Nissan Note İç Mekan Temizliği

umrdmr

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Ankara
Herkese merhabalar.

Yeni aldığım aracın dış boya durumu her ne kadar hoşuma gitse de iç mekanı beni oldukça rahatsız etmişti. Benden önceki sahibi içinde sigara içtiği için tavan halısının rengi koyulaşmış ve koltuklar da çok kirliydi. Haliyle bir yerden başlamak gerekiyordu. Önce iç plastik aksamı temizleyerek başladım.

İç plastikler beklediğimden fazla oyalayınca başka bir gün de koltuklar, taban halısı ve tavan halısı temizliğine giriştim. Fotoğraflar için özür diliyorum. Gerçekten fotoğraf işini düzenli yapmadığım için, çok acemice oluyor fotoğraflar. Bir yerin temizliğine başlamadan foto çekmeyi unutuyorum. Eve geliyorum, bazı yerlerin temizlik sonrası fotosunu çekmeyi unuttuğumu hatırlıyorum vs. Haliyle fotoğraflar çok açıklayıcı olmayabilir. Ama konunun iç mekan temizliği konusunda birilerine yardımcı olmasını istediğim için her zamanki gibi biraz uzun ve açıklayıcı yazmaya çalışacağım. Şimdiden sıkıcı ve uzun yazılar için sıkılanlardan özür dilerim.

Evet dediğim gibi ilk olarak iç mekan plastiklerinden başlamak istedim. Şunu da ekleyeyim genel olarak konularımda, önce fotoğraf paylaşıyorum, sonra altına açıklama yazıyorum. Kafa karışıklığını önlemek için bunu yazmak istedim.

Şöfor kapısından başladım temizliğe.

IMG_20180923_133501.jpg

Kapının temizlik öncesi hali bu şekildeydi. Kir resimde ne kadar belli bilmiyorum, ama kapı kolu ve cam kumandasının olduğu yerin oldukça kirli olduğunu söyleyebilirim.

IMG_20180923_134159.jpg IMG_20180923_134243.jpg

Detay fırçası ve Ab'nin X101'i ile temizliğe başladım. X101'i 1:20 oranında sulandırdım. Oldukça beğendiğim bir ürün, çok yüksek oranda sulandırılabiliyor. Kapı temizliğini ben genelde cam en aşağı kadar indirilmiş vaziyetteyken yapıyorum. Bu sayede cama kir sıçramıyor. Cam lastiği etrafı daha kolayca temizleniyor. Detay fırçasının ucuna 3-4 fıs ürün sıktım. Yuvarlak çizerek tüm plastiği geçtim. Fırça kurudukça tekrar fısladım fırçanın ucuna.
Sonrasında ise Adams'ın kurulama havlusu diye satılan, ama havlu olmaktan çok uzak olan beyaz bez ile geçtim. Burada önemli olan ürünü plastik üzerinde kurumasına izin vermemek. Beze de bir iki fıs su sıktım. Sadece ön şöfor kapısını sildim bez bu hale geldi.
Ne diyeyim bir kapıdan bu kadar kir çıkacağını bekliyordum, evet bekliyordum. Çünkü belliydi aracın içinin kirli olduğu.

IMG_20180923_154603.jpg

Bu da kapı plastiğinin temizlendikten sonraki hali. Ama o kapının değil. Demek istediğim buydu. Ne yazıkki bazen foto çekmeyi unutuyorum. Bundan sonra bu işe ekstra özen göstereceğim.

Neyse kapı temizliği bitti, asıl şimdi zorlu tarafı başlıyor.
IMG_20180923_142838.jpg
IMG_20180923_140746.jpg

Evet direklerin açık renk oluşu ve uzun süredir temizlenmemiş olması onları bu hale getirmiş. Apc'yi sıktım fırça ile giriştim. Fakat gördümki sonuç alamıyorum.
Bu durumda şunu yapmam gerekirdi: Gidip 1:5 oranında bir Apc hazırlayıp onunla girişmek. Ben öyle yapmadım. Çünkü yeni Apc için depoya inip huni ile daha yoğun bir Apc hazırlamam gerekirdi. Gerçi şunu da ekleyeyim 1:5 ile de sonuç alınamayabilirdi. Çünkü plastiğin rengi değişmiş, artık iş detailingden çıkmış. Yani amonyaklı banyo cifi felan lazım buna.
Neyse ben de elimdeki malzemelere baktım. Ne kullanabilirim diye. Çünkü canım hiç istemiyor depoya in ürün hazırla felan.

IMG_20180923_143001.jpg

Bunu buldum arabadaki çeyizden. Kıvamı aynı cif gibi dur bi deneyeyim dedim ve giriştim bunula. Temiz bir beze damlattım ve plastiği ovaladım. Sonrada birden fazla ıslak bez ile ürün kalıntılarını temizledim. Bu söylediklerim hiç bir şeye delil olmaz ve sürekli yapılacak bir temizlikte plastiğe zarar verebilir. Yani benden görüp denemeyin derim.

55.jpg 56.jpg

Sonuç muazzam oldu. Ama tavsiye ediyorum diyemem. Araç detailing işinde parçaya özel üretilmiş ürün kullanımı bence mühim. Tutup, halı şampuanı ile torpidoya girişip aa tertemiz oldu bundan sonra böyle devam edeyim tarzı yaklaşım bana doğru gelmiyor. Üreten onu halı üzerinde test edip üretmiş. Sana plastiğe sıkarsan bir zararı olmayacağını taahhüt etmiyor. Ya da jant temizleme ürününü ben prewash olarak kullanacağım demeyin, bu tarz işlerden uzak durmak da fayda var. Ben niye böyle bir şey yaptım, çünkü üşendim.

IMG_20180923_143707.jpg IMG_20180923_144539.jpg

Bu tarz aşırı kirli plastikte bir kereliğe mahsus, bimde veya a101 de satılan aspirin de kullanılabilir. Yani siz yine küçük bi alanda deneyin sonra kullanın. Ama aspirin test ettiğim kadarıyla iyi temizlik yapan ve kumaşa veya plastiğe çok zarar vermeyen bir ürün.
Neyse yukarının önceki hali bu şekildeydi. Bizim cam temizlik ürününden sonra ise aşağıdaki gibi oldu.
IMG_20180923_144429.jpg IMG_20180923_153653.jpg

Evet yukarıdaki ilk fotodan ön şoför kapısının temizlik sonrası halini de görebilirsiniz, çekmeyi unuttum demiştim.:)
Sonrasında ön göğüs kısmını da temizledim ve bitirdim temizlik işini. Sonrasında tüm plastiklere AF Spritz sıkıp bıraktım. Ön göğüsün temizlik sonrası halini paylaşıyorum. Yine öncesi sonrası yapamadım, sorry.

IMG_20180923_154553.jpg

Pedalları da temizleyip spritz ile korumaya aldım. Yakın zamanda vakit bulursam yapacağım ilk iş adam gibi direksiyona uygun deri diktirmek varolan deri acayip rahatsız ediyor görüntü olarak.

Evet iç mekan plastikleri bitti. Sonra eve gittim. Bir kaç gün sonra iç mekan halılar ve koltuklara giriştim. Halı ve koltuk temizliğinde çok çok memnun olduğum Kosla halı şampuanı kullandım. Ben Valet Pro Carpet de kullandım. Kosla halı şampuanı en az Valetpro kadar iyidir. En az diyorum, daha iyi de olabilir, bizzat karşılaştırmadım. 2x850ml'mi hepsiburadadan 29 lira civarına alınabiliyor. Yukarıda cam ürününü plastik için kullansam da tavsiye etmediğimi belirtmiştim. Fakat aynı şeyi Kosla için söyleyemem. Bence gayet kaliteli ürün. İç mekan kumaşlarda kullanılabilir.

Ben bu ürünle paspaslarımı temizlediğimde bir sonraki paspas temizlenirken, kirlerin çok işlemediğine şahit oldum. Yani bu ürünü tavsiye ediyorum evet kullanabilirsiniz.

IMG_20180925_102257.jpg IMG_20180925_102248.jpg IMG_20180925_102303.jpg IMG_20180925_102234.jpg

Yukarıdaki resimlerden araç içinin temizlik öncesi halini detaylı görebilirsiniz. Hakikaten çok kötü durumdaydı. Koslayı şu şekilde kullandım, kutuda yazan talimata uymadım. Ürünü 1:8 civarı sulandırıp bir şişeye koydum. (oldukça agresif oran, ama kosla inatçı lekelere doğrudan sulandırmadan da uygulayabilirsiniz diyor.) Sonra şişeyle ilgili kumaş parçasının her yerine temas edecek şekilde uzaktan bir kaç kez fısladım. Sonra halı fırçası ile fırçaladım. Sonrasında ise Wurth'ün active köpüğünü her yere nüfus edecek şekilde sıktım. Ve temiz bir bez ile bastırarak geçtim. Beze inanılmaz kir geldi. Sonuç oldukça tatmin ediciydi.

Peki Wurth Active köpüğü tavsiye edermiyim ? Aracınızda eğer alcantara gibi özel bir kumaş vs. bulunmuyorsa tavsiye etmem. Şöyleki: Ürünün kokusu harika, temizlik gücü iyi, uygulaması da oldukça kolay. Fakat ben aldığımda 25 liraydı, geçen Özgür çok pahalandığını söyledi. Haliyle bence olmazsa olmaz bir ürün değil. Kosla halı şampuanına devam.

Sonrası fotoğrafları çekmeden eve geldiğim için konuyu kaç gündür paylaşamadım. Bu hafta dışını yıkamaya gittiğimde içinin de bir kaç fotoğrafını çektim aşağıya ekleyip konuyu bitiriyorum.

IMG_20180929_084309.jpg IMG_20180929_084324.jpg IMG_20180929_084639.jpg IMG_20180929_084338.jpg

Tavanda biraz tüylenme oldu. Çok önemli bir şey değil. Daha öncede başıma geldi. Braun şarjlı tıraş makinesi ile çok kolay temizleniyor. Eğer tavan halısını söktürmezsem yakında yaparım. Evet bir de koltuklarda bazı ter lekeleri var, terin asiti kumaşın rengini bozmuş haliyle onlar leke değil kumaşın rengindeki değişim yakından bakınca anlaşılıyor. Düzelmiyor haliyle, ama çok göze de batmıyor.

Zaman sonrası editi: Plastik temizliği yaptığım günün sonunda, henüz koltukları vs temizlemeden önce kapı fitillerini aşağıdaki ürünle yağladım, kışın kullanıldığında sanki kapı kapanma sesini farkedilir şekilde değiştiriyor. Uygun fiyatlı bulursanız tavsiye ederim.

IMG_20180923_153946.jpg

Şimdi konuyu paylaşırken farkettim resimler gerçekten yaramaz. Bundan sonra bu resim çekme işine %50 %50 yaparak, özen göstererek yapacağım. Resim iyi olmayınca hiç bir şey anlaşılmıyor. Neyse yazdıklarımızı okuyanlara belki yardımcı olur. Çünkü forumda konular açılıyor, iç mekanda şurda ne kullanayım vs. diye. Çok uzattım her zamanki gibi, kusura bakmayın.

Saygılar sevgiler.

Son düzenleme:

oxygen3

Çaylak Detaycı
Üye
Arac cag atlamis. Hijyen kokusu burnuma kadar geldi. Kazasiz belasiz...

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Elinize sağlık,anlatımınızda çok samimi oluyor fotoğrafların çok eksikliği hissedilmesede tam olarak işin gerçek yüzünü göstermesi için ihtiyaç olarak görülüyor tabii, güzel günlerde kullanın tekrardan :alkis:

Suleyman.ak

Acemi Detaycı
Üye
İl
Sakarya
Elinize sağlık fotograflara hiç bakmadım bile açıklamalarınız güzel olmuş note yi takipteyim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ccibb

Uzman Detaycı
Üye
İl
Kırklareli
Eline sağlık
Uygulama bayaa detaylı ve başarılı olmuş
:alkis:
Fotoğraf olayı işe dalınca maalesef unutulabiliyor

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Ellerine sağlık Umur, bakımsız araçları adam etmek yorucu ama gözle görülür farkı elde edip, uğraşın karşılığını almak bütün yorgunluğu alıp götürüyor. Konu şahane olmuş teşekkürler.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli

umrdmr

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Ankara
emeğinize sağlık...iç temizlikte özellikle plastik aksamlarda silgi süngeri kullanıyorum..AutoCsi Sihirli Silgi Sünger 20321 Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Özgür söylemiş ama ben de ekleyeyim; sihirli süngerin çok ince zımparadan bir farkı yok. Özellikle piano black plastik yüzeye ya da siyah araç üzerine sürterseniz çizdiğine şahit olursunuz. Yani bu sihirli süngeri 6000-7000 numara zımpara gibi düşünebilirsiniz.

Yani bir kereye mahsus kullanılsa da düzenli kullanıma çok uygun bir ürün değil bence.

bsurel

Acemi Detaycı
Üye
İl
Ankara
Umur hocam eline sağlık tertemiz olmuş dış uygulamasını da merakla bekliyoruz. Hayırlı olsun bu arada yeni aracın kazasız belasız sürüşler

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Burki54

Çaylak Detaycı
Üye
Spritz’i sıkıp bıraktım yazmışsınız hocam silmiyormusunuz yani?