Detay Ürünlerinin Ph Değerleri

Eraycan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Öne çıkan konu #1
Degerli arkadaşlarım öncelikle bu forumu açma amacımızın en başında ki nedenlerden biri de  ticari kaygılardan uzaklaşmış, objektif olarak ürünleri karşılaştırmak. Bu noktada benim en çok dikkatimi ve tecrübelerim arttıkça tepkimi çeken konulardan biride ürünlerin sırf satılması için şişirilmesi. Sırf biryerlere hoş görünmek için fiyatı yüksek kalitesi düşük ürünleri almamıza sebep olan sözde ustaların kulaklarını bu vesileyle bir kez daha çınlatıyorum.

Biz bu yola çıkarken yönetici kurucu arkadaşlarla kendimize bir söz verdik. Dedik ki ne olursa olsun dürüstlükten ve amatörlükten yana olacağız. Bu çizgiyi hiç bozmayacağız.

Kullandığımız ürünlerin ph değerlerini objektif bir şekilde görebilmek için bu konuyi sabitleyeceğim ve sizlerden ricam elinizdeki ürünlerin ph değerlerini bu konu içerisinde paylaşmak.

Edit:21/01/2018

pH Nedir ? (Ekleme)

Arkadaslar ph ile ilgili kısa bir kac kelimeyide buraya ekliyorum. Bir çözeltinin asit ,baz yada nötr (ne asidik ne de bazik) olduğunu anlamamıza yarayan skaladır. Bu skala 0 la 14 arasında değer alır ve 7 değeri nötr olma durumunu ifade eder. 0 a doğru yaklaştıkça asidik özellik artarken 14 e doğru yaklaştıkça bazik özellik artar. 0 ile 7 arası degerler çözeltinin asit olduğunu , 7 ile 14 arasında ki değerler çözeltinin baz olduğunu gösterir. Bir çözelti  0 ile 3 arasında değer alıyorsa  kuvvetli asit, 11 ile 14 arasında değer alıyorsa kuvvetli bazdır. Günlük hayatta asitler zararlıdır yada bazlar zararlıdır gibi genellemeler yapamayız. Meyvlerin çoğunun yapısında meyve asitleri bulunur. Yine temizlik malzemelerinin bir çoğunda baz bulunur. Kuvvetli asit ve bazların tahriş ve deforme edici özelliği vardır. Bundan dolayı araçlarımızın ilk günkü durumunu koruması için pH 7 (yani nötr) yada bu değere yakın kimyasallar kullanmak hem aracımızı korur hemde aracımıza uyguladığımız koruma ürünlerinin ömrünü uzatır.

Çok konuştum ufak birkaç testle başlangıç yapayım:)

Ilk ürünümüz Zymol auto wash severek kullandığımız ph nötr koruma dostu görevini layıkıyla yerine getiren bir sampuan

Ikinci şampuanı ise Suleyman abinin tavsiyesiyle aldım ve severek kullanmaktayım
Soft 99 Ph Nötr

Sırada fiyat performans açısından çok önde iki demirtozu temizleyici var. İkiside ph nötr ve ikiside görevini layıkıyla yerine getiriyor
Evet Sonax ve Koch chemie demir tozu sökücülerden bahsediyorum

Konu jant temizliğine gelmişken en başta söz ettiğim şişirilmiş ve gereksiz ürünlerden biri geliyor.
Valet pro Bilberry ph değeri oldukça yüksek bir baz. Ancak fırçasız temizlik kabiliyeti hiç yok. Fırça kullandıktan sonra daha ucuz apc lerde iş görür dediginizi duyar gibiyim :)

Sırada ön temizleme işlemi için kullandığım Valet pro Citrus Pre wash var. 1:10 sulandırma oranı ile Ph nötr ve güvenle kulanabilirsiniz

Genel amaçlı temizleyicilerde favori ürünler arasında ki Amway loc ise 1:10 sulandırma oranıyla Ph nötr ve güvenle kullanabilirsiniz

Yağ çözücüler arasında begenerek kullandığım 3d Orange Degreaser ise 1:8 sulandırma oranıyla oldukça yüksek bir ph değeri vererek beni üzüyor. Kuvvetli bir baz kendileri

En son olarak polisaj sonrası yüzey temizliğinde ipa yerine kullanılması gereken Sikkens M700 yüzey temizleme tineri. Ph nötr ve plastiklerde kullanabileceğiniz etkili bir arındırıcı

Nanolex pure ph 7

Gyeon bathle + ph 6.5

Sonax red summer ph 5- 5.5 arası

Nanolex reativ ph 5

Würth bmf ph 8.5 - 9 arası

Chemical guys orange ph 9.5 - 10 arası

Chimical guys diablo jant temizleyici ph 6

Valet pro carpet cleaner ph 11.5 - 12 civarı

Valet pro apc ph 12 civarı

Koch chemie nanomagic shampoo ph 6.5

Sonax multistar apc ph 8.5

Sonax cockpit sport fresh ph 8

Zymöl leather cleaner ph 6.5

Soft99 trızex şampuan ph 6.5

Autofiness spritz ph 6.5 - 7 arası

X101 11-12 gibi duruyor pH. Konsantre hali.

2) VP Carpet 1:80 sulandırılmış pH 8 gibi duruyor.

3) Finale pH 7

Bunlar da ilk etapta elime gelen diğer ürünler. Külliyata eklenmesi bağlamında;

1:1 Nigrin pH7

Autobrite non acid very cherry 12-13 gibi

Af İron out pH7

VP concentrated pH 7

Adams pH 7. Ürün mavi olduğu için 8 gibi duruyor ama 7.

Valet pro Enzyme Oudor pH 5.5 saf halde ölçtüm arkadaşlar. 1:5 sulandırma oranı ile nötr e yaklaşıyordur.

Valet pro Classic Protectant pH 7 ( nötr)

Evet dostlar bugünlük bu kadar test yapabildim. Sizlerden de degerlendirmeler bekliyorum.

Kalın sağlıcakla:)
Ilk mesaji sürekli güncelliyorum arkadaşlar. Biraz daha sonuç biriktikten sonra gruplama yapacağım.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Eray abi eline sağlık, çok güzel olmuş bir kaç üründe ben test edip yazıcam inşallah

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Eraycan' Alıntı:
Degerli arkadaşlarım öncelikle bu forumu kurma nedenlerimizin en başında ki nedenlerden biride  ticari kaygılardan uzaklaşmış şekilde objektif olarak ürünleri karşılaştırmak. Bu noktada benim en çok dikkatimi ve tecrübelerim arttıkça tepkimi çeken konulardan biride ürünlerin sırf satılması için şişirilmesi. Sırf biryerlere hoş görünmek için fiyatı yüksek kalitesi düşük ürünleri almamıza sebep olan sözde ustaların kulaklarını bu vesileyle bir kez daha çınlatıyorum.

Biz bu yola çıkarken yönetici kurucu arkadaşlarla kendimize bir söz verdik. Dedik ki ne olursa olsun dürüstlükten ve amatörlükten yana olacağız. Bu çizgiyi hiç bozmayacağız.
Abi hani zengin olacaktık ya, bana öyle demiştin bu işe girerken  :D   Sayın üyeler sakın inanmayın parayı vurunca  forumu kapatıp kaçıcaz..  :D :D   Şaka bir yana güzel konu , ellerine sağlık abi..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
@Eraycan sen ph ölçme kağıtlarını bana gönder. Boşuna uğraşma :D

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Eray abi ellerinden önce yüreğine sağlık. Konu içindeki duygu çok güzel.

Ürünlerin ph değerleri ise genelde beklediğim gibi. Ancak bilberry ve 3d temizleyici beni çok şaşırttı. Çünkü bilberrynin bu ph değerine rağmen temizleme kabiliyeti vasat.

Bizlerde elimizdeki ürünleri bu şekilde inceleyebilirsek mükemmel bir arşivimiz olur.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eraycan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
@_CaN_ evet kardeşim herkes bir el atsa çok güzel arşiv olur. Siz paylaştıkça ben ilk mesaja ekleyeceğim ürünleri

Can

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Balıkesir
Eray öncelikle çok güzel ve samimi bir giriş yazısı olmuş, eline sağlık.
Konu da detay severlerin doğru ürünleri seçmesi açısından çok faydalı, teşekkürler...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eraycan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
@Murat o zor olur sen elindeki ürünlerden birer litre inceleme için bana göndersen hem senin kargo anlaşmanda var :)

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
Eraycan' Alıntı:
@Murat o zor olur sen elindeki ürünlerden birer litre inceleme için bana göndersen hem senin kargo anlaşmanda var :)
Kargo şubesini arayıp TIR istiyorum kapıya  :D

Eraycan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Murat' Alıntı:
Eraycan' Alıntı:
Kargo şubesini arayıp TIR istiyorum kapıya  :D
60 desiden fazla olmasın eve çıkartmıyorlarmış :D

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
@Eraycan 60 desi = 60 litre :D Çok alçak gönüllüsün.

Eraycan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Murat' Alıntı:
@Eraycan 60 desi = 60 litre :D Çok alçak gönüllüsün.
60 litre olsun abi sana çok masraf olmasın diye biliyorsun azla yetinmeyi bilirim :D

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Eray güzel çalışma olmuş ellerine saglık. Bende stoktaki ürünlerlerin ph ve güvenilirlik durumunu bu konudan paylaşırım.

Sent via my iphone 7 using Tapatalk from DENİZLİ

carking58

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
3D Orange Degreaser' ın bu kadar yüksek ph' ı beni çok üzdü doğrusu. 2 yıla yakındır oldukça severek kullanıyordum ve fiyat/performans olarakta çok memnundum. Sanırım motor ve davlumbaz gibi yerlerin temizliğinde kullanmaya devam ederim ama iç mekanda artık kullanmam. Şu durumda iç mekanda kullanım için özellikle f/p olarak tavsiye ettiğiniz, nötr veya nötre yakın bi ürün var mıdır üstadlar?

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eray senden beklenen çok güzel bir konu olmuş, eline sağlık.Ben de o kağıtlardan yok, en kısa zamanda edinmek lazım.

Eraycan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
@carking58 Iç mekanda şu sıralar amway loc kullanıyorum. Murat hocam hediye etti :) Litresi 20 25 lira arası yanlış hatırlamıyorsam 1:10 sulandırılmış şekilde güzel iş yapıyor.
Valet pro apc de güzel onuda kullanıyorum ikiside güzel ürünler.

ozeba

Çaylak Detaycı
Üye
İl
zonguldak
Eline saglik hocam. Cok faydali konu olmus. Testlerin devami geldikce arsivlik konu olacak.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Bu konu üzerine benimde ilavelerim olacak bende stoktaki ürünlerden parça parça paylaşayım.

Nanolex pure ph 7

Gyeon bathle + ph 6.5

Sonax red summer ph 5- 5.5 arası

Nanolex reativ ph 5

Würth bmf ph 8.5 - 9 arası

Chemical guys orange ph 9.5 - 10 arası

Chimical guys diablo jant temizleyici ph 6

Sent via my iphone 7 using Tapatalk from DENİZLİ