Camlardaki Yoğun Çizikler İçin Çözüm

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Bir arkadaşımın aracının tüm camları 1500 lük zımpara ile çizilmiş durumda. Araç yıkarken zımpara yaptıklarından hiç farkedilmemiş kurulama yapılana kadar. Güncel kurla tüm camların maliyeti 7 bin lirayı bulunca bizde bir çözüm aramaya başladık. Rayon ped ve seryum oksit ile denemeler yaptık. Maksimum devire kadar çıktım , seryum-su oranını değiştire değiştire denemeler yaptım ama gözle görülür bir fark elde edemedim. Belki uygulamada yanlışlık yaptım ama her yolu denedim. Aklıma gelen tek yol zaten 1500 lük zımpara ile çizilmiş camları daha ince zımpalar ile zımparalayıp en son seryum oksit ile bitirmek. Zaten yüzde yüz bir sonuç beklemiyoruz ama en azından değişimden kurtaracak hale getirebilirsek büyük bir masraftan kurtulacağız. Konu hakkında tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyorum.

kukuleta

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Tavsiye verebilecek durumda değilim ancak. Kim neden aracın camlarını zımparalamış çok merak ediyorum. biliyorsanız paylaşabilir misiniz?

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Tavsiye verebilecek durumda değilim ancak. Kim neden aracın camlarını zımparalamış çok merak ediyorum. biliyorsanız paylaşabilir misiniz?
Camlardaki kireç vs lekeleri temizlemek için yapılan bir uygulama ama tamamen yanlış yönlerdirme sonucu durum bu.

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Geri dönüşü çok zor. Kurtarilabilecegini düşünmüyorum maalesef

umrdmr

Tecrübeli Detaycı
Moderator
İl
Ankara
Aracın ön camı dışındaki camlara zaten polisaj sonuç vermiyor olarak biliyorum.

Geçmiş olsun. Film uygulamasıyla maskelenebilir belki, ama polisaj çok sonuç vermez gibi duruyor.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
6000 kum zımpara deneyin bir bölgede, ondan sonra diğerlerinede yaparsınız. Sonax cam pastası var ama o da çok etkili değildi. Baya uğraşmak lazım.

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Geri dönüşü çok zor. Kurtarilabilecegini düşünmüyorum maalesef
Durum vahim , değişim yapmadan önce tüm yolları denemek istiyoruz.
Aracın ön camı dışındaki camlara zaten polisaj sonuç vermiyor olarak biliyorum.

Geçmiş olsun. Film uygulamasıyla maskelenebilir belki, ama polisaj çok sonuç vermez gibi duruyor.
Ön camda denemedik daha , asıl düzeltmek istediklerimiz yan ve arka cam. Ön cam daha önce değişti kaskodan yine değişebilir.Araçta cam filmi mevcut ama dışardan tekrar film ile deneyelim belki azaltır.
6000 kum zımpara deneyin bir bölgede, ondan sonra diğerlerinede yaparsınız. Sonax cam pastası var ama o da çok etkili değildi. Baya uğraşmak lazım.
Zımparayı el ile mi makine ile mi yapsak daha iyi olur? Cam pastalarınında çizik alması için içinde seryum oksit olması gerekiyor diye biliyorum. Elimizde saf seryum oksit mevcut şu an , zımparadan sonra sulandırıp onunla polisaj yapabiliriz sanırım.

Son düzenleme:

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Yine bütün yolları deneyin ama cam değişimi şart maalesef

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Çok geçmiş olsun.

Bir zımpara çiziğini yine daha ince bir zımpara ile hafifletip daha sonra yok etme yolunu seçebilirsiniz. Ancak bu yöntem de çok işinize yaramayabilir söz konusu cam olunca. Bu nedenle ben de Özgür'ün tavsiyesini tekrarlayacağım.

Umarım işinize yarar.

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Kim yönlendirdi merak ettim? Trol kurbanı olmuş olabilir mi arkadaşınız?
Bu işlerden anladığını söyleyen birisi söylemiş.
Çok geçmiş olsun.

Bir zımpara çiziğini yine daha ince bir zımpara ile hafifletip daha sonra yok etme yolunu seçebilirsiniz. Ancak bu yöntem de çok işinize yaramayabilir söz konusu cam olunca. Bu nedenle ben de Özgür'ün tavsiyesini tekrarlayacağım.

Umarım işinize yarar.
Teşekkürler . Şu videodaki gibi bir yol ile denersek belki bir sonuç alabiliriz.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Sanırım videoda da ince kum dediğim 6000 kum 3m trizac gibi bir zımpara ile yapılıyor daha sonra pasta ve seryum oksit gibi birşeyler deneniyor

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Buradan devam edin o zaman paylaşmaya.

Hem sonucu görmüş oluruz hem de çözüm oluyor mu merakımızı gidermiş oluruz :)
Bu denememizde de bol bol fotoğraf çektik ama bir sonuca ulaşamayınca gösterecek birşey çıkmadı :D .
Şimdi 3m trizcat 3000 ve 6000 zımparalarını sipariş ettim. İnşallah onlar işe yarar.

green_spell

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Hocam öncelikle geçmiş olsun.
Açıkçası çözüm yolu öneremeyeceğim ancak şunu düşünmeden de edemedim. Arkadaşınız neden bütün camlara aynı şekilde girişmiş :( Yani bir camda işlem yaptıktan sonra bu çizikleri görememiş mi...
Her baktığımda benim içim gidiyor. Umarım bir çözüm olur 3M trizcat...

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Hocam öncelikle geçmiş olsun.
Açıkçası çözüm yolu öneremeyeceğim ancak şunu düşünmeden de edemedim. Arkadaşınız neden bütün camlara aynı şekilde girişmiş :( Yani bir camda işlem yaptıktan sonra bu çizikleri görememiş mi...
Her baktığımda benim içim gidiyor. Umarım bir çözüm olur 3M trizcat...
Sağolun hocam . Araç yıkanırken yapılmış bu işlem , camlar ıslakken çizikler gözükmüyor hiç o yüzden kurulama yapılana kadar farkedilmemiş.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Cam işiyle uğraşan (TAMİRAT VS.) bir yere gösterin onların ellerinde daha ağır bu tür çizikleri alabilecek pasta ve keçe olabiliyor.

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Cam işiyle uğraşan (TAMİRAT VS.) bir yere gösterin onların ellerinde daha ağır bu tür çizikleri alabilecek pasta ve keçe olabiliyor.
Camcılara sormuş arkadaşım ama yapılabilecek birşey yok demişler . Ama çizikler çok olduğu için uğraşmaya değmez diye düşünüyorlar sanırım.