum babanın arabaya çok özenmişsin adam arayı tanıyamamış.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tonyukuk07

Uzman Detaycı
Üye
Çok keyifli bir röportaj olmuş ikinizin de elinize sağlık beyler. :)

@cabay İzmir dedin gözümden kaçmadı gelmeden 2-3 gün önce haber et bildiğim bir dağda horoz var oraya götüreyim seni. (Başka türlü uğramazsın :p)
:D

DMR

Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir
Çok keyifli bir röportajdı, babanızın arabayı tanıyamama kısmına çok güldüm :D

cabay

Uzman Detaycı
Üye
Güzel röportaj olmuş keyifle okudum babanın arabaya çok özenmişsin adam arayı tanıyamamış.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Çok keyifli bir röportajdı, babanızın arabayı tanıyamama kısmına çok güldüm :D
Bir before / after ypsam ciddi anlamda namım yürürdü :D

Keyifli bir sohbet olmuş, şelaleden atlamak tam laz işi :)
Eee genetikde olunca durum bu maalesef :) Gerçi atlaması, iniş filan çok eğlenceli idi. Problem geri çıkmakta. Fotosunu bulup yükleyeceğim :)

Çok keyifli bir röportaj olmuş ikinizin de elinize sağlık beyler. :)

@cabay İzmir dedin gözümden kaçmadı gelmeden 2-3 gün önce haber et bildiğim bir dağda horoz var oraya götüreyim seni. (Başka türlü uğramazsın :p)
:D
Sizin memlekette bol bol yeşil papağan var, onu da çektim :D Ama gene bir ses ederiz tabii ki :)