Osmaniye'deki başarılı rötüş uygulaması(Çelik Rötüş)

Skayn

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Adana
Selamlar arkadaşlar reklam olmasın diye ustanın adını yazmıyorum buradaki çoğu kişi internette videolarına denk gelmiştir. Ben buraya bir kaç tane atayım. Şimdi burada boyayı kremsi bir kıvama getirip büyük fırçayla boyayı bırakıyor. Üstünden spatula ile geçiyor. Boya tüm çukuru doldurarak aynı hizaya geliyor. Sonuç gerçekten çok başarılı. Fakat uygulama tabi ki sır gibi. Bİr yerde boyanın içine gaz yağı karıştırdığı yazılmış. Sizce nasıl yapılıyor olabilir ? (Konu yanlış yerdeyse kusura bakmayın forumun acemisiyim.)

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Neyle yaptığını bilemedim ama güzel bir uygulamaymış deniyem bende bir yerde. Elindeki jilet gibi şeyi bulmak gerek ne acaba o da.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Color ın drive marka rötüş boyası kullanmıştım buna benzer bir uygulamaydı sadece spatula yerine uygulama pedi vardı ama stapula ile boya içeri daha iyi dolup daha met çekiliyor gibi.

DENİZLİ

Skayn

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Adana
Çelik sistre elindeki, bu kadar kolay olmasa gerek bu işlem, çabuk mu donuyor? Tutunması nasıl? 2 yıkamaya uçup gitmesin:basx:
Ben bayadır takip ediyorum şikayet görmedim. İhtiyacı olan için buraya paylaşayım dedim.

Bu arada yönetimden izin geldiği için paylaşayım Osmaniye merkezde Yunus Eraslan ustamızın ismi. Rötüş uygulaması için farklı şehirlerden yanına gidiyorlar. :)

DropX

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
73
Bu şekilde değil ama arkadaşım aracına rütuş yaptırmış, baya bi boya sürmüşler taş izinin üstüne yani yamamış gibi nerdeyse ve üstü de damlamış gibi kabarık ve pütürlüydü. Bu ne biçim olmuş dediğim de usta kurusun 4-5 gün sonra getir hiç belli bile olmayacak demiş ki rütuş yapılalı 2 gün olmuş boya tırnağımla yokladığımda hala biraz yumuşaktı. Bende sonucunu görmeyi merakla bekliyorum bakalım nasıl yapacak. Boya kıvamı sanki videolardaki gibiydi belki de aynı işlemin farklı tekniğidir

Ömer88

Usta Detaycı
Üye
İyide aracın heryeri boya oluyor... Sizce mantıklı mı?
Fayans arası derz dolgu misali bilen bilir kuruyunca hafif ıslak bezle silersin geçer mantık aynı boya hafif kuruyunca tinerle geçiyor etrafında boya kalmıyor. Tek handikap boyaya ne katıyor bu formu alıyor. Isıtmak olabilir benzin mazot gaz yağı türevi birşey karıştırıp, vernik sertleştirici ekliyor olabilir güzel yöntem denenebilir çıkma parça lazım bana:)

Respect3578

Uzman Detaycı
Üye
İl
Aliağa/izmir
2. videoda diyorki biz çukurdaki seviyeyi yakalasıya kadar 5-10 defa bu işlemi tekrarlıyoruz yani o zamana kadar o aradaki boyalar siliniyor mu yoksa üstünden devam mı ediyor yani tam anlamıyla muamma bnm için şu uygulama o_O

mithtacan80

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ankara
Merhaba hocalarim benim babam de kaportacı bu tarz işler boyasız işlerde yapiliyor tırnak giren astara inmiş boyada özellikle burada önemli olan boya ile sertlestirici katılıyor ikisinin ayarını yakalamak ve boyanın çizik seviyesine göre değişiyor genelde sanayide satılan çelik elindeki ama biraz ince bı çelik onla boyayı cizigin içine yediriyorsun boya donduktan san ara 1,2,3 kaç kat boya eski boya seviyesine gelene kadar yapıyorsun en sonda 2000 zımpara ile az bir şey boya ile yeni yapılan yeri zımpara yapıp üzerine kalın pasta ile zımpara ciziklerini almakta

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
Merhaba hocalarim benim babam de kaportacı bu tarz işler boyasız işlerde yapiliyor tırnak giren astara inmiş boyada özellikle burada önemli olan boya ile sertlestirici katılıyor ikisinin ayarını yakalamak ve boyanın çizik seviyesine göre değişiyor genelde sanayide satılan çelik elindeki ama biraz ince bı çelik onla boyayı cizigin içine yediriyorsun boya donduktan san ara 1,2,3 kaç kat boya eski boya seviyesine gelene kadar yapıyorsun en sonda 2000 zımpara ile az bir şey boya ile yeni yapılan yeri zımpara yapıp üzerine kalın pasta ile zımpara ciziklerini almakta
Tesekkurler kardesim guzel yorumun icin :)

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
2. videoda diyorki biz çukurdaki seviyeyi yakalasıya kadar 5-10 defa bu işlemi tekrarlıyoruz yani o zamana kadar o aradaki boyalar siliniyor mu yoksa üstünden devam mı ediyor yani tam anlamıyla muamma bnm için şu uygulama o_O
Her uygulamada silmesi gerekir buna benzer bir uygulama yaptım benimkinde spatula yok sadece seramik uygulama pedi üzerine bir düz bez sarılıp m600 gibi kokan bir şeyle fazlalık siliniyor.

Setin resmini koyayım buna spatula eklersek video daki işi yapabiliriz diye düşünüyorum.

DENİZLİ

Respect3578

Uzman Detaycı
Üye
İl
Aliağa/izmir
Her uygulamada silmesi gerekir buna benzer bir uygulama yaptım benimkinde spatula yok sadece seramik uygulama pedi üzerine bir düz bez sarılıp m600 gibi kokan bir şeyle fazlalık siliniyor.

Setin resmini koyayım buna spatula eklersek video daki işi yapabiliriz diye düşünüyorum.

DENİZLİ
ben rutuş yaptığım yerleri m600/m700 lede sildiğim zaman boya dağılıyor yani zor bir işlem ya tek tek kalem ile doldurucaz üstünde kabarık kalacak şekilde sonrasında kuruduktan sonra zımpara ve pasta en mantıklısı bana bu geliyor diğeri biraz riskli geldi

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
ben rutuş yaptığım yerleri m600/m700 lede sildiğim zaman boya dağılıyor yani zor bir işlem ya tek tek kalem ile doldurucaz üstünde kabarık kalacak şekilde sonrasında kuruduktan sonra zımpara ve pasta en mantıklısı bana bu geliyor diğeri biraz riskli geldi
Boya dağıldıktan sonra az bi toz şekilde boya kalırsa tekrar silince çıkıyor. Tiner ile silindiği için boyanın tutunma özelliğide biraz bozuluyor. Üstüne imce bir polisaj ile dağılan boya çabuk çözülüyor. Benim uygulamada gördüğüm bu şekildeydi.

Not videoda bize gösterilmeyen son kat bir uygulama daha var gibi.

DENİZLİ

memory

Amatör Detaycı
Üye
İl
antalya
bende kaputta belli başlı yerlerde kuş pisliği yanığı var.astara kadar inmiş.bu işlem benim işimi görebilir aslında.güzel duruyor.