Cilalı Şampuan mı Cilasız Şampuan mı ?

K.İ.T.T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
Adana
herkese merhaba bu konuyu heryerde kaç zamandır araştırıyorum ama sonuca varamadım.Bazı kişiler boya koruma (wax-sealant) uygulanmış araçların cilalı şampuanla yıkanılması gerektiği cila nın korumayı desteklediğini vurgularken bazılarıda boya korumalı araçlara cilasız şampuanlar kullanılmalı cilayı maskelediğini vurguluyor.Ben cilasız kullanılması gerektiğini düşünüyorum.Sizce cilalı şampuan mı cilasız mı ?

kaangiu

Çaylak Detaycı
Üye
Bende çok merak ediyorum ustadlar cevaplar
Birde bu konu altında temizleme özelliği güçlü olup ph değerli hangi şampuanı önerirsiniz çift kova için

K.İ.T.T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
Adana
Bende çok merak ediyorum ustadlar cevaplar
Birde bu konu altında temizleme özelliği güçlü olup ph değerli hangi şampuanı önerirsiniz çift kova için
Ben şuanlık sonax kullanıyorum normalde yaz şampuanı olarak bilinir ama 3 ay yıkanmamış aracı yıkadım gayet başarılı.Önceden valet pro da kullandım o da iyiydi.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eğer aracınıza herhangi bir koruma ürünü uyguladıysanız cilasız şampuan kullanmanızı tavsiye ederim. Cilalı şampuan korumanızı maskeyecektir. Büyük bir hevesle uyguladığın waxın yada sealantın parlaklığını ve boncuklarını maskeler. Biz cilasız korumaya zarar veemeyecek şampuanları tercih ederiz bu yüzden. Koeumanızı desteklemek istiyorsanız bunun için farklı ürünler kullanmalısınız.
Aracınızda koruma yoksa günü kurtarmak adına cilalı şampuan kullanabilirsiniz.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Ben de cilasız şampuan kullanılması taraftarıyım. Cilalı şampuanlar, kendi özelliklerini gösterdikleri için uyguladığınız boya korumanın sevdiğiniz yönlerini göremeyebilirsiniz. Hatta sürekli kullanımlarda korumadan pek eser bırakmıyorlar diye de düşünmüyor değilim.

Bunun yerine ph nötr şampuanlar ile yıkanması daha uygun olacaktır. Baktınız yüzeyde su iticilik az hemen arkasından araç ıslakken veya kuruyken bir hızlı cila geçersiniz. Böylece daha iyi bir koruma da elde etmiş olursunuz.

umrdmr

Tecrübeli Detaycı
Moderator
İl
Ankara
Cilalı şampuanlar aslında araç ile çok ilgilenmek istemeyen, ama parlak görünsün isteyenler için güzel bir alternatif.

Benim ilk şampuanım Meguiars Sarı olandı. Araçta hiçbir cila olmamasına rağmen o dönem verdiği parlaklığı gayet tatmin edici buluyordum. Yani belki kış aylarında tercih edilebilir bu cilalı şampuanlar.

Öte yandan sanıyorum cilayı (Wax, sealant vb. herneyse) o sıvı şampuan kıvamına getirebilmek için bazı çözücüler kullanıyor olunsa gerek, genel olarak cilalı şampuanların PH değerleri dengesiz oluyor. Nitekim bazı cilalılar aracın üstündeki waxı da bozabiliyor. Bu yüzden korumalı araç için kullanmak anlamsız gibi.

Detail 35

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
İzmir
Cilalı sampuanlar waxi maskeliyor ancak gyeon bathe+ kullanırsanız tamamen maskeleyip kendi boncuklamasini gösterir 3D wash and wax gibi cilalı sampuanlar fussonun boncuklamasini azaltmıştı benim aracımda

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Yukarıdaki yorumlara ek olarak cilali şampuanlar çok fazla köpük yapamazlar, temizleyici özelliği fazla yoktur ve verdikleri parlaklık çok kısa sürelidir.

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
istanbul
Cilalı şampuan var, cilalı şampuan var. Cilalı diye alırsın en ufak hidrofobik özellik sergilemez sadece inceden parlaklık veriri.
-Mesela Autokit'in berbat kokulu yeşil renkli cilalı şampuanı bir nebze parlaklık verebilmişti.
-Chemical Guys'ın sarı renkli cilalı ve yoğun şampuanı ise güneş gözlüğü taktıracak kadar parlaklık sağlamıştı ama hidrofobik özellik çok zayıftı.
-Soft99 Extra Gold sadece coating olarak sınıflandırılan ürünler ile uyum sağlıyor.
-4Nano Reactivating şampuan yüzeyi hidrofobik ile hidrofilik arası deresi bir hale getiriyor.
-Soft99'un Triz grubunu Trizex şampuan ile kullanmak lazım.
Neyse özellikle soft99 ile ilgili ufak tefek bilinmeyenler var onları da havalar ısınmaya başlar başlamaz videolu şekilde anlatacağım. :)

İdris

Usta Detaycı
Üye
İl
Bursa
@Pro admınım eskı konularda varmıdır bılmıyorum cılalı cılasız sampuanlar olarak konu varmı ısımlerı yazıyomu tereddutde kalınan urunler var sanırım

ccibb

Uzman Detaycı
Üye
İl
Kırklareli
Cilalı şampuan var, cilalı şampuan var. Cilalı diye alırsın en ufak hidrofobik özellik sergilemez sadece inceden parlaklık veriri.
-Mesela Autokit'in berbat kokulu yeşil renkli cilalı şampuanı bir nebze parlaklık verebilmişti.
-Chemical Guys'ın sarı renkli cilalı ve yoğun şampuanı ise güneş gözlüğü taktıracak kadar parlaklık sağlamıştı ama hidrofobik özellik çok zayıftı.
-Soft99 Extra Gold sadece coating olarak sınıflandırılan ürünler ile uyum sağlıyor.
-4Nano Reactivating şampuan yüzeyi hidrofobik ile hidrofilik arası deresi bir hale getiriyor.
Neyse özellikle soft99 ile ilgili ufak tefek bilinmeyenler var onları da havalar ısınmaya başlar başlamaz videolu şekilde anlatacağım. :)
Hidrofobik ve hidrofilik farkı nedir :of:

K.İ.T.T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
Adana
chemical guys sarı şampuan boya korumayı söküyor

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
istanbul

K.İ.T.T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
Adana

nuriksari

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Dubai
evet aynı üründen bahsediyorum Parlaklığı güzel ama çok güçlü bir şampuan boya korumayı söküyor
Zaten amacı o. Kutusunda bile yazar wax sökmek için uygulaman gereken miktar. Daha az kullanınca waxı komple sökmese de güzel eller. Beni eski detailing günlerime götüren şampuandır kendisi. Parlaklığı kayganlığı efsanedir bu arada hala.

K.İ.T.T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
Adana
Zaten amacı o. Kutusunda bile yazar wax sökmek için uygulaman gereken miktar. Daha az kullanınca waxı komple sökmese de güzel eller. Beni eski detailing günlerime götüren şampuandır kendisi. Parlaklığı kayganlığı efsanedir bu arada hala.
10 litrelik kovaya 5ml ürün kattım ve tek hamlede fussoyu söktü