Microfiber Bez Yıkama Kriterleri Tavsiyeler Güncellendi

technologyst

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
Arkadaşlar merhabalar uzun yıllardır detaylı temizlikle uğraşıyorum elimizdeki bezler hem pahalı hemde çok değerli bu yüzden uzun süre kullanmak gerekiyor

Malum ülkemizde bir çok bölgenin suyu kireçli ve bezlerin tam olarak yumuşak su emiciliğinin kaybolmasına sebep oluyor.

Ayrıca bu bezleri yıkarken calgon v.s kullanmak beze toz deterjan kullanmak pek yaramıyor.

Özel microfiber şampuanlarıda fazla pahalı.

İki çeşit perwoll war arkadaşlar biri bakım onarım serisi diğeri - sentetik bakım ferahlık. Son 1 yıldır sentetik bakım ferahlık kullanıyorum ondan önce hep bakım onarım sarı olanı kullandım. ikisinde de sorun yaşamadım.

Peki ne yapıyoruz :) PERWOLL BAKIM ONARIM VE BEYAZ SİRKE ALIYORUZ. BOŞ BİR ŞİŞEYE 1.1 YADA 2.1 KARIŞTIRIYORUZ. Makine yıkarken içine koyuyoruz. Yumuşatıcı kısmına da sirke ekleyebilirsiniz. Ben direk yıkıyorum sirken eklemek suyun yumaşamasına katkı sağlıyor. Leke çıkarmayı artırmak istiyorsak birazda APC özellikle hızlı wax sonrası koyabiliriz. böylece daha etkin oluyor. Sonuç için bezlerimin 50-60 kere yıkanmış ile orjinal halinin fotosunu koyuyorum.

Arkadaşlar kireç çözücü toz halinde calgon olur - efendim bingo olur - işe yarıyor daha yumuşak oluyor çok koymanıza gerek yok 1 kaşık eklenti yapmak yeterli.

sıfır bez bezler microfaser 350 gsm alttaki yeşiller ince tüylü 450 gsm dir. diğer bezlerimde aynı durumda.

50 yıkama sonrası

sıfır bez

50 yıkama

Son düzenleme:

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
MİCROFİBER BEZ YIKAMA KRİTERLERİ TAVSİYELER

Bu konu çok iyi oldu Maşallah bezler gayet güzel görünüyor. Ben sadece perwoll kullanıyordum sirke ilaveside yapayım.

Sent via my iphone 7 using Tapatalk from DENİZLİ

esstel

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Elazığ
RE: MİCROFİBER BEZ YIKAMA KRİTERLERİ TAVSİYELER

beyaz sabun ılık suyla gayet temiz oluyor...çok memnunum..özellikle çırparak asarsanız tüyleri kabarık duruyoor..aksi durumda fırçalamak gerekiyor..

umrdmr

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara

Ben de sirke kullanıyordum perwoll ilavesi yapayım

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik

Bu konu çok iyi olmuş.
Bezlerimiz önemli. Çünkü çiziklerimizin bir çoğu aracımızı kurularken oluşuyor.
Bende bir perwoll bakım-onarım alayım ve verdiğiniz tarif doğrultusunda yıkayayım :)

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya

Ben pervol kullanıyorum, sirke de kullanıyorum fakat 2 veya 3 yıkama sonra suların çok kireçli olmasından dolayı yine de fırça gerekiyor.

technologyst

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
@onurçiko Başkan tüyler uzun mu bezlerin çırpınca gelmiyorsa fırçalama yapılabilir ama çırpmanın değişik versiyonları var mesela bir köşeden tutup yakın diğer köşeyi savurun çırpın sonra her köşeden aynı hareketi tekrarlayın böylece bez tam tur çırpılmış olur :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
technologyst' Alıntı:
@onurçiko Başkan tüyler uzun mu bezlerin çırpınca  gelmiyorsa fırçalama yapılabilir ama çırpmanın değişik versiyonları var mesela bir köşeden tutup yakın diğer köşeyi savurun çırpın sonra her köşeden aynı hareketi tekrarlayın böylece bez tam tur çırpılmış olur :)
Hocam yıkama işini hanım yapıyor valla, ben fırçalama işinden sorumluyum.Bu dediğinizi kendisine ileteceğim :D

MuratYARDIM

Amatör Detaycı
Moderator
İl
Ordu
Beyaz sirke işini bende yeni öğrendim. Hanım evde normal çamaşırlarda da kullandı ve eleştirmeden beğendi :D Kokusu da olmuyor.
Perwolle birlikte ilk fırsatta deneyeceğim.

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Perwoll Sirke karışımını doğrudan tambura atıp kısa program da mı yıkıyorusnuz yoksa deterjan gözüne Perwoll, yumuşatıcı gözüne sirke koyup uzun programda mı?

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Perwolu cok sevemedim ben eski usül yumuşatıcı gözüne beyaz sirke bezlerin üzerine sabun tozu minimum 40 derece de yıkıyorum. Yaklaşık 1 saatlik program kullanıyorum. Bezler cok kirliyse 50 dereceye ayarlıyorum. Ama sıcaklık arttıkça bezin yapısını bozuyor gibi geliyor bana.

MuratYARDIM

Amatör Detaycı
Moderator
İl
Ordu
Eraycan' Alıntı:
Perwolu cok sevemedim ben eski usül yumuşatıcı gözüne beyaz sirke bezlerin üzerine sabun tozu minimum 40 derece de yıkıyorum. Yaklaşık 1 saatlik program kullanıyorum. Bezler cok kirliyse 50 dereceye ayarlıyorum. Ama sıcaklık arttıkça bezin yapısını bozuyor gibi geliyor bana.
Sabun tozunu bezlerin uzerine koymakla makinanın gozune koymanin farki oluyor mu?

onurçiko' Alıntı:
Sirke markasını değiştirdim bakalım farkedecek mi. Özdilekten aldım bu sefer.
Ozdilekten önce neydi? Birde beyaz sirkenin ham maddesi nedir?

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
MuratYARDIM' Alıntı:
Eraycan' Alıntı:
Sabun tozunu bezlerin uzerine koymakla makinanın gozune koymanin farki oluyor mu?

onurçiko' Alıntı:
Ben bir farkının olduğunu düşünmüyorum abi

detailing67

Çaylak Detaycı
Üye
İl
zonguldak
Ben toz kireç sökücü , beyaz sirke ve kalıp sabun rendeleyip 1 gece ılık suda tutuyorum..Sonra elle çitiliyor kirden arındırıp duruluyorum ve o şekilde kurumaya bırakıyorum bayağı net iyi sonuç alıyorum.

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Bende tıpkı @Eraycan abim gibi, toz sabun rendesi, yumuşatıcı gözüne beyaz sirke ile yıkıyorum ve kuruma sonrası güzelce tarayıp bi sonraki yıkamaya hazır ediyorum.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
MuratYARDIM' Alıntı:
Eraycan' Alıntı:

onurçiko' Alıntı:
Önceki migros markaydı, şimdi aldığım ferfresh diye bir marka.
Şeker pancarı yada mısır şekeri fermastasyonu ile üretiliyormuş.

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
Eraycan' Alıntı:
Chemical Guys'ın kendi sitesinde yüksek sıcaklığın bezlerin fitillerini açtığı yazıyor. O yüzden ben 60 derecede yıkıyorum. Dikkat ettiğim hususlar: 
  • Kurulama, temizlik bezlerini ayrı ayrı yıkamak.
  • Önce temiz bezleri, ardından kirli bezleri yıkamak.
  • Yumuşatıcı gözüne beyaz sirke koymak bezleri yumuşatacaktır. Yumuşatıcı kullanmayın, yumuşatıcı bezlerin liflerini tıkayıp emiciliğini yok eder.
  • Fazla sıktırmıyorum bezleri. Kesinlikle kurutucu kullanmayın.
  • Yıkamadan sonra bezleri elbise fırçası ile fırçalayıp tüylerini dikleştirmek. Böylece emiciliği artıyor.