Kıştan Çıkış Detaylı Dış Temizliği.

furkanaykac

Acemi Detaycı
Üye
İl
Çorum
Uzun süredir aklımda olan, kışın bütün kirlerini attığım ve wax'ı yenilemekten çok, Gyeon Wet Coat'ın aracın üzerindeki Soft99 Kiwami ile nasıl çalışacağını merak ettiğim bir günde öğlen 3 gibi işlerimi bitirip aracı temizlik alanıma çektim.

WhatsApp Image 2019-02-17 at 16.34.53.jpeg

Önemli olan husus Nilfisk C120.7'nin basınçlı hortumu 6 metre bu konumda koyduğum zaman aleti hiç yerinde oynatman her tarafını dolanabilmemdi. Bu pozisyonları ayarlamam benim için bir hayli zordu, ama ilk defa yapmadığım için her seferinde hızlanıyordum. Bir diğer zorlukta iş yerimin önünde bu işlemleri yapmak için dışarıya kışın donma riskinden dolayı bahçe suyu vanası veremedim. Bu yüzden tuvalet musluğundan suyu alıyorum elektriği çekiyorum vs derken makinanın kurulumu toplanması yaklaşık 1 saatimi alıyor :)

Aracın ve basınçlı makinanın herşeyi hazır olduğu için. Sıra geldi kullanılacak malzemelere.

WhatsApp Image 2019-02-17 at 16.34.42.jpeg

Aslında olay basitti,

Ön yıkama olarak Valet pro Advantage Snow Foam hazırlamıştım çarşamba günü ani bir yağmur bastırınca toparlanmak zorunda kalmıştım. Nilfisk'in başarısız da olsa foam lance aparatına koymuştum. Bu foam lance aparatının kötülüğü çok sulu atmasıydı. Çinden basınçlı makina için ileriki günlerde epeyce alışverişim olacak.

Jant temizleyici olarak o kadarda özel şeylerim yok sonuçta en fazla kirlenen yer diye Plenty'nin jant temizleyicisini aldım. Zaten ön yıkama ve ana yıkamadan sonra epeyce bir yumuşayacağı için ve fırçalanacağından ekstra bir bilbery'e de ihtiyaç duymadım.

Çift kova yıkama içinde Zymöl Autowash'tan tek kapak ve kendi imkanlarımla oluşturduğum dirt guardlı vileda kovasında çok iyi bir ikili olacağını düşündüm :)

Lastik parlatıcı olarakta yine ucuza kaçtım diyebilirim. Autokit'in lastik parlatıcısı vardı.

Aksesuar olarakta auto hdm'nin yün eldiveni ve valet pro'nun detay fırçaları bana eşlik edecekti.

En son olarakta Gyeon Wet Coat'ı kullanacaktım.

Eldiveni giyerek işe koyulduk.

Sonuçlar böyle :)

Gyeon wet coat uygulamasından hemen sonraki durumu.

WhatsApp Image 2019-02-17 at 17.44.37.jpeg
WhatsApp Image 2019-02-17 at 18.11.22.jpeg WhatsApp Image 2019-02-17 at 18.11.34.jpeg WhatsApp Image 2019-02-17 at 18.11.50.jpeg

Yaşadığım sorunlar ise.

Kasım'da wax uyguladığımdan beri aracım hidrofobinin etkisiyle ve havaların kötülüğü üstüne birde askere gitmemden dolayı yıkanmadı, haliyle yüksek miktarda trafik filmi oluştu. Buna valet pro asf'nin oranlarını en yüksek seviyede tutmama rağmen 3 turda basınçlı makinanın etkisiyle anca çıkarabildi. Ki bunda foam lance aparatının da etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Mecbur çift kova işini çok daha dikkatli yapmak durumunda kaldım, güvenemediğimden ötürü.

Beni asıl yolda bırakan şeyse SuperClean'in büyük boy kurulama havlusuydu.

Gyeon Wet coat'ın etkisiyle araç suyu üstünden atmasına rağmen. bez kalan damlaları toplamaktan oldukça uzak kaldı.

Böyle değildi önceki kullanımlarım da bunu yaşadığımı hatırlamıyorum.

Bu yüzden alışveriş listesine yeni bir ürün daha eklendi..

Bundan sonraki hedefim,

1) Mjjc Foam Lance
2) İyi bir kurulama havlusu
Şuan en acil bu ikisi lazım :)

Buraya kadar sıkılmadan okuyan herkese teşekkürler :)

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, araç kendine gelmiş.
Yıkama makinası için kendine daha pratik bit yöntem bulmalosın her seferinde 1 saat uğraşmak zamanla bıktırabilir seni.
Makinaların kendi köpük aparatları genelde oldukça zayıf kalıyor ve oldukça fazka ürün tüketiyor. Mjjc yada Sam's gibi bir marka acilen edinmeniz önemli. Bir de işin motivasyon kısmı var. Köpük ayrıca motive ediyor.
Plenty den sonra iyi bir jant temizleyici tavsiye ederim. Ama bu kesinlikle Billberry olmaz.
Zymöl mükemmel bir tercih ama 1 kapak bana az geldi. 2 kapak yapsanız daha iyi olur.
Ansf ye yapabileceğinden fazlasını beklemişsiniz. Ansfyi değil mmjc ne ile kullanırsanız kullanın trafik filmini sökmeyecektir.
Supercleanın bu durumu süpriz olmamış, çoğumuzun hatta hepimizin başına gelen bir durum, bir süre sonra banyo paspası rütbesine terfi ediyor bu havlu.
Finaller güzel olmuş.

green_spell

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Öncelikle elinize sağlık.
1 saat makineyi kur-kaldır uzun bir süre, ama benzinlikte araba yıkayan biri olarak böyle bir mekana sahip olmanız da büyük kolaylık bence. Zamanla daha hızlı halledersiniz bu işlemi.
@onurçiko zaten gerekeni söylemiş, zymöl ve ansf konusunda kendisine katılıyorum.
Superclean maalesef yine şaşırtmamış. Ben tecrübe etmesem de bir arkadaşımın 3-4 yıkama sonra neden bu bez kurulama yapmıyor artık demesiyle anladım ki nasıl yıkarsanız yıkayın superclean bezin kurulama performansı tek seferden ibaret.

smtcglr

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul - Beylikdüzü
Elinize sağlık güzel temizlik olmuş kış sonrası, şu süperclean wolly den bende de var bende son 3-4 yıkamamda hiç memnun kalmadım,. Bende havlu arayışındayım ama korea klin de çok pahalı arkadaş :yazik:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Ellerinize sağlık. Güzel temizlik olmuş.

Bir kaç tavsiyede bulunacağım. ANSF kış günlerinde trafik filmini sökme konusunda maalesef başarısız bir ürün. Aslında ph dengeli çoğu şampuan zorlanıyor bu tür kirleri sökerken. Bu nedenle beklentinizi yüksek tutmayın. Sizin de dediğiniz gibi çift kovaya dikkat ederseniz çizilmelerin önüne geçmiş olursunuz.

Bu arada zymöl auto wash için kullandığınız oran yetersiz gibi geldi bana. En az iki kapak atmanızı tavsiye ederim.

Cangp2

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Elinize saglik guzel anlatimli bir konu olmus. Ansf icin arkadaslar her seyi zaten soylemisler. Bence de onun yerine ceviz gibi iyi bir prewash almaniz cizme riskini minimize etmekte yardimci olacaktir. Duzeni kurma toplama suresi ise hayli uzun umarim daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

furkanaykac

Acemi Detaycı
Üye
İl
Çorum
Eline sağlık, araç kendine gelmiş.
Yıkama makinası için kendine daha pratik bit yöntem bulmalosın her seferinde 1 saat uğraşmak zamanla bıktırabilir seni.
Makinaların kendi köpük aparatları genelde oldukça zayıf kalıyor ve oldukça fazka ürün tüketiyor. Mjjc yada Sam's gibi bir marka acilen edinmeniz önemli. Bir de işin motivasyon kısmı var. Köpük ayrıca motive ediyor.
Plenty den sonra iyi bir jant temizleyici tavsiye ederim. Ama bu kesinlikle Billberry olmaz.
Zymöl mükemmel bir tercih ama 1 kapak bana az geldi. 2 kapak yapsanız daha iyi olur.
Ansf ye yapabileceğinden fazlasını beklemişsiniz. Ansfyi değil mmjc ne ile kullanırsanız kullanın trafik filmini sökmeyecektir.
Supercleanın bu durumu süpriz olmamış, çoğumuzun hatta hepimizin başına gelen bir durum, bir süre sonra banyo paspası rütbesine terfi ediyor bu havlu.
Finaller güzel olmuş.
Çok teşekkür ederim. Jant temizleyici olarak ne öneririsiniz ?

Öncelikle elinize sağlık.
1 saat makineyi kur-kaldır uzun bir süre, ama benzinlikte araba yıkayan biri olarak böyle bir mekana sahip olmanız da büyük kolaylık bence. Zamanla daha hızlı halledersiniz bu işlemi.
@onurçiko zaten gerekeni söylemiş, zymöl ve ansf konusunda kendisine katılıyorum.
Superclean maalesef yine şaşırtmamış. Ben tecrübe etmesem de bir arkadaşımın 3-4 yıkama sonra neden bu bez kurulama yapmıyor artık demesiyle anladım ki nasıl yıkarsanız yıkayın superclean bezin kurulama performansı tek seferden ibaret.
O konuyu düşünüyorum iki seçenek var eğer kovadan su çektirirsem, ki böyle bir özelliği var basınçtan kaybedeceğim onu kurmam baya kısa sürüyor. Ama makinanın bütün esprisi kayboluyor. İlerleyen zamanlarda belki dışarıya bir musluk verebilirsem ve bu hortumu oraya sabitlersem işim yarıya kısalmış olur.

Elinize sağlık güzel temizlik olmuş kış sonrası, şu süperclean wolly den bende de var bende son 3-4 yıkamamda hiç memnun kalmadım,. Bende havlu arayışındayım ama korea klin de çok pahalı arkadaş :yazik:
Şuanda aklımda gyeon silk dryer'ın büyük boyu var. 130 lira. Korea Klinle kıyasla nasıldır ?

Elinize saglik guzel anlatimli bir konu olmus. Ansf icin arkadaslar her seyi zaten soylemisler. Bence de onun yerine ceviz gibi iyi bir prewash almaniz cizme riskini minimize etmekte yardimci olacaktir. Duzeni kurma toplama suresi ise hayli uzun umarim daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Ceviz Pre Wash nedir ? Forumda sipariş konusunu gördüm ama ürünü bilmediğim için araya katılamadım

Çok teşekkür ederim

nuriksari

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Dubai
Furkan ellerine sağlık @furkanaykac Güzel bir temizlik olmuş ama belirttiğin hususları kesinlikle çözmen lazım yoksa detaydan soğursun. :) kurulama havlusu twisted pile bir tane alıyorsun 150civarı vererek ve konu kapanıyor. Foam lance mjjc aliexpress iyi diyorlar işini görecektir. Yıkama makinesine kendin çözüm bulacaksın artık ve Zymöl şampuan da 10litre suya 30ml tavsiye ederim bol köpüklü yoğun kaygan olur fethedersin. Jant için de chemical guys signature series Wheel cleaner ya da diablo gel tavsiye ederim konsantre ve ekonomiktir. Güzel birkaç fırça ve eldiven ile birlikte.

furkanaykac

Acemi Detaycı
Üye
İl
Çorum
Furkan ellerine sağlık @furkanaykac Güzel bir temizlik olmuş ama belirttiğin hususları kesinlikle çözmen lazım yoksa detaydan soğursun. :) kurulama havlusu twisted pile bir tane alıyorsun 150civarı vererek ve konu kapanıyor. Foam lance mjjc aliexpress iyi diyorlar işini görecektir. Yıkama makinesine kendin çözüm bulacaksın artık ve Zymöl şampuan da 10litre suya 30ml tavsiye ederim bol köpüklü yoğun kaygan olur fethedersin. Jant için de chemical guys signature series Wheel cleaner ya da diablo gel tavsiye ederim konsantre ve ekonomiktir. Güzel birkaç fırça ve eldiven ile birlikte.
Sağol Nuri abi :) Senden aldığım Jet Seal'i camlara ayırdım. :) su kaydırıcılığı baya iyi :)

Gyeon Silk Dryer nasıldır ?
Yoksa Klin Korea Twisted Pile mi bakınayım ?

CG signature series wheel cleaner'ın fiyatıda uygunmuş 3.78 litreliğinin. Bunuda alacağım :)

Yasin.Dogan

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Sağol Nuri abi :) Senden aldığım Jet Seal'i camlara ayırdım. :) su kaydırıcılığı baya iyi :)

CG signature series wheel cleaner'ın fiyatıda uygunmuş 3.78 litreliğinin. Bunuda alacağım :)
bende silk dryer da klin duo evo da var. kurulama perf. açısından klin çift katlı olduğundan açık ara önde. 2 side çok iyi kurular, silk dryer çabuk su dolar. 2 side twisted pile. Asıl amacı olan çizmeden kurulamayı 2 side başarılı şekilde yerine getirir. Alabiliyorsanız klin veya çift taraflı olan twisted pile bir bez alın. Yalnız kullanırken dikkatli olun. iplikler kenara köşeye takılarak sökülebilir. bu da bezi mundar eder.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Ellerine sağlık güzel temizlik olmuş. Birkaç ürün ilavesiyle istediğin noktaya gelir.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

nuriksari

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Dubai

Jetseal jantlarda da kullanabilirsin çok iyi. Kışın wax altına zemin ya da tek başına da iyi. Camlarda başarılı. Cam tavanda da başarılı.
Silk dryer şu bu uğraşma. Bütçen el veriyorsa ses et çift taraflı bir twisted pile ayarlayalım kurulama havlusu defterin kapansın. Cg signature series iyi ürün sulandırma oranı da iyi ekonomik oluyor. Galon alırsan bitmez bir ömür istersen bölünmüş ayarlarız .

Cangp2

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
@furkanaykac Ceviz forum icin ozel uretilen bir on yikama urunu. Aracin kirlilik durumuna gore sulandirma yapiyorsunuz ve aracin uzerine kirliyken uyguluyorsunuz. Yanilmiyorsam cok yakin zamanda alim yapildi o nedenle ancak stogu olan arkadaslardan rica edebilirsiniz aksi takdirde yeni alim muhtemelen yaza dogru olacaktir. Beklemek istemezsenizde baska urunlere yonelebilirsiniz.

ege

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
izmir
elinize saglık . zamanla çok daha iyileri olur.

furkanaykac

Acemi Detaycı
Üye
İl
Çorum
Ceviz Pre Wash forum ailesi için ürettirilen bir ön yıkama şampuanıdır. Aşağıdaki linkten ürün ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir siniz ;)

Ceviz Prewash [Ana Konu] Detail Forum'a Özel
Cevizin özellikleri gerçekten etkileyiciymiş. Yetişememek gerçekten üzücü.

Peki bu ürünün marka olarak en yakın alternatifi nedir. Yoksa Valet pro Snow foam combo 2 mi , Valet pro cirtus pre wash mı, Autoglym Multiwash TFR'mi bu ikisinden birini almayı düşünüyordum.

Sizce hangisi en yakın etkiyi sağlar ?

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Cevizin özellikleri gerçekten etkileyiciymiş. Yetişememek gerçekten üzücü.

Peki bu ürünün marka olarak en yakın alternatifi nedir. Yoksa Valet pro Snow foam combo 2 mi , Valet pro cirtus pre wash mı, Autoglym Multiwash TFR'mi bu ikisinden birini almayı düşünüyordum.

Sizce hangisi en yakın etkiyi sağlar ?
Tam olarak karşılığı diyemem ancak aynı klasmanda olan ürünler valet pro citrus pre wash veya autoglym multiwash TFR.

Combo2, ANSF, Honeydew, Magifoam gibi ürünler ön yıkama şampuanlarıdır. Yani snow foam.