Çeşitli markaların compund /polish/glaze ürün karşılaştırma tablosu

Paian

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Herkese merhaba. Bilindiği üzere detailing ile yeni tanışmış veya aracı sıfır kondisyona sahip olan yahut uygulama yeri/ekipmanı olmayan detailing meraklılarının çoğunluğu wax-sealant-qd gibi last stage product (Lsp) yani son aşama ürünü kategorisindeki ürünleri ağırlıklı olarak kullanmaktadır. Oysa malumunuz olduğu gibi, düzgün hazırlanmamış bir yüzeyde söz gelimi en pahalı waxı da kullansanız internette gördüğünüz uygulamalardaki kusursuz yansımalara, derin çizgilere sahip olmak mümkün olmayacaktır. Zira özünde bir koruma ürünü olan waxın altında korumaya aldığınız yüzeyde çizik, hologram vb. yüzey kusurları olabileceği gibi oxidayson gibi vernik tabakasını matlaştıran durumlar da söz konusu olabilecektir. İşte bu sebeple yüzeyin hazırlanması için ihtiyaca göre cutting, polish, glaze/cleaner kategorisindeki ürünler ile evvelinden bir uygulamalar zinciri yapılması gerekmektedir. Ancak detailingin bu kanadında işler yüzeye wax sür 10 dakika sonra sil kadar basit değil. Çünkü burada uygulanan aracın vernik yapısı, kullanılan makina türü, kullanılan pad ve kullanılan ürün grubu gibi birçok değişken mevcut.

Tüm bu sebeplerle en azından bu değişkenlerden bir kısmını daha kolay anlaşılabilir kılabilmek için bir süredir ülkemizde bulunabilen çeşitli markaların compound/polish/glaze-cleaner ürünlerini araştırıp aşındırıcılık derecelerini bir tablo halinde toplamaya çalışıyordum. Bu süreçte @onurçiko ya müteaddit defalar danıştım sağolsun bıkmadan usanmadan yardımcı oldu. Nihayetinde gerek doğrudan üreticinin verdiği bilgilendirmelerden elde edilen verilerle gerekse de son kullanıcıların geri bildirimlerinden elde edilen verilerle aşağıdaki tabloyu hazırladık.

Tabloda bulunan (P: )şeklindeki parlaklık değerleri firmanın kendi ürünleri arasında 0-10 arası yaptığı puanlamaya dayanıyor. Farklı markaların parlaklık değerlerini kıyaslamak şu aşamada mümkün değil. .

İfade etmek isterim ki yukarıda da bahsi geçtiği üzere aracın vernik yapısı, uygulayıcının tecrübesi vb. sübjektif unsurlar kullanıcıların görüşlerini değişken yapabiliyor. Bu tablodaki ürünlerin hepsini kullanmış da değilim. Bu sebeple başta forumumuzun uygulama uzmanları olmak üzere ürünleri kullanmış forumdaşların “şu bence şöyle olmalıydı” şeklinde geri dönüşleri olduğu takdirde tabloyu elimden geldiği ölçüde güncellemeye çalışacağım. Markaların eksik ürünlerini buldukça ekleyeceğim. Yine yeni markalar da ekleyeceğim. Ayrıca zamanla toz durumu ve çalışma süresi konusunda da eklemeler yapacağım.

Yine padlerle ilgili de yakın tarihte bir konu açacağım.

Şimdilik bu kadar. Saygılarımla...

Not: Aslında konuyu ürün karşılaştırmaları bölümüne açacaktım ancak buraya daha uygun gibi geldi. Şayet yanlış yere açtıysam lütfen uyarınız.

11.jpg
22.jpg
33.jpg

**Kaynak Belirtilmeden ,Konu Sahibi ve Yönetimden İzinsiz Paylaşılması Yasaktır.

Son düzenleme:

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Öncelikle size ve bu konuda desteğini esirgemeyen üstadımız @onurçiko abimize teşekkürlerimi sunarım :)

Sizinde bahsettiğiniz gibi son kullanıcının tecrübesine de dayalı olarak değişebilen bu sonuçların derlenip bir araya gelmesi güzel bir kılavuz niteliğinde olmuş ,forum kalitesi adına çok güzel çalışmalar olduğunu düşünüyorum böyle konuların :)

Emeğinize sağlık :alkis:

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık sayın bilge detaycım, benim yardımım senin uğraşının yanında devede kulak. Türkiye'de bu konudaki yek data base niteliği taşıyan bu konu için sana tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum. Müthiş ve çok kıymetli bir çalışma.
Dediğin gibi kullanım koşulları ve tecrübeye göre değişecek sonuçlar barındırabilir. Sonuçta katı kuralları olan. bir matematik denklemi değil bu Üzerine daha bir çok ekleme yapılabilir. Çalışma prensiplerinden tut, tozlama durumuna kadar. Ortaya temel çatının çıkarılması asıl meseleydi ve sen bunu yaptın gerisi gelir artık ortak görüşlerle beraber. Herkesin kendine göre bir katkı yapacağı kanaatindeyim.
Forumumuzunda ne düzeye geldiğinin bir nişanesi niteliğinde çalışma, bunun için ayrıca gururlu ve mesudum. Daha önümüzde derlenecek çok bilgi var. Bunun startı olarak görüyorum bu çalışmanı. İnşallah en üst seviyeye gelir, her üyemizin gurula bu foruma üyeyim diye göğsünü kabartacak nice konular olur. Her üyemizin desteği ile....

