Ramazan Bayramının En Sevdiğiniz Yanı Hangisidir.(çocukluk döneminizde anılar......)ANKET

Ramazan bayramında en sevdiğiniz hangisi

• Bayram şekeri klasik kent meyveli tofy elegant + Harçlık

Kullanılan: 2 11.1%
  • Şölen octavia ve diğer şölen ürünler + Harçlık

Kullanılan: 1 5.6%
  • Ülker sürpriz ve diğer ülker ürünleri + Harçlık

Kullanılan: 1 5.6%
  • Kolonya + Harçlık

Kullanılan: 0 0.0%
  • Baklava fıstıklı + kola

• Fındıklı baklava + kola

• Sadece Harçlık

Kullanılan: 4 22.2%
  • Kolonya + Şeker + Harçlık

Kullanılan: 5 27.8%
  • Yaprak sarması + börek + baklava tabağı

Kullanılan: 2 11.1%
  • Yaprak sarması + börek + baklava tabağı + harçlık

Kullanılan: 3 16.7%

• Kullanılan toplam oy
    18

Eraycan

Acemi Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
Cocukken en cok harcligi dusunurdum. Babamla iki hafta oncesinden pazarlik yapardik :) Bayrandan onceki gece ne kadar harclik toplayabilecegimi hesaplardim :)

technologyst

Usta Detaycı
Test Uzmanı
Üye
bir bayram hiç unutmuyorum sene 1990 yada 91 45.000 harçlık topladım sakız 50 kuruş sen 5000 lirayı al 100 tane turbo sakız aldım o zaman araba özelliklerini gösteren kağıt çıkıyor oyun oynuyoruz 7-8 sakızı çiğnedim arkadaşlara dağıttım mis. Sonra kalan sakız lar paketledik ama evdekiler diğer harçlığa el koyduydu :):)

TalhaCelik01

Tecrübeli Detaycı
Üye
Eski banknotlarin oldugu zamanlardi en fazla 20 milyon kagit banknot vardi o zamanlar yesil renkte bayram ziyaretlerine gittigimiz zamanlar harclik topluyoruz kimileri 20 milyon veriyor kimileri 500 bin veriyolardi 500 binde bu zamanin 50 kurusu o zamanlar o da banknottu mor renkte
Bende uyanigim tabi biraz
Benden 3 yas kucuk kiz kardesim mor rengi cok severdi bende ona derdim ki ben sana bende ki morlari vereyim sende bana yesilleri ver degis tokus yapardik baya bara biriktirirdik bu sayede
Simdi yemiyolar tabi bu numarayi yeni nesil cok akilli :D

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eraycan

Acemi Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
bir bayram hiç unutmuyorum sene 1990 yada 91 45.000 harçlık topladım sakız 50 kuruş sen 5000 lirayı al 100 tane turbo sakız aldım o zaman araba özelliklerini gösteren kağıt çıkıyor oyun oynuyoruz 7-8 sakızı çiğnedim arkadaşlara dağıttım mis. Sonra kalan sakız lar paketledik ama evdekiler diğer harçlığa el koyduydu :):)
Turbo sakizlar efsaneydi zaten :)

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
En sevdiğim yanı harçlıktı. Anneanne den aldığım harçlıkların yeri hep ayrıdır. Çünkü fazla verirdi :)

Hemen karşı bakkala gider, sakız, çikolata ve çekirdek alırdık..

Çok güzeldi gerçekten...

Son düzenleme:

Eraycan

Acemi Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
En sevdiğim yanı harçlıktı. Anneanne den aldığım harçlıkların yeri hep ayrıdır. Çünkü fazla verirdi :)

Hemen karşı bakkala gider, sakız, çikolata ve çekirdek alırdık..

Çok güzeldi gerçekten...
Can bizim bakkalda cekirdegi cay bardagi ile satarlardi sizde de oylemiydi :)

ege

Uzman Detaycı
Test Uzmanı
Üye
hey gidi günler heyyy ... !!!

Bayramlar her ailede oldugu gibi bizim aile içinde tüm sülalenin toplandıgı, nerde olursan ol tek bir evde buluşulan bir yıllık randevu gibiydi .

bu tabi tahmin edersiniz ki ailenin en büyükleri olan babaannem ve dedemlerde gerçekleşirdi.

bilindindik manzaraların yanı sıra o zamanlardan kalan en önemli şey.....

kent miss bonbon:)
4426.jpg
bu bir şeker degildi asla da olmadı.

bu bir hoşgeldin demekti
bu bir tatlı yiyelim tatlı konuşalım demekti
bu bir bayram demekti .....
c3a26c9f-f617-4871-aaaf-1d90e9124db0.jpg
o kristal şekerligin içinde adeta bir mücevher gibi parlayan tariş tütün kolanyasının öncüsü niteligini taşıyan bir efsaneydi .

çocuklugumun kimi zaman en kötü kimi zaman en tatlı anılarını barındırıyordu bu şeker.

ilk ne zaman yedin hatırlamıyorum ama bu hadisenin bir bayramda vuku buldugu kesin.:)

çoook anılarım var bu şekerle çokk.

o kokusu ; özenle temizlenip yıkanmış ( bayram için) kristal şekerligin bir elin içinde bana dogru yaklaşırken bile sanki burnumda tüter,
o uzanan elin içindeki şekerligin üst kapagını bir başka el açarken iki kristalin birbirine çarpmasıyla çıkan sesle ( kapak açılıyor) içimde bir heycan alevlenir ovuçlarcasına elimi daldırdıgım şekerlik dar gelir haşır haşır jelatin seslerinin eşliginde utana sıkıla anca bir tane alır arkasından

''birtane daha al'' sesini bekler ve gülen bir yüzden göz kıpmasınıda alarak birkez daha şekerlige dadanırdım. ve artık o benim elimdedir...:)

iki bacagımın arasına koyup biraz sıkıştırdıktan sonra iki dizimi ( düşmesin diye) bir başka unutulmaz efsane sahnede yerini alırdı.

tariş tütün kolanyası
Tariş-tütün-kolonyası-cam-300cc.jpg

biz izmirliyiz tabi kolanyamızda izmirden olması kaçınılmazdı. tütün kolanyası çok keskin ama beklenenin aksine şekerli bir kokusu vardı.

şekerler saglamda durmaktayken iki küçük elim birleşmiş damlalar halinde nazikçe avuç içime gelen tütün, kokusuyla şimdiden baş döndürmeye başlamıştır bile. hiç yere akmasın isterdim ellerimi şişeye dahada yaklaştırmam bu yüzdendir belki de.. hemen yüzüme sürerken hızlı bir nefes almak çok hoşuma giderdi .

evet sıra o eşsiz tada gelmişti artık.

iki tarafından kıvrılmış jelatini parmaklarımın arasında ters yöne dogru hızlıca çekmek çok zevk aldıgım bir açış şekli olmuştur hep. o çıkan ses kimi zaman bakışları üzerime çekmeme neden olsada ( hep bir sessizlik olup bana bakarlar ve gülümserlerdi ) vazgeçilmezim olmuştur.

sonra orta bölümünde bulunan dış kısma göre daha alçak çukurdan tutup hopp dilimin üstünde yerini alırdı. ilk temas çok önem arzederdi.

şekerin taze mi bayat mı oldugu burdan anlaşılırdı. eger bir önceki bayramdan kalmışsa dış kısmı hafiften tam çepeçevre yumuşamış olurdu.
yada sert bir çevresi varsa yeni alınmış belkide şekerlikte üste gelmiş olanlardandı.:)

yumuşamış olanın o dişlerime yapışması muazzam bir sevinç verirdi bana. hiç sebebini çözemedim .ama nitekim o kısmın altı yine o klasik sert bölümle karşılaşırdım.

ahhh ahhh damaklarım hala o tadı arıyor bazen ....

dakikalarca hiç bitmeyen o şeker bayram demekti o şeker o sohbetlerin belki çok güzel gelmesinin sebebiydi .

seni seviyorum kent miss bonbon.

iyi bayramlar yeniden.

Son düzenleme:

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
Eminim bunları yazarken tekrar yaşadın o anları ve anıları, bende okurken sanki bu zamanda değildim taaa o yıllara gittim, kısacıkta olsa yaşadım tekrardan.Eline diline sağlık.

ege

Uzman Detaycı
Test Uzmanı
Üye
Eminim bunları yazarken tekrar yaşadın o anları ve anıları, bende okurken sanki bu zamanda değildim taaa o yıllara gittim, kısacıkta olsa yaşadım tekrardan.Eline diline sağlık.
mazide küçük bir yolculuk :) katıldıgın ve bu yolculukta beni yanlız bırakmadıgın için teşekkür ederim .:)