Mop Bezinden Ürünler :)) SmartBee

Adam’s Garage

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Arkadaşlar bugün ilginç bir olayla karşılaştım ve sizinlede paylaşmak istedim. Aslında sürekli ilginç insanlar ile karşılaşıyorum bu ara ama bu olay biraz trajikomik. Sizinde düşüncelerinizi merak ediyorum :)

Neyse konuya geleyim :)

Birkaç saat önce tanımadığım bir arkadaşımız (Belki forumdada olabilir onu tam bilmiyorum) bana İnstagram’dam bir mesaj attı.Hocam sence SmartBee Babba Mitt mi Klin Korea Dual Wash Mitt mi diye.
(Adam’s Garage Wash Mitt demek istedim ama tabiki demedim :smilex::smilex: Neden aynı katagoride ürün satan bir insana başka iki firmanın ürünü sorulur onuda tam anlamadım ama konumuz o değil :) konuyu dağıtmayayım:smilex:

Hocam bu ürünler kıyaslanamaz Klin Korea çok çok üstün bir eldiven dedim. Gelen yanıt çok şaşırtıcı oldu, SmartBee temsilcisi arkadaş Klin Korea için bu eldivenler polyester yer temizleme mop kumaşından imal ediliyor dedi siz ne dersiniz :smilex::smilex:

Bende madem mop kumaşından imal ediliyor neden Türkiye’de bu kadar istek ve satış adedi varken satılmayan yada bizim detay camiamızda rağbet görmeyen içine sünger eklenen bezden bozma üç beş yıkamada sertleşerek araç boyamıza zarar verebilecek ürünleri üretip bizi ithalata mecbur bıraktıklarını anlatım :( (yani kısaca ülkemizde bu teknolojinin olmadığını)

Aramızdan bazı arkadaşlara inatla anlatamasamda doğrudur bu ürünler %100 polyester %100 kore microfiberi kullanılarak Araç Kaportası için uzunlu kısalı hav boyutları, dokusu yumuşaklığı ve belirli bir gsm de özel olarak üretilmiş ürünlerdir. Eğer bahsedildiği ve kötülendiği kadar basit ve kolay üretilebilen ürünler olsa idi tekstil memleketi güzel ülkemizde ilaç niyetine bir firma üretip satışa çıkarırdı bizde ithalat yapmak zorunda kalmazdık diye düşünüyorum :(
Kendi ürünlerini satmak için bezlerde nasıl bir strateji geliştirdiklerini bilmiyorum ama arkadaşımız onuda sordu. Bende kurulama havlularında son teknolojinin Twisted Pile ürünler olduğunu ve maalesef tekstil devi ülkemizde bu teknolojiyide üretemediğimizi anlattım :(:(

Burda beni ilgilendiren birşey de yok aslında adamlar(kadınlar) Klin için mop bezinden üretiliyor demişler benim ürünlerime mop bezi dememişler banane ise :smilex::smilex::smilex:

Dünyada 6. sırada olduğumuz tekstil sektöründe biz neden bu basit eldiven ve havluları üretemiyoruz. Üretmek için birşeyler yapmak yerine 3-5 ürün daha fazla satmak için diğer firmaları karalamak kötülemek bu kadar basit mi? Bizim imalatçımıza bu yakışıyor mu ben en çok bunu merak ediyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

ilker8698

Acemi Detaycı
Üye
Ben konuya şöyle bir yorum yapayım hocam. Bu hobiyi uzun zamandır yapan bir hobici ya da ticari amaçlı profesyonel iş olarak yapan biri iseniz, farklı ürünleri merak edip bir şekilde temin edip denemiyorsanız ürünler arasındaki kalite farkını ve dünya standartlarının ne seviyede olduğunu zaten hiçbir zaman bilmeyeceksiniz demektir. Günümüzde klin, purestar, gyeon, tac system ve fireball gibi kore menşeli ürünlere ulaşmak zor değil. Dünyada kabul görmüş bu markalara laf atmadan önce 3 defa düşünmek lazım çünkü bu işin huhuki boyutu da var. İddia eden arkadaş dayanağı varsa çıksın hepimizi aydınlatsın engin bilgilere ihtiyacımız var forumun amacı da bu zaten :) Bu konuda açıkçası ürün deneyip kıyaslamanın bu kadar zor olmadığını düşünüyorum. Belkide denemişlerdir, sonuç işlerine gelmemiştir olabilir, bilgi teknolojiyle birleştimi ezici olur doğrudur rakibin sinirini bozar :) İyi niyetli davranmışsın ama bence boşuna nefesini tüketmişsin hocam yine de emeğine sağlık :)

Adam’s Garage

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Orlon moptan 3 tane birleştirince, mavi klin havlumuz olmuş oluyor mu şimdi ? :smilex:
Emirhan şimdi burda boyut önemli biliyorsun. 70X45 istersen 3 tane yeterli ama sen 70X45 sevmezsin sana 70X90 lazım onun için 6 tane Orlon mop birleştirirsen mavi klin havlun hazır :smilex:

Adam’s Garage

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Ben konuya şöyle bir yorum yapayım hocam. Bu hobiyi uzun zamandır yapan bir hobici ya da ticari amaçlı profesyonel iş olarak yapan biri iseniz, farklı ürünleri merak edip bir şekilde temin edip denemiyorsanız ürünler arasındaki kalite farkını ve dünya standartlarının ne seviyede olduğunu zaten hiçbir zaman bilmeyeceksiniz demektir. Günümüzde klin, purestar, gyeon, tac system ve fireball gibi kore menşeli ürünlere ulaşmak zor değil. Dünyada kabul görmüş bu markalara laf atmadan önce 3 defa düşünmek lazım çünkü bu işin huhuki boyutu da var. İddia eden arkadaş dayanağı varsa çıksın hepimizi aydınlatsın engin bilgilere ihtiyacımız var forumun amacı da bu zaten :) Bu konuda açıkçası ürün deneyip kıyaslamanın bu kadar zor olmadığını düşünüyorum. Belkide denemişlerdir, sonuç işlerine gelmemiştir olabilir, bilgi teknolojiyle birleştimi ezici olur doğrudur rakibin sinirini bozar :) İyi niyetli davranmışsın ama bence boşuna nefesini tüketmişsin hocam yine de emeğine sağlık :)
Ürünlere ulaşmanın çok kolay olduğu bu dönemde insanlara bu kadar kolay yalan söylenmesini kabul edemiyorum hocam. Benim anlam veremediğim detay sektöründe bir yere gelmek isteyen bir firmanın dünyada binlerce ürün satan bu iş üstüne argeler yapan firmaları mop bezinden ürün satıyorlar diye aklımızla dalga geçmeleri. Yarın birgün bu teknolojide ürün ürettiklerinde ne diyeceklerini merak ediyorum açıkçası :)
Nefesimi boşa tüketmedim hocam soru soran arkadaşı ikna ettim aslında :sırıtan1:

umrdmr

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Bir iki ürünlerini görmüştüm satış sitelerinde, yerli üreticiyi desteklemek adına almayı planlıyordum. Ki bilenbilir yeri gelir Nasiol ürünleri alırım, yakın zamanda da nasiol cabin shine almayı planlıyorum sırf yerli diye. Fakat bu konuyu gördüğüm iyi oldu. Teşekkürler Adem abi, bu saatten sonra bedava da olsa almam.

Bu kafayla da bir yerlere gelebileceklerini düşünmüyorum, muhtemelen bir kaç yıla kaybolur giderler veya sadece yıkamacıların kullandığı bir firmaya dönüşürler.

Son düzenleme:

Adam’s Garage

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Bir iki ürünlerini görmüştüm satış sitelerinde, yerli üreticiyi desteklemek adına almayı planlıyordum. Ki bilenbilir yeri gelir Nasiol ürünleri alırım, yakın zamanda da nasiol cabin shine almayı planlıyorum sırf yerli diye. Fakat bu konuyu gördüğüm iyi oldu. Teşekkürler Adem hocam, bu saatten sonra bedava da olsa almam.

Bu kafayla da bir yerlere gelebileceklerini düşünmüyorum, muhtemelen bir kaç yıla kaybolur giderler veya sadece yıkamacıların kullandığı bir firmaya dönüşürler.
Aynı duygulara sahibiz Umur hocam. İnanın kendilerinden daha fazla başarılı olmalarını ve dışarıya bağımlılığımızın bitmesi çok zor tabiki, ama azalmasını en çok isteyenlerdenim. Ama zihniyet bu şekilde oldukça bağımlılığımız artarak ilerliyor. Gerçekten anlam veremiyorum birkaç firmamız daha var yerli üretim forumda çokça konularıda geçmişti. Biraz isim yapıp ürün sattıklarında kendilerini dünya markalarının üstünde gören. Maalesef zihniyetlerini değiştirmedikleri sürece ya kaybolup gidecek yada yıkamacı dükkanlarından ileri gidemeyeceklerini düşündürmeleri üzücü bir gerçek

Cilacı

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Malesef yeme içme sektörü hariç elle tutulur bir ürün üretemiyoruz bunun sebebi tembellik ve yabancı ürüne rağbetten oluşan algı millet olarakta inanmıyoruz yapabileceğimize örneğin alman teknolojisi fetiştiyiz yerli ürün üretip üzerine alman bayrağı rengi çizgiler koyup ürün pazarlamaya çalışan firmalarımız hayli fazla özgüvenimiz yok hep yabancılar daha iyisini yapar algısı var kopya çeksek yapardık ama yapamıyoruz yapmıyoruz tembeliz dediğiniz gibi tekstil deviyiz şu bahsettiğiniz firma korelilerin bez üretme teknolojisini makinasını alet edavatını buraya getirip aynısını yaparmı istese yapar ama bizim huyumuz kurusun çünkü onlardan iyisini yapamayız algısı bizi yedi bitirdi

Adam’s Garage

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Malesef yeme içme sektörü hariç elle tutulur bir ürün üretemiyoruz bunun sebebi tembellik ve yabancı ürüne rağbetten oluşan algı millet olarakta inanmıyoruz yapabileceğimize örneğin alman teknolojisi fetiştiyiz yerli ürün üretip üzerine alman bayrağı rengi çizgiler koyup ürün pazarlamaya çalışan firmalarımız hayli fazla özgüvenimiz yok hep yabancılar daha iyisini yapar algısı var kopya çeksek yapardık ama yapamıyoruz yapmıyoruz tembeliz dediğiniz gibi tekstil deviyiz şu bahsettiğiniz firma korelilerin bez üretme teknolojisini makinasını alet edavatını buraya getirip aynısını yaparmı istese yapar ama bizim huyumuz kurusun çünkü onlardan iyisini yapamayız algısı bizi yedi bitirdi
Hocam maalesef üretim konusunda dediğiniz gibi gerçekten çok sıkıntılıyız. Ama bence burdaki sorun emeklemeden koşmaya çalışmak. Yani bu ara bizim ülkemizde çok yaygın olan hızlı ve çabuk para kazanma isteği. Daha kalitesiz ürün üretip dünya markaları ile aynı paralara ürün satmaya çalışmak. Firma burda o teknolojiyi üretemediğini kabul etmiyor ki aksine ondan daha iyi ürünler ürettiğine inandırmaya kandırmaya çalışıyor :)

Dediğiniz gibi o makinalar ve teknoloji ülkemize gelebilir getirtebilecek birçok firmada vardır eminim. Ama forumumuzdada bulunan ve ülkemizde microfiber konusunda çok değerli yerli üretici bir firmamıza bu soruyu daha önce sormuştuk yanlış hatırlamıyorsam. Oda bize maliyet yükünün çok fazla olduğunu ve arz talep dengesinin yeterli olmadığını söylemişti Hatta diğer firma gibi saçma sapan şeyler söylemek yerine Purestar gibi bir dünya markasının distribütörlüğünü alarak bizim bu ürünlere kolay ulaşmamızı sağlayarak ne kadar düzgün yerli üretici firmalarımızın olduğunuda göstermişti :)

Son düzenleme:

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
SmartBee böyle bi söylemde bulunmuş mu :rolleyes: Adem hocam size mesaj atıp ulaşan arkadaş smartbee ile aralarinda geçen diyaloğu iletti mi ekran görüntüsü olarak vs.