Ege (Ege'nin Garajı) ile Röportaj 28.05.2018

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
Katılım
26 Eki 2017
Mesajlar
2,336
Beğeniler
7,160
İl
Türkiye
#1
Merhabalar sevgili dostlar , birçok kişinin Ege'nin Garajı başlığındaki testleri , pratik ürün buluşları gibi bir çok güzel uygulama paylaşımlarından tanıdığınız @ege Ege abiyle güzel bir röportaj gerçekleştirdik ben sorularımın cevabını okurken büyük keyifle ve sıkılmadan okudum umarım sizlerde keyifle okursunuz. Bu içten cevapları için Ege abiye tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.Çayı ,kahveyi hazırlayın ( iftardan sonra artık:) ) Başlıyoruz..


1. Ege nasıl biridir kısaca bahseder misiniz?

İnsanın kendini anlatması hep zor ve biraz yanıltıcı ( gerçeklere değinmeden yapılması neticesinde ) olur. Otobiyografilerin en büyük sorununda bu teşkil eder.
İşte bu bağlamda aslında bende zorlanıyorum . Kendimi anlatmak biraz sıkıcıda gelir bana... Sonuçta yıllarca kendinle berabersin lakin karşı taraf seni hiç tanımıyor. :saskin:
senin hiç üstünde durmadıgın bir ince ayrıntı kimileri için çok önemli olup ilgisini çekebiliyor. Hafitten girelim o vakit ; 79 doğumluyum , İzmir'de oturuyorum ve İzmirliyim, ama öyle yeni izmirlilerden degilim .:)... bilmem kaç kuşak izmirliyimdir. :hava: (şehircilik - hemşericilik yapmayı sevmem de şimdi biraz yapasım geldi. Sonuçta sorulmuş azıcık bahsetmekten ne çıkar.:))Aslen selanikliyim , göçgo derler bize ama tarihsel olarah oda yanlış. Fazla inceye girmeye gerek yok.Bir kaç üniversite bitirdim ,bitirdim ama pek bir işe yaramadılar. İş konusunda olmasada kültürel ve yaşamsal olarak benim çok işime yaradılar. Hali hazırda hayatımı ticaret yaparak sürdürüyorum ,ticaret diyince gözünüzde öyle çok büyümesin. küçük esnaf derler bizim gibilere.;)


2. Kendinizi 3 kelime ile tanımlar mısınız?

Çalışkan ,meraklı ,azimli..

şimdi bu soruyu biraz açmak. istiyorum.
çalışkan : belki ilk bakıldıgında güzel bir özellik gibi görünüyor. gelin birde bana sorun . gerçi sordunuz işte.:of:
bazen gözümden uyku akar - bazen kolum kalmaz - bazen başım agrımaktan patlar. ama elimde ne iş varsa o illaki biter. iş dediysem ben amatör işlerin adamıyım.:super:
10 pantolon paçası , ( terzilikte var ucundan )
bilgisayar temizligi ,
ütü, ( kendi ütümü kendim yaparım. kolasız gömlegim yoktur. net :komik: )
vb işler.....


meraklı : bu güncel hayatta pek ilgi dışımda kalan konular için geçerli degil.
birşey ilgimi çekmiyorsa göz ucuyla bile bakmam bir saniyemi bile ayrmam. bu yüzden tv izlemem.
ama bir hobi yada bir ürünle ilgileniyorsam çok araştırma yaparım. nedir ne meseledir yeni ne bulmuş lar. yenide ne eksik. gibi. gibi. ve bundan çok zevk alırım .:deli:


azim : çalışkanlık kavramının tamalayıcısı gibi bu aslında. bir işle uraşıyorsam bir engel çıktıysa çözmek için çok azimli davranırım.
örn: en son bilgisayarın işlemcisini sogutucusunu tutan üstündeki alüminyum lavhanın anakart baglantılarının dişleri kırıldı. 3 saat evde onlara yeni somun vida pul bulup tamir etttim . sonunda işlemci ısısı daha düşük çıktı öhö öhhö :hava:


3. Detaycılık ruhu başlamadan önce aracınızı nasıl temizliyordunuz?

Bu ruh hali aslında bende hep mevcut ve üst seviyede bulunuyordu.
ilk okula giderken yakam bembeyaz olmalıydı.
'' annneee yakamı yıkadın mı !! '':heyecan::heyecan::kizgin:


orta okulda ; ( bizim zamanımızda orta okul vardı. )
anneee kravatımı yıkadın mı.:heyecan::heyecan::kizgin:


lise de ;
''aşkım<3 gömlegim buruşuyor tamam sarılmayalım artık. '';)


askerde ;
''g3 parıldıyor. alev alev içtimada '':hava:
komutan: asker tüfegi ne zaman temizledin. ?
ben : cuma günü komutanım.
komutan : botları nezaman bayadın. ?
ben : akşam komutanım.
komutan : üstünü ( kışlık kamuflaj ) nezaman ütüledin. ?
ben : sabah komutanım.
komutan : aferin asker ( adam kısa dönem tabi )
ben : sol ( komandolar bilir ''sol'' nedemek .)


yani ruhumun yansımaları şimdi oldugu gibi yaşam boyu hep benimleydi .
araç detail işleri bukadar bilnmedigi ve yapılmadıgı dönemlerde bir numaralı temizleyici ürün tabiki bulaşık detarjanıydı. bu tüm türküyenin vaz geçilmez temizleyicisiydi. bilen bilmiyene gören görmeyene herkez birbirine bunu önerirdi. :fisilti:tabi bir kova ve namı diger çizik -hare makinası temizlik yer fırçası bu üçlemenin diger kahramanlarıydılar.
çizmedik araba hare yapılmadık vernik bırakmadılar vakti zamanında. bende bu yöntemin madurları arasında yerimi almakta gecikmedim.:utandim:lakin o dönem zarfında yapacak pek birşeyde yoktu. :of:o mat görüntüyü yine ne idigi belirsiz dönemin ''pasta_cila'' adıyla yapılan uygulamalarıyla geçirmeye çalışmışlıgımızda hayli fazladır.
gel zaman git zaman amerika'dan dogan bir ışık türkiye kara sularına geldiginde kimse bu boyutlarda gelişecegini bilmiyordu. .....


4. Detay serüveniniz ne zaman ve nasıl başladı?

Daha öncede söyledigim vurguladığım gibi aslında bir başı yok bu işin . Ben kendimi bildim bileli terimsel olarak detay yapmak fiilini gerçekleştiriyorum.
Ama araç üzerindeki serüvenim renault marka arabamla başlar. Zamanın kralı clio II o bir efso model, o bir 1.6 rte o bir fransız.
Babadan kalma reno tutkusuyla edinilmiş araç detay merakı bambaşka bir boyuta bürünüyordu artık.


Gözün daha önce görmedigi parlaklık , elin daha önce hiç hissetmedigi kayganlık, suyun birdaha üzerinde iz birakamayışının hikayesi buydu aslında.

5. Detay uygulamalarında unutamadığınız bir anınız varsa bizimle paylaşabilir misiniz?

Oof çok fazla ilginçlikler beni bulmakta hiç vazgeçmez.
hızlı bir anektod; Arabayı yeni yıkamışım park etttik yorulmuşum indim ve emeğin keyfi ziyadesinde bir son bakış atma zamanı. Kilitleme tuşuna basmamla sanki gök yüzünde bir foseptik deliği açıldı .. Gök delindi japon pilotlar misali binlerce kamikazi gibi kuş göç ediyor ve bombardıman yapıyorlar. Arka tampondan ön tampona kadar tam boy araç oldu bembeyaz. Resmen arabaya bukake yaptılar. Kafamı kaldırdım ve son damla yüzüme. Ben kilit. Sonra bir gülme geldi.:kop::kop:( piyango aldım amorti bile çıkmadı ) siz sormadan söyleyeyim.:p:p


6. İlk detay ürünleriniz nelerdi?

Abd 'den gelen o ışığın yansıması ilk ürünüm yurtdışandan aldığım .bir katı wax. Altın gibi gelmişti .Sürmeye kıyamamış sonra telkinlerin etkisiyle kullanmış (clio da) o parlaklık kayganlık su iticilik söylemlerini bu wax için siraladım zati . bkz : 4 . soru son paragraf.

7. Ürünleri test etmek yorucu bir süreç, bu süreçte yorulmuyor musunuz?

Yorulmak bir iş yada eylem ortaya koymakla oluyorsa ve bu iş yada eylem bir başka insanın hayatında çok küçük bile olsa iyi yönde bir degişiklik sağlıyorsa ben her gün yorulmaya razıyım.Bugün kullandığımız sosyal hayatımızı güzelleştiren kolaylaştıran bir çok hizmet ve ürün bu yorulmaların sonu degil mi .!!

