Kapı iç kol temizliği hakk

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
Merhaba arkadaşlar,

2017 golf 7.5 kapı içi kolu resimde görüldüğü üzere kirli ve bunu yapan geçmişte verdiğim yıkamacı. Bunu nasıl zarar vermeden temizlerim? VP APC sulandırım fırcalayarak yedire yedire emdirsem sonra silsem bir zararı olur mu? Öneriniz ne olur?

Birde cam tuşlarını da apc ile fırçalasam sonra kurulasam sorun olur mu?

Peşinen teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mugzy

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
APC yerine kumaşa uygun ürünler kullanmak daha isabetli olacaktır. ValetPro Carpet veya Koch Pol Star kullanabilirsiniz. Ankara’da iseniz seve seve ürün sağlayabilirim ya da diğer illerdeki arkadaşların da yardımcı olacağına eminim. Cam tuşları APC ile olur ancak fırçalama neticesinde elektrik aksamına gidebilir. İstenmeyen bir durum olmaması adına, ürünü beze sıkıp bezle detaylandırabilirsiniz.

Maalesef bizim araçların kapı kol dayamaları çok çabuk kirleniyor. Benim araçta bej döşeme var, avantajı çakma deri kaplı bu kısımlar. Temizliği çok basit oluyor.

Samatyalı

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Merhaba arkadaşlar,

2017 golf 7.5 kapı içi kolu resimde görüldüğü üzere kirli ve bunu yapan geçmişte verdiğim yıkamacı. Bunu nasıl zarar vermeden temizlerim? VP APC sulandırım fırcalayarak yedire yedire emdirsem sonra silsem bir zararı olur mu? Öneriniz ne olur?

Peşinen teşekkürler

Herhangi bi apc ve orta sert fırçayla çok rahat temizlenir diye düşünüyorum... sizin gözünüzde büyüttüğümüz olay ne onu anlayamadım

Nonane

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Vp carpet sıkıp orta sert fırçayla fırçalayıp nemli bez ile silin. fazla sert fırçalamayın kapı döşemeleri çabuk yıpranan parçalar. Suyla temastan kaçının kapı döşemeleri tavana benziyor kalkma meydana gelebilir.

Noname

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Merhaba arkadaşlar,

Peşinen teşekkürler

En güvenli ve titiz yöntem için;
Cam tuşlarını apcyi fırçaya sıkarak temizleyebilirsiniz. Ya da beze sıkıp bezle geçip kurulayabilirsiniz.
Kumaş yerleri de ayakkabı fırçasıyla (elbise fırçası) köpük formunda bir apc ya da kumaş temizleyici ile temizleyip kurulayın. Ama havalar nafile, çok nemli kalmaması lazım, az ürün kullanın. Her yere eşit uygulama yaptığınızdan emin olun.

Ben koltuğa dökülmüş çikolata için sert bir fırça kullandım, kumaş kısımlarında tüylenme yaptı hemen. Kol dayama kumaşı o kadar hassas değil ama fırçanız çok sert olmasın. Bunlar gördüğüm kadarıyla iyi durulanmama kirleri.

Buralar suya karşı sanıldığı kadar hassas değil, sonuçta yağışta kapıları açarak biniyoruz ve mutlaka bu noktalar ıslanıyor.

Son düzenleme:

Shirb13

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Hocam benzer konuda son 2 ayda 10'a yakın uygulama yaptım ve hiç olumsuz geri dönüş almadım benim yöntemim şu;

Valet Pro Carpet Cleaner'ı (1-5 sulandırılmış) ister doğrudan köpürterek ister uzaktan uzaktan sprey şeklinde kapı koluna sık, varsa bir fırça ile yoksa bimde satılan yeşil sihirli sünger ile fırçala. Temizleyicinin beyaz beyaz köpürmesi lazım. Sonrasında ılık su ile çok hafif nemlendirilmiş bir mikrofiber bez ile iz kalmaması için sabunu ve suyu yüzeye eşit olarak dağıt (silerek) sonra kuru mikrofiber bezle var gücünle bastırarak sil :) Kuruduğunu ve tertemiz ortaya çıktığını göreceksin.

Müsait olursan tekirdağ çerkezköyde sana doğrudan yardımcı olabilirim, hemde tanışmış çay kahve içmiş oluruz.

Shirb13

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Hocam benzer konuda son 2 ayda 10'a yakın uygulama yaptım ve hiç olumsuz geri dönüş almadım benim yöntemim şu;

Valet Pro Carpet Cleaner'ı (1-5 sulandırılmış) ister doğrudan köpürterek ister uzaktan uzaktan sprey şeklinde kapı koluna sık, varsa bir fırça ile yoksa bimde satılan yeşil sihirli sünger ile fırçala. Temizleyicinin beyaz beyaz köpürmesi lazım. Sonrasında ılık su ile çok hafif nemlendirilmiş bir mikrofiber bez ile iz kalmaması için sabunu ve suyu yüzeye eşit olarak dağıt (silerek) sonra kuru mikrofiber bezle var gücünle bastırarak sil :) Kuruduğunu ve tertemiz ortaya çıktığını göreceksin.

Müsait olursan tekirdağ çerkezköyde sana doğrudan yardımcı olabilirim, hemde tanışmış çay kahve içmiş oluruz.
@cabay

en son yaptığım kumaş kapı kolu uygulamalarından biri;

Shirb13

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Hocam eline sağlık. Pırıl pırıl görünüyor ama nedendir bilmiyorum halı yıkama ile çektirmezsem bana iyi temizlenmemiş veya sonradan kusma yapacakmış gibi hissettiriyor hep. :)
Hocam evet, çok suya boğarsan aynı şekilde haklısın. ama köpürterek sıktığında doğru düzgün ıslatmıyor kapı kolunun çok süngerli bir yapısı olmadığı için kiri derinde hapsetmiyor dolayısıyla saat yönünün tersine fırçalamak yeterli oluyor. kusması için derin bir sünger yapısı olması gerek ki suyu emsin ve derinde ki kiri yüzeye çıkarsın su kurudukça.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim, kapı kolu süngerinin etli yapısına göre benimde halı yıkama ile çektiğim araçlar oldu.

BSI

Tecrübeli Detaycı
Üye
Hocam evet, çok suya boğarsan aynı şekilde haklısın. ama köpürterek sıktığında doğru düzgün ıslatmıyor kapı kolunun çok süngerli bir yapısı olmadığı için kiri derinde hapsetmiyor dolayısıyla saat yönünün tersine fırçalamak yeterli oluyor. kusması için derin bir sünger yapısı olması gerek ki suyu emsin ve derinde ki kiri yüzeye çıkarsın su kurudukça.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim, kapı kolu süngerinin etli yapısına göre benimde halı yıkama ile çektiğim araçlar oldu.
Haklısın. Benimki dediğim gibi hissiyat. Yoksa uygulamanızda sonuç gayet başarılı görünüyor. Benim geçmişte bir kaç kötü tecrübem olmuştu. O yüzden yazdan yaza, halı yıkama ile yapıyorum döşeme işlerini.

OmerNecmi54

Acemi Detaycı
Üye
Haklısın. Benimki dediğim gibi hissiyat. Yoksa uygulamanızda sonuç gayet başarılı görünüyor. Benim geçmişte bir kaç kötü tecrübem olmuştu. O yüzden yazdan yaza, halı yıkama ile yapıyorum döşeme işlerini.
Halı yıkama ile ben de daha sağlıkli(şahsi fikrim)olucagini dusunuyorum.Herhangi bi sorun yasadiniz mi hali yikama ile temizleyince

BSI

Tecrübeli Detaycı
Üye
Halı yıkama ile ben de daha sağlıkli(şahsi fikrim)olucagini dusunuyorum.Herhangi bi sorun yasadiniz mi hali yikama ile temizleyince
Halı yıkama ile tavan, taban, koltuklar ve kapı döşemelerini çok kez yıkadım. Ben hiç bir sorunla karşılaşmadım ama tavan döşemesi sarkan duydum. Nedenini bilemiyorum.

Bence burada aslolan ihtiyaç nedir? Ben 2.el aldığım araçlarda, benden önceki sahibinin izlerini silmek için halı yıkama kullandım hep. Sigara kullanmayan biri olarak sigara içilmiş araç almak zorunda kaldığım da oldu. Bu araçlarda bence mutlaka halı yıkama kullanılmalı. Sonra sigara içilmiş araç almaya tövbe ettim o ayrı. :) . @Shirb13, hocamın uygulaması daha az kirli araçlarda güvenle uygulanabilir bence de.

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Merhaba arkadaşlar,

Peşinen teşekkürler

Geçmiş olsun, sanki su lekesine benziyor. Bunları en hızlı şekilde soft99'un yanında fırçası ile gelen kumaş temizleyicisi ile çıkarabilirsin. Kuruduğunda iz yapmaz, çabuk kurur ve zarar vermeden hatta neredeyse kokusuz şekilde lekeleri çıkarabilirsin :)

Shirb13

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Halı yıkama ile tavan, taban, koltuklar ve kapı döşemelerini çok kez yıkadım. Ben hiç bir sorunla karşılaşmadım ama tavan döşemesi sarkan duydum. Nedenini bilemiyorum.

Bence burada aslolan ihtiyaç nedir? Ben 2.el aldığım araçlarda, benden önceki sahibinin izlerini silmek için halı yıkama kullandım hep. Sigara kullanmayan biri olarak sigara içilmiş araç almak zorunda kaldığım da oldu. Bu araçlarda bence mutlaka halı yıkama kullanılmalı. Sonra sigara içilmiş araç almaya tövbe ettim o ayrı. :) . @Shirb13, hocamın uygulaması daha az kirli araçlarda güvenle uygulanabilir bence de.
Bende halı yıkama ile tavan yıkayıp çektim ve sorun yaşamadım. Evet, sarkacağını söyleyenler şahit olanlar var. Bu durum çok ıslatmaktan yada suyun tavan süngeri tarafından emilmesinden kaynaklanabilir. Ben tavanı köpükle fırçalayıp yada parex yeşil sihirli süngerle fırçalayıp temizleyip siliyorum bu şekilde halı yıkama ile çekmeye gerek kalmıyor. Bazı tavanlar var ki mecburen derin girmeniz gerekiyor, bir tanesi tozu öyle emmiş ki siliyorum siliyorum geri kusuyor. Onu mecburen parça parça bölge belirledim. Yağmurlama şeklinde basınçlı sprey şişede ıslatarak fırçaladım ve fırçaladığım yeri hemen halı yıkama ile çektim. sonrasında kuru bezle son kalan nemini almaya çalıştım. ve emin olmak için saç kurutma makinası ile kuruttum.

Çökme meselesinde gözümü korkuttular 2 ay olacak neredeyse yukarıda anlattığım uygulamayı yaptığım aracın sahibi ile aynı fabrikadayız her gördüğümde soruyorum abi bir problem var mı diye en son adam kardeşim olursa söylerim niye dert ettin bu kadar dedi.

Son düzenleme:

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
Golf7 lerde kol dayama ve kapı kolu aşırı kirlenmesi kronik sanırım :( aynı dertten ben de muzdaribim
Yıkamaya verdiğim zaman olmuştu, sonrasında basit silme temizlemeler yaptım ama çıkmadı. dediğiniz gibi kroniksel bir durum bir çok golf kullanıcısndan face gruplarında benzer durumlara şahit oldum.

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
Bu arada yukarılarda başka bir mesajım vardı ve silinmiş. Bana ukala bir yaklaşımda bulunan mesaj durup benimki haber verilmeksizin silinmiş görünüyor. Üstelik diğer arkadaşların yazdıklarına da alıntı yapmıştım oysa ki...

Konuya destek olan herkese teşekkür ederim. Nazik dönüşleri için alıntı yaptığım fakat araya kaynayan yazılarım da silindiği için size ulaşmadı, kusuruma bakmayınız.

Artık soru sormadan sadece izleyeceğim. Yaptığım detay işlerini ufak ufak paylaşırım yeter.

"Tecrübeli Detaycı" arkadaşlar rahatsız hissetmesin...

Herkese keyifli forumlar dilerim.

Noname

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Bu arada yukarılarda başka bir mesajım vardı ve silinmiş. Bana ukala bir yaklaşımda bulunan mesaj durup benimki haber verilmeksizin silinmiş görünüyor. Üstelik diğer arkadaşların yazdıklarına da alıntı yapmıştım oysa ki...

Konuya destek olan herkese teşekkür ederim. Nazik dönüşleri için alıntı yaptığım fakat araya kaynayan yazılarım da silindiği için size ulaşmadı, kusuruma bakmayınız.

Artık soru sormadan sadece izleyeceğim. Yaptığım detay işlerini ufak ufak paylaşırım yeter.

Hocam ne yaşandı detayını bilemiyorum da siteye ulaşımda zaman zaman problemler yaşanıyor bugün. Öyle bir ana denk gelmiş olabilirsiniz belki. Bu nedenle birisinin açıklamasız girip mesajınızı sileceğini zannetmiyorum. Kendinizi böyle hissetmeyin bence.

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
Sabah saatlerinde bu erişim sorunu vardı biliyorum, ben yazdım, benden sonra başkaları yazdı etti gördüm. sonrasında mesajımın silindiğini gördüm.

Zoruma giden eğer bir mesajda birisi ile tartışılmış ise veya yönetim beğenmemiş ise uyarır veya mesaj düzenler.

Yook ben yönetimim ıvır zıvırla uğraşamam dersen de alıntısını yaptığım mesajı da bari sil. Birini sil, diğeri kalsın, kimseye açıklama yapma...

Burada art niyet arıyor insan ister istemez. Alıntıda yazdıklarımı tekrar tekrar yazamam, Bana o mesajın neyi hissettirdiğini de yazamam. Kendi adıma konuyu kapattım, bitirdim. Ne yönetici tanırım ne de forum içerisinden herhangi bir üyenin kendisini. Ama kendimi ayrıştırılmış hissedersem de ayrı dururum olur biter.

Konu hakkında yazdığım son mesajdır. Uygun görülüyorsa yöneticiler komple silsin lütfen.

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara

Görevli arkadaşlar forum kurallarını ihlal ettiğinizden ötürü (Forum içerisindeki kullandiginiz kelimelere ve üslubunuza dikkat etmeniz gerekir.. Karşı tarafı rahatsız etsin veya etmesin dalga geçmek, alaycı üslup hakaret etmek, argo, küfür vb toplum ahlakına aykırı davranışlar kısa sureli forumdan uzaklaştırılmaya sebep olur.) mesajınızı silmiş. Fakat ceza uygulamamışlar. Forum kuralları herkes için eşittir.