Cangp2

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Elinize saglik ciddi emek ve bilgi birikimi var. Kesinlikle bir cok kisiye isik tutacagina eminim. Bu ve bu gibi konular gercekten onemli. Ozellikle fikir olmasi acisindan ve her urunun seviyelerini bilip ona gore hareket etmek icin bire bir. Size ve Onur abiye cok tesekkurler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

umrdmr

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Konu süper olmuş altına eklediğiniz bold kısım da ayrıca güzel olmuş.

Tekrar eline sağlık hocam, colombia supremo kahvemi içerek yazıyorum bu satırları:)

@Pro adminim konuyu sabitledim, ama bir kontrol edebilir misin ?

Paian

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Öncelikle size ve bu konuda desteğini esirgemeyen üstadımız @onurçiko abimize teşekkürlerimi sunarım :)

Sizinde bahsettiğiniz gibi son kullanıcının tecrübesine de dayalı olarak değişebilen bu sonuçların derlenip bir araya gelmesi güzel bir kılavuz niteliğinde olmuş ,forum kalitesi adına çok güzel çalışmalar olduğunu düşünüyorum böyle konuların :)

Emeğinize sağlık :alkis:
Teşekkür ederim kardeşim. Daha da güzel olacak zamanla.
Eline sağlık sayın bilge detaycım, benim yardımım senin uğraşının yanında devede kulak. Türkiye'de bu konudaki yek data base niteliği taşıyan bu konu için sana tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum. Müthiş ve çok kıymetli bir çalışma.
Dediğin gibi kullanım koşulları ve tecrübeye göre değişecek sonuçlar barındırabilir. Sonuçta katı kuralları olan. bir matematik denklemi değil bu Üzerine daha bir çok ekleme yapılabilir. Çalışma prensiplerinden tut, tozlama durumuna kadar. Ortaya temel çatının çıkarılması asıl meseleydi ve sen bunu yaptın gerisi gelir artık ortak görüşlerle beraber. Herkesin kendine göre bir katkı yapacağı kanaatindeyim.
Forumumuzunda ne düzeye geldiğinin bir nişanesi niteliğinde çalışma, bunun için ayrıca gururlu ve mesudum. Daha önümüzde derlenecek çok bilgi var. Bunun startı olarak görüyorum bu çalışmanı. İnşallah en üst seviyeye gelir, her üyemizin gurula bu foruma üyeyim diye göğsünü kabartacak nice konular olur. Her üyemizin desteği ile....
Olur mu abi gece 05:30 lara kadar araştırma yaptın sen de. Zamanla gelecek katkılarla mikro hücreler açıp konuştuğumuz gibi toz durumu, çalışma süresi vb. muhtelif konularda güncellemeler yaparız.
Ellerine,Emeğine Sağlık @Paian. Fotolar Düzenlendi.
**Kaynak Belirtilmeden ,Konu Sahibi ve Yönetimden İzinsiz Paylaşılması Yasaktır.
Admin gibi admin <3:).
Elinize saglik ciddi emek ve bilgi birikimi var. Kesinlikle bir cok kisiye isik tutacagina eminim. Bu ve bu gibi konular gercekten onemli. Ozellikle fikir olmasi acisindan ve her urunun seviyelerini bilip ona gore hareket etmek icin bire bir. Size ve Onur abiye cok tesekkurler.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Temel prensiplerin ve sistematiğin anlaşılması açısından faydalı olacağını düşünüyorum ben de. Umarım faydası dokunur.
Eline sağlık bilge detaycım
Ünvanının hakkını veriyorsun
Çok faydalı bir konu bence
Zamanla çok daha faydalı olacaktır
:alkis::alkis::alkis:
Elimden geldiğince katkı yapmaya çalışıyorum işte :). Zamanla çok daha efektif bir tablo olacaktır.
Gayet başaralı ve bilgilendirme güzel ellerinize sağlık.
Teşekkür ederim beğenmenize sevindim.
@Paian hocam ellerine sağlık, faydalı bir konu olmuş. Padler için açacağın konuyu da bekliyoruz.
Teşekkürler efenim :). Padler ile ilgili yine çeşitli markaları araştırıyorum. Bakalım biraz daha olgunlaştıktan sonra o konuyu da açarım.
Ellerine sağlık Bilge Detaycımız. Süper bir çalışma olmuş.
Beğenilmesine sevindim :). Forumun bilgi veritabanı gittikçe gıpta edilen seviyelere geliyor.
forumumuzun çıtasını yükselten bir konu teşekkürler
Detaya giriş 101 kısım 1 :).
Konu süper olmuş altına eklediğiniz bold kısım da ayrıca güzel olmuş.

Tekrar eline sağlık hocam, colombia supremo kahvemi içerek yazıyorum bu satırları:)

@Pro adminim konuyu sabitledim, ama bir kontrol edebilir misin ?
Oh oh afiyet olsun :). Şu kültür sanat köşesine kahve ile ilgili de bir konu açalım.
@Paian eline sağlık hocam kıymetini bilene süper bilgi olmuş
Teşekkür ederim :). Her şey forumdaşlar için. Ankara ekibi olarak baharda bir toplanalım.
Ellerine sağlık üstad. Çok iyi çalışma
Eyvallah teşekkür ederim. Kollektif bir çalışmayla Türkiye'deki konuyla ilgili çok önemli bir veritabanı olacak.