Eğitim ve sertifika

Ugurr

Çaylak Detaycı
Üye
Herkese Merhaba
Öncelikle Gruba katılma amacım kendi Detailing garajımı açmak ve bunun için bilgi toplamak.
Niyetimiz iki kuzen hobi olarak yaptığımız uygulamaları geliştirip sevdiğimiz bir meslek haline getirmek. Ancak bu konu hakkında malum eğitim veren bir kurum yok.
Mevcut işimi bırakıp bi yerde de çıraklık yapacak yaşı geçtim.:)

Sizce ilk başta nelere dikkat etmeliyiz. Sormak istediğim uygulamalar anlamında değil işletme hakkında. Örneğin en çok maliyet kalemi nedir? Ürünlerle ilgili “sertifikalı yerlerde” yapılır şeklinde bilgiler var bu sertifika nasıl alınıyor?
İki kişi bir araba halledebiliriz diye düşünüyoruz sizce de yapılabilir mi?
Bu işi butik tabir edilen şekilde yapmak istiyoruz o nedenle ilk etapta çok fazla ürün yelpazesi değilde örneğin iki marka üzerinde yoğunlaşarak malzeme almayı planlıyoruz sizce doğru mu yapmış oluruz?

Benim istediğim ürünler koch chemie , valet pro ve gyeon sizce bu şartlarda bir araç maliyeti ne olur?
İstanbuldayım tecrübesi olan kişilerden bilgi, tavsiye, yorum almayı çok isterim.

Teşekkür ederim.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Gyeon mohs+, hikari pro gibi bazı ürünler satıcısı tarafından eğitim verilir öyle uygulama sertifikası veriliyor. Maliyet kalemleri içeriainde bir çok şey var seramikte en büyük maliyeti ürün tutuyor. Sertifika veren kişiler var ayrıcı ama ne kadar güvenip inanılır orası tartışılır.

Ugurr

Çaylak Detaycı
Üye
Gyeon mohs+, hikari pro gibi bazı ürünler satıcısı tarafından eğitim verilir öyle uygulama sertifikası veriliyor. Maliyet kalemleri içeriainde bir çok şey var seramikte en büyük maliyeti ürün tutuyor. Sertifika veren kişiler var ayrıcı ama ne kadar güvenip inanılır orası tartışılır.
Peki üstadım nerden nasıl başvurup bu sertifikayı alabiliriz? ben int işe yarar bir bilgi bulamadım.

Ugurr

Çaylak Detaycı
Üye
Açıkçası instagramdan gyeon Türkiye ye mesaj atmıştım ama cevap gelmedi henüz :)

UrTR

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İzmir
Açıkçası instagramdan gyeon Türkiye ye mesaj atmıştım ama cevap gelmedi henüz :)
Menzerna TÜRKİYE ( Gyeon TÜRKİYE de aynı firma sanırım ) ücretli eğitim veriyor. Geçen gün firmanın satış ve pazarlama müdürüyle görüştüm. İki farklı eğitim varmış. İki günlük ve beş günlük eğitim.

İki günlük eğitimde polisaj eğitimi ( teorik ve pratik ), beş günlük eğitimde detaylı temizlikle ilgili herşey gösteriliyormuş.
Fiyat iki günlük 1500tl, beş günlük 2500tl.

Firmayla bi görüşün isterseniz...

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ugurr

Çaylak Detaycı
Üye
Bu çok
Menzerna TÜRKİYE ( Gyeon TÜRKİYE de aynı firma sanırım ) ücretli eğitim veriyor. Geçen gün firmanın satış ve pazarlama müdürüyle görüştüm. İki farklı eğitim varmış. İki günlük ve beş günlük eğitim.

İki günlük eğitimde polisaj eğitimi ( teorik ve pratik ), beş günlük eğitimde detaylı temizlikle ilgili herşey gösteriliyormuş.

iyi bir haber :)
Teşekkür ederim

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Merhaba. Butik tarzda uygulama yapacak bir iş yeri olabilmeniz için birazcık reklama ve tecrübeye ihtiyacınız olacak.

Müşteri sizden bir şey istediğinde işin doğrusunu ticari bir açı ile anlatabilmelisiniz. Mesela ben bunu yapamam.

Bu sektör o kadar değişik ki, yaptığınız işin hakkını verecek insanlar çok az diye düşünüyorum. Biraz yorucu bir süreç sizi bekliyor.

Allah yolunuzu açık etsin.

Not: Konu ilgili başlığa taşınmıştır.

Ugurr

Çaylak Detaycı
Üye
zaten şu anda onun derdine düştüm. çıkma parçalar araştırıyorum bi kaç panel bularak alışıp kendi megane aracımız var onu yapacağım kısmetse.

Ugurr

Çaylak Detaycı
Üye
Merhaba. Butik tarzda uygulama yapacak bir iş yeri olabilmeniz için birazcık reklama ve tecrübeye ihtiyacınız olacak.

Müşteri sizden bir şey istediğinde işin doğrusunu ticari bir açı ile anlatabilmelisiniz. Mesela ben bunu yapamam.

Bu sektör o kadar değişik ki, yaptığınız işin hakkını verecek insanlar çok az diye düşünüyorum. Biraz yorucu bir süreç sizi bekliyor.

Allah yolunuzu açık etsin.

Not: Konu ilgili başlığa taşınmıştır.
reklam işini sosyal medyada profesyonelce yapabilirim o konuyu dert etmiyorum fazla. Tek derdim ,pratik eksikliğim en kısa sürede bunu gidermeliyim. Daha sonrası piyasanın kendi şartlarına göre belli olur diye düşünüyorum.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Bu iş öyle anlatmayla falan olacak iş değil maalesef ki pek, daha çok pratik ve tecrübe ile yapılacak bir iş. Bilmeniz ve öğrenmeniz gereken çok fazla şey var.Formda uygulamaları bilgileri dikkatlice takip edin, notlar alın, ürün incelemelerini takip edin.Ürünler alın inceleyin, deneyin. Ne kadar ürün denerseniz o kadar fikir sahibi olursunuz.Hangi ürün nerede, nasıl daha iyi sonuç verir nasıl kullanılır bunlara iyi hakim olmanız lazım. Gerekli ekipmanları toplamanız gerekiyor. Alet yapar el övünür.Amaca uygun ne kadar aletiniz olursa o derecede tatminkar iş çıkarırsınız.Ama dediğim gibi bu işte en önemli faktör tecrübe.Hangi arabaya hangi ürünü, hangi kombinasyonu kullanmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.Bir markada çok başarılı sonuç veren bir ürün başka bir markada aynı derecede güzel sonuç vermeyebilir.
Çok video izleyin, belli başlı kanallar var onları takip edin.Her kanalı izlemeyin, doğru bilgi kadar yanlış yönendiren videolarda var.
Bir de gerçekten bu işi çok sevmeniz lazım, sevmeden yapılacak bir iş değil.Çok yorucudur.Amatör ruhunuzu kaybetmeyin hiç bir zaman.

Ugurr

Çaylak Detaycı
Üye
Bu iş öyle anlatmayla falan olacak iş değil maalesef ki pek, daha çok pratik ve tecrübe ile yapılacak bir iş. Bilmeniz ve öğrenmeniz gereken çok fazla şey var.Formda uygulamaları bilgileri dikkatlice takip edin, notlar alın, ürün incelemelerini takip edin.Ürünler alın inceleyin, deneyin. Ne kadar ürün denerseniz o kadar fikir sahibi olursunuz.Hangi ürün nerede, nasıl daha iyi sonuç verir nasıl kullanılır bunlara iyi hakim olmanız lazım. Gerekli ekipmanları toplamanız gerekiyor. Alet yapar el övünür.Amaca uygun ne kadar aletiniz olursa o derecede tatminkar iş çıkarırsınız.Ama dediğim gibi bu işte en önemli faktör tecrübe.Hangi arabaya hangi ürünü, hangi kombinasyonu kullanmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.Bir markada çok başarılı sonuç veren bir ürün başka bir markada aynı derecede güzel sonuç vermeyebilir.
Çok video izleyin, belli başlı kanallar var onları takip edin.Her kanalı izlemeyin, doğru bilgi kadar yanlış yönendiren videolarda var.
Bir de gerçekten bu işi çok sevmeniz lazım, sevmeden yapılacak bir iş değil.Çok yorucudur.Amatör ruhunuzu kaybetmeyin hiç bir zaman.
Vermiş olduğunuz tavsiyelerin hepsini kendimde düşünüyorum. Sizin gibi tecrübeli kişilerle ortak fikirlere sahip olmak özgüvenimi tazeledi.
Olumsuz şeyler söylemeyip net net ve yapıcı konuştuğunuz için ayrıca teşekkür ederim.
Sanırım bazı dönemlerde buluşmalar gerçekleşiyor acaba yakın zamanda bu tip organizyonlar olur mu?

Detail-Box

Çaylak Detaycı
Üye
İşin seviyesi belli bir noktaya ulaştıktan sonra tek bir marka sizi destekleyemez olur. Taraflı eğitimlerden kaçının çünkü ulaşabileceğiniz nokta o ürün gamının sunduğu kadarı olur. Halbuki önünüzde okyanuslar var, dalgaları sert olacak.

Karma ürünlerle size bu işi anlatan, doğruyu yanlışı gösteren yerde bulunmak en doğrusu. Hem ürün tanırsınız, hem nedenlerini kafanızda ve pratiğinize oturtursunuz. Bu size satın alma şansı ve lüksü de tanır. Böylelikle bütçelerinizi de buna göre belirlersiniz.

Yardımcı olabileceğim bir şey olursa lütfen ulaşmaktan çekinmeyiniz.

Görkem

Ugurr

Çaylak Detaycı
Üye
İşin seviyesi belli bir noktaya ulaştıktan sonra tek bir marka sizi destekleyemez olur. Taraflı eğitimlerden kaçının çünkü ulaşabileceğiniz nokta o ürün gamının sunduğu kadarı olur. Halbuki önünüzde okyanuslar var, dalgaları sert olacak.

Karma ürünlerle size bu işi anlatan, doğruyu yanlışı gösteren yerde bulunmak en doğrusu. Hem ürün tanırsınız, hem nedenlerini kafanızda ve pratiğinize oturtursunuz. Bu size satın alma şansı ve lüksü de tanır. Böylelikle bütçelerinizi de buna göre belirlersiniz.

Yardımcı olabileceğim bir şey olursa lütfen ulaşmaktan çekinmeyiniz.

Görkem
Dün akşam Ankara detailing dükkanı’nda ki buluşmalarda izlemiştim videolarınızı bugün de direk mesaj yoluyla iletişime geçmek değişik ve güzel bir duygu oldu kendi adıma:)
Tavsiyeleriniz çok önemli gerçekten anladım ki doğru forumdayım. Acaba tekrardan buluşma organizasyonu planı var mı merak ettim doğrusu:)

SiZinde dediğiniz gibi meşakkatli bir yol var önümde ve bu yolu aşabilmemde tecrübelere ihtiyacım var şüphesiz.

Bu bağlamda varsa tavsiyeleriniz mutlaka dinlemek öğrenmek isterim.
Uygulamaları öğrenebilmek için nasıl bir yol izlemeliyim sizce. Acaba gönüllü olarak bana yaptığı işi hem anlatan hem gösteren biri çıkar mı?

s-Works

Firma Yetkilisi
Üye
Öncelikle yazacaklarım içini karartabilir.

Amacın para kazanmaksa piyasa işi yapacaksın. (2.5 sene bitti. henüz para kazandırmıyor dükkan)
Yok ben butik yapacağım. Para önemli değil. 4-5 sene sonra kazanmaya başlarım dersen okumaya devam.

Öncelikle alman gereken malzemeleri zaten biliyorsun. /bilmiyorsan dükkan için uygun değilsin,araştırmamışsın.

Ben sana aylık genel giderleri yazacağım.

Hiç iş yapmadığın zaman 1 aylık giderlerin.

Kira (Semte göre değişir ben kendimden örnek vereceğim.) 2000 TL
Bağkur 754 TLx2
Vergi (İş yapmazsan )48
Stopaj (Ben kira vermediğim halde dükkan babamın adına olduğu için 250 TL kira gösterildi 3 aylık 250 TL civarı bir rakamdı.3 Ayda 1 kira bedeli ödüyorsun . )Aylık 85 TL
Yemek 400 TLx2
Ulaşım 300 TLx2
Elektrik -su (İş yapmazsan) 100 TL
Maaş 2300TLx2

Kabaca Aylık 9500 lira giderin var. İş yaptığında malzeme ekleyeceksin.
Bundan sonra kalan para dükkandan kazandığın para olacak .

Günlük dükkan açılışın 300 TL.

Bu rakamlarda kira ,yemek , yol ,maaş değişkenlik gösterecek. Kendine göre rakamları değiştir. Şuan aldığınız maaşlar neyse onları ekle.

Benim şimdiye kadar en yüksek cirom 16 000 :)

En az 6 alık Tercihen 1 senelik kirayı kenarına koymalısın.
Butik iş isteyen ve bunu ödeyecek kitle azınlık. Bu azınlığın içinden diğer butik mekanlardan müşteri çekmen gerekiyor.

Umarım herşey gönlünce olur.

Detail 35

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
İzmir

Polisaj eğitimi 4000 TL 1 haftalık