Kütüphane

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Katılım
3 Ağu 2018
Mesajlar
2,837
Beğeniler
5,946
#1
Herkese selamlar,

Forumumuzda mutlaka fırsat buldukça okumayı sevenlerimiz vardır.Sizde bilirsiniz okuyup anlamlı gelen bir cümle bazen bir bakış açısı bazen de bir tecrübe olabiliyor. Böyle kıymetli bir ortamda kişi zevklerine de güvenebileceğimi düşündüğümden böyle bir konumuz olsun istedim uygun görülmezse müdahale edilebilir tabii.

Başucu kitaplarımızı paylaşırsak güzel bir alışveriş yapabiliriz diye düşünüyorum. Belki okumaya üşenen arkadaşlar içinde bir katkımız olmuş olur :)

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları
John Perkins


Gelişmekte olan ülkeler üzerinde “ekonomik tetikçilerin” kurguladığı düzenleri anlatan bir kitap henüz okuyorum daha ben sevdim siyasi,politik,ekonomi kavramlarıyla ortaya karışık çok ders alınması gereken bir kitap.

İlk paylaşımımı yapıp kaçayım ben :utandim:
 
Son düzenleme:

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
Katılım
25 Kas 2017
Mesajlar
1,524
Beğeniler
3,629
İl
-
#2
Yine ne satıyor acaba (hatta kütüphane satılıyor sandım) diye girdim ilk başta :). Neyse tebrik ederim güzel konu olmuş. Herkesin sadece bir kitap önerme hakkı yoktur umarım diyerek siftahı biraz ağır bir kitapla yapıyorum;

Gölgesizler - Hasan Ali Toptaş

Emek ister biraz. Biraz da yaşanmışlık. Ancak Yunus Nadi ödülü almış bu eser ve yazarı için Türkçe öğrenmek lazım diyen yabancılar yerden göğe kadar haklı. "Kar neden yağar kar?"
 

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Katılım
3 Ağu 2018
Mesajlar
2,837
Beğeniler
5,946
#3
Yine ne satıyor acaba (hatta kütüphane satılıyor sandım) diye girdim ilk başta :). Neyse tebrik ederim güzel konu olmuş. Herkesin sadece bir kitap önerme hakkı yoktur umarım diyerek siftahı biraz ağır bir kitapla yapıyorum;

Gölgesizler - Hasan Ali Toptaş

Emek ister biraz. Biraz da yaşanmışlık. Ancak Yunus Nadi ödülü almış bu eser ve yazarı için Türkçe öğrenmek lazım diyen yabancılar yerden göğe kadar haklı.
Yok hocam bu satış değil :utandim:
Dilediğimiz kadar önerebiliriz bence hiç sorun değil ,keyifli okumalar :)
 

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
Katılım
25 Kas 2017
Mesajlar
1,524
Beğeniler
3,629
İl
-
#5
Detailforum Kültür Sanat Köşesi'nde bugün distopya sevenler için birkaç başucu kitabı önermek istiyorum;

1) "Sineklerin Tanrısı" - William Golding
Adaya düşen bir grup çocuğun maceraları gibi başlasa da distopik bir roman olan eserde insan, iyilik-kötülük, aidiyet, korku ve sonuçları, demokrasi-güç-sağduyu üçgeni gibi kavramlar çocuklar üzerinden muazzam bir titizlikle anlatılıyor. Filmi de var dileyen onu da izleyebilir.

2) "Biz" - Yevgeniy İvanoviç Zamyatin
1920'lerde yazılan bu eser türünün mihenk taşlarından birisi (hatta yaratıcısı) olarak kabul edilir. Günümüzde kendisinden esinlenilerek yazılan "Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley’" ," Mülksüzler - Ursula K. Le Guin" ve "1984 - George Orwell" gibi eserler daha fazla bilinse de en az onlar kadar çarpıcı bir eserdir. Yazarının ifade ettiği gibi “Devlet kendini ve hedeflerini yaşatıyor, ama ölmeyi gönüllü olarak elbette kabul etmiyor – o yüzden yeni şimşekler, fırtınalar, kasırgalar başlayacak. Böyledir bu yasa, sonsuza dek fırtına gibi bir ‘d’ ile taçlanan o yumuşak ‘evrim’ böyledir. Fırtınanın güçlü nefesi bu sayfalarda duracak.”

3) "1984" - George Orwell
Geçen sene başlayan bir furya ile her yerde satılır oldu. O sebeple aşağı yukarı herkesin gözüne çarpmıştır. 1949 yılında yazılmış olsa da günümüzde her milletten okur için oldukça tanıdık bir tablo çizer. "Biz"e göre dili biraz daha kolay olup bilim kurgu öğeleri çok boğmaz.

4) "Hayvan Çiftliği" - George Orwell
Çarlık ve sosyalizm eleştirisi üzerine bir roman olarak kabul edilse de diktatöryel eğilimleri konu aldığı için yine herkesin tanıdık bir parça bulabileceği muazzam bir eser. Sadece şu cümle dahi kitaba ilgi çekmek için yeterli diye düşünüyorum "Bütün hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşittir."

Hadi kalın sağlıcakla.
 
Son düzenleme:

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
Katılım
25 Kas 2017
Mesajlar
1,524
Beğeniler
3,629
İl
-
#11
"Kör Baykuş (Orj. Buf-i Kur)" - Sadık Hidayet

Bu sefer biraz farklı bir kitap önereyim istedim. İran edebiyatının en önemli isimlerinden, doğunun Kafka'sı olarak bilinen Sadık Hidayet'in iç dünyasını, içsel karmaşasını hem gerçek hem de gerçeküstü biçimde anlatan muazzam bir eser. Fiziken 100 sayfa ancak okurken yıllarca yaşanılanlardan damıtılmış düşüncelerin ağırlığını hissedeceksiniz. "Yaralar vardır hayatta, ruhu cüzzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen,kemiren yaralar" diye başlar alır başka yerlere götürür. Karanlık bir atmosferi vardır ancak okurken belki sizin de hissettiğiniz ancak bir araya toparlayamadığınız bir takım duygulara tercüman olur. Behçet Necatigil çevirisi muazzamdır. Hadi kalın sağlıcakla..
 

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
Katılım
25 Kas 2017
Mesajlar
1,524
Beğeniler
3,629
İl
-
#12
Burayı biraz boşlamışım. 3 kitap önerisi bırakıyorum buraya;
1) Jose Saramago- Körlük
Bu eserin ismini pek çoğunuz duymuştur. Kitaplarla arası olan duymuştur en azından. Maddesel olarak “Körlük” hastalığının salgın olarak yayıldığı bir distopyayı konu alır. Metaforik olarak bakarsak ki zaten öyle bakmak lazımdır, günümüz insanının duyarsızlığını anlatır. Anlatır da pek güzel anlatır. Okuyun ki kendinizi sorgulayın.
2). Jared Diamond - Tüfek, Çelik ve Mikrop
Yuval Noah Harrari’nin meşhur “Hayvanlardan Tanrı’lara Sapiens” kitabını okumuş ve homo sapiens türünün gelişimine ilgi duymuşsanız, tarihsel nedenlerini de pek tabi merak etmişsinizdir. Edin de zaten. Bu kitap ufkunuzu iki belki üç katına çıkarır.

3) Oscar Wilde - Dorian Gray’in Portresi
Şimdi benim İngiliz edebiyatına zaafım olduğu doğrudur. Ama bu kitabı önermemin sebebi bu değil. Spoiler vermeyeceğim ancak düz okursanız evet bir ressam, bir soylu bir de yakışıklı ve iyi aileden gelen adamın hikayesi. Bu haliyle bile okunur. Satır arası ise ufkunuzu fezaya çıkarır mı? Doğru okursanız evet. Oscar Wilde zamanında eleştirilirmiş şiirden öteye bir şey yazamazsın diye. Sonuç bu. Kimisine göre Dorian okuyucu, portre kitap, Lord Henry ise Oscar Wilde’dır. Olabilir mi? Mümkün. Kitabı bitirince tekrar düşünün. Hatta gelin sohbet edelim.

Bol bol okuyun dostlar. Hadi kalın sağlıcakla.
 
Son düzenleme:

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
Katılım
25 Kas 2017
Mesajlar
1,524
Beğeniler
3,629
İl
-
#13
Normalde zaman bulamıyorum ama bayram tatilinde kitap okumak istiyorum diyen olabilir belki diye iki kitap tavsiye edeyim. Okuyup geçeyim türden Kitaplar değiller. Şimdiden uyarayım.

1) Dinle Küçük Adam - Wilhelm Reich
Bir çok bakımdan insana kendini sorgulatan başucu kitabı kategorisinde güzel bir kitaptır. Günümüzde pek çok mecrada karşımıza çıkar küçük adamlar. Az okur, kincidir, kibirlidir, beğenilmeye muhtaçtır, bıdı bıdı yazar/konuşur ama dinlemez, tüketir, vs. vs. Neyse okuyun okutun güzel kitaptır. Bir de ufak bir alıntı bırakayım;

Küçük adam, çünkü sen, bir hayvan gibi huysuz bir halde bana geldiğinde tanıdım seni; seni o halinle gördüm. Büyük bir boşluk ya da güçsüzlük duyduğun, ya da ruhsal akılsal sağlığının en bozuk olduğu anda geldin bana. Böylece, seni tanıdım. sen yalnızca çorbaya kepçe daldırmasını bilirsin, yalnız almasını bilirsin sen. Bir şey yaratamaz, veremezsin. Çünkü temel bedensel davranışın sürekli olarak kendini tutmanı ve kin gütmeni gerektiriyor; çünkü içinde gerçek ve doğal sevgi ve verme duygusu uyandığında birden paniğe kapılıyorsun. Sendeki alma eyleminin temelde yalnızca bir anlamı var: kendini büyük bir oburluk içinde parayla, mutlulukla, bilgiyle doldurmak istiyorsun, çünkü kendini boş, aç, mutsuz hissediyorsun küçük adam; gerçekten bilgili saymıyorsun kendini, ya da gerçekten öğrenmek istediğine inanmıyorsun. Gene aynı nedenle hakikatten kaçıyorsun.”

2) Huzursuzluğun Kitabı - Fernando Pessoa

Psikolojik olarak hazır olunmadan okunamayacak bir kitap esasen. Melankoliktir, varoluş sancısı ve nihilizm kıyılarında dolaşır. Ve fakat Albert Camus - Yabancı okuyup da sevmişseniz mutlaka okuyun derim. Yine ufak bir alıntı bırakıyorum;

“Ben, herhangi bir yerin yakınlarındaki küçük bir evde, bugün yaratmadığım eseri o gün de yaratmayarak, yaratmamayı sürdürebilmek için de bugünkülere benzemeyen gerekçeler bulmaya çalışarak huzur içinde yaşıyor olacağım. Ya da berduşların kapatıldığı bir yerde, dibe vurmanın hazzıyla yuvarlanıp gidiyor olacağım, kendilerini vaktiyle deha sanmış, oysa düş gücünden yoksun birer dilenci olmaktan öteye gidememiş döküntülerin arasına karışacak, hayatta ne başarıya ulaşabilmiş, ne de her şeyi elinin tersiyle itmeyi becerip öbür türlü başarı kazanabilmiş o isimsiz kalabalıkta eriyeceğim.”

Bol bol okuyun dostlar. Hadi kalın sağlıcakla.
 

El_Diablo

Tecrübeli Detaycı
Üye
Katılım
11 Tem 2018
Mesajlar
479
Beğeniler
958
Yaş
40
İl
Frankfurt
#14
Ilgim olsada pek kitap okumuyorum......ama okudum birtane kitap var , onuda tavsiye ederim.
Ken Follett - Pillars of the earth (türkce Bir katedralin öyküsü)
 

Polonur

Tecrübeli Detaycı
Üye
Katılım
5 Şub 2019
Mesajlar
585
Beğeniler
908
Yaş
31
#15
Ben de en son Reşad Ekrem KOÇU’nun “Tarihimizde Garip Vakalar” kitabını okumuştum. Tarihle ilgili gerçekten önemli bilgiler edinebilirsiniz. Şuan aynı yazarın “Yeniçeriler”kitabını okumaktayım. Bu kitabını da tavsiye ederim. Yeniçerilerin kuruluştan itibaren başlayan ve yokoluş sürecine giden durumlarını anlatıyor.
 

Shirb13

Uzman Detaycı
Üye
Katılım
5 Ara 2019
Mesajlar
979
Beğeniler
4,163
İl
Tekirdağ
#18
müthiş bir konu olmuş, hatta kitap önerilerine veya okunan kitap sayısına göre kitap kurdu etiketi de eklenebilir profil kısmına :D

Ben Nassim Nicholas Taleb'den Siyah Kuğu Olasılıksız Görünenin Etkisi ile ilk önerimde bulunmak istiyorum. Biraz ders kitabı gibi ama bakış açınıza +1 değil 1.500 katacaktır. Charles Duhigg Alışkanlıkların gücü 6 ayda 1 bilincinizi diri tutmak adına tekrar tekrar okunması gereken bir kitap.

Romanlar açısından bakacak olursak konuya sıkı bir Dan Brown hayranıyım ve tüm kitaplarını önerebilirim. Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter kapışmasında ben Harry Potter cephesindeyim :) Adam Fewer Olasılıksızlık tam bir baş yapıt. Bu kısımda milenium serisine değinip Lisbeth Salender Reyisimizi anmazsak roman dünyasına çok büyük bir ayıp yapmış olurum kendi adıma :)

Yerli ve orta doğuya doğru kayacak olursam kürk mantolu madonna ve amin maalouf doğunun limanları hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. İkisi de resmen bitmesin ve bir şekilde devam etsin istedim.

Stefan Zweig Satranç mükemmel bir kitap diğer kitapları da fena değil ama Karmaşık duygular adlı kitabından uzak durun, bir adamın kızına olan aşkını ve kıskançlıklarını anlatıyor. Okurken miğdem bulandı ve yarıda bıraktım. Kitaplara olan saygımdan atamadım da. Hediye edilip al oku denecek bir kitapta değil. acayip bir şey.

Kişisel gelişim meraklıları için Haluk TATAR'ın tavsiyeleri çok iyidir. Ama genelde bilinç üzerine yürür.

şimdilik bu kadar :)

edit: yalnız konu baya eskiymiş sonradan fark ettim :D
 

erguel

Tecrübeli Detaycı
Üye
Katılım
3 Kas 2017
Mesajlar
253
Beğeniler
735
İl
İstanbul
#20
Yine ne satıyor acaba (hatta kütüphane satılıyor sandım) diye girdim ilk başta :). Neyse tebrik ederim güzel konu olmuş. Herkesin sadece bir kitap önerme hakkı yoktur umarım diyerek siftahı biraz ağır bir kitapla yapıyorum;

Gölgesizler - Hasan Ali Toptaş

Emek ister biraz. Biraz da yaşanmışlık. Ancak Yunus Nadi ödülü almış bu eser ve yazarı için Türkçe öğrenmek lazım diyen yabancılar yerden göğe kadar haklı. "Kar neden yağar kar?"
Hocam bu kitap cidden efsane bir kitap yahu...