Posttan Eldiven Yapımı Düzenleme:ilk yıkaması yapıldı

Ömer88

Tecrübeli Detaycı
Üye
Konumuz: Evde bulunabilecek malzemeler ile posttan eldiven yapımı.
Posttan eldiven yapımı nereden aklıma düştü, alışveriş merkezinde dolaşırken (reklam olacak ama madam coco 60tl fiyatı) postu gördüm inceledim baktım, kendimce olabilirliğini düşündüm, hatta o ara fotoğrafını çekip forumada attım, cesaret edip almaya karar verdim. Satıcıya yıkanabilirliğini ve tüy dökme olayını sordum, makinada yumuşatıcı kullanmadan yıkabildiğini söyledi, tüy dökme mevzuna ilerleyen aşamalarda birkaç tavsiye ile açıklayacağım. Fazla uzatmadan aşamalara geleyim.

Kullandığım malzemeler evde bulunabilecek tarzda malzemeler, siz tabi dikiş makinanız felan varsa kullanabilirsiniz.:)
Büyük yorgan iğnesi, yorgan ipliği, falçata (ben oyma takımımda bulunan saplı olanı kullandım siz normal maket bıçağıyla yapabilirsiniz) kalem, makas, birde küçük cetvel, metre düz kesmek ve ölçmek için bazı yerlerde iş yaptı, çamaşır mandalı.

Postumuz 60x90 ebatında, yüzde yüz akrilik yani imitasyon, yün benzeri bir malzeme, yünden ben bir farkını göremedim.
1B4FCE64-A249-402D-8649-9547101C9B48.jpeg

Postun ebatına göre; normal 4, küçük 5, ben büyük olsun dedim 3tane çıkardım.
Arka yüzüne, ben ufs eldiveni kullandım, siz kartona ölçüyü çizip keserek kılavuz olarak kullanabilirsiniz, keseceğimiz çizgiyi çiziyoruz. Elimizin gireceği yerleri ben hep kendi orijinal dikişlerine denk getirdim.
546B43C9-8DDB-41E7-977B-F2E8B49B7AD6.jpeg

F1A82C8A-65B2-4A3A-8EEB-68E60C41A084.jpeg
Sonra falcata yardımı ile kesiyoruz biraz el becerisi istiyor buralar. Falçatayı koyduğum yeri birinde aldım 2sinde almadım, almaya çokta gerek yok size kalmış görsel veya kullanış açısından pek fark yok.
16FD57E4-F197-4C22-BB30-E4A4AA3986AE.jpeg
EA8D51B3-B3E0-4180-9799-CAE8CAB1D960.jpeg
Kesme aşamasınıda hallettikten sonra dikiş aşamasında video daki 2yöntemi seçtim. Videonun başı ile en sonundaki yöntemler görsel açıdan güzel ve sağlam oldu.
Dikim aşamasına başlamadan önce orijinal dikişlere yapmanıza gerek yok ama falçata ile kestiğiniz yerlerde dikiş yapacağınız yerden 2mm makas yardımı ile açarsanız daha rahat dikersiniz, birde tüyleri içe doğru elinizle dikerken sıyırmanız gerek yoksa eldivenin içine yünler girer dikerkende sıkıntı çıkarabilir. Makasla açtıktan sonra bir tarak yardımıyla kestiğiniz tüyleri postu serip toplayın.

Makasla açım, tüyleri tarama ve içe doğru tüyleri kıvırma.
529D150D-8B38-48C1-8F50-2133305DB3A1.jpeg
A3B7F52B-D88B-40AB-850A-9E182BCD6EA0.jpeg
B7617B3A-F28A-4372-9BB8-D71F721C3881.jpeg

Dikiş videosuna göre dikim işlemine başladım. Çamaşır mandalı varsa dikerken yardımı dokunabilir.
926A899F-DB26-442D-88FF-5AD38F457E20.jpeg
5A5DBA84-90DE-4920-B5A8-F9F9429BD3CC.jpeg

Birde bundan sonra dikişlen altından bir sefer daha geçtim kaya oldu.
379F2AC1-9E2A-4AA2-BBED-2BAA955715D8.jpeg

İçten görüntüsü ve boyutu.
3221BC23-50B3-4FFE-95CE-243045DC1506.jpeg
A651BB86-0150-4007-A4D6-18DCC82AEC04.jpeg

İç dış çevirme kıvırarak yani eninizin girdiği yerden dışa doğru tulum çıkarır gibi yaparsanız rahat dönüyor.

Bitmiş hali.
BA794F46-32B9-4395-BF2C-9025049227A1.jpeg
0483C581-6AF4-44AB-87BF-1B5990C521A5.jpeg
94BF1581-2A0B-4787-A3D4-F3527721D29D.jpeg
28FF983C-4285-4B06-B5D9-846A60FC1FB9.jpeg
340140BA-980D-4B93-8869-7C17E25CE6B1.jpeg
C8C81017-847E-4E7C-903C-9942F33B8124.jpeg

Tüy dökme mevzu var mı derseniz var. Çünkü kestiğimiz yerlerden durana kadar dökme yapıyor, kopan tüyler felan olur keserken illaki. Yıkamadan önce taradım azaldı musluk altında da tarayarak yıkadım baya döktü en son tek tük geliyodu oda zamanla gider diye tahmin ediyorum. Zaten şampuanladıktan sonra duruluyoruz araç üzerinde tüy kalmaz.
Koyun kırkar gibi kırksam mı diye düşündüm sonra kovada yıkayınca kesinlikle gerek görmedim çünkü kovadaki durumu fotoğrafta var.
Kovada tüylerin hepsi dağılıyor, tam kova eldiveni olur aralarındaki bütün taş pislik grit guarda dolar.

Kova içindeki ve ıslakken halide budur.
2F1FE4D1-31D3-4AAC-BDAC-49436BDFBE9A.jpeg
BF288AFC-2793-4F38-AD0E-C2939DE4E9F5.jpeg

Yumuşaklığı felan süper bu acıdan Ufs ile karşılaştırmam bile. Tek handikapı tüy dökme ama oda ilk yıkamasını evde yaparsanız aman aman bir tüy dökmez diye tahmin ediyorum.
Heves eden arkadaşlara yol gösterici bişeyler yapabildiysek ne mutlu, şimdiden kolay gelsin.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Bunu ilk kim yapacak diyordum.Sizi tebrik ederim.Elinize sağlık.İnşallah dayanımı falan iyi olur. Cocoya doğru yola çıkarız artık olur verirsen..

İdris

Usta Detaycı
Üye
İl
Bursa
Elinize saglik cok basarili olmus bize kopyala yapistir kalmis :)

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Ellerine sağlık kardeşim. Yıllardan beri aklımda olan bir projeyi hayata geçirmişsin. Ama ucuz post denk getirememiştim. İkide bir cocoya, postçulara bakardım yoksa.
Severek okudum, görsellerde güzel.
Sentetik olmasından dolayı çekincelerim vardı, ömründen yiyebilir diye, konunun devamını bekliyoruz
Ağırlığı ve su tutması ne civarda onuda çok merak ediyorum

Cangp2

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Elinize saglik. Eger tuy dokme konusuda ilk yikamada sonlanirsa forumda cok kisinin faydalanacagi bir konu olmus, cok tesekkurler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Atocan

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Ankara
Elinize sağlık gerçekten iyi fikir inş tüy dökmeden devam ederse yapılır testi dört gözle bekliyorum :)

green_spell

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Elinize/emeğinize sağlık,görseller ve anlatım çok iyi. Güzel günlerde kullanın...

Kerim07

Acemi Detaycı
Üye
Çok başarılı çok güzel görünüyor elinize sağlık İnşaAllah uzun ömürlü olur

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Bravo diyorum, Bu çalışmadan sonra evde şömine önündeki post bir an gözümün önünden geçti. :)

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Elinize sağlık ben de dün baktım ama göremedim. Bir kaç mağazaya daha bakıcam. Bu arada uzun tüylü eldivenleri makinada yıkarken dikkatli olun. Tüyler tamburun deliklerine girip deriyi yırtabiliyor. File içine koyup yıkadığımda problem yaşamadım.

can26

Profesyonel Detaycı
Üye
Hocam emeğinize sağlık güzel çalışma olmuş gerçekten, tüylerle alakalı yorumlarınız gelirse bizlere de güzel bir seçenek çıkacak diye düşünüyorum :) güle güle kullanın

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Tebrik ederim sizi. Sonunda bu da oldu dediğim bir çalışma :alkis::taraa:

frkozdmr

Amatör Detaycı
Üye
İl
İzmir
Elinize emeğinize sağlık. Eminim bir çok kişinin gözü @Dragstar gibi evdeki postlara takılıyordur. Ama işin hanımlar boyutu biraz tehlikeli olabilir.:)

multispace

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
samsun
Güzel çalışma emeğine sağlık :)

Emin’im çoğu kişinin aklında olan ancak hayata geçirmediği geçiremediği bir projedir :)

Ömer88

Tecrübeli Detaycı
Üye
Helal olsun :alkisss: Umarım uzun ömürlü olur
Teşekkür ederim. Bakalım inşallah uzun olur.

Bunu ilk kim yapacak diyordum.Sizi tebrik ederim.Elinize sağlık.İnşallah dayanımı falan iyi olur. Cocoya doğru yola çıkarız artık olur verirsen..
Teşekkür ederim.Hocam bi cesaretle kalktık lakin hakiki güzel tabaklanmış koyun postu bulsam onuda deneyebilirim ilerleyen zamanda.

Elinize saglik cok basarili olmus bize kopyala yapistir kalmis :)
Teşekkür ederim. Yardımı dokunursa ne mutlu.

Ellerine sağlık kardeşim. Yıllardan beri aklımda olan bir projeyi hayata geçirmişsin. Ama ucuz post denk getirememiştim. İkide bir cocoya, postçulara bakardım yoksa.
Severek okudum, görsellerde güzel.
Sentetik olmasından dolayı çekincelerim vardı, ömründen yiyebilir diye, konunun devamını bekliyoruz
Ağırlığı ve su tutması ne civarda onuda çok merak ediyorum
Teşekkür ederim. Bence deneyin, ucuz posttan ziyade biraz sağlam post olmasını tavsiye ederim. Hatta gerçek post yapabilirim ilerleyen aşamalarda. Akrilik olmasının ömrüne hiçbir eksisi olmaz, tabi henüz makinada yıkamadım sadece tüy dökme sorunu yapıyor oda tarama yöntemiyle bayağı azalttım ilk makina yıkamasında biteceğini farz ediyorum. Ağırlığı suyu çektiğinde özellikle düz yüzeylerde elinizle baskı kurmanıza gerek duymadan yıkamada ideal ağırlıkta, tabi kovadan çıkardığınızda hafiften sıvazlamak gerekir çünkü bütün kovadaki suyu çeker birtanesi:) bu bence bir artı.

Elinize saglik. Eger tuy dokme konusuda ilk yikamada sonlanirsa forumda cok kisinin faydalanacagi bir konu olmus, cok tesekkurler.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teşekkür ederim. İlk makina yıkamasına kadar birkaç sefer taradım ütünden tararsanız sorun yok ama dipten dolaşık açmak için tararsanız biraz geliyor. ufs var bende onda elimle üstünden geçsem bile elime tüy geliyor. Ufsnin tüylerinin 3 katı olduğu için dökülüyor yoksa kovada kesinlikle dökülmez.

vallahi bravo.........ellerine saglik,
Teşekkür ederim.

Elinize sağlık gerçekten iyi fikir inş tüy dökmeden devam ederse yapılır testi dört gözle bekliyorum :)
Teşekkür ederim. Tüy konusunda umarım ilk yıkamasını yaptıktan sonra daha detaylı bilgi verebilirim.

Elinize/emeğinize sağlık,görseller ve anlatım çok iyi. Güzel günlerde kullanın...
Teşekkür ederim.

Çok başarılı çok güzel görünüyor elinize sağlık İnşaAllah uzun ömürlü olur
Teşekkür ederim. Umarım olur.

Eline emeğine sağlık çok başarılı bir çalışma olmuş, :alkis:
Teşekkür ederim.

Bravo diyorum, Bu çalışmadan sonra evde şömine önündeki post bir an gözümün önünden geçti. :)
Teşekkür ederim. Post ne çekti, postu taşıyan ne çekti. Hayvan bu hallere düşeceğini bilirmiydi:)

Elinize sağlık ben de dün baktım ama göremedim. Bir kaç mağazaya daha bakıcam. Bu arada uzun tüylü eldivenleri makinada yıkarken dikkatli olun. Tüyler tamburun deliklerine girip deriyi yırtabiliyor. File içine koyup yıkadığımda problem yaşamadım.
Teşekkür ederim. Güzel tavsiye için ayrıca teşekkür ederim. Cocoda 60tl indirim varmış satıcı öyle deyince yapıltırdım vallahi:)

Hocam emeğinize sağlık güzel çalışma olmuş gerçekten, tüylerle alakalı yorumlarınız gelirse bizlere de güzel bir seçenek çıkacak diye düşünüyorum :) güle güle kullanın
Teşekkür ederim. İnşallah ilk yıkamadan sonra yorum yapacağım.

Ben şu işle evde uğraşırken hanımı tahmin edemiyorum :komik::aksii:o_O
:)Hocam büyük bir sofra bezi tarzı bişey ile sorunu çözebilirsiniz, ben bi kenarını hanıma diktirdim hatta, akşam uğraşı seviyorum oturduğun yerden iş yapmayı.

Tebrik ederim sizi. Sonunda bu da oldu dediğim bir çalışma :alkis::taraa:
Teşekkür ederim. Azimli sıçan duvarı delermiş:aksii:

Elinize emeğinize sağlık. Eminim bir çok kişinin gözü @Dragstar gibi evdeki postlara takılıyordur. Ama işin hanımlar boyutu biraz tehlikeli olabilir.:)
Teşekkür ederim. Evdekilere dokunmayın hocam yoksa:rulet:
cocoda 60tl :paraa:

Güzel çalışma emeğine sağlık :)

Emin’im çoğu kişinin aklında olan ancak hayata geçirmediği geçiremediği bir projedir :)
Teşekkür ederim.

nuriksari

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Dubai
Ellerinize sağlık güzel çalışma olmuş. Uzun tüylü olduğu için tek taraflı yapılabilirdi ama tabiki daha zahmetli file idi ağ idi dikimi idi. Daha öncede forumdan arkadaşlarla bu tip bir girişim yapmıştık derici bir arkadaş sağolsun malzeme tedarik etmişti gerçek koyun yünü vs... imitasyon ya da gerçek olması bence çok önemli bir kriter değil ama genelde hakiki yün kullanılmasının mutlaka üretim aşaması ve so kullanıcı ile ilgili artıları olduğundandır diye düşünüyorum. El emeği kendin birşey ortaya çıkarmak gerçekten kıymetli tekrar elinize sağlık yoksa ver 8 usd Çinden gelsin gerçeği...