Eski VW Yöneticisine Emisyon Skandalından Hapis Cezası

Murat

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
Katılım
27 Eki 2017
Mesajlar
3,170
Beğeniler
7,599
Yaş
43
İl
Ankara
#1


Oliver Schmidt için görülen davada son karara varıldı. Eski Volkswagen yöneticisi ve firmanın Michigan’daki çevre ve mühendislik merkezinin sorumlusu olan Schmidt, Dieselgate adlı emisyon skandalındaki rolünden dolayı büyük bir ceza aldı. Hava kirliliği kanununu ihlal eden ve ABD’yi hile ile yanıltan yöneticiye 7 yıl hapis ve 400.000$ para cezası verildi. Böylelikle kendisine verilmesi mümkün olan en büyük ceza verilmiş oldu.

Automotive News adlı internet sitesine göre bu ceza, bu yılın başlarında VW mühendisi James Liang’ı cezalandıran hakim Sean Cox tarafından verildi. Cox, Schmidt’i sadece bu emisyon skandalının farkında olmakla kalmayan, bu duruma ek olarak aktif bir şekilde kanıtları yok eden ve soruşturmacıları engellemeye çalışan bir zanlı olarak tanımladı. Böylelikle tüm cezalar, tamirat masrafları ve geri çağırmalar sonucu Dieselgate skandalı Volkswagen’i 30 milyar dolar civarında zarara uğratmış oldu.
Oliver Schmidt’e “Bilerek devlet yetkililerini yanlış yönlendirdiniz ve yalan söylediniz.” diyen Cox, “Kanıtların yok edilmesinde aktif olarak görev aldınız ve bu örtbası VW’deki kariyeriniz açısından bir fırsat olarak gördünüz. Bir parçası olduğunuz bu skandal bizim ekonomik sistemimiz açısından çok büyük bir suç. Bu durum aynı zamanda ekonomik sistemimize karşı olan güveni de kırarak zedeledi.” cümleleriyle açıklamalarına devam etti.

İddialara göre Schmidt ise Cox’a, bu skandalı ilk olarak 2015’te öğrendiğini ve o yılın ağustos ayında vereceği ifadelere üst yetkililerin önceden müdahale ettiğini belirtmiş. Bu savunma kendisini emirleri takip eden bir çalışan gibi gösterirken, ortaya çıkan bazı e-posta’lar Schmidt’in bu skandalı 2014’ten beri bildiğini işaret ediyor. Hatta bu yazışmalarda emisyon problemlerini açıklayıp açıklamayacakları konuları da görüşülmüş.
Sonuç olarak tamamen dürüst davranmayan Schmidt ve Liang, VW yetkililerinden cezaya çarptırılan iki kişi olarak kayıtlara geçtiler. Geri kalan suçlu VW çalışanları, ABD kanunlarının geçerli olmadığı Almanya’dalar. Oliver Schmidt’in de bu yüzden ABD’den Almanya’ya kaçmaya çalışırken havalimanında yakalanarak tutuklandığını hatırlıyoruz. 11 aylık cezasını tamamlayan Schmidt, kalan cezasını da Michigan eyaletindeki Milan Cezaevi’nde çekecek.