Benim yaptıklarım yada yapmaya çalıştıklarım.. bunların yanında devede kulak kalır. karşılığı asla verilemez benim yaptıklarımla.Benim amacım bu büyük ölçüde hayat alınımlarının edinimlerini doğru süzgeçlemek yoluyla saf ve doğru dönüşler sağlamaya çalışmak ve bunları ihtiyaç doğrultusunda hedef kitleye yayabilmek.
Ama ege'nin garajında paylaştıklarım için çok çok çok küçük bir minnet emaresi bile kalbimde dağlar kadar önemli .<3


8. Ege’nin Garajında bizleri yakında bekleyen hangi ürünlerin testleri bekliyor merak edenler vardır ufak bir spoiler verebilirmisiniz?

Garaj hiç durmuyor. Bu konuşma esnasında bile elimde bir işle meşgulum. :mutlu: Ama izmir çok sıcak :sicak:
Yakın bir zamanda üzerinde uzun süredir çalıştığım bir paylaşım yapacağım. Lakin bu ne yazık ki detail işi ile ilgili degil. Ama yinede paylaşmak isteğim var burada .Belki bir beğenen bir fikir alan yada veren olur. Az kaldı sayılır. 2-3 ay kadar. :p:p
Bunun dışında araçla ilgili genel ritüeller devam ettigi için bir kaç ufak test çıkıyor arada . geçen kuş meselesi gibi .;) Spontane gelişem testler tabiki de olacaktır.hem bunlar daha çok zevk veriyor. ben bile bilmiyorum sonuçta.:mutlu::komik:


9. Detay uygulamalarında (polisaj,wax vs..)en çok neye dikkat edersiniz?

Son kat derler ya. Tabi ki her aşama kendi adına çok önem arz ediyor ama görsel işi son kat yapar.Eksiksiz ilk aşamadan başlamak kaydıyla benim için son aşama (wax) kusursuzluğun bir diğer adı gibi . Uygulamanın % 70 bölümü bu kişisel fikrim..Sektör ürün üreticilerinin de bakış açısı kitle talebi doğrultusunda bu son kat yönünde ilerler zati .
her beklentiyi karşılamak için yelpaze geniş tutulur. ( parlaklık - su iticilik- dayanım ) gibi ayrıca ürün cinsi devreye girince sıvı katı saf melez nano .....vb giderde gider işler iyice karışır ve üretim bu yönde artar. Beni bilen bilir ben klasik severim. :hava:


10. Detay ürünleri için belirli bir bütçe ayırıyor musunuz?

Tabi bizim detaycılar olarak en müzdarip olduğumuz konu bu bence. Tr fiyatları ,kur ,distribütör firma yokluğu yada varlıkgı doğrultusunda kar marjları bizi çok zorluyor son zamanlarda. Aylık bir Temettü payı ayırıyorum mutlaka. Ama oda kurda erimeye başladı. Çözüm ;artık temettü payımı sabitledim. ;) yoksa hiç bir şey alamam.

11. Denemek isteyip deneyemediğiniz ürünler var mı? Hangi ürünler?

Off çok :of: ama sanmayın ki pahalı ürünler. :p
Son gelişmelerle artık ürünlerde küçülmeler daha az maliyetli daha iyi iş çıkaran ürünler revaşta.( çinli seramikler...vb ) Ben testlerimde bile hep her kesime hitap edebilecek kolay bulunabilecek kısaca f/p ürünleri seçmeye çalışıyorum. Ana fikir herkes, her bütçe yapabilir. Yoksa bizde de 300 400 lük wax yok degil yani .:super::hava: Sonra bu waxları kime çok güzel ürün al dene ama dayanımı 2 ay diyebilirsin. Arkadan küfürleri izmir'e yol yapmazlarmı.!!! Tabi her ürünün kullanıcısı kitlesi var ama genel bir alım gücü eski tabirle orta direk çok daha fazla.
Öte yandan : bir kullanım ortalamasıyla kaç yıl gideceğini kime anlatabilirsin.Bizim milletimiz değil mi as.üc .yakınıp çentikli kullanan .Kendim alırım kullanırım ama testini yapmam yapsam bile al diyemem kimseye. Maaş bordrosunu yada gelir tablosunu görürsem gösterirse önerecek ürün çok . o ayrı. :komik::kop:Yine de swiss grubuna bi bakmak isterim.:fisilti::utandim:


12. Her detaycının hayatında bir kere de olsa kullanmalı dediğiniz ürünler var mı? Varsa hangi ürünler?

Yağmur kaydırıcı. Niye :iyi yada kötü her kesim bir ürün sürer aracına. Ben yıkamacılarda duş sonrası neler kullandıklarını gözlemliyorum .Hiç sormayın. ama mesele o değil .kullanıyorlar mı kullanıyorlar sonuçta birşeyler. Ama bundan hiç haberleri bile olmayan bir kitle var. Kesinlikle gözleri fal taşı gibi açılır. :eek::komik:

