Mert'in Amatör Detay Paylaşımları

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Tam da düşündüğüm gibi çıktı sorun. Geçmiş olsun. Umarım bir daha yaşamazsın bu sıkıntıyı.
3 sene önceki problemde bundan kaynaklıydı belki de abi. Alüminyum radyatörde hararet yükselince bakır taktırmıştık. 3 sene dayanabildi yüksek ısıya. Çürüdü ve delindi. Bu defa uzun ömürlü olur umarım.
Çok şükür usta hatayı bulup müdahale etmiş, yük performansını da bekliyorum. Neyse ki bir tecrübe daha edindik, civatanın ayarı bile hararet yaptırıyormuş.
Neyi ayarladı çözemedim. Takılan parçada sıkıntı vardı bence. Eski termikte bile hararet bu kadar yükselmiyordu.

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
"Gidip geldik" olmasaydı usta kendini eve bıraktırdı diye düşünecektim :) Geçmiş olsun @Emre Mert
Teşekkürler Murat abi. Ustanın arabası dükkanda olduğu için geri döndük tekrar. Sıkılmasına fırsat kalmadı zaten. Klima var, bluetooth var, sohbet, muhabbet var. Keyifle hızlıca gidip geldik :D Elektrik ustasını da çağırdım ama başka araçla ilgileniyordu, gelemedi :)

carking58

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
Hareret sorununun çözülmesine çok sevindim, inşallah uzun yolda da bir sorun olmaz. Bazen üzerine titredikçe ufak tefek sürprizler yapabiliyor bu mekanik ruhlar, sakin kalmak lazım

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Hareret sorununun çözülmesine çok sevindim, inşallah uzun yolda da bir sorun olmaz. Bazen üzerine titredikçe ufak tefek sürprizler yapabiliyor bu mekanik ruhlar, sakin kalmak lazım

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
İnşallah çözülmüştür abi. Yüklü deneme fırsatı bulamadım daha. Usta, hararet tekrar yükselirse motoru açıcaz diyor.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
İnşallah çözülmüştür abi. Yüklü deneme fırsatı bulamadım daha. Usta, hararet tekrar yükselirse motoru açıcaz diyor.
Motor açma en son iş. Termikli soğutmalar biraz sıkıtılı bana göre. Çok büyük araçlarda da kullanılıyor biliyorum ama orijinal olması gerekiyor.

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Motor açma en son iş. Termikli soğutmalar biraz sıkıtılı bana göre. Çok büyük araçlarda da kullanılıyor biliyorum ama orijinal olması gerekiyor.
Yağ ve su eksiltmeyen, saat gibi çalışan ve yakıt tüketiminde problem olmayan motoru açtırmam zaten abi. Sadece radyatöre güvenemiyorum. Tekrar problem olursa bakır radyatör taktırcaz muhtemelen.

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Bugün yüklüyken uzun soluklu deneme fırsatı bulabildim. Hararetin normalde ortayı geçmemesi gerekiyor(Bu araç 8 senedir bizimle beraber. Şuana kadar bu şekildeydi). Videodan görüleceği gibi ortanın üzerine çıktı. Videoyu kapattıktan sonra birkaç dakika bu şekilde gittim. Neredeyse çizgiye yaklaştı. Klima 4.kademede çalışırken güçsüz üflemeye başladı. 5 dakika dinlendirdikten sonra kendine geldi. Problemin radyatörden kaynaklandığını düşünüyorum fakat usta ısrarla radyatörden değil diyor. Ne yapacağımı bilemedim.

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Kardeşim bir de başka ustaya bir göster bence
Tanıdığım, bildiğim bir yer yok ki abi. Başkasına gitsem şundan bundan olabilir diyerek parça değiştirecek ve gereksiz yere para harcatacak bize. Youtube'da güvendiğim bir usta var, bana da yakın aslında ama Youtube'da gelmeyin diyor :) Dükkanı inanılmaz yoğun. Yaz bitmek üzere. Kışın problem olmayacağını düşünüyorum. Bu şekilde idare edeceğiz sanırım.

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Daha şimdi babama L300 niye hararet yapar diye sordum. Sizin ustayla denediğiniz bütün cevapları verdi, 2 tane daha problem olacağını söyledi. 1.'si devirdaim yapmıyor olabilir dedi. Araç çalışır vaziyetdeyken radyatör kapağını açıp suyun dönüp dönmediğine baksın dedi. 2.'si ise radyatör peteklerinin aralarının çok dar olup suyun geçmemesi ya da aralıkları çok olup suyun soğumadan hemen motora dönmeside olabilir dedi.
Geçen sene civalı fanda sıkıntı çıkmış orjinal civasını alınca sorun ortadan kalkmış, orjinal parça olmasına dikkat etsin dedi.

Sanki babam ustaymış gibi anlatıyorum ama yaklaşık 96-97 yılından beri bu tarz araçları kullanıyor (H100-L300-Besta gibi) bide iş gereği senede 30-40 bin yaptığından az çok anlıyor.

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Daha şimdi babama L300 niye hararet yapar diye sordum. Sizin ustayla denediğiniz bütün cevapları verdi, 2 tane daha problem olacağını söyledi. 1.'si devirdaim yapmıyor olabilir dedi. Araç çalışır vaziyetdeyken radyatör kapağını açıp suyun dönüp dönmediğine baksın dedi. 2.'si ise radyatör peteklerinin aralarının çok dar olup suyun geçmemesi ya da aralıkları çok olup suyun soğumadan hemen motora dönmeside olabilir dedi.
Geçen sene civalı fanda sıkıntı çıkmış orjinal civasını alınca sorun ortadan kalkmış, orjinal parça olmasına dikkat etsin dedi.

Sanki babam ustaymış gibi anlatıyorum ama yaklaşık 96-97 yılından beri bu tarz araçları kullanıyor (H100-L300-Besta gibi) bide iş gereği senede 30-40 bin yaptığından az çok anlıyor.
Cevap için teşekkürler Sercan. İnsan uzun süre aynı aracı kullanınca ustadan daha çok tecrübe ediniyor :)
Radyatör kapağını açıp gaza bastığımda su biraz oynaşıyor. Devirdaim bozuk olsa hararet çok kısa sürede yükselirdi diye düşünüyorum. Radyatörü pek gözüm tutmadı zaten. Termikte emin olamadım. İlk değiştiğinde bir fark olmadı. Sonra usta içini açıp eski termiğin sıvısını ekledi. Çok daha iyi oldu. Siz orijinal termiği nereden ne kadara aldınız? Servis 4 haneli rakam verir diye aramaya çekindim :)
Şehir için kullanımda en ufak bir problem yok. 30-40 km mesafede de sıkıntı yok. Hata biraz da bende aslında. Harareti deneyeceğim diye 10 gündür canını alıyorum arabanın. Bugün 200 km yolda 600 kg yükle sıcak havada ibrenin sonunu görünce yükseldi aslında. İnsan gibi 120 km/h civarında gidince hararet tehlikeli seviyeye çıkmıyor :) İlk başta canım sıkıldı ama sonradan düşündüm de 75 hp motoru bayağı zorlamışım :) Kışın zaten klima kullanılmayacağı için motor daha rahat çalışacak. Yani ciddi bir problem yok aslında.

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Cevap için teşekkürler Sercan. İnsan uzun süre aynı aracı kullanınca ustadan daha çok tecrübe ediniyor :)
Radyatör kapağını açıp gaza bastığımda su biraz oynaşıyor. Devirdaim bozuk olsa hararet çok kısa sürede yükselirdi diye düşünüyorum. Radyatörü pek gözüm tutmadı zaten. Termikte emin olamadım. İlk değiştiğinde bir fark olmadı. Sonra usta içini açıp eski termiğin sıvısını ekledi. Çok daha iyi oldu. Siz orijinal termiği nereden ne kadara aldınız? Servis 4 haneli rakam verir diye aramaya çekindim :)
Şehir için kullanımda en ufak bir problem yok. 30-40 km mesafede de sıkıntı yok. Hata biraz da bende aslında. Harareti deneyeceğim diye 10 gündür canını alıyorum arabanın. Bugün 200 km yolda 600 kg yükle sıcak havada ibrenin sonunu görünce yükseldi aslında. İnsan gibi 120 km/h civarında gidince hararet tehlikeli seviyeye çıkmıyor :) İlk başta canım sıkıldı ama sonradan düşündüm de 75 hp motoru bayağı zorlamışım :) Kışın zaten klima kullanılmayacağı için motor daha rahat çalışacak. Yani ciddi bir problem yok aslında.
Evet abi yıllarca kullanınca illa ki soruları ezberlemiş. :) aslında dediğin gibi 75 bg arabadan daha ne beklenir ki, 100 sabit gittiğinde hararet yapmıyorsa sıkıntı yok bence.

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Kaba kirin gitsin diye çok detaya girmeden yıkadım.
Kirli halinden 1-2 fotoğraf.

1:10 Flowey B33 ile ön yıkama yaptım.

Sadece ön yıkama bile kirlerin %70'ini yok etti. Sonrasında kova yıkamasını ValetPro Concentrated Şampuan ve Meguiar's Wash Mitt ile yaptım.

İç mekanın önceki halini çekmek istemedim :). Tüm plastik ve vinil aksamları 1:15 ValetPro All Purpose Cleaner ile temizledim. Koltukların toz kokusu gitmesi için Würth Araç İçi Temizleme Spreyi kullandım. Plastiklere Nasiol CabinShine, vinil aksamlar ve taban döşemesine ise Auto Finesse Spritz uyguladım. Camları 1:1 İpa ile sildim.

Koruma olarak Sonax Brilliant Shine Detailer uyguladım. Lastiklere, trimlere, paçalıklara ve davlumbazlara 3D Ultra Protectant uyguladım.

Son fotoğraf biraz 50:50 gibi oldu :) Uzun süre detay yapmayıp birden girişince çabuk yoruldum ve birçok detayı atladım. Benzinlikte de rahat olamadığım için fotoğraflar çok iyi olmadı malesef.

Son düzenleme:

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Oh oh ellerine sağlık, baya yorucu bir akşam olmuş. :) Araç temizlenince bi kendine gelmiş. Gövde rengi ön panjur her yıla uyum salıyor mu ki?

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Kaba kirin gitsin diye çok detaya girmeden yıkadım.
Kirli halinden 1-2 fotoğraf.

1:10 Flowey B33 ile ön yıkama yaptım.

Sadece ön yıkama bile kirlerin %70'ini yok etti. Sonrasında kova yıkamasını ValetPro Concentrated Şampuan ve Meguiar's Wash Mitt ile yaptım.

İç mekanın önceki halini çekmek istemedim :). Tüm plastik ve vinil aksamları 1:15 ValetPro All Purpose Cleaner ile temizledim. Koltukların toz kokusu gitmesi için Würth Araç İçi Temizleme Spreyi kullandım. Plastiklere Nasiol CabinShine, vinil aksamlar ve taban döşemesine ise Auto Finesse Spritz uyguladım. Camları 1:1 İpa ile sildim.

Koruma olarak Sonax Brilliant Shine Detailer uyguladım. Lastiklere, trimlere, paçalıklara ve davlumbazlara 3D Ultra Protectant uyguladım.

Son fotoğraf biraz 50:50 gibi oldu :) Uzun süre detay yapmayıp birden girişince çabuk yoruldum ve birçok detayı atladım. Benzinlikte de rahat olamadığım için fotoğraflar çok iyi olmadı malesef.
Öndeki adam sabah arabaya binerken aklı çıkar niye böyle şakalar yapıyornuz:eek::D
Maşallah

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Oh oh ellerine sağlık, baya yorucu bir akşam olmuş. :) Araç temizlenince bi kendine gelmiş. Gövde rengi ön panjur her yıla uyum salıyor mu ki?
Teşekkürler Sercan. En son makyajlanan kasalar bu panjurla üretildi. Bizimki kazadan sonra yan sanayi takıldı ama orijinaliyle aynı sayılır ölçüleri. Sizin araç mercekli far kasa ise uyum sağlar. 1996 model ise olmaz sanırım.

Öndeki adam sabah arabaya binerken aklı çıkar niye böyle şakalar yapıyornuz:eek::D
Maşallah
Teşekkürler Hurşit abi. Bizim boya da bakımsız kaldı aslında. Kil ve polisaj yapsam kendine gelir ama ne yeterli ekipman, ne mekan ne de zaman var.

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Teşekkürler Sercan. En son makyajlanan kasalar bu panjurla üretildi. Bizimki kazadan sonra yan sanayi takıldı ama orijinaliyle aynı sayılır ölçüleri. Sizin araç mercekli far kasa ise uyum sağlar. 1996 model ise olmaz sanırım.

Teşekkürler Hurşit abi. Bizim boya da bakımsız kaldı aslında. Kil ve polisaj yapsam kendine gelir ama ne yeterli ekipman, ne mekan ne de zaman var.
Evet abi mercekli kasa 99 model, resimde ki gibi. Ben onu çıkma falan alıyım takıyım.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Ellerine sağlık Emre. Cidden iyi üstesinden geliyorsun bu aracın. Helal olsun :alkis: