Detail-Detailing ne demek;

onurçiko

Konu Sahibi ✔
Master
Moderator
Site Kurucusu
Katılım
27 Eki 2017
Mesajlar
7,878
Beğeniler
20,306
Yaş
43
İl
antalya
#1
Detail-detailing ne demek, nasıl çıkmış tarihçesi nedir bunları biraz irdelemek istedim.

Öncelikle detail-detailing in kelime anlamı ile başlayalım.Teferruat, ayrıntı, detaylandırma gibi anlamları var.

Bizi ilgilendiren kısmında kelime anlamından da anlaşılacağı üzere detaylı araç temizliği ve bakımıdır.Burada dışarıda alalade yapılan yıkamaların dışında aracımızı gerçekten temizlemek yani temiz görünmesi dışında gerçekten temiz olmasını sağlamaktır.Detailing sadece temizlemek değil bu temizliğin muhafazasını sağlamak ve korumaktırda aynı zamanda.

Bu da doğru ürünleri, ekipmanları doğru zamanda, yerde ve doğru methot ile kullanmaktan geçer.

Şimdi biraz da bu detail-detailing in tarihçesine bakalım.

Araba olmadan bir arbayı parlatamayız, bu yüzden öncelikle otomobilin icadina bir gidelim kısaca.1886 de Almanya'da Karl Benz, Gobllieb Daimler, Wilhelm Mayback trafında ilk otomobil patenti alındı ve resmi olarak otomobil doğmuş oldu.

İlk zamanlar arabaları boyamak için at arabalarında kullandıkları siyah boyaları kullanıyorlardı. 1930'lara gelindiğinde akrilik bir reçine veya emaye cilayı atomize bir tabanca kullanarak uygulama yöntemi icat edildi.Kısa bir süre sonra Zurih'te antikaları ve vernikli yüzeyleri korumak için  elle yapılmış bir wax geliştirildi.Mucit çok geçmeden arabaların boya yüzeyinde mükemmel sonuç verdiğini buldu.(bunu araba yüzeyine denemek nereden aklına geldi bilmiyorum)Anwarder tarafından yapılan bu wax bugün Mercedes ve Rolls Royce tarafından kullanılmaktadır.Bu wax bir süre sonra Amerika'ya getirildi ve herşeyi bozdukları gibi bunun da seri üretim için formulunu değiştirerek turtle wax Company tarafından 1980 de Zymöl şirketi kurulana kadar dağıtıldı.Menzerna adında otomobil parça tederikçisi bir şirket 1950 lerde otomobil bakım ürünleri konusunda arge çalışmalarına başlamıştı bile. 

1950 ler de otomobil dünyası cyclo machine adı verdikleri bir polisaj makinasını keşfettiler ve  boya restorasyonu ve düzeltme konusunda büyük bir başarı elde edip detail dünyası için dev bir adım attılar.Bununla birlikte Meguiar's firması rotary makinalar için köpük pedler üretmekteydi.Meguiar's 1901 de mobilya polisaj üreticisi olarak başlamıştı şu anda dünysnın önde gelen car care ürünleri üreticisinden biri.1960 lara geldğimizde Klasse (car-Lack) wax yerine polietilen kullanmaya başlamıştı şu anda çok güzel sealantlar üretmekteler.

1970 lere geldiğimizde artık Japonya ve Avrupa daha sert, daha parlak ve daha uzun ömürlü buğün bildiğimiz clear coat lı metalik boyalara geçmişlerdi.Bu süreç bazı sorunlala beraber Amerika'ya taşındı.Çoğu booyalı arabalarda 2-3 yıl içinde clear coat kusurları çıkıyordu.Kalite ile ilgili...
1990 larda orbital makinaların icadıyla da beraber detailing ürünleri rağbeti artmaya başladı.Porter-Cable tarafında icat edilen bu makina bugün en çok kullanılan polisaj aletlerinden biri haline geldi.Bu zamanlarda fırınlama sistemleri 2 aşamalı bir sisteme dönüşmüştü.Bu su bazlı boyaların artışıyla boya renginde daha geniş bir çeşitliliğe gidildiği bir döneme denk geeldi.BU dönem bize en sevdiğimiz ürünlerden biri olan Kil i getirdi. Japonyalı arkadaşlardan çıkan kil, boya yüzeyindeki kirleri temizlemekte kullanıldı.Şu anda detailing dünyasının en önemli ürünlerinden biridir.

2000 den bu güne detailing sektörü inanılmaz bir durumda, o günlerden bu günlere daha bir çok ürün ve araç detail dünyasına girdi.Microfiber bezler yaygın hale geldi ve detailing dünyasınnda kullanılan birinci kumaş haline geldi.Bizde çılgın paralar verip alıyoruz.eskiden ne güzel atlet varmış.Şu anda yüzlerce wax, polisaj ürünü  vs vs satan marka ile detailing sektörü hala gelişiyor.Seramikde işin içine girdi ve detailing dünyası yine ve yeni bir ivme kazandı.Ürünün vadettiği yeni nanopartikül teknolojisi ile daha dayanıklı UV koruması, asit yağmuruna karşı direnç vs vs .

Detailing dünyası gün geçtiikçe gelişip yeni arayışlara doğru gidiyor.Bakalım daha ilk baştaki gibi wax ın hükümdarlığı devam mı edecek yoksa yeni ürünler bu koltuğu sarsacak mı...

Kendimi kaybettimm...
 

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
Katılım
27 Eki 2017
Mesajlar
5,141
Beğeniler
10,620
Yaş
45
İl
Denizli
#2
Ellerine saglık onur, on numara konu olmuş..


Sent via my iphone 7 using Tapatalk from DENİZLİ
 

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
Katılım
27 Eki 2017
Mesajlar
1,888
Beğeniler
2,676
İl
Kocaeli
#3
Onur abi eline sağlık, benim bu kadar bilgim yoktu. Çok güzel ve bilgilendirici olmuş.
 

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
Katılım
27 Eki 2017
Mesajlar
5,780
Beğeniler
8,431
Yaş
35
İl
Bilecik
#4
Ellerine sağlık abi. Konu çok güzel olmuş.
Açıkçası böyle bir tarihçe olduğunu bilmiyordum. Bilgilendirme için de ayrıca teşekkürler.
 

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
Katılım
26 Eki 2017
Mesajlar
2,812
Beğeniler
8,976
İl
Türkiye
#5
Faydalı bir konu olmuş abi, eline emeğine sağlık.. Bilgiler için teşekkürler...
 

technologyst

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
Katılım
4 Kas 2017
Mesajlar
1,280
Beğeniler
3,270
Yaş
39
İl
kahramanmaraş
#6
Tşkler emeğine sağlık üstad. Ben waxçıyım :) severim waxı nano değişik bir şey daha ısınamadım ama bizim waxlarda sentetik çoğu karışım carnabau v.s işte dünya bu huzur dolu :)