mustafacagri ile röportaj 22.08.2021

Mentalfeed

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Merhaba Sevgili Detail Forum ailesinin güzide üyeleri ,bir geleneğimiz olan röportajlarımızdan 2021 senesinin 8. röportajını @mustafacagri ile yaptık. Teklifimizi kabul ettiği ve çok samimi cevaplar verdiği için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Şimdiden herkese keyifli okumalar dileriz:partix:

Çaylar, kahveler hazırsa sohbetimize başlayalım :arkadass:

1) mustafacagri nasıl biridir kendinizden bahseder misiniz?

-Bilgisayar mühendisi, sıkı bir Vw Golf sevdalısı, kendi çapında uygulamalar yapmaya çalışan detail meraklısı ve kendinyap(DIY) kafasında birisiyimdir.

2)Detay serüveniniz ne zaman ve nasıl başladı?

-Detay serüvenim yaklaşık 3 sene önce son Golf'ümüzü aldıktan sonraki gün Karcher K2 satın almamla başladı. Yeni aracı asla yıkamacıya vermeyeceğim diye düşünerek başladım ben de bu hobiye. Aracı aldık alalı yıkamacı ile tanışmadı :) Karcher K2 sonrası Meguiars washmitt, endurance, Mjjc foamlance, VP SFC2 alıp envanteri genişleterek hastalığı iyice kaptık.

3)Detaycılık ruhu başlamadan önce aracınızı nasıl temizliyordunuz?

- Aracı oto yıkamacıya yıkatınca o temiz görüntüyle mutlu olduğumu fark ettim ve ilk kıvılcımlar ortaya çıktı esasında. Daha sonra her yıkamada aracın bir trimi kırılıp zarar görünce böyle temizleneceğine artık kendim temizlerim daha iyi düşüncesi ağır basmaya başladı. Daha sonrasında benzinlik köpüğü+ sünger ile yıkamaya başladım. Baktım işler kendimce yolunda gidiyor, sonra hemen Sonax'ın krem şeklinde olan cilasını Koçtaş'larda bulunan malum reyondaki görevli kişilerin tavsiyesiyle alıp kullanmaya başladım(tavsiye ve ürün de ne ürün ama(!) :D). Bir yıkama anca giden ve boncuk falan yapmayan bu cila kesmedi tabii beni. Tatmin etmeyince Erdem Boya'dan bölünmüş Fusso. 110-06 nozul, Atas İdrolak ve Atas Proteo ile tanıştım derken sürekli yeni ürün alıp deneme olayına başlamış oldum.

4)İlk detay ürünleriniz nelerdir ?

-İlk detay ürünlerim sonax kırmızı renkli araçlar için olan cilası ve Sarp idi. Ama gerçek anlamda detailing yapmaya başlayacağım diyerek aldığım ürünler karcher k2, mjjc foam lance, Valet Pro Sfc2, meguiars wash mitt ve endurance diyebilirim.

5)Her detaycının hayatında bir kere de olsa kullanmalı dediğiniz ürünler var mı? Varsa hangi ürünler?

-Benim için vay be dedirten ürünler olarak twisted pile havlu, iyi bir jant fırçası ve foam lance'i söyleyebilirim. Kimyasal anlamında da Autobrite Magifoam ve Koch GS'yi söyleyebilirim. Foamlance'i makineye takıp kullanmak gerektiğinden şartlar uygun değilse vazgeçilebilir ama bence twisted pile havlu ile araç kurulama rahatlığına ve zevkine herkes varmalı.

6)Ürün denemek ve yeni ürünleri keşfetmek size neler hissettirir?

-Ürün deneme merakından oluyor zaten ne oluyorsa :D Şaka bir yana bu zamana kadar aldığım bir üründen memnun kalsam bile 2. kez almamaya çalıştım. Alternatif ürünleri deneyerek kıyaslama yapabilmeyi istedim. Bu sebeple aldığım ürünleri galon olarak almamaya çalıştım. Çeyizimin büyük çoğunluğu beyaz hdpe şişelere doldurulmuş bölünmüş ürünlerden oluşuyor. :D Piyasadaki rakiplerine ve son kullanıcı yorumlarına bakıp aynı ürünü tekrar almama fikrimi çürüttüğüm ürünler ise Flowey B33, Flowey Ev13, Flowey R1, Koch FB, Koch GS ve VP CC olmuştu.

7)Hayatta yapmaktan en çok mutlu olduğunuz şeyler nelerdir?

-Hayatımda koyduğum hedeflere ulaşabildiğimi görünce mutlu olurum ve yeni hedefler koyabilmem için beni teşvik eder.

8)Gelecekte kesinlikle şunu yapmak istiyorum dediğiniz bir durum var mı?

- Haftalık yıkamamı ve çeşitli uygulamalarımı rahatlıkla yapabileceğim genişlikte bir alanı olan garajlı ev hayalim var :) Tabii güzel bir ekipman ile :)

9)Detaycılıkta en zorlandığınız anlar?

- Kış ayları benzinlik tayfaya dahil olduğum için zor oluyor. Benzinlikteki kısıtlı imkanlara ek Ankara'nın hava şartları da eklenince işler zorlaşıyor. Kirleri çıkarmak ayrı mesele, soğuk havada çift kova yapmak ayrı mesele. Tabi bi de en son o suyun arabanın üstünde boncuk boncuk donmadan kurulanması ayrı mesele :D Buna ek zorlandığım başka zamanlar ise malzemelerimin kısıtlı olduğu zamanlarımdı. Wax vardı kil yoktu, kil vardı demirtozu yoktu vs vs :) Bu dönemlerde bir de en verimli teknikleri de bilemeyince uygulama yapmak hem zor hem uzun sürüyordu.

10) Detay hayatınızdan unutamadığınız bir anınızı anlatır mısınız?

-Detay hayatımda unutamadığım anı olarak twisted pile havluyu ilk kez denemek için gece vakti otobüsle il dışından gelip eve çıkmadan direk benzinliğe giderek aracı yıkamaya koyulmamı söyleyebilirim. Başka bir anı olarak da wax uygulaması yaparken waxın araç üstünde soğuktan donmasını unutamıyorum. Aracı çalıştırıp kaloriferleri açarak waxı silinebilir hale anca getirmiştim.

11) Yaptığınız en büyük çılgınlık nedir?

-Lise dönemlerimden gelen aracın sağını solunu sökerek retrofit yapma merakım var. O dönemlerde internette kılavuz olmamasına rağmen okul çıkışı aracın dashboard'unu komple indirip aux bağlantısı yapmıştım. Yine çinden gelen araca özel direksiyon kılıfını dikmek için bir gün sabredemeyip tüm gece kafa lambamı kullanarak direksiyon kılıfını dikmiştim(Sabahın ilk ışıklarıyla anca bitmişti ama o direksiyona vuran ışıkla kılıfın görüntüsü anlayamazsınız) :D
Bence ayrı bir çılgınlık olarak da daha önce motor temizleme tecrübem olmamasına rağmen corona başlarındaki sokağa çıkma yasağı olduğu bir gün garajın önünde ilaçlama pompası+fırça ile komple motor temizliğine girişmiştim (sağa sola su kaçırmadan işi bitirdim de neyseki yasak vakti öylece kalmadık :D )

12)En sevmediğiniz durumlar nelerdir?

- Bir işe başlayıp odaklandıysam herhangi bir sebeple bölünmekten hiç hoşlanmam. Bu yüzden yapacağım işleri parçalara ayırarak yapmayı severim. Ufak bi örnek vermek gerekirse bu durumu jant-davlumbaz temizliği ile kova yıkaması arasında çok yaşadığım için bu iki işlemi ayrı günlerde yapmaya başladım :D

13) 3 kelimeyle siz?

-Kararlı, meraklı, planlı

14) 3kelimeyle sevmedikleriniz, kızdıklarınız?

- Saygısızlık, yalan, yeniliğe kapalı olmak

15) 3 kelimeyle detay serüveniniz?

- Karcher, KochChemie. Twisted Pile Havlu

16)Neden Detay?

-Birçok kişi gibi benim de başlamamı tetikleyen şey bilinçsiz yıkamacılar oldu. Ayıracak vakit olduktan sonra bence hem iyi bir terapi, iyi bir temizlik ve iyi bir spor demek. Bunların yanında araçla da yakından ilgilenildiği için olumsuz bir durumun daha kolay anlaşılması demek. Tabii en önemlisi de bunları yaparken bilinçli bir şekilde doğru ürün ve tekniklerle yapmaya çalışmak demek. Ayrıca otomobil için aldığım malzemeleri başka yerlerde de kullanabilmek de detail hastalığını masumlaştırmaya yardımcı oluyor (döşeme temizleyici ile araç temizliği, duşakabini eraser ile temizleyip hızlı cila uygulaması, ipa ile yapışkan şeyleri sökme vs) :D
Röportajı okuyan sizlere ve hazırlarken emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Keyifli forumlar diliyorum.

Ben de röportaj esnasında çok keyif aldım sizlere de okuduğunuz için teşekkürler, bir başka sohbetimizde görüşmek üzere:tesekkurr:

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
güzel röportaj için teşekkürler siz degerli beyler ; @mustafacagri @Mentalfeed

iyi detaylar.
Sizi daha yakından tanımak güzel oldu. Röportaj için teşekkürler
Eğlenceli güzel bir röportaj olmuş zevkle okudum. Twisted ile kurulamak çok keyifli kesinlikle.
Tam kahve içerken denk geldi. Güzel sohbetiniz için teşekkürler dostlar
Teşekkür ediyorum güzel yorumlarınız için :) forum içindeki gönderilerle ne kadar iletişim halinde kalınsa da röportaj ayrı bir deneyimmiş gerçekten :)

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Güzel röportaj olmuş keyifle okudum.yüz yüze tanışmakta isterim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi