Kabaran boya

tkcabin

Çaylak Detaycı
Üye
Arkadaşlar selamlar aracımın kaput ucunda yaklaşık 1 cm kadar bir boya kabarması farkettim. Kaput alüminyum bu kabarmayı nasıl düzeltebilirim? Konu hakkında yorum yaparsanız sevinirim.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
İl
Ankara
@tkcabin hoş geldiniz foruma. Öncelikle aşağıdaki konuda kendinizi tanıtmanız gerekli.

Tanışma

Kaput ucunda olduğundan boya kalınlığı azdır burada. Bence dokunmamanız daha iyi fakat illa ki düzelteceğim derseniz zımpara + airbrush önereceğim fakat astarı görme ihtimaliniz çok fazla.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Daha önce işlem görmüşmüydü bu bölüm. Aluminyum olunca iş çok değişiyor birde.

tkcabin

Çaylak Detaycı
Üye
Daha önce işlem yok

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
boyama harici zor düzelir bence üstünden aynı renk boyayla rötuş yapıp küflenmesini önleyebilirsiniz. diğer türlü zımpara yapıp boyanması gerekir.

tkcabin

Çaylak Detaycı
Üye
Dragstar abi, kaput alüminyum olduğu için boyacılar bu şekilde kalsın hiç elletme diyor çünkü alüminyum normal sac gibi pas yapmaz ve büyük ihtimallede bu şekilde kalır daha fazla ilerlemez diyorlar. Ancak her detaycı da olduğu gibi bende bir sefer gördüm ve sürekli gelip gidip bakıyorum kabaran kısmı hiç büyütmeden halledebilirsem halletmeye çalışıcam onun için benim isteğimi bı forumdan başka anlayan olmaz. Servise sordum komple boyarız diyor. Kabaran kısmın dıştan görünümüde aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere bilmeyen biri göremez.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Dragstar abi, kaput alüminyum olduğu için boyacılar bu şekilde kalsın hiç elletme diyor çünkü alüminyum normal sac gibi pas yapmaz ve büyük ihtimallede bu şekilde kalır daha fazla ilerlemez diyorlar. Ancak her detaycı da olduğu gibi bende bir sefer gördüm ve sürekli gelip gidip bakıyorum kabaran kısmı hiç büyütmeden halledebilirsem halletmeye çalışıcam onun için benim isteğimi bı forumdan başka anlayan olmaz. Servise sordum komple boyarız diyor. Kabaran kısmın dıştan görünümüde aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere bilmeyen biri göremez.

Aramıza hoşgeldiniz öncelikle.

Kabaran kısım çok sıkıntılı bir bölge. Ancak neden kabardığı araştırılmalı önce. Bana kalırsa fabrikasyon bir hata var.

Eğer alüminyum olmasaydı altta pas oluşumu olabilirdi derdim ama bu tezim de çürüyor tabii ki.

Çok çok gözünüze batıyorsa iyi bir kaporta boyacı lokal olarak orayı halledebilir diye düşünüyorum. Ton farkı olacaktır. Yapılan işlem sırasında çalışılan alan kaputun üstüne doğru çok büyümez ise bu ton farkı belli olmayacaktır.

Geçmiş olsun.

tkcabin

Çaylak Detaycı
Üye
Aramıza hoşgeldiniz öncelikle.

Kabaran kısım çok sıkıntılı bir bölge. Ancak neden kabardığı araştırılmalı önce. Bana kalırsa fabrikasyon bir hata var.

Eğer alüminyum olmasaydı altta pas oluşumu olabilirdi derdim ama bu tezim de çürüyor tabii ki.

Çok çok gözünüze batıyorsa iyi bir kaporta boyacı lokal olarak orayı halledebilir diye düşünüyorum. Ton farkı olacaktır. Yapılan işlem sırasında çalışılan alan kaputun üstüne doğru çok büyümez ise bu ton farkı belli olmayacaktır.

Geçmiş olsun.
Evet kabarma fabrikasyon büyük ihtimalle çünkü taş çarpması gibi bir belirti v.s yok. Boyacılardan local boya olur diyenlerde baya büyük bir alan boyarız diyorlar. Kimisi hiç elletme diyor. Belki burda detaycılar olarak farklı fikirler çıkar diye ümit ediyorum ama en iyisi hiç dokunmamak olcak heralde.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Evet kabarma fabrikasyon büyük ihtimalle çünkü taş çarpması gibi bir belirti v.s yok. Boyacılardan local boya olur diyenlerde baya büyük bir alan boyarız diyorlar. Kimisi hiç elletme diyor. Belki burda detaycılar olarak farklı fikirler çıkar diye ümit ediyorum ama en iyisi hiç dokunmamak olcak heralde.

Şahsi fikrim dokunmamanız yönünde. Çünkü şuan ki halinden daha kötü olma ihtimal var.

CNR Detailing

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
Ankara
Merhaba öncelikle aracınız fransız mı ? Peugeot ve citroen de bu tür sorunlar aliminyum parçalarda mevcut. 2012 yıllarında 308 lerin bir çoğunun ön kaputunda bu sorun olduğu için servisten garanti kapsamında boyanması teklif edilmişti. Benim de aracımın ön kaput köşesinde 2 cm kadar var. Dokunmadığınız sürece herhangi bir problem teşkil etmiyor. Fakat dediğim gibi aliminyum her 10 parçanın 4 5 'inde oluyor.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Merhaba öncelikle aracınız fransız mı ? Peugeot ve citroen de bu tür sorunlar aliminyum parçalarda mevcut. 2012 yıllarında 308 lerin bir çoğunun ön kaputunda bu sorun olduğu için servisten garanti kapsamında boyanması teklif edilmişti. Benim de aracımın ön kaput köşesinde 2 cm kadar var. Dokunmadığınız sürece herhangi bir problem teşkil etmiyor. Fakat dediğim gibi aliminyum her 10 parçanın 4 5 'inde oluyor.
Neden kaynaklanıyor sence? Alüminyum parçanın bu duruma nasıl bir etkisi oluyor? Merak ettim doğrusu. Benim 2016 308'in de kaputu alüminyum. Kaputta şeffaf folyo da var kontrol edemiyorum o yüzden.

CNR Detailing

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
Ankara
Neden kaynaklanıyor sence? Alüminyum parçanın bu duruma nasıl bir etkisi oluyor? Merak ettim doğrusu. Benim 2016 308'in de kaputu alüminyum. Kaputta şeffaf folyo da var kontrol edemiyorum o yüzden.
Genelde köşe kısımlarda oluyor Can hocam. Boyanın uç kısımlara daha az gelmesinden dolayı içeriden uç kısımlar korozyona uğruyor bu sebepten dolayıda su kimyadal yada başka türevli sıvılarda kaputun ucunda kaldığından dolayı böyle sıkıntılara sebebiyet veriyor. O yüzden koruma yapılırken keskin uç noktalarada yapılmasını öneririm sadece düz panelden ziyade.