Kış Fitil vs Bakımı Öneriler

thelordof

Acemi Detaycı
Üye
İl
Ankara-Tokat
- Malum havalar soğudu, eksi dereceleri görüyoruz. Kapı fitilleri, kulplarının soğukta buz tutmaması, yapışmaması için önerileriniz nedir?
Kapı fitilleri için Würth Silikon spreyi önerir misiniz, vazelin kullanan da görmüştüm internette.

- Sabahleyin ayazda camların buzunu açmak için kullandığınız ürünler nelerdir, öncesinde tedbir için de ayrı bir ürünler oluyor mu?

- Eksi derecelerde el freni çekilmezse daha mı sağlıklı olur (araç viteste takılı olmalı)

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Elinizdeki plastik koruyucu ürünler yada lastik parlatıcı ürünlerde iş görür.
El freni çekilmezse donmaz. Disk frenlerde bu sorun olmaz gerçi. Kampana tipi frenlerde donuyor.

Celal

Usta Detaycı
Üye
Sonax lastik parlatıcı koruyucu var ben onu.kullanıyorum.sıvı ayakkabı boyalarının benzeri dışı

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Disk fren sisteminde de oluyor aslında donan balata kısmı değil el fren telleri oluyor.
Kampanada balatalarda yapışıp kalıyorlar. Sadece tel kısmı değil. Disktr o sorun daha az oluyor. Ama yapışmıyor değil tabi disktede balatalar. Sadece tel işi değil ordaki. Araya giren su donabiliyor.

can26

Profesyonel Detaycı
Üye
Frenler için gerekli önermeler yapılmış. Silikonunda uzun vadede fitil yapısını bozacağını düşünüyorum kendi adıma. Linkini bıraktığım ürün fitiller için öneriliyor kullanıyorum memnunum. Uygulamdan sonra hissedilir yenilenme olduğu aşikar.
Sonax Türkiye Araç Temizlik Bakım Ve Koruma Ürünleri

Cam içinde donmuş halde silecek çalıştırmayın, yağmur kaydırıcı vb. Yoksa ipa veya sonax,würth gibi buz çözücü ürünleri tercih edebilirsiniz sorun olmaz

Enx

Çaylak Detaycı
Üye
Frenler için gerekli önermeler yapılmış. Silikonunda uzun vadede fitil yapısını bozacağını düşünüyorum kendi adıma. Linkini bıraktığım ürün fitiller için öneriliyor kullanıyorum memnunum. Uygulamdan sonra hissedilir yenilenme olduğu aşikar.
Sonax Türkiye Araç Temizlik Bakım Ve Koruma Ürünleri

aslında benzer bı sorunm var benımde bu onerdığınız urun fıtıllerın yumuşamasını sağlıyor mu sol kapımın kapanması gayet yumuşak ama sağ kapıyı sert vurmak ıstıyor ben fıtıle yoruyorum fıtılı orjınal olarak bır yıl kadar oncesı değıstırmıstım sonra bu sorunum belirdı

can26

Profesyonel Detaycı
Üye
aslında benzer bı sorunm var benımde bu onerdığınız urun fıtıllerın yumuşamasını sağlıyor mu sol kapımın kapanması gayet yumuşak ama sağ kapıyı sert vurmak ıstıyor ben fıtıle yoruyorum fıtılı orjınal olarak bır yıl kadar oncesı değıstırmıstım sonra bu sorunum belirdı

Fitil montajında sorun olabilir belki bir kontrol ettikten sonra ürünüde deneyebilirsiniz, gıcırdama donma gibi sorunlarda yardımcı oluyor evet ama fiziki bir sorunda olabilir fitillerde kontrol etmekte fayda var. Kapı kilidi problemide olabilir,kilit diğer kapılardaki kadar esnek hareket edemeyebiliyor. Önceki araçlarımda buna benzer bi sorun yaşamıştım aynı sebeplidir belki

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Bu şekilde bir sorunun çözümü sonax fitil bakım ürünü olmayacaktır.

forzaGilles

Amatör Detaycı
Üye
İl
Istanbul
- Malum havalar soğudu, eksi dereceleri görüyoruz. Kapı fitilleri, kulplarının soğukta buz tutmaması, yapışmaması için önerileriniz nedir?
Kapı fitilleri için Würth Silikon spreyi önerir misiniz, vazelin kullanan da görmüştüm internette.

- Sabahleyin ayazda camların buzunu açmak için kullandığınız ürünler nelerdir, öncesinde tedbir için de ayrı bir ürünler oluyor mu?

- Eksi derecelerde el freni çekilmezse daha mı sağlıklı olur (araç viteste takılı olmalı)
Kapı fitilleri için silikon sprey kullananlar var ama yanlış bir uygulama., fitil/kauçuk gibi malzemelere silikonlu ürün kullanılmaması gerekir., sonax lastik parlatıcı diye geçen ürün (aslında bizim satış sitelerinin koyduğu isim bu) herşeyde olduğu gibi bunu da tüketiciye yanlış lanse ediyorlar., ürünün esas amacı kapı/bagaj/motor kaputundaki kauçuk fitiller için geliştirilmiş bir üründür., dış kabı siyah ayakkabı boyasına benziyen ürün.,
Sonax gummi pfleger/rubber care; Sonax Türkiye Araç Temizlik Bakım Ve Koruma Ürünleri

Kapının kilit göbeği için mi yoksa kapı kulplarının yani hareketli plastik parçalar için mi.? bakımı yerindeyse bşka bişey yapmanıza gerek yok (çekip bıraktığınızda gacırtı ses vs. yapıyorsa:

kapı askı gergisi kolu ve kapı kilitleri için: Tunap 901 veya Würth HHS Grease

kapı askısı gergi kolu ve kapı kilitlerinde PTFE içerikli (lityum katkılı) sıvı gres kullanılır/kullanılmalıdır., sıfır km araç aldığınızda bu bölgelerde beyaz renkli kremsi yapılı bir yağ sürüldüğünü görürsünüz., işte bu fabrikada montaj hattında kullanılan beyaz renkli kremsi yapılı ürün lityum sıvı grestir..!! lityum sıvı gres ürünlerin toz çekmesi normal yağlayıcılara göre çok daha azdır.!!

Kapı menteşeleri için: Tunap 902 veya Tunap 102

Anahtar kilit silindiri için; Tunap 102 veya Würth kilit silindiri spreyi (würth lock cylinder spray)

Tüm bu işlemleri uygulamanız için önce o bölgeleri APC tarzı bir temizleyici ve detay fırçası yardımıyla ile iyice temizlemeli sonrasında bakım/yağlama vs.. yapmalısnız..!! kirli yüzeye yapılan işlemin bir anlamı olmayacaktır..

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Kapı fitilleri için silikon sprey kullananlar var ama yanlış bir uygulama., fitil/kauçuk gibi malzemelere silikonlu ürün kullanılmaması gerekir., sonax lastik parlatıcı diye geçen ürün (aslında bizim satış sitelerinin koyduğu isim bu) herşeyde olduğu gibi bunu da tüketiciye yanlış lanse ediyorlar., ürünün esas amacı kapı/bagaj/motor kaputundaki kauçuk fitiller için geliştirilmiş bir üründür., dış kabı siyah ayakkabı boyasına benziyen ürün.,
Sonax gummi pfleger/rubber care; Sonax Türkiye Araç Temizlik Bakım Ve Koruma Ürünleri

Kapının kilit göbeği için mi yoksa kapı kulplarının yani hareketli plastik parçalar için mi.? bakımı yerindeyse bşka bişey yapmanıza gerek yok (çekip bıraktığınızda gacırtı ses vs. yapıyorsa:

kapı askısı gergi kolu ve kapı kilitlerinde PTFE içerikli (lityum katkılı) sıvı gres kullanılır/kullanılmalıdır., sıfır km araç aldığınızda bu bölgelerde beyaz renkli kremsi yapılı bir yağ sürüldüğünü görürsünüz., işte bu fabrikada montaj hattında kullanılan beyaz renkli kremsi yapılı ürün lityum sıvı grestir..!! lityum sıvı gres ürünlerin toz çekmesi normal yağlayıcılara göre çok daha azdır.!!

Anahtar kilit silindiri için; Tunap 102 veya Würth kilit silindiri spreyi (würth lock cylinder spray)

Tüm bu işlemleri uygulamanız için önce o bölgeleri APC tarzı bir temizleyici ve detay fırçası yardımıyla ile iyice temizlemeli sonrasında bakım/yağlama vs.. yapmalısnız..!! kirli yüzeye yapılan işlemin bir anlamı olmayacaktır..
Değerli bilgiler için teşekkür ederiz, not aldım.

ugurus

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İzmir-Antalya
Bende autofinisse spritzz var. Kapı fitillerini onun ile silsem olur mı ? Fitil dediğim. Kapı içimdeki yumuşak yuvarlak kısım . Yada hafif nemli bez ile şampuan bulaşmış bez ile silsek. ?

araca sıktığım sprey wax veya quaick Detailer bi zarar verir mi ? Soruyorum çünkü bazen bazı ürünler arabanın bi kısımına faydası varsa bi yerine zarar olabilir .
Araba İbiza. Arabanın dışındaki plastik kısımları nasıl temizleyip silebilirm ? Şampuan ile yıkadıktan sonra nemli nemli silsem yeter mi acaba ?

thelordof

Acemi Detaycı
Üye
İl
Ankara-Tokat

Tamam hocam çok sağolun, kapı kilidin de vs sıkıntı yok ama yine de malzemeleri tedarik edeyim.