13. Sizce detaycının aracı hangi renk olmalı?

bu su götürmez bir gerçek ki gri ....!!!
siyah tarih oldu,buzdolapları kulvar dışı. renkler fantezi işi . geriye tek renk kalır oda tabi GRİ.......:halay::halay:


14. Detay dışında yapmaktan hoşlandığınız şeyler nelerdir?

Off. çok şey var.:dusun::dusun: yaptığım bıraktığım yapmakta olduğum .:dusun::dusun:
Çok okurum çok yazarım. ( dolmaklem hastalığım vardır. ) iyi bir el yazım vardır.
Basket oynarım . iki teker benim vazgeçilmezim. çok yüzerim. sörf yaparım. balık tutardım eskiden bıraktım.
resim çekerim. Bi ara dagcılık yaptım. Klasic müzik dinlerim. ... Bunlar ilk aklıma gelenler.


15. Gelecekte yapılacaklar listenizin ilk üç sırasında neler var?

Hep bir motoryatım olsun istemişimdir. Bu gidişle olma ihtimali şimdilik yok. Ama ilk sırada artık yelkenli dünya turu var. Yaşlılık yavaştan baş gösteriyor. İmkanım olsa herşeyi bırakıp bu yolculuğu yapmak isterdim. Belli bir yaşa gelince insanın önem sıralamaları degişiklik gösteriyor. Dünyada bir küçük iz bırakabilmek çoook önemli . İnsanlık adına. Yapılması gerekenlerin tekrar hatırlanması gerek. Bunun için hep yanlış ögretilen ileri degil geriye bakmak şart. İlersinin aydınlanması geçmişte yaşananlardan çıkarılacak ögretilerde gizli .Dışarda hayat belki çok yalan dolan üç kagıt ama bu dünya sonsuzluk içermiyor. Gelecek için bir fark yaratabilmek ben değil biz demek için bu kavramı yürekten yaşamaktan geçiyor.

Ege'den Not : biraz uzun ve sıkıcı içerikli oldu.kusuruma bakmayın. okuyan herkese teşekkür ederim . EGE' NİN GARAJI
 

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
Katılım
27 Eki 2017
Mesajlar
4,863
Beğeniler
9,900
Yaş
43
İl
Denizli
#2
Süper röportaj olmuş keyifle okudum


Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ
 
Beğeniler: ege

safa43

Çaylak Detaycı
Üye
Katılım
27 Mar 2018
Mesajlar
136
Beğeniler
71
İl
ankara
#7
Önce bu yazının hazırlanması ve bize kadar gelmesinde emeği olan herkese özellikle de Ege abime teşekkür ederim.
Çok büyük keyifle okudum. Çok samimi ve sürükleyici olmuş. Pozitif enerjinden ve dünyaya bakışından dolayı tebrik ederim abi maşallah. İyi niyetinden dolayı dünya ahiret mutlu olasın.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
Beğeniler: ege

erdal.t

Tecrübeli Detaycı
Üye
Katılım
30 Nis 2018
Mesajlar
263
Beğeniler
556
Yaş
54
İl
gaziantep
#8
su gibi akan bir söyleşi.çok teşekkür ederim hem röportaj hem de bizlerle paylaştığınız için.saygılarımla
 
Beğeniler: ege

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
Katılım
20 Mar 2018
Mesajlar
2,249
Beğeniler
6,196
Yaş
42
İl
izmir
#12
merhaba dostlar ;
tüm begenileriniz ve güzel mesajlarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.

@Pro 'ya ayrı bir teşekkür etmeyide ihmal etmek istemiyorum. bu uzun ve sıkıcı yazıyı paylaşması ve bana tektifetmesi bile beni çok onurlandırdı.

sizinde begeniniz bambaşka bir tat bırakıyor gönlümde.

@safa43 'ün sözlerini iştmek bile gönül birligimizin ispatı gibi .berhudar ol güzel kardeşim.

son olarak bu forumda olmak bence büyük bir ayrıcalık. <3<3<3
 

bsurel

Acemi Detaycı
Üye
Katılım
1 Kas 2017
Mesajlar
75
Beğeniler
138
İl
Ankara
#13
Çok güzel bir röpörtaj olmuş uygulamalarınızı da yakından takip ediyorum elinize sağlık tekrardan

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
Beğeniler: ege