Detaylı Araç Yıkama, Valet Pro Citrus Bling İncelemesi ve Sonax İle Kapı Fitillerine Bakım

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Herkese merhaba. Aslanımı geçtiğimiz cumartesi (06.10.2018) günü detaylıca yıkadım. Bir ayı geçkin süredir yıkanmıyordu. Yağmur üzerine çiseledi sadece. Onun dışında hep toz, sinek ölüsü ve yol kiri vardı üzerinde.

Bu yıkama gününde bir süre önce aldığım ve hakkında çok çeşitli yorumlar olan Valet Pro Citrus Bling'i denemeye karar verdim. Paketinin arkasında bir kaç tane sulandırma oranı var. Bunlar hızlı cila, kurulamaya katkı, hızlı temizleyici, cam temizleyici ve kil kaydırıcı olarak ayrılıyor.

Ben 1:3 oranının ideal bir karışım olacağını düşündüm. Yıkama sonrası aracın kaba suyunu alıp kaporta hafif nemliyken fısladım ve Meguiars'ın sarı cila bezi ile kuruladım.

Uygulama sonrası yüzeyde kaygan bir yüzey oluştu. Vaad edildiği gibi hafif su lekelerini alıp araç boyası üzerinde temiz ve parlak bir yüzey bıraktı. Kış şartlarına pek dayanacak bir ürün gibi durmuyor ama bakalım zamanla göreceğiz.

Onun dışında @umrdmr 'dan gördüğüm sonax fitil koruyucuyu sipariş etmiştim geçen hafta. Onu da fitillere sürdüm. Uygulaması kolay. Dışarıdan gören ayakkabı boyası sürüyorsunuz sanabilir :D Fitillerde hafif bir koyulaşma oldu. Onun dışında araç 1,5 yaşında olduğu için çok fark gözlemleyemedim. Asıl fark yıllar içerisinde oluşacaktır.

Hadi fotoğraflara bir göz atalım ;)

Malzemelerimiz: Şampuan olarak Autoglym Bodywork Shampoo Conditioner kullandım. Seviyorum bu şampuanı. Yanıma lazım olur diye zift sökücü ve SRP de aldım ancak kullanmadım. Chemicak Guys şişesinde olan yeşil sıvı autobrite'ın cam temizleyicisi.
@ege abi dediğin gibi çift bez ile yaptım ama ona rağmen camda lekeler kaldı. Sanırım ben bu cam temizliği işini beceremiyorum :D

Yine Chemical guys şişesi içinde duran beyaz sıvı ise Valet Pro Citrus Bling. Onun dışında zymöl wheel coat, valet pro classic tyre dressing kullandım.

Ürünler.jpg

Yıkama Kovaları.jpg

Kirli hali:

Kirli Halii.jpg

Kirli Haliii.jpg

Kirli Haliiii.jpg

Kirli Haliiiii.jpg

Ceviz ile tüm kirlerin yumuşatarak ön yıkama işlemini gerçekleştiriyorum

jant cevizli haliiiii.jpg

jant cevizli haliiiiii.jpg

Yıkama sorası:

temiz hali.jpg

temiz halii.jpg

Davlumbazların temizliği mühim :) @umrdmr 'dan aldığım barebones de gelince daha güzel olacak ;)

davlumbaz temiz halii.jpg

davlumbaz temiz hali.jpg

Beyazdan yansımalar ;)

temiz hali yansımaa.jpg

Jantlara Zymöl Wheel Coat

jant temiz hali.jpg

Bunlarda dışarıdaki pozlarımız :D

temiz hali dışarıdaa.jpg

temiz hali dışarıda.jpg

Fitil bakımlarımız da tamam

sonax fitil koruyucu.jpg

Tüm konuyu okuyan forumdaşlarıma teşekkür ederim ;)

Ekli dosyalar

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
@_CaN_ abi eline sağlık fitil koruyucu,kışın soğuk kaynaklı fitil gıcırdamalarında vs. iyi geliyor aklında bulunsun :komik:

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Maşallah Can hocam eline sağlık.
Teşekkür ederim :)

@_CaN_ eline sağlık kardeşim, beyaz beyaz ne güzel olmuş.
Beyaz candır abi. Beyazı parlatmak ise heyecandır :D :D

@_CaN_ abi eline sağlık fitil koruyucu,kışın soğuk kaynaklı fitil gıcırdamalarında vs. iyi geliyor aklında bulunsun :komik:
Sağolasın bilgilendirme için. 2 tane almıştım. Kullanır dururum artık.

Bu arada en uygun bu sitede buldum. İsteyen alabilir.

https://kolayoto.com/sonax-lastik-p...OY-iiDN3fD6LIbdc3g1DkvmiFnJxmClcaAgdxEALw_wcB

Teşekkür ederim :)

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
@_CaN_ ellerine sağlık aslanın bakımlarını aksatma bak gelecek yaza kondisyondan düşmüş görmeyim.. :foto::)

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Can, rica edersem Subaru'yu da yıkarmısın :D :D İthiyacın olan malzemeler fazlasıyla mevcut :D
Eline sağlık, şahane olmuş :)

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
@_CaN_ ellerine sağlık aslanın bakımlarını aksatma bak gelecek yaza kondisyondan düşmüş görmeyim.. :foto::)
Adminim seninleyken kondisyon düşük olamaz. Ne de olsa adminin yanında performans sergilemek gerekir :D

Can, rica edersem Subaru'yu da yıkarmısın :D:D İthiyacın olan malzemeler fazlasıyla mevcut :D
Eline sağlık, şahane olmuş :)
Abi ayıpsın yakınında olsam tertemiz yapar kapının önüne bırakırdım ;)

Nonamee

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Can ellerine sağlık gayet güzel gözüküyor araçta koruma olarak ne var? Citrus Bling bence o kadar da verimli olmayan bir ürün. Zaten bir ürün çom şey vaat ediyorsa hepsini yarım yamalak yapıyor demektir. Fikir güzel hem kil kaydırcı hem cam temizleyici hem hızlı cila hem kurutmaya yardımcı velakim o iş zor iş. ;)

umrdmr

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Sonax fitil ürünü yağsı kıvamda, ama kapı fitilleri tarafından emilebiliyor. Yağ kalmıyor yani fitillerde.

Onun dışında Barebones bugün kargoya verilecek büyük ihtimalle. Mat renew de yine aynı şekilde.

Araba şahane olmuş bu arada:)

brkgok

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Ankara
Süper olmuş elinize sağlık fitil koruyucuyu bende yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum uygulamayı nasıl yaptınız sürdükten sonra tekrar temiz bezle geçerek mi

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
@_CaN_ eline saglık:alkis: tertemiz olmuş misler gibi ohhh ne güzel serin 2 fresh 2 :sicak:

cam temizleyiciyi at çöpe gitsin.:kizgin:

bu ne ya ugraş dur.:mad: yok ikinci bez yok arka iz. olmamış yapamamışlar diyorum.:mad: bize gelmez bu alengirli tanıtım söylemleri ab . bakkk olmasın bidaha :komik::komik::komik:

can olmadı yada yüzey temizleyici olarak kullan üstüne bi kat daha işlem yapacagın zamanlarda farklı zeminlerde . içeriginde ( uçuşanlar ) güzel temizleyicilerde var. yada dök gitsin. :eek:

kusura bakma yanlış bir yönlendirme yaptım sanırım. :utandim: sonucu ; farklı dış etkenlerin önem arz ettigi bir ürün. tekdüze bir kullanım tekniklerinin makul veriler sergilememesi - sunmaması bu sonuca götürüyor kullanıcıyı. yüzey ( cam) çok farklı kimyasal yada dogal etkenlerin altında kalması sonucu çok etkileniyor sanırım. bunu göz ardı etmem benim hatam:yazik: özür dilerim.

Son düzenleme:

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Forumda görmeye alışık olmadığımız ürünler kullanılmış genelde. İyi de olmuş. Peugeot'lardaki iki renkli bu jant araca ayrı bir hava katıyor. Zymöl ile hepten ben buradayım demiş. Güle güle kirletin artık.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Can ellerine sağlık gayet güzel gözüküyor araçta koruma olarak ne var? Citrus Bling bence o kadar da verimli olmayan bir ürün. Zaten bir ürün çom şey vaat ediyorsa hepsini yarım yamalak yapıyor demektir. Fikir güzel hem kil kaydırcı hem cam temizleyici hem hızlı cila hem kurutmaya yardımcı velakim o iş zor iş. ;)
Teşekkürler abi.

Araçta Autoglym HD wax vardı ama yaklaşık 6 ay oldu. Takviye ürünler ile devam ettim. Koruma yok denebilir.

Citrusa kötü davranma abi :D Kapı içlerine kadar kullanıyorum ben. Tertemiz yapıyor ve yumuşak bir yüzey bırakıyor. Yurt dışı yorumları da tatmin edici ;)

Zaten su bazlı bir ürün olduğu için sulandırma oranlarına göre yaptığı iş değişiyor diyebiliriz. Cam temizliğine katılmıyorum bu arada. Biraz iz bırakıyor gibi geldi bana.

Sonax fitil ürünü yağsı kıvamda, ama kapı fitilleri tarafından emilebiliyor. Yağ kalmıyor yani fitillerde.

Onun dışında Barebones bugün kargoya verilecek büyük ihtimalle. Mat renew de yine aynı şekilde.

Araba şahane olmuş bu arada:)
Teşekkürler Umur. Ürünleri merakla bekliyorum.

Sonaxtan memnun kaldım. Pazar günü sürmüştüm fitillere. Yıkamadan hemen sonra sürmedim araç iyice kurusun diye. Dün hafif izler vardı ancak bugün tamamen kaybolmuş izler. Dediğin gibi emilmiş fitiller tarafından.

Süper olmuş elinize sağlık fitil koruyucuyu bende yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum uygulamayı nasıl yaptınız sürdükten sonra tekrar temiz bezle geçerek mi
Uygulamayı sadece ürünün üzerindeki sünger aracılığı ile yaptım. Aynı yerden bir kaç defa geçerek iyice yedirdim. Biraz iz kaldı başta ama çok sorun etmedim. Üstüne de mikrofiber bez geçmedim. Yukarıda da dediğim gibi hiç bir iz kalmadı.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
@_CaN_ eline saglık:alkis: tertemiz olmuş misler gibi ohhh ne güzel serin 2 fresh 2 :sicak:

cam temizleyiciyi at çöpe gitsin.:kizgin:

bu ne ya ugraş dur.:mad: yok ikinci bez yok arka iz. olmamış yapamamışlar diyorum.:mad: bize gelmez bu alengirli tanıtım söylemleri ab . bakkk olmasın bidaha :komik::komik::komik:

can olmadı yada yüzey temizleyici olarak kullan üstüne bi kat daha işlem yapacagın zamanlarda farklı zeminlerde . içeriginde ( uçuşanlar ) güzel temizleyicilerde var. yada dök gitsin. :eek:

kusura bakma yanlış bir yönlendirme yaptım sanırım. :utandim: sonucu ; farklı dış etkenlerin önem arz ettigi bir ürün. tekdüze bir kullanım tekniklerinin makul veriler sergilememesi - sunmaması bu sonuca götürüyor kullanıcıyı. yüzey ( cam) çok farklı kimyasal yada dogal etkenlerin altında kalması sonucu çok etkileniyor sanırım. bunu göz ardı etmem benim hatam:yazik: özür dilerim.
Aman abi bir daha denemiş olduk. Uygulama hatası da olabilirdi. Dediğin gibi farklı yerlerde de kullanılabilir. Evdeki camlarda deneyeceğim bir de.

Bir de şüphe duyduğum şey şu. Bu ürünü ben bölünmüş aldım. Hava ile teması fazla olduysa içindeki alkol tarzı temizleyiciler uçmuş olabilir mi?
Bu nedenle de temizliği iyi yapamadığı için arkasında leke veya iz tarzı görüntü bırakıyor olabilir.

Son ihtimal olarak da bezimi değiştirip tekrar deneyeceğim.

Senin bir hatan yok burada zaten, aksine tavsiyelerine ihtiyacımız var :mutlu:

Forumda görmeye alışık olmadığımız ürünler kullanılmış genelde. İyi de olmuş. Peugeot'lardaki iki renkli bu jant araca ayrı bir hava katıyor. Zymöl ile hepten ben buradayım demiş. Güle güle kirletin artık.
Teşekkür ederim :) Farklı ürünler denemeyi seviyorum. Kullanıcılar tarafından memnun kalınmamış bile olsa :of:

Ancak citrus bling fena ürün değil. Zamanla izlenimlerimi paylaşırım zaten.

Autoglym'in bu şampuanı ise sanırım geçen seneydi yılın otomobil şampuanı seçilmişti yurt dışında. Temizleme kabiliyeti güzel, ph nötr ve korumayı destekleyici özelliği de var.

Jantlara gelince bende çok beğeniyorum bu 17" jantları. Tek eksi yanı elmas kesim denen gümüş rengi bölümler çok çabuk çiziliyor. Üstelik sök tak işlemlerini kendim yapmama rağmen. Sanırım o yüzeyde vernik var. Bu sene kışa girerken kışlık jantlarımı taktığımda evde elle fazla görünmeyen bir bölgede aşındırıcı deneyeceğim. Bakalım sonucu ne olacak..

forzaGilles

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
@Can Eline sağlık., sonax rubber care (fitil/kauçuk) besleyici ürününü kullanmadan önce., fitilleri kir durumuna göre 1:10 / 1:20 arası sulandırılmış apc ile temizledikten sonra., ürünü uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız., etkisi ve koruma süresi daha uzun olur/oluyor., Geçen sene aynı ürünün müdailini kulanıyorum Nextzett Gummipfleger amazon ‘dan 8$ almıştım.,

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
Aman abi bir daha denemiş olduk. Uygulama hatası da olabilirdi. Dediğin gibi farklı yerlerde de kullanılabilir. Evdeki camlarda deneyeceğim bir de.

Bir de şüphe duyduğum şey şu. Bu ürünü ben bölünmüş aldım. Hava ile teması fazla olduysa içindeki alkol tarzı temizleyiciler uçmuş olabilir mi?
Bu nedenle de temizliği iyi yapamadığı için arkasında leke veya iz tarzı görüntü bırakıyor olabilir.

Son ihtimal olarak da bezimi değiştirip tekrar deneyeceğim.

Senin bir hatan yok burada zaten, aksine tavsiyelerine ihtiyacımız var :mutlu:

.
bölünmüş üründen kaynaklı bir sorun olduguna pek ihtimal vermiyorum.

o uçuşma sürtünme yoluyla açıya çıkan ısı ve oksijenden gerçekleşir. tıpkı elimize kolonya döktügümüzde avuç içlerimizi birbirine sürmemiz gibi .
ama o alkol bu alkol degil . kolonya yandıgında su açıga çıkar yine örnekten alıntıyla elimize kolonya sürümü sonrası biraz nemli gibi olur-kalır.
ipa da tam tersi susuzlaştırmada kullanılır. elektronik aletlerin temizliginde de bu yüzden tercih edilir. farklı kimyasallarla karışımında da farklı sonuçlar ortaya çıkar.

lakin bu üründe hacmen ipa ( izopropil alkol ) kullanılmış. saf hali oda sıcaklıgında bile çok uçucudur. zaten bu yüzden hemen uçmasın diye sulandırılıyor ipa. ama dedigimiz gibi bu ürün içinde başka kimyasallarla karışmış olarak kullanılması bu ihtimali ortadan bii nebzede olsa kaldırıyor.

ipa çok kuvvetli bir solvent ( çözücü) bir çok yerde oransal seyreltmeyle kimi zaman içerigi parçalamada kimi zaman temizleme ajanlarını ortaya çıkartmada gibi gibi kullanılıyor ama günümüzde detay ürünlerinin nanolaşması bu güçlü çözücülügünün zayıflamasına neden oldu.

nanoya karşı yine bu oranda küçülmüş yeni temizleyiciler üretiliyor ipa karışımlı.

belkide burda bu tarz bir çakışma sözkonusu olabilir.:dusun:

Son düzenleme:

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Can ellerine sağlık mis gibi olmuş..
Teşekkür ederim Süleyman abi.

@Can Eline sağlık., sonax rubber care (fitil/kauçuk) besleyici ürününü kullanmadan önce., fitilleri kir durumuna göre 1:10 / 1:20 arası sulandırılmış apc ile temizledikten sonra., ürünü uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız., etkisi ve koruma süresi daha uzun olur/oluyor., Geçen sene aynı ürünün müdailini kulanıyorum Nextzett Gummipfleger amazon ‘dan 8$ almıştım.,
Teşekkür ederim. Hiç aklıma gelmemişti fitilleri apc ile temizlemek. Bir dahaki sefere dediğiniz gibi yapacağım :alkis: