Güneş yanigi başlangıcı ?

Stro4k

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tokat
Öncelikle selamun aleyküm. Yanlış yere konu açmışım kusura bakmayın.
Aranıza yeni katıldım. Yeni ilk aracımı aldım megane 3.
Aracımdan çok memnunum çok hoşuma giderek aldım ama bi kac sorunum var.
Aracımın tavanın sounroof ilerisinde bi gunes yanigi başlangıcı var avuc ici kadar. Güneşte ve çok ışıklı bi ortamda belli oluyor. Diğer yerlerinde hiç solma, matlaşma, leke yok. Sadece o sonruoof ilerisinde bi yanık var. Daha fazla ilerlememesi için sanayiye gittim. Komple boya koruma yaptırdım baya hoşuma gitti açıkçası renk geldi resmen. Boyacıya baya sordum (tanıştı) ama içim rahat etmedi boya koruma işe yarar mı ? Diğer yerlerine de güneş yanigi başlar mı ? Boyacı 2 sene kafan rahat olsun bisey olmaz dedi. Adam baya yakın birisi bana bayada bi hesaplı yaptı zaten. Ama dediğim gibi endişelerim var acaba daha fazla güneş yanigi ilerler mi diye.

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Hoşgeldiniz, iyi forumlar dilerim. Sorunuza cevap veremiyeceğim ancak aracınızı güvenli yıkamak istiyorsanız forumda ki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Stro4k

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tokat
Hoşgeldiniz, iyi forumlar dilerim. Sorunuza cevap veremiyeceğim ancak aracınızı güvenli yıkamak istiyorsanız forumda ki bilgilerden yararlanabilirsiniz.
Tamamdır hocam şu sorunuma bi cevap bulabilirsem gerçekten çok memnun olacam yoksa arabayı satacam korkuyorum açıkçası daha fazla olacak diye

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Aramıza hoşgeldiniz düzenli olarak yıkama kil uygulaması ve koruma ile boya sürekli temiz kalır ve güneş yanığının önüne geçebilirsiniz.

DENİZLİ

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Hocam boya koruma yaptırdım gunes yanığı yine ilerler mi peki ?
Boya koruma dediğiniz ne ki? Yani wax mı? Seramik mi? Sealant mı ? Bir sürü çeşidi var. :) Eğer yaptırdığınız yer güzel ve kaliteli bir şey yaptıysa sizde güvenli yıkayarak korumaya zarar vermezsiniz.

Stro4k

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tokat
Boya koruma dediğiniz ne ki? Yani wax mı? Seramik mi? Sealant mı ? Bir sürü çeşidi var. :) Eğer yaptırdığınız yer güzel ve kaliteli bir şey yaptıysa sizde güvenli yıkayarak korumaya zarar vermezsiniz.
Hocam benim demek istediğim güneş yanığı daha fazla ilerler mi ?
hocam wax gibi bir sey degildi polisaj aleti ile yaptı slopes x50 boya koruma kullandı.

Nobran

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Hocam benim demek istediğim güneş yanığı daha fazla ilerler mi ?
hocam wax gibi bir sey degildi polisaj aleti ile yaptı slopes x50 boya koruma kullandı.
Güneş yanığına sebep olan olan onlarca faktör var hocam, siz arabanızı nasıl yıkıyorsunuz hangi cam suyunu kullanıyorsunuz arabanızı nereye park ediyorsunuz boya korumanızı ne kadar kısa sürede bir yeniliyorsunuz bunları bilmeden ilerler mi ilerlemez mi biz bilemeyiz kimse de şu kadar süre sıkıntı yaşamadan kullanın diyemez. Aracınızı düzgün yıkarsanız boya korumanızı düzgün ve düzenli yaparsanız ilerlemesini durdurur ya da yavaşlatırsınız. O yüzden forumdaki uygulama konularına bakıp kendi araç yıkama şekliniz ile onlar arasında bir kıyas yapmak için forumdaki konulara bakmanızı tavsiye ederim.

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Slopes x50 ile 2 sene rahat ol mu demiş :D 2 ay gitse iyidir. Ben arabanıza seramik yapmış olsam bile 2 sene rahat olun diyemezdim. Ne ile yıkadığınız vs. @Nobran hocamın söyledikleri önemli kriterler.

Son düzenleme:

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Slopes x50 ile 2 sene rahat ol mu demiş :D 2 ay gitse iyidir. Ben arabanıza seramik yapmış olsam bile 2 sene rahat olun diyemezdim. Ne ile yıkadığınız vs. @Nobran hocamın söyledikleri önemli kriterler.
Evet abi bende x50yi biliyorum, maksimum 1.5 ay ömrü var oda düzgün yıkanırsa. Glazele wax karışımı bir şey. :)

sekomeko

Çaylak Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Vernik incelediyse çok yapılanabilecek bir şey yok. Korumayla sadece süreyi bir miktar uzatabilirsin.
Bunun yerine tavanı boyatırsan yüksek ihtimalle daha ucuza gelebilir(aracın değer kaybı dahil).

Stro4k

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tokat
Güneş yanığına sebep olan olan onlarca faktör var hocam, siz arabanızı nasıl yıkıyorsunuz hangi cam suyunu kullanıyorsunuz arabanızı nereye park ediyorsunuz boya korumanızı ne kadar kısa sürede bir yeniliyorsunuz bunları bilmeden ilerler mi ilerlemez mi biz bilemeyiz kimse de şu kadar süre sıkıntı yaşamadan kullanın diyemez. Aracınızı düzgün yıkarsanız boya korumanızı düzgün ve düzenli yaparsanız ilerlemesini durdurur ya da yavaşlatırsınız. O yüzden forumdaki uygulama konularına bakıp kendi araç yıkama şekliniz ile onlar arasında bir kıyas yapmak için forumdaki konulara bakmanızı tavsiye ederim.
Hocam yıkamayi kendim bizzat yapıyorum dikkat ediyorum eldivenle yıkıyorum. Evimin önünde gunes gelmeyen yere park ediyorum arabalar geçtiğinden tozlanıyor sorun olur diye haftada iki defa yıkıyorum. Daha fazla ilerlememesi için ne yapabilirim. Şeffaf folyo çektirmeyi düşündüm sokerken vernik kalkabilir dedi

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Peki ne yapabilirim hocam bi öneriniz var mı ?
Forumda ki koruma türlerine bakarak kendiniz uygulama yapabilirsiniz tabi zevkinize bağlı. Eğer bu işe gönül verdiyseniz wax veya quikwax tarzı ürünlerle koruyarak vakit geçirebilirsiniz. Her şey size bağlı, ilk başta türünü seçmeniz lazım sonra nasıl yapıcanızı? Ön hazırlığı nasıl yapıcağınızı? Forumda ki bilgilerden faydalanarak cevapları bulabilirsiniz.