Kzmsefa

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Herkese selamlar, wax uygulaması bir türlü yapamayınca rutin yıkamayla katılayım boş geçmeyelim bari dedim :komik:
Yıkamayı @Mygtalb ın iftar sonrası gaza getirmesi ile, hızlı bir hazırlıkla, birlikte yaptık. Fotoğrafların hemen hepsi Mustafaya ait. :foto:
Yıkama haricinde 3d Magic dressing, sarp ve sonax jel lastik parlatıcı karşılaştırması yapmaya çalıştık ama orasını biraz elime yüzüme bulaştırdım :of: Yinede onu ayrı bir konuda aktaracağım :)

Lafı uzatmadan uygulamaya geçelim.

Kirlilerimiz: Araç yine önceki yıkamadan sonra hiç yol yapmadı, mahallede yattı. İnce bir toz tabakası ve belediyemizin sokak yıkarken bıraktığı çamurlar mevcut. Mahallede kuşlar da genellikle sadece cama bırakıyorlardı ama bu sefer boyaya da bırakmışlar :komik:

Ön yıkamayı vetanın içinde 200 ml ceviz ile yaptık. İftar sonrası olduğu için benzinlik biraz kalabalıktı o yüzden cam çerçeve vs. detayını ön yıkama sonrasına bıraktım. Perona girip vetayla hemen aracı dönüp 1-2 dk bekleyip duruladık. Bu aşamada fotoğraf yok. Ama 13 günlük tw Sealant Hydropobic Waxın kısa bir videosu var :D Sadece cevizle müdaheleden sonra çok güzel kendini gösterdi,

Kameranın azizliğine uğradık videonun önceside vardı ama hiç netlememiş o yüzden kestim o kısımları iyice kısaldı video :(

VID_20200512_222027_Trim - Streamable

Bunlarda ön yıkama sonrası boncuklarımız:

Ve kıştan beri pek yapamadığım jant davlumbaz detayını bu sefer yaptım. Mustafaya telefonu verdim, elime her yeni bir şey aldığımda çekmesini söyledim. Kaptırınca durmuyorum çünkü. Fotoğraflar o yüzden biraz bulanık:komik:. Ayrıca bu çocuk niye gece vakti şapka takmış derseniz, berber yokluğundan saçları kazıdım çünkü :deli:

Lafı yine uzattım, uygulamaya dönelim ; Janlar için yine standart, çok memnun olduğum malzemelerimi kullandım.
Jantlar için 1:4 Chemical guys signature wheel cleaner
Lastik için 1:7 3D Orange degreaser
Trendyoldan aldığım ucuz bir eldiven.
Tchibo jant,milyoncudan traş, mothers davlumbaz alixpress lastik ve stargrill yuvarlak fırça.
Kova içinde evde sıkıntıdan ölçüsüz azar azar göz kararıyla hazırladığım bir karışım kullandım. ( Bilberry+Cg jant temizleyici+combo2+green star)

Jant temizleyici ile tüm jant kollarını döndükten sonra tchibo ile jant içlerini fırçaladım.

Traş fırçası ilede jantların ön yüzeylerini fırçaladım.

Stargrill fırça ile bijon delikleri ve lastik ile jant birleşim yerlerini fırçalayıp. Eldiven ile tekrar jantların yüzeyini geçip jant detayını bitirdim.
Lastiklere 3d orange sıkıp fırçaladım. Lastikler kirli olmadığı için fazla baskı uygulamadan hızlıca geçtim.
Mustafa bu aralarda hızıma yetişememiş, bir kaç fotoğraf eksik :p

Davlumbazlarıda 3d orange sıkıp fırçaladım.

Jant lastik detayından sonra yine peron dışında 1:3 ceviz ile kapı içleri ve dış detayları yaptık. Sechoyu getirmediğim için kapı aralarını durulayamadık, fırçalayıp bıraktık.

Tabiki stickerımızı unutmuyoruz.

Detayları yaparken etraf sakindi hemen perona girer kova yıkamamızı yaparız diye düşündük ama işler planladığımız gibi gitmedi. :)
Detaylar bitince yine peron arkalarında sıra olmuştu. Sıramıza geçip bekledik, beklerken detay yaptığımız yerler kurudu ama durulama sonrasında herhangi bir leke kalmamıştı.
Kova yıkamasını purple velvet ile yaptık. 1 kapak şampuan ile çok güzel köpürüyor. Kokusu zymöl autowash kadar olmasada güzel bir kokusu var. Kir sökücülüğü ve araç üzerindeki kayganlığıda güzel. Yalnız zymölün araç üzerinde oluşturduğu köpükler bunda fazla olmuyor :dusun:
Yine tek kova ve 3 eldiven (2 adet aliexpress eldiven ve meguiars mikrofiber eldiven) kullandık. En çok hoşuma giden siyah aliexpress eldiveni.

Burayı okumaya başlamadan bir derin nefes alıp sakinleşin :D

Kovayı aracın 2 kapı ortasına doğru koyup; siyah eldiven ile önce tavanın, sonra ön camın erişebildiğim kısmını, yan camları, aynayı, arka cam ve bagaj kapağının üst kısmının erişebildiğim kısmını geçiyorum. Kovayı diğer tarafa yine 2 kapının ortasına taşıyorum. Aynı sıralama ile diğer taraftan kalan kısımlarıda bitiriyorum. Kovayı olduğu yerde bırakıp meg eldivene geçiyorum. Kapıları krom çıtaya kadar çıtada dahil geçip, çamurlukarı ve ön tampon yan tarafını da kapı ile aynı hizada geçiyorum. Kovayla diğer tarafa geçip aynı işlemleri yapıyorum. Kovayla birlikte ön tarafa geçip farlar ve panjuru geçiyorum. Kovayla tekrar arkaya geçip stoplar ve bagajın kalan kısmınıda bitirip. 3. eldivene geçiyorum yine yan taraftan başlayıp krom çıtaların altı ve çamurluklarda kalan kısımları bitirip diğer tarafa geçip aynı işlemleri yapıyorum. Ön tarafa dönüp kalan yerlere giriyorum. sis farı plaka vs. Sonra bir elimde kova bir elimde eldivenle ördek yürüyüşü tarzında marşpiyel ve tamponların alt kısımlarını dönüp tekrar ön tarafa gelince yıkamayı bitiriyorum. :D

Bu işlemleri peronda arkada bekleyen birisi varken tek başınıza hızlı hızlı yapınca zulüm oluyor ama kimse yokken boş benzinlikte rahat rahat yapınca büyük bir keyif oluyor. Ayrıca anlatırken zaten karışık olan işlemi daha da karışık göstermiş olabilirim ama aynı araca birkaç yıkama yaptıktan sonra tamamen kendi sıralamanızı oturtuyorsunuz; direkt kafa karışıklığı olmadan dönüyorsunuz aracı.
Tabiki bu yıkamada peron arkası kalabalık olduğu için 1. eldivenle olan yerleri benim bitirirmeme yakın 2. eldivenle Mustafa diğer kısımlara başladı. Onun sonuna doğru da ben diğer eldivene geçtim. O şekilde baya hızlı bir yıkama yaptık.

Kova yıkaması sonrası korumamız:

Sanki kaputtaki boncuklar, harfler ve yazı oluşturmuş gibi ama ben okuyamadım birşey :p:D

Kurulamada dışarıda wizard of gloss, kapı içlerinde benim emektar gyeon silk dryer 50x55 cm kullandık. Dış plastik ve lastik yanakları için zamanında bimden aldığım benimde az aldığım için pişman olduğum çift taraflı havluyu kullandım.

Wizard havlu korumalı arçta işini gayet başarılı yapıyor, tek geçişte iz bırakmadan kuruluyor. Bir kere korumasız araçta da denedim onda tek geçiş yeterli olmadı. Ama o havluyu alıpta aracını korumasız bırakan olmuyor zaten :D

Artık bu emektarı da dinlenmeye alacağım, yerini sparka bırakacak :D

Bu havluda fiyatına göre çok çok başarılı, su emiciliği gayet güzel.

Ege üstadın tavsiyesinden sonra lastik yanaklarını pansuman yapar gibi bas çek şeklinde kuruluyorum havluya fazla bir leke ve siyahlık geçmiyor o şekilde.

Jantlarıda bim bezi ile kuruladım.

Tabiki bijon deliklerini de unutmuyoruz. :)

Kurulama bittikden sonra, lastik parlatıcılara geçtik. bir test yapmaya çalıştık ama biraz karıştırdık onu ayrı bir konuda aktaracağım inşallah :D
Şimdilik bunları bırakıyorum.

Davlumbazlara magic dressing sıkıyorum. Kokusu ne kadar kötü de olsa davlumbazda bıraktığı parlaklık çok hoşuma gidiyor, ama kalıcılığı o kadar da fazla olmuyor. Bunun yerine denemek için aklıma detaydan önce kullandığım lastik parlatıcı geliyor ama bulamıyorum bir türlü. Shellde satılıyordu kırmızı bir şişe. Neyse bulursam bir gün denerim :)

Bu magic denen illet şişe bozduğu için her yıkama sonunda hortum ve başlıktakini boşaltmaya dikkat ediyorum. :D

Araç üzerindeki korumanın pek ihtiyacı olmadığı halde yinede bir kat daha Turtlewax Sealant Hydropobic Wax uyguladım. :deli: Ürün su itişi bıraktığı kayganlık çok hoşuma gitti ama bir tık toz çekiyor gibi geldi bana.:confused: Uygulamayı önce bir bezle ürünü panele yedirip sonra farklı bir bezle tekrar geçmek yeterli oluyor.

Bu mavi bezleri 2 yıl önce bauhausdan 2li set olarak almıştım. Daha sonradan başka renklerinide aldım ama bunlar kadar kaliteli ve uzun ömürlü olmadı onlar. Bulsam hemen tekrar alacağım bu mavilerden.

Ürünü birde jantta görmek istedim. İlk defa uyguladım bakalım sonraki yıkamada kalacak mı :D
Uygulamayı uzaktan geniş açıyla janta 2 fıs, beze 1 fıs sıkarak yaptım.

Camlarda valetpro şişe içerisinde 1:3 saf su ile sulandırılmış amway cam temizleyici ve klin glass shine kullandım. Tek geçişte camlarda leke kalmıyor ve güzel bir parlaklık bırakıyor. Bende camlar için aradığım kombinasyonu buldum galiba. Bu böyle ise carbon cam bezi nasıldır düşünemiyorum :D

En son olarak sadece şöför paspasını(diğerleri temiz çünkü) cevizle fırçalayıp bezle kuruladım.

Plastiklere ürün getirmeyi unuttuğum için bir şey uygulayamadım.
Finallerimiz bir sonraki mesajda.

Finallerimiz artık yorgunluktan ve sahur vakti yaklaştığı için biraz aceleye geldi, az fotoğraf oldu :(

Buraya kadar okuyan gören herkese teşekkürler :)
Maşallahınızı esirgemeyin lütfen :)
Aralarda lafı fazla uzatıp kafanızı şişirmiş, imla ve yazım hatası yapmış olabilirim affola :)

Son düzenleme:

EKU

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Bolu
Maşallah hocam. Ramazan gününde detay baya yorucu oluyor. Elinize sağlık :)

Sercan20

Uzman Detaycı
Üye
İl
Denizli
Allah Allah Kazım abi sen buna rutin demişsin ama resmen detaylı temizlik.:komik:Emeklerine sağlık, diskler beni değiştir diye bağırıyor mu yoksa durumları iyi mi ?

Kzmsefa

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Maşallah hocam. Ramazan gününde detay baya yorucu oluyor. Elinize sağlık :)
Teşekkürler hocam sağolun :)
Allah Allah Kazım abi sen buna rutin demişsin ama resmen detaylı temizlik.:komik:Emeklerine sağlık, diskler beni değiştir diye bağırıyor mu yoksa durumları iyi mi ?
Eyvallah dostum sağolasın, bu bizim rutinimiz işte :D
Disklerde aşırı paslanma mevcut ama frenlemede bir sıkıntı yok, aldıktan sonraki bakımda ustaya bende sormuştum, bunlarda oluyor demişti. :)

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Elinize sağlık çok güzel bir rütin yıkama olmuş, olması gereken herşey var. Pırıl pırıl olmuş maaşallah, güle güle kirletin.

harunckr

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Ankara-Bilecik
Elinize sağlık hocam. Lastikleri bas çek kurulama yöntemi hoşuma gitti ben bezi kaldırmadan kuruluyordum her seferinde leş gibi oluyodu bezler. Ege abiyi sıkı takip ederim ama bu gözümden kaçmış Bir de klin green monsterdan sanırım bende yeşil bim bezlerini lastik jant kurulama da kullanıyorum

Kzmsefa

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Elinize sağlık hocam. Lastikleri bas çek kurulama yöntemi hoşuma gitti ben bezi kaldırmadan kuruluyordum her seferinde leş gibi oluyodu bezler. Ege abiyi sıkı takip ederim ama bu gözümden kaçmış Bir de klin green monsterdan sanırım bende yeşil bim bezlerini lastik jant kurulama da kullanıyorum
Teşekkür ederim sağolun, bende önceki yıkamamda bezlerin öyle leş gibi olmasında şikayetçi olmuştum o zaman tavsiyesini almıştım üstadımızın :)
Ben ona hiç dikkat etmemiştim, o zaman fukara green monsterı diyebiliriz bunlara :komik:

Ömer88

Tecrübeli Detaycı
Üye
Elinize sağlık.
İftar sonrası bu işe bende bir kalkışıyım diyorum ama yemekten sonra baya baya rehavet, miskinlik felan yerinden kalkmak istemiyor insan. Siz bi cesaret bu işe girmiş üstesinden çok güzel gelmişsiniz.
Finaller çok güzel.

Respect3578

Uzman Detaycı
Üye
İl
Aliağa/izmir
maşşallah öykü türünde okudum romana dönüyordu ama son anda tekrar öyküye devam etti. Çok güzel bir uygulama olmuş ellerine sağlık nazar değmesin.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Ellerine sağlık. Zor şartlar altında detaylı bir yıkama ve fotoğraflama yapmışsınız. :alkis:

Temizlemesi en zor jantlardan bir tanesine sahipsiniz. Ancak severiz böyle şeyleri <3

ege

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
izmir
@Kzmsefa, bey maşallah çok güzel finaller . uzun meşakkatli bir yıkama ve uygulama olmuş . ama sonuçlar süper. elinize saglık. bezde siyahlıkta yok. göz kırpma.

iyi detaylar.

Kzmsefa

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Elinize sağlık.
İftar sonrası bu işe bende bir kalkışıyım diyorum ama yemekten sonra baya baya rehavet, miskinlik felan yerinden kalkmak istemiyor insan. Siz bi cesaret bu işe girmiş üstesinden çok güzel gelmişsiniz.
Finaller çok güzel.
Teşekkürler hocam sağolun, bende sürekli o saydığınız sebeplerden dolayı erteliyordum, ama arkadaşın gazıyla yerimden kalktım işte :komik:
maşşallah öykü türünde okudum romana dönüyordu ama son anda tekrar öyküye devam etti. Çok güzel bir uygulama olmuş ellerine sağlık nazar değmesin.
Ahahaha eyvallah abi, sağolasın :tesekkurr:
Ellerine sağlık. Zor şartlar altında detaylı bir yıkama ve fotoğraflama yapmışsınız. :alkis:

Temizlemesi en zor jantlardan bir tanesine sahipsiniz. Ancak severiz böyle şeyleri <3
Sağolasın abi teşekkür ederim, forum olarak severiz tabi zorları :D
@Kzmsefa, bey maşallah çok güzel finaller . uzun meşakkatli bir yıkama ve uygulama olmuş . ama sonuçlar süper. elinize saglık. bezde siyahlıkta yok. göz kırpma.

iyi detaylar.
Teşekkürler üstadım, siyahlık yoksa sizin sayenizde yok sağolun :tesekkurr:

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Kazım ellerine sağlık, Linea beye maşallah. Yarışmaya hoşgeldin. :mutlu: @Mygtalb 'e aktif olması önerisinde bulunalım ileride aktif üyelerimize güzeeel sürprizler yapacağız, sonra pişman olur ;)

Atocan

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Ankara
Eline sağlık kazım valla iftardan sonra iyi enerji güzel konu maşaAllah çok güzel olmuş detaylar anlatım hepsi çok güzel olmuş :)

Kzmsefa

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Kazım ellerine sağlık, Linea beye maşallah. Yarışmaya hoşgeldin. :mutlu: @Mygtalb 'e aktif olması önerisinde bulunalım ileride aktif üyelerimize güzeeel sürprizler yapacağız, sonra pişman olur ;)
Teşekkürler adminim sağolasın, hoşbulduk :mutlu: :tesekkurr:
Bende sürekli söylüyorum da tarayıcıdan veya tapatalkdan pek çözemedi forum ortamını, bir türlüde yıkama haricinde rahat bir şekilde bir araya gelemedik anlatamadım bende o yüzden :komik:

Maaşallah hocam keyifle okudum
Teşekkürler hocam sağolun :)

Eline sağlık kazım valla iftardan sonra iyi enerji güzel konu maşaAllah çok güzel olmuş detaylar anlatım hepsi çok güzel olmuş :)
Çok teşekkürler abi, sağolasın :tesekkurr: