Mercedes Benz CLK200 | Boya Düzeltme ve Koruma | ATC Detailing

TalhaCelik

Amatör Detaycı
Üye
İl
İst
Herkese Merhabalar
ATC Detailing'in bu sefer ki konuğu yine çok özel bir Mercedes.
Nedense uygulamaya mercedes gelince ayrı bir heyecanlı oluyorum bir an önce uygulamaya başlayası geliyor insanın.
Küçüklükten beri içimde olan mercedes sevgisi bu tip araçlar geldikçe her geçen gün gittikçe artıyor tabi.
Lafı fazla uzatmadan yapılan işlemlere geçelim.
Araç 2008 model mercedes clk200 komprassor.
Mercedesin gerçekten mercedes olduğu yıllara ait bir araç, her detayında ayrı bir güzellik ayrı bir işçilik var.
Birkaç önceki uygulamadan hatırlarsanız w211 kasa kodlu e200 uygulamaya gelmişti onu yaparken de aynı hislerle çalışmıştım ve yine ortaya gayet güzel bir sonuç çıkmıştı.
Aracın boya koduna bakma fırsatım olmadı ama gördüğüm kadarıyla mercedesin en güzel renklerinden biri olan 197 obsidian black metallic.
İçerisinde bolca sim mevcut olan bir boya oldukça sert ve kalın bir boya diyebiliriz.
Üzerinde istediğiniz işlemi yapabilirsiniz zımpara kat kat polisaj vs. bana mısın demiyor boya :)
Önceki uygulamalarda fotoğraflar az diyordunuz bu sefer bol bol fotoğraf ve video mevcut :)

Araç uygulamaya ilk geldiğinde bu şekildeydi.

IMG_5107.JPG

IMG_5109.JPG

İlk olarak Valet Pro Combo2 ile ön yıkama yapıyoruz.

IMG_5110.JPG
IMG_5112.JPG

Detay kısımlarına valet pro detay fırçası ile 3d orande degreaser uyguladım.

IMG_5113.JPG IMG_5115.JPG

Ardından Koch Chemie FB demirtozu ile jantlara ve kaportaya demirtozu temizliği yaptım.
Demirtozunun fotoğrafları yok malum eller biraz kirliydi o sıra
Ardından Valet Pro mavi kil ile kil temizliği yaptım çok bir şey çıkmadı yüzeyden.

IMG_5118.JPG

Aracı içeri aldıktan sonra kurulamaya başladım. Kurulama bezi olarak Klin Korea'nın bezini kullanıyorum. Kurulama bezi olarak üstüne tanımıyorum.

IMG_5119.JPG

Ardından maskeleme işlemine geçiyorum araçta çok fazla plastik kısım bulunmadığı için uzun sürmedi maskeleme.

IMG_5120.JPG

Ardından başlıyoruz polisaj işlemine.
Kalın aşındırıcı olarak Menzerna 400 Yeşil yün ped olarak Ufs Domestic kullandım rotary makine ile.
Ardından Menzerna 400 ve Menzerna hare süngeri ile ara kesim yaptım.
Son olarak Tac System Refinish 3 ve Koch Chemie finish süngeri kullandım orbital makina ile.
Genellikle polisaj aşamasında tek bir markanın ürünlerini kullanmıyorum.
Her aşamada farklı markaların ürünlerini kullanarak birbirlerine uyum sağlıyorlar mı bunu inceliyorum.
Herhangi bir pastanın bir kusuru varsa diğeri onu ortaya çıkarabiliyor bazen bundan dolayı farklı markalar ile devam ediyorum.

Kaputa daha öncede bir şeyler yapmaya çalışmışlar ama asıl amaçları ne anlam veremedim.
Fotoğrafta görüldüğü üzere sağ yukardan sol alt tarafa doğru iki tane kalın çizik iniyor.
Yüzeyde ki rds ve harelenmeleri aldıktan sonra bu iki kalın çizik kaldı baktım gidecek gibi değiller çıkardım 2500 sulu zımparayı, boya da daha
önceden bildiğim bir boya bana mısın demiyor bir güzel zımpara yaptım bu iki çiziğe el mahkum gittiler tabi :)

IMG_5121.JPG
IMG_5122.JPG
IMG_5125.JPG

Biraz 50/50 bırakalım buraya :)

IMG_5128.JPG
IMG_5131.JPG
IMG_5137.JPG

Bahsettiğim kalın çiziklerin 50/50 durumu bu şekilde.
Geri kalan çiziklere de aynı şekilde sulu zımpara yapıyoruz.

IMG_5142.JPG
IMG_5143.JPG
IMG_5145.JPG

Ardından yan panellere geçiyoruz.

IMG_5146.JPG

Menzerna 400 ve yün ped sonrası

IMG_5148.JPG

Ara kesim sonrası

IMG_5149.JPG

Son katın ardından simleri dansı :)

IMG_5154.JPG

Bu da 50/50

IMG_5151.JPG
IMG_5157.JPG

Bagaj kapağının üstünde iki tane derin çizik vardı.
Çizik kalemi ile üstlerinden geçmişler ama pek bir fayda sağlamamış.
2500 zımpara ile sulu zımpara yaptım bunlarada.

IMG_5159.JPG
IMG_5160.JPG

İlk seferde tam istediğim gibi olmadı.

IMG_5164.JPG

Ardından bir kat daha geçtim biraz daha düzeldi.

IMG_5165.JPG

Son bir kat daha zımpara yaptım tam istediğim gibi oldu.

IMG_5166.JPG
IMG_5167.JPG

Sonuç olarak bu şekilde oldu yüzde 90 kayboldular diyebilirim.
Önceden çizik kalemi ile müdahale edilmeseydi tamamen giderdi sanırım.
Normal gün ışığında belli bile olmuyorlar.

IMG_5168.JPG
IMG_5169.JPG
IMG_5170.JPG

Bagaj kapağının son durumu bu şekilde :)

IMG_5172.JPG

Kaputun diğer yarısı bu şekilde

IMG_5176.JPG

Aynı şekilde lokal zımparala yapıyoruz kaputa.
IMG_5177.JPG

Araç biraz alçak olduğundan alt taraflara polisaj yaparken zorlanmamak için kriko ile kaldırıyorum.

IMG_5182.JPG

Bütün aracın boyasını düzelttik parlattık fakat bazı detay kısımları kaldı.
Hemen buralara da polisaj yapıyorum :)

IMG_5183.JPG
IMG_5184.JPG
IMG_5185.JPG
IMG_5186.JPG

IMG_5191.JPG
IMG_5236.JPG
IMG_5192.JPG
IMG_5235.JPG
IMG_5193.JPG
IMG_5234.JPG
IMG_5198.JPG
IMG_5201.JPG

Polisaj aşaması bittikten sonra tekrar bir tur yıkadım aracı sonrasında içeri alıp kuruttum.

IMG_5204.JPG

Boya koruma olarak Menzerna Powerlock kullandım.
Plastik kısımlara Valet Pro Black to the Future
Lastik ve davlumbazlara 3D Magic Dressing
Ve Final Resimleri....

IMG_5213.JPG
IMG_5216.JPG
IMG_5219.JPG
IMG_5221.JPG
IMG_5222.JPG
IMG_5227.JPG
IMG_5239.JPG
IMG_5240.JPG
IMG_5242.JPG

Fotoğraf çekerken şansa yağmur başladı.

IMG_5244.JPG
IMG_5245.JPG
IMG_5247.JPG
IMG_5248.JPG
IMG_5250.JPG
IMG_5251.JPG
IMG_5255.JPG
IMG_5257.JPG
IMG_5259.JPG
IMG_5264.JPG

Ekli dosyalar

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, tam usta işi bir çalışma olmuş. Büyük emek verilmiş bir çalışma. Okurkende yaşadım sanki. Netice de çok güzel bir konu çıkmış ortaya.
Yeni seri menzerna yorumların nedir. Denemek istediğim ürünlerden. Bakalım ne zaman kısmet olacak.
Dedimki bu sefer bu arabaya güzel bir wax yapmıştır, bu da mı gol değil:utandim:

KILIÇARSLAN

Usta Detaycı
Üye
Elinize sağlık. Çok güzel işçilik. Ancak koruma kısmı zayıf kalmış sanki bu kadar emekten sonra.

nuriksari

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Dubai
Ellerinize sağlık gene gayet güzel bir uygulama aracı hakettiği duruma getirme detayı olmuş. 50/50 ler ve siyahın avantajı yaptığınız işin güzelliğini kalitesini iyice öne çıkartmış göstermiş. Finalde hazır havalar da ısınıyor bahar gelmişken oralara güzel bir carnauba en en kötü bir Kiwami beklemedim desem yalan olur. Umarım bundan sonra biraz daha titiz davranılır araç bu kondisyona çekilmişken. Sormak istediğim kapı kolu aralarını ve logo ve araç modeli harflerinin etrafını nasıl toparladığınız? :)

can26

Profesyonel Detaycı
Üye
Talha eline sağlık:alkis:
İşçilik,detaylar, final simleri efsane görünüyor. Hala yüzü eskimemiş araçlardan diye düşünüyorum sahibi güle güle kullansın.
Seninde emeklerine sağlık :tesellii::nazar:

TalhaCelik

Amatör Detaycı
Üye
İl
İst
Eline sağlık, tam usta işi bir çalışma olmuş. Büyük emek verilmiş bir çalışma. Okurkende yaşadım sanki. Netice de çok güzel bir konu çıkmış ortaya.
Yeni seri menzerna yorumların nedir. Denemek istediğim ürünlerden. Bakalım ne zaman kısmet olacak.
Dedimki bu sefer bu arabaya güzel bir wax yapmıştır, bu da mı gol değil:utandim:
hocam yeni seri 400 bence gayet güzel çizik alması iyi toz yapması normal gibi öyle çok toz yapmıyor yüzeyi güzel ısıtınca rahat çalışılıyor.
ben 2500 yerine de 400 kullanıyorum çok yönlü bir ürün bence.
Wax hala almadım :of: bu hafta içi alıyorum inşallah wax tavsiyeni bekliyorum hocam :)

Elinize sağlık. Çok güzel işçilik. Ancak koruma kısmı zayıf kalmış sanki bu kadar emekten sonra.
Teşekkürler hocam koruma olarak powerlock iyidir aslında daha önceden de kullandığım bir ürün ama bu uygulamaya güzel bir wax giderdi.

Ellerinize sağlık gene gayet güzel bir uygulama aracı hakettiği duruma getirme detayı olmuş. 50/50 ler ve siyahın avantajı yaptığınız işin güzelliğini kalitesini iyice öne çıkartmış göstermiş. Finalde hazır havalar da ısınıyor bahar gelmişken oralara güzel bir carnauba en en kötü bir Kiwami beklemedim desem yalan olur. Umarım bundan sonra biraz daha titiz davranılır araç bu kondisyona çekilmişken. Sormak istediğim kapı kolu aralarını ve logo ve araç modeli harflerinin etrafını nasıl toparladığınız? :)
Teşekkürler
dediğiniz yerleri dramel ve minik sünger apartları ile yaptım

TalhaCelik

Amatör Detaycı
Üye
İl
İst
Talha eline sağlık:alkis:
İşçilik,detaylar, final simleri efsane görünüyor. Hala yüzü eskimemiş araçlardan diye düşünüyorum sahibi güle güle kullansın.
Seninde emeklerine sağlık :tesellii::nazar:
Abi sorma ya teslim etmeye elim varmadı.
Çok sevdiğim kasalardan biri ve coupe olunca çok güzel duruyor birde araç baya dolu :)
Teşekkürler güzel yorumun için :)

ultimasalida

Acemi Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Kardeşim muhteşem işçiliğin için ellerine sağlık zaten aracın sahibin aracı gördüğünde yüzünün mutluluğu her şeyi anlatıyordu bir kez daha çok teşekkürler harikasın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Talha uygulamalerın gerçekten üst düzey, senin bu uygulamalarını taçlandıracak wax bence zymöl ama bulmak mesele. Bulabilirsen zymöl almanı tavsiye ederim.

TalhaCelik

Amatör Detaycı
Üye
İl
İst
Kardeşim muhteşem işçiliğin için ellerine sağlık zaten aracın sahibin aracı gördüğünde yüzünün mutluluğu her şeyi anlatıyordu bir kez daha çok teşekkürler harikasın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Teşekkürler abi
Evet bende fark ettim onu baya gülerek geliyordu :)

TalhaCelik

Amatör Detaycı
Üye
İl
İst
Talha uygulamalerın gerçekten üst düzey, senin bu uygulamalarını taçlandıracak wax bence zymöl ama bulmak mesele. Bulabilirsen zymöl almanı tavsiye ederim.
Abi zymöl biraz aşıyor beni şu aralar aklımda olan waxlar s100, nanolex hybrid ve infinity supergloss bu üçünden birini alıcam büyük ihtimal

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Abi zymöl biraz aşıyor beni şu aralar aklımda olan waxlar s100, nanolex hybrid ve infinity supergloss bu üçünden birini alıcam büyük ihtimal
F/p olarak bu üçünün içinden s100 öneririm. Lakin super gloss da yabana atılmayacak bir ürün, çok beğeniyorum onuda.
O zaman sana farklı bir seçenek daha sunayım. Üstekilerin hepsini sil, bilt hammer double speed wax al. Hem fiyatı uygun hemde dayanıklı ve parlak bir wax. Yani aranan bütün özellikleri barındıran bir wax.

TalhaCelik

Amatör Detaycı
Üye
İl
İst
F/p olarak bu üçünün içinden s100 öneririm. Lakin super gloss da yabana atılmayacak bir ürün, çok beğeniyorum onuda.
O zaman sana farklı bir seçenek daha sunayım. Üstekilerin hepsini sil, bilt hammer double speed wax al. Hem fiyatı uygun hemde dayanıklı ve parlak bir wax. Yani aranan bütün özellikleri barındıran bir wax.
Anladım abi peki nereden bulabilirim bu waxı

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Elinize sağlık , çok güzel bir uygulama olmuş . Araç mercedes olunca bende ayrı bir keyifle okudum :D .

akhisar

Usta Detaycı
Üye
İl
kocaeli
elinize saglık büyük emek büyük işçilik fotolar vede araç mest ettikonunuzun bütünlügünü bozmak istemem konusu geçtigi için yazmak istedim ınfınty düşünürseniz elimde fazladan 1 adet var düşünürseniz yardımcı olurum